Bezpłatne zajęcia wyrównawcze i pozalekcyjne dla uczniów i uczennic kla I-III gimnazjum - projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach EFS Człowiek najlepsza inwestycja
Zajęcia w ramach projektu unijnego „Akcja informacja” dobiegły końca.
Pora więc na podsumowanie niemałego przecież okresu dwóch lat.
W tym czasie uczestnicy projektu prawie co tydzień, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, przychodzili na zajęcia.
Co im dały te lekcje w małej grupie, przygotowywane przez nauczycieli specjalnie dla nich?
Na pewno zyskali wiele. Przede wszystkim wyrównali braki w zakresie wiedzy i umiejętności, co znalazło odzwierciedlenie w lepszych ocenach z przedmiotu oraz wyższych wynikach egzaminu gimnazjalnego.
Udoskonalili też swoje kompetencje językowe, dzięki czemu zaczęli poprawniej i efektywniej posługiwać się ojczystą mową.
Z kolei sprawniejsza i skuteczniejsza komunikacja językowa dodała uczestnikom pewności siebie i podniosła ich samoocenę.
Wyszukiwanie informacji o wydarzeniach i postaciach historycznych w dostępnych multimedialnych pomocach dydaktycznych rozwijało umiejętności i sprawności uczniów w zakresie wykorzystania technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Oprócz tego wzbogacali oni słownictwo historyczne oraz ćwiczyli czytanie tekstu ze zrozumieniem.
Na zajęciach matematyczno – przyrodniczych uczniowie doskonalili kompetencje matematyczne i naukowo – techniczne,
a zakupione pomoce dydaktyczne pozwoliły im lepiej zrozumieć zachodzące prawa
i zależności.
Uczniowie biorący udział w projekcie nie mogli narzekać na nudę, gdyż na każdych zajęciach były wykorzystywane nowoczesne narzędzia technologiczne, takie jak: tablica interaktywna, multimedialne programy edukacyjne, audiobooki, e – booki, Internet lub laptopy do indywidualnej pracy, a także platforma e – learningowa do rozwiązywania quizów.
Uczestnicy zajęć przekonali się, że istnieje wiele możliwości zastosowania technologii informacyjnej na zajęciach humanistycznych i matematyczno- przyrodniczych, które obecnie „podążają z duchem czasu”. Może to być nie tylko oglądanie filmów, ale także interaktywne wykonywanie ćwiczeń czy tworzenie prezentacji na wybrany temat. Wykorzystanie narzędzi cyfrowych sprawiło, że zajęcia stały się atrakcyjniejsze dla uczniów, a oni sami z większym zaangażowaniem brali w nich udział.
Podsumowując, uczniowie uczestniczący w zajęciach wyrównawczych w ramach projektu „Akcja informacja” odnieśli konkretne korzyści, ponieważ podwyższyli swój poziom wiedzy i umiejętności humanistycznych i matematycznych, a dzięki sprawnemu posługiwaniu się językiem ojczystym zwiększyli szansę na życiowy sukces.
Grupa uczęszczająca na zajęcia pozalekcyjne w roku szkolnym 2014/15 przybrała sobie nazwę: „Nowocześni pod Leskowcem”. Celem dodatkowych lekcji było m. in. stworzenie kursów na platformie e-learningowej. Uczestnicy zapoznali się także z proponowanymi programami: ALGOO-DO, CAPRI PLUS I E-FIZYKA. W ramach zajęć uczniowie chętnie korzystali z tablicy interaktywnej realizując ciekawe doświadczenia i symulacje zjawisk, np. z fizyki.
Weronika:
Zajęcia „Nowoczesny w nauce” były bardzo ciekawe. Można było nauczyć się wielu przydatnych rzeczy, pogłębić swoje umiejętności, poznać różnorodne programy komputerowe ułatwiające naukę. Jestem zadowolona, że uczęszczałam na te zajęcia.
Szymon:
Na zajęciach unijnych poznałem wiele ciekawych programów. Dodatkowe lekcje pomogły mi m. in. w nauce matematyki i fizyki.
Aleksandra:
Uważam, że zajęcia „Nowoczesny w nauce” były bardzo interesujące. Poszerzyłam swoją wiedzę na temat programów komputerowych oraz ciekawostek związanych z przedmiotami ścisłymi, a te informacje ułatwiają naukę. Jestem mile zaskoczona oraz bardzo się cieszę, że zdecydowałam się uczestniczyć w dodatkowych zajęciach.
Na zajęciach z chemii uczniowie bardzo lubią wykorzystywać modele atomów do tworzenia cząsteczek różnych związków chemicznych. Pomaga im to w lepszym zrozumieniu mechanizmu łączenia się atomów w cząsteczki, a także ułatwia zrozumienie wzorów sumarycznych i strukturalnych związków chemicznych. Dzięki modelom atomów i cząsteczek uczniowie nie mają problemów z zapisywaniem i odczytywaniem równań reakcji chemicznych.
Na zajęciach nie zabrakło doświadczeń: uczniowie mi. in. wyznaczali średnią wartość prędkości, sprawdzali, od czego zależy siła oporu powietrza i siła tarcia, samodzielnie przeprowadzali doświadczenie obowiązkowe dotyczące pomiaru siły wyporu, obserwowali zmianę energii potencjalnej w kinetyczną i odwrotnie. Uczestnicy utrwalali wiadomości i umiejętności konieczne i podstawowe zawarte w podstawie programowej. Omawiane zagadnienia ilustrowane były realnymi przykładami w postaci filmu czy prezentacji.
Podczas zajęć wyrównawczych z matematyki uczniowie korzystają przede wszystkim z dostępu do GimPlusa. Program ten prezentuje interaktywne zadania w atrakcyjnej oraz przyjaznej dla gimnazjalistów formie. Uczestnicy mają możliwość uzupełnienia braków oraz lepszego przygotowania się do sprawdzianu.
Podczas zajęć uczniowie utrwalali wiedzę o osiągnięciach najstarszych cywilizacji oraz życiu ludzi w okresie paleolitu i neolitu. Ćwiczyli umiejętność umieszczania wydarzeń w czasie i układania ich w porządku chronologicznym. Do kształtowania podstawowych pojęć z najdawniejszych epok oraz zrozumienia ciągłości procesu historycznego wykorzystano na zajęciach programy multimedialne typu : Multimedialny Ćwiczeniowy Atlas Historyczny, Atlas Historyczny PWN, program eduROM, Plansze Interaktywne.
Na zajęciach wyrównawczych z języka polskiego uczniowie mogą utrwalić zagadnienia dotyczące nauki o języku oraz literatury. Mają możliwość doskonalić swoją polszczyznę, poznają też ciekawostki dotyczące ojczystego języka i dowiadują się, jak ważna jest kultura wypowiedzi na co dzień. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej uczniowie mogą wykonywać interaktywne ćwiczenia, np. z zakresu frazeologii, co sprawia, że bardziej angażują się podczas lekcji i lepiej zapamiętują omawiany temat. Uczestnicy zajęć oglądają też filmy, słuchają audiobooków i korzystają z multimedialnych programów edukacyjnych, takich jak „Język polski bez stresu”, „Moje gimnazjum”, „Błyskawiczny kurs ortografii polskiej z elementami interpunkcji”. Tego typu zajęcia na pewno przynoszą uczniom wiele korzyści, choćby ze względu na małą liczebność grupy, bezstresową atmosferę i wykorzystanie narzędzi cyfrowych w większym stopniu niż na zwykłych lekcjach.
Drugi rok zajęć dziennikarskich rozpoczął się stworzeniem nowej grupy, do której należą uczennice klas pierwszych i drugich gimnazjum. Uczestnicy tworzą teksty do szkolnej gazetki „Kleksik”. Uczą się m. in. współpracować w grupie oraz korzystać z nowoczesnego sprzętu zakupionego w ramach projektu. Po zapoznaniu się ze sprzętem fotograficznym, uczennice wykonały swój pierwszy fotoreportaż z budowy mostu w centrum Rzyk oraz zakupu przez miejscowy oddział OSP nowego samochodu strażackiego.
W roku szkolnym 2014/15 powstały też nowe grupy zajęć pozalekcyjnych: „NOWOCZESNY W NAUCE” oraz „LEGO MINDSTORMS – A MOŻE INŻYNIER?”. Uczestnicy są bardzo zadowoleni i chętnie angażują się w pracę oraz rozwijają swoje zainteresowania i umiejętności.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player