Informacje z życia uczniów szkoły podstawowej i uczniów klas gimnazjalnych
Nadszedł wreszcie ten upragniony dzień – ostatni dzień szkoły w roku szkolnym 2020/2021.
Po miesiącach wytężonej pracy, dziś odbyło się rozdanie świadectw, jutro rozpoczynają się dla uczniów upragnione wakacje.
"Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwoe i zachowaniu odpowiedniej ostrożności. " - te słowa możecie znaleść w artykule o bezpieczeństwie podczas wypoczynku wakacyjnego kierowanym nie tylko do dzieci, ale i rodziców na stronie portalu Librus
Wiedzą dobrze o tym, ci którym udało się w tym roku szkolnym zdobyć tytuł Najlepszego Czytelnika.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim wielu okazji do spotkań z książką.
W tym roku szkolnym w czerwcu po raz drugi świętowaliśmy Dzień Pustej Klasy. Po trudnym i meczącym dla nas wszystkich roku spędzonym przed komputerami wyszliśmy w końcu wszyscy razem na dwór, aby doświadczyć bliskiego kontaktu z przyrodą, uważnie i beztrosko celebrować jej letnie piękno. Pogoda tym razem dopisała, dlatego była okazja do wspólnych gier, zabaw i rozmów podczas wycieczek, pikników i innych ciekawych aktywności, które zaplanowali dla swoich wychowanków nauczyciele naszej szkoły.
Konkursy recytatorskie to jedno z zadań edukacyjnych biblioteki. Nasza biblioteka zaprosiła uczniów klas 7-8 ze szkół naszej gminy do udziału w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z wierszami dwóch poetów: Adama Mickiewicza i Ignacego Krasickiego. Do konkursu zgłosiło się 14 uczniów z pięciu szkół.
Wszystkie występy były prezentowane online. Uczestnicy wykazali się dużym kunsztem recytatorskim.
Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Macuga, Martyna Łysoń i Jagoda Fryś.
Organizatorki dziękują uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie występów, a Radzie Rodziców ZSS w Rzykach za ufundowanie nagród i dyplomów.
Wyniki Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pociąg z poezją.
Bajki Adama Mickiewicza i Ignacego Krasickiego”
I miejsce
Jan Ogorzelec (SP2), Karol Pilch (SP4), Zbigniew Stachowiak (SP2)
II miejsce
Aleksandra Rusinek (Inwałd), Jagoda Fryś (Rzyki), Julia Smolec (SP4)
III miejsce
Martyna Łysoń (Rzyki), Nikola Augustyniak (Brzezinka), Agnieszka Wiktorczyk
(SP2)
Wyróżnienie
Agnieszka Kręcioch (Inwałd), Aleksandra Macuga (Rzyki), Amelia Kacorzyk
(Brzezinka), Dominika Smaza (Brzezinka), Ilona Rokowska (Brzezinka),
Julia Nalborczyk (Brzezinka)
We wtorek, 11.05, klasie 1a dopisało słońce, a dzięki temu mogli się uczyć na świeżym powietrzu. Zabawa połączona z nauką to właśnie to, co dzieci uwielbiają. Dzięki pięknej pogodzie wspólnie z opiekunami dzieci zrealizowały material przeznaczony na ten dzień. Oprócz tego towarzyszyły nam także gry zespołowe takie jak: gra w kolory, gra w piłkę nożną, czy też zabawa ,,raz, dwa, trzy, babajaga patrzy!".
„Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje [...], wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, [...] dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucje uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy.”
Preambuła (wstęp) Konstytucji 3 maja Ustrój Polski w XVI – XVIII wieku, oprac. W. Szczygielski, warszawa 1960
Konstytucja 3 Maja 1791 roku – obraz Jana Matejki
Konstytucja 3 maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku. Konstytucja 3 maja regulowała prawo RON, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów magnaterii.
Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
Konstytucja 3 Maja – najważniejsze zmiany w prawie
Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieżenie możliwości przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku.
Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa.
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.
Konstytucja 3 maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich.
W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska.
Zniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów. Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji.
Konstytucja 3 maja – trójpodział władzy
Władzę ustawodawczą posiadał dwuizbowy parlament. W skład parlamentu wchodziła Izba Poselska na którą składało się 204 posłów (szlachta ziemiańska) oraz 24 plenipotentów reprezentujących miasta królewskie. Oraz Izba Senacka (132 członków), w której mogli zasiadać, senatorowi, wojewodzie, kasztelani, ministrowie oraz biskupi.
Władzę wykonawczą posiadała rada królewska w skład której wchodzili Król jako przewodniczący, pięciu ministrów, prymas Polski (jako przewodniczący Komisji Edukacji Narodowej), oraz bez prawa głosu następca tronu, marszałek sejmu i dwóch sekretarzy. Ministrowie choć byli powołani przez Króla odpowiadali przed sejmem. Konstytucja 3 maja wprowadzała pięciu ministrów – ministra policji, ministra pieczęci (spraw wewnętrznych), ministra pieczęci spraw zagranicznych, ministra belli (wojny) i ministra skarbu. Akty prawne wydawane przez króla, wymagały kontrasygnaty ministra. Utrzymano zasadę mówiącą, że król „nic sam przez się nie czyniący, za nic w odpowiedzi narodowi być nie może”.
Obalenie Konstytucji 3 Maja i Konfederacja Targowicka
Konstytucja 3 maja przetrwała czternaście miesięcy, prawa jego wprowadzała do zdemoralizowanej przez przywileje Rzeczpospolitej, były nie do zaakceptowania przez warstwę magnacką. To oni obok szlachty zagrodowej stracili najwięcej. Z dniem kiedy tzw gołota, została odsunięta od władzy państwowej, magnateria często na zlecenie agentów pruskich czy rosyjskich nie mogła kupczyć ustawami, czy zgłaszać liberum veto ustami przekupionych posłów. W dniu 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu zawiązała się konfederacja później nazwana targowicką. Należeli do niej Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski. Na ich „prośbę” połączone siły targowiczan 20 tysięcy i armii rosyjskiej w liczbie 97 tysięcy wkroczyły do Polski. Król zdołał wystawić tylko 37 tysięczną armię składającą się z rekrutów. Mimo kilku wygrany bitew, kiedy wojska rosyjskie dotarły pod Warszawę, król zdecydował się na kapitulację i przyłączenie do targowiczan. Armia polska poszła w rozsypkę a sen o wolności umarł na kolejny wiek.
Święto Narodowe Konstytucji 3 maja
Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I WŚ kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II WŚ w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.
W naszej szkole co roku uroczyście obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 maja. Ze względu na trwającą pandemię nie odbyły się uroczystości zarówno w roku 2020 jak i w tym roku. Szanując jednak tradycję i utrwalając patriotyczną postawę każdego, kto należy do społeczności szkolnej, przypominamy występ uczniów naszej szkoły, który odbył się w roku 2017.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii:
Przedszkolaki i zerówki
EASTER EGG - PISANKA WIELKANOCNA
Miłosz Polak, grupa „Kotki”
Jakub Kubieniec, „0 B”
Klasy I – III
EASTER BASKET - KOSZYCZEK WIELKANOCNY
Maja Łysoń, klasa I A
Gabriela Młocek, klasa II B
Wiktoria Duszyk, klasa III B
Klasy IV – VIII
EASTER TRADITIONS - TRADYCJE WIELKANOCNE
Aleksandra Macuga, klasa VII A
Gratulujemy !!!
Odbiór nagród dla zwycięzców w sekretariacie szkoły.
Po rocznej przerwie uczniowie klas III - VI ze szkół naszej gminy zostali zaproszeni do udziału w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Odbywał się on, jak pozostałe konkursy, w formie on-line. Do udziału w tej formie prezentacji zgłosiło się 55 wykonawców. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie wybranych utworów. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Łysoń, Weronika Sordyl, Gabriela Młocek, Natalia Fijałek, Marta Młynarczyk i Szymon Siwiec.
Jury w składzie: panie Iwona Pikoń, Małgorzata Borgosz i Marta Formas wysoko oceniło przygotowanie uczniów do konkursu.
Organizatorki serdecznie dziękują uczniom za udział w tym wydarzeniu.
Nagrody dla uczestników ufundowała Rada Rodziców przy ZSS w Rzykach oraz biblioteka szkolna.
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
„SPOTKANIE Z POEZJĄ TWÓRCÓW BESKIDZKICH”
Klasy III – IV
I miejsce – Gabriela Młocek (Rzyki), Natalia Fijałek (Rzyki), Wiktoria Wojewodzic (Targanice), Aleksandra Stopyra (SP5), Milena Bryja (Roczyny)
II miejsce – Aleksandra Maciejczyk (Inwałd), Amelia Zawadka (Zagórnik), Filip Zmiertka (Roczyny), Kornelia Orawiec (Inwałd), Maja Kurzyniec (Targanice), Olivia Zielińska (Inwałd), Oliwier Płonka (Zagórnik), Weronika Sordyl (Rzyki), Wiktoria Czapla (SP5),
III miejsce – Zuzanna Żydek (SP2), Wiktoria Kolber (Targanice), Weronika Łysoń (Rzyki), Lena Bizoń (Targanice), Lila Stuglik (Inwałd)
Wyróżnienie – Emilia Drabczyk (Inwałd), Filip Fajfer (Zagórnik), Gabriela Fujak ((Zagórnik), Hanna Semik (Roczyny), Karol Karczewski (Inwałd), Maja Matusiak (SP5), Natalia Płonka (SP4), Oliwia Harańczyk ((SP5), Karolina Putek (SP2)
Klasy V – VI
I miejsce – Stefania Targosz (Roczyny), Karol Cibor (Sułkowice-Bolęcina), Miłosz Suliga (Zagórnik)
II miejsce – Kacper Spyrka (SP4), Marta Młynarczyk (Rzyki), Szymon Siwiec (Rzyki), Maria Bogucka (Inwałd), Anita Mrzygłód (Roczyny)
III miejsce – Maria Kryta (Roczyny),Wiktoria Stwora (Roczyny), Patrycja Chmiel (Sułkowice-Bolęcina), Kornelia Fujawa (SP4), Weronika Stachurska (SP4), Antoni Małysa (SP4)
Wyróżnienie – Joanna Pawlikowska (Zagórnik), Justyna Płonka (Inwałd), Paulina Sordyl (SP4), Wiktoria Homel (Roczyny), Maja Partyka (SP4)
12 marca świętowaliśmy w klasie „DZIEŃ MATEMATYKI". Został on zaplanowany po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce tego właśnie przedmiotu. Zainspirować, zachęcić i dać możliwość sprawdzenia się. Był skierowany do wszystkich uczniów, nawet tych, którzy na co dzień nie przepadają za matematyką.
W czasie zajęć były liczne zabawy, quizy i grupowe „potyczki matematyczne”. Wszyscy świetnie się bawili, a na osłodę kosztowali pyszne babeczki czekoladowo-bananowe przygotowane przez jedną z naszych mam.
Oczywiście nie zabrakło matematycznego tortu pełnego zagadek oraz dyplomów „Pogromcy liczb” dla każdego uczestnika zajęć.
Podczas omawiania lektury w klasie pierwszej, która pokazała dzieciom cechy dobrego przyjaciela, uczniowie klasy 1a nie nudzili się na lekcjach. Zamiast tradycyjnego sprawdzianu wiadomości dzieci wykonywały... lapbooki!
Były takie małe, ale też i bardzo duże, zrobione różnymi technikami. W tym zadaniu dzieci mogły wykazać się kreatywnością i wspaniałymi pomysłami!
Świetna zabawa w połączeniu z czytaniem i ogrom pracy włożonej w swoje dzieła. Dzięki temu na długo w pamięci każdego pozostanie Tosia - wspaniała przyjaciółka.
Teraz nie pozostało nic innego, tylko kierowanie się tym, czym nasza bohaterka.
Walentynki to doskonały czas, który przypomina nam o potrzebie wyrażania naszych uczuć względem drugiego człowieka. My uczniowie 3a tym razem jednak chcieliśmy pokazać naszą sympatię do…MATEMATYKI i udowodnić, że można się z nią zaprzyjaźnić.
15 lutego wspólnie rozwiązywaliśmy matematyczne zadania. Ćwiczyliśmy koncentrację, spostrzegawczość, pamięć oraz umiejętność liczenia. Gry matematyczne, dały nam wiele radości i dobrego humoru.
Wykonaliśmy kartki z życzeniami dla naszych bliskich, a na koniec zajadaliśmy drobne słodkie upominki.
W naszej klasie stosujemy zasadę „MATEMATYKI MIŁOŚCI” czyli:
- DODAWANIE radości
- ODEJMOWANIE problemów
- DZIELENIE smutków
- MNOŻENIE szczęścia
Klasa 1„a" zorganizowała bal karnawałowy w piątek 12 lutego. Zabawa bardzo się udała. Pierwszaki w grupach dekorowały piniaty, w których znajdowały się same niespodzianki. Po udekorowaniu każda grupa mogła rozbić utworzone przez siebie dzieła. Na balu uczniowie mieli także okazję do tańczenia, z czego chętnie korzystali.
W ostatnim tygodniu stycznia uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do biblioteki przez Kubusia i Prosiaczka. Pierwszoklasiści wykonywali z wielkim zapałem zadania przygotowane przez tych bohaterów książkowych. Po wytężonej pracy każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom "Pasowania na czytelnika" i upominek w postaci książki przekazanej w ramach akcji "Mała książka - Wielki człowiek". Na zakończenie spotkania klasy pozowały do wspólnego zdjęcia. Nowym czytelnikom życzymy ciekawych przygód z książką.
Któż z nas nie lubi podróżować. Lubimy zwiedzać inne kraje, poznawać ich kulturę,i zwyczaje. Mamy wtedy okazję poznać język danego kraju. W czasie, który obecnie mamy nie możemy jednak zrealizować pomysłów na podróże. Dlatego zostają nam książki podróżnicze. Ich autorzy pokazują nam świat ze wszystkimi jego walorami.
Uczniowie klasy 4b i 5a w grudniu 2020 roku wzięli udział w projekcie czytelniczym "Świat jest ogromny". Czytali książki Martyny Wojciechowskiej: "Zwierzaki świata", "Dzieciaki świata". książki z serii: "Nela mała reporterka", książki Szymona Radzimierskiego oraz Dominika Wieczorkiewicza. Każdy uczeń wykonał plakat do przeczytanej książki.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dokumentującej realizację projektu:
Ferie zimowe za nami. Mieliśmy czas na zabawę, koleżeńskie spotkanie czy czytanie książek. Biblioteka szkolna w czasie ferii zaprosiła uczniów do udziału w zabawie "Poszukiwacze najstarszej książki". Szkolni detektywi mieli okazję przejrzeć swoje domowe księgozbiory i odnaleźć egzemplarz książki z najstarszą datą wydania. Poniżej prezentujemy Wasze znaleziska.
Projekty czytelnicze są jedną z form aktywizacji uczniów w trakcie, których mają oni możliwość rozwijania swoich umiejętności w zakresie czytania.
Chętni uczniowie klas pierwszych wzięli udział w jednym z takich projektów, który trwał od 16 listopada do 16 grudnia 2020 roku. Uczestnicy mieli w tym czasie do przeczytania (samodzielnie lub z pomocą rodzica) 10 wskazanych przez koordynatora książek. Po przeczytaniu każdej z nich tworzyli własnoręczne ilustracje. W ten sposób powstały wspaniałe zeszyty z kolorowymi ilustracjami. Każdy uczestnik na pamiątkę udziału w projekcie otrzymał dyplom i nagrodę książkową ufundowaną przez bibliotekę szkolną.
Koordynator projektu serdecznie dziękuje rodzicom za zaangażowanie, dzieciom za udział, a wychowawcom klas pierwszych za pomoc w realizacji zadania.
19. 01. 2021 r. Pierwszaki cieszą się wspólną zabawą na śniegu!!! Hu Hu Ha!!! Zima nie jest zła!!!
W listopadzie i grudniu 2020 roku biblioteka szkolna zaprosiła chętnych uczniów klas 1-3 do udziału w konkursach recytatorskich. Odbywały się one w dwóch grupach. W domach naszych uczniów powstały sceny, na których każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności. Niektórym taka forma prezentacji pomogła pozbyć się tremy przed występem.
Pierwsi do konkursu przystąpili pierwszoklasiści, którzy prezentowali wiersze Jana Brzechwy. Jury w składzie: panie Marta Formas i Maria Cibor obejrzało występy 26 uczniów. Można było usłyszeć m.in. wiersze "Leń", "Na wyspach Bergamutach" czy "Kaczka Dziwaczka". Niektórzy uczestnicy wykazali się kreatywnością w wykonaniu stroju scenicznego.
Wyniki:
miejsce I - Julia Kukuła klasa 1a, Lena Biczak klasa 1a, Karol Góral klasa 1a
miejsce II - Dominika Tomiczek klasa 1b, Victoria Boba klasa 1b, Maja Łysoń klasa 1a, Igor Noszka klasa 1b
miejsce III - Maja Żydek klasa 1b, Kacper Mentel klasa 1b, Milena Kierpiec klasa 1b, Bartłomiej Kiszczak klasa 1b, Sebastian Homel klasa 1b,
Adela Młynarczyk klasa 1a
W drugiej grupie zaprezentowali się uczniowie klas 2 i 3, którzy recytowali wiersze poetów dziecięcych m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Stanisława Jachowicza. Ta grupa liczyła tylko 5 osób.
Wyniki:
miejsce I - Gabriela Młocek 3b, Weronika Łysoń 3a
miejsce II - Antoni Tomiczek 2b
miejsce III - Natalia Żydek 2b, Weronika Żydek 3b
Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców i bibliotekę szkolną. Organizatorki serdecznie dziękują rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu prezentacji i strojów. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy wrócą na biblioteczną scenę.
W ostatnim dniu 2020 roku prezentujemy choinki naszych uczniów, którzy przyłączyli się do akcji "Pokaż swoją choinkę innym".
Grudzień to niezwykły czas. Każdy myśli o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia i chociaż w tym roku wszystko wygląda inaczej, to jednak uczniowie klasy 3 A z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tych wyjątkowych dni. W czasie lekcji pogłębiali swoją wiedzę o tradycjach i zwyczajach wigilijnych oraz bożonarodzeniowych.
Zainspirowani lekturą „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, poznali zwyczaje świąteczne w różnych zakątkach świata. Chcąc stworzyć świąteczny
i magiczny nastrój, wykonywali piękne ozdoby: skrzaty świąteczne, Mikołaje, kalendarze adwentowe oraz kartki świąteczne, które przygotowywali dla swoich bliskich.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy na ulicach miast połyskują kolorowe dekoracje, w naszych domach czuć zapach pierników, świeżej choinki. Jednak nie wszyscy mogą doświadczyć tego magicznego czasu. Przykuci do łóżek z powodu ciężkich chorób czekają na zwykły, ludzki gest, który chociaż na chwilę oderwie ich myśli od tego co nieuchronne.
W tym niecodziennym czasie, kiedy szkolne mury opustoszały, upominki dla podopiecznych Hospicjum Domowego im. Królowej Apostołów w Andrychowie powstawały w domowym zaciszu pani Marty i pani Agaty. Podarowane chorym, dzieciom i dorosłym, na pewno wywołają niejeden uśmiech na zmęczonej twarzy.
W październiku i listopadzie uczniowie klasy 2b wzięli udział w projekcie czytelniczym "Książki Justyny Bednarek". W trakcie spotkań w ramach kółka czytelniczo-medialnego poznawali przygody wesołych skarpetek, które są bohaterkami książek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" oraz "Banda Czarnej Frotte". Poniżej prezentujemy prace uczniów. Zachęcamy wszystkich do poznania przezabawnych przygód kolorowych skarpetek.
Z przyjemnością informujemy, że w 2020 roku nasza szkoła otrzymała środki w kwocie 15 000 zł na zakup książek do biblioteki z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Głównym założeniem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych. Z badań opublikowanych przez Instytut Książki, a przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że 39% Polaków przeczytało jedną książkę w ciągu roku.
Jak ważne jest czytanie książek w życiu dzieci i młodzieży nie trzeba nikogo przekonywać. Nie jest ono tylko alternatywą na spędzanie czasu wolnego, ale może służyć rozwojowi więzi rodzinnych.
Za pozyskane środki zakupiono nie tylko lektury szkolne, ale także książki przeznaczone dla dzieci młodszych i młodzieży. W sumie księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 1079 woluminów. Zakup książek konsultowany był z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami. Pomocne okazały się także konsultacje z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie.
Na czytelników naszej biblioteki czekają książki o różnej tematyce. Nie sposób wymienić wszystkich, ale na bibliotecznych półkach każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy zdjęcia zakupionych książek. Są one na bieżąco wpisywane i oprawiane.
Zachęcamy do odwiedzin w bibliotece i do sięgnięcia po nowości czytelnicze.
6 listopada w klasie 3 A odbyły się warsztaty z biblioterapii z udziałem Pani bibliotekarki – Marty Formas.
W czasie zajęć rozmawialiśmy o jakże trudnym temacie jakim jest strata i odejście bliskich nam osób na przykładzie lektury „Dziewczynka z parku” Barbary Kosmowskiej . Jest to opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Celem zajęć było przede wszystkim uświadomienie uczestnikom czym jest rozstanie – śmierć, oraz ukazanie sposobów radzenia sobie ze smutkiem po odejściu bliskiej osoby. Uświadomienie,
że nawet po wielkiej stracie i smutku życie trwa dalej.
Dzień Edukacji Narodowej - to polskie święto obchodzone 14 października. Zastąpił on tradycyjny Dzień Nauczyciela.
Dzień ten jest w Polsce świętem wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.
Tego dnia spotkaliśmy się w naszej szkole, by w dość nietypowy sposób uczcić Dzień Edukacji Narodowej, gdyż w normalnych warunkach byłoby – Uczniów, przedstawicieli całej społeczności uczniowskiej - więcej. W tym roku, dla bezpieczeństwa ogółu - musieliśmy przestrzegać reżimu sanitarnego.
Pandemia jednak nie przeszkodziła nam w wykonaniu ciekawej prezentacji dla nauczycieli, wychowawców i pracowników administracji i obsługi.
To w niej nasi wychowawnkowie przedstawili kilka zabawnych scenek pokazujących naszą szkolną codzienność przez pryzmat utworów muzycznych.
W imieniu uczniów i rodziców życzenia złożyli przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
W październiku odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej. Głównym jego celem jest upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz uświadomienie młodzieży własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia. W konkursie wzięło udział 31 osób, spośród których prawdziwymi znawcami tajników zdrowia okazali się uczniowie następujących klas:
I miejsce – Jakub Jarzyna 7a
II miejsce – Kalina Kmieciak 7b
III miejsce – Oliwia Gibas 8a
Klasa 6a zdobyła pierwsze miejsce pod względem frekwencji, w konkursie uczestniczyło aż 67% uczniów z tego oddziału.
Gratulujemy zwycięzcom bardzo dobrej znajomości zagadnień z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, w którym przestrzeganie zasad higieny życia codziennego i prowadzenie zdrowego stylu życia ma kluczowe znaczenie.
Dziękujemy Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za życzliwość, wspieranie konkursów organizowanych na terenie naszej placówki i ufundowanie pięknych nagród książkowych dla tegorocznych zwycięzców.
Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym opartym na utworze Juliana Tuwima. Na szkolnym korytarzu i w pomieszczeniu biblioteki pojawiły się piękne ilustracje. Autorzy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę.
Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas IV
- Miłosz Hutniczak kl. IV b wynik: 54 poprawne odpowiedzi - na 60 możliwych
Mistrz Tabliczki Mnożenia z klasy V
- Natalia Frasunek kl. V a wynik: 38/60
Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas VI
- Marta Młynarczyk kl. VI a wynik: 60/60
- Miłosz Fryś kl. VI a wynik: 60/60
Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas VII
- Jakub Jarzyna kl. VII a wynik: 60/60
- Jagoda Fryś kl. VII b wynik: 60/60
- Aleksandra Ficek kl. VII b wynik: 60/60
Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas VIII
- Oliwia Gibas kl. VIII a wynik: 60/60
Osoby, które otrzymały maksymalną liczbę punktów otrzymują tytuł: Mistrza Mistrzów w Tabliczce mnożenia!!!
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
W piątek 02.10.2019 r. w naszej szkole odbył się X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zainspirowani przez Panią Ewę Babik, również my tego dnia postanowiliśmy sprawdzić się w tej dziedzinie. Tego dnia rozwiązywaliśmy różne zadania, zagadki, rebusy oraz graliśmy w gry. Akcja miała zachęcić do przypomnienia sobie i utrwalenia tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.
W ramach wrześniowych spotkań z naturą klasa IVa szkoły podstawowej udała się na warsztaty przyrodnicze, w trakcie których uczniowie podziwiali przepiękną aurę odchodzącego lata oraz rozpościerający się z pobliskiego wzgórza krajobraz naszej miejscowości. Podczas ćwiczeń terenowych dzieci rozpoznawały pospolite gatunki drzew liściastych i iglastych, krzewy i ich owoce oraz zbierały grzyby napotkane na trasie naszej wędrówki. Wspaniała pogoda sprawiła, że mogliśmy dostrzec już pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni. Wśród tegorocznych czwartoklasistów prawdziwą znawczynią drzew, krzewów i roślin zielnych okazała się Amelia Moskwik. Gratulujemy jej przyrodniczej pasji!
26 września został ogłoszony Europejskim Dniem Języków Obcych, a w naszej szkole "ten dzień trwał cały tydzień". To była dobra okazja, by przypomnieć dzieciom jak ważna jest nauka języków obcych w celu porozumiewania się z ludźmi, czy przekraczania różnic kulturowych. Z tej okazji uczniowie klas 1-8 pod troskliwym okiem nauczycieli języków obcych i wychowawców przygotowali i wywiesili na korytarzach szkolnych piekne plakaty promujące różne kraje europejskie, wykonane przez ucziów poszczególnych klas. Wykonano gazetki ścienne z tej okazji, uczniowie mogli też wziąć udział w konkursach zorganizowanych przez nauczycieli języków obcych, którzy na swoich zajęciach przybliżyli uczniom różne metody uczenia się języków obcych. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że warto uczyć się języków obcych.
W tym roku wyjątkowo, z powodu pandemii, Dzień Pustej Klasy świętowano dwukrotnie tj. 19 czerwca i 25 września. W naszej szkole udało się zrealizować tylko jesienny termin.
Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Wzorem lat poprzednich, uczniowie naszej szkoły opuścili mury szkolne aby odkrywać wartość edukacji opartej na obcowaniu z przyrodą.
Niebo nad szkołą w dniu 25 września zapowiadało się niezbyt przyjaźnie dla pozaszkolnych spacerów, dlatego postanowiliśmy Dzień Pustej Klasy świętować w naszej szkole 22 i 23 września. Jakże miło było w tych dniach poćwiczyć dodawanie na kostce brukowej, czy obejrzeć przez lupę konika polnego, poćwiczyć angielskie słówka na łące czy po prostu poleżeć na trawie w promieniach jesiennego słoneczka, poszaleć na placu zabaw czy na boisku sportowym. Przewidywalność pogody, jak wiemy, nie do końca się sprawdza i w dniu 25 września jedna z klas nie przestraszyła się niepewnych prognoz pogody i świetnie bawiła się w tym dniu podczas zajęć terenowych. Klasa 8b na lekcji geografii, wzorując się na popularnej w Indiach sztuce wizualnej zwanej rangoli, wykonała piękne kompozycje wykorzystujące różne elementy znalezione w przyrodzie.
A czy tak było naprawdę ? Zobaczcie na prezentacji poniżej :)
22 września klasa 1a wybrała się na wycieczkę do lasu, aby przywitać jesień. Była to doskonała okazja, aby wspólnie spędzić czas, ale i czegoś się nauczyć. Na leśnej polanie pierwszaki, podzielone na dwa zespoły musiały wystroić Panią Jesień w leśne skarby. Wszyscy ruszyli z pomysłami i efekt możecie zobaczyć sami na zdjęciach. Potem były piosenki i zagadki o tematyce jesiennej. Pierwszaki same zorganizowały sobie zabawy: gra w kolory czy Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy. Mieliśmy też część plastyczną: odrysowywaliśmy na kartkach korę drzew. Pierwsza wspólna wycieczka udała się znakomicie!
19.09.2020 uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji KAJAKOWY WEEKEND DZIECKA.
Organizatorem był TKKF „MOTOR” ANDRYCHÓW, POLSKI ZWIĄZEK KAJAKOWY (IMPREZA DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI).
Uczestnikami tej imprezy byli uczniowie z klasy 3b, 4a i 6a – łącznie 41 uczniów!
Koordynatorem była pani Maria Wojewodzic.
Zajęcia sportowe związane z przebywaniem nad wodą dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (6-16 lat) odbyły się na „Plaży CZERNICHÓW” nad Jez. Międzybrodzkim.
Było to jedno z pięciu tego typu wydarzeń odbywających się w pięciu różnych miejscach w Polsce. W każdej imprezie brała udział setka uczestników.
Czyli było nas około/tylko 500 w całej Polsce!
Uczestnicy mieli okazję startować w pięciu konkurencjach na wodzie i lądzie:
- zakładanie kamizelki asekuracyjnej i wsiadanie do kajaka na czas,
- bieg z kubkiem wody na wiośle na czas,
- rzut „rzutką” – liną ratowniczą do celu,
- slalom kajakiem górskim – „jedynką”,
- sprint „jedynką” sportową na czas",
- sprawdzian wiadomości na temat przepisów związanych z przebywaniem nad zbiornikami wodnymi.
Podsumowanie zawodów wyłoniło kilku zwycięzców z naszej szkoły.
Nasi zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
• Dziewczęta 6-9 lat – Justyna Oboza 3b – I miejsce, Zuzanna Kukuła 3b – II miejsce
• Chłopcy 6-9 lat – Dominik Wnęczak 3b – II miejsce, Piotr Szafarz 3b – III miejsce
• Dziewczęta 10-13 lat – Milena Fryś 6a – II miejsce
• Chłopcy 10-13 lat – Kornel Guzdek 4a – III miejsce
• Dziewczęta 14-16 lat – Aleksandra Oboza – I miejsce
Mamy nadzieję, że spodobało się to uczestnikom i za rok spotkamy się kolejny raz!
ZAPRASZAMY NA KAJAKOWANIE Z TKKF ‘MOTOR’ ANNDRYCHÓW!!!
Kontakt – M.Wojewodzic :)
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbyło się w poszczególnych salach, gdzie nauczyciele wychowawcy m. in. przypomnieli uczniom zasadady BHP w szkole oraz zasady poruszania się do i ze szkoły, zapoznali z nowymi zasadami dot. reżimu sanitarnego w placówce.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player