Informacje z życia uczniów szkoły podstawowej i uczniów klas gimnazjalnych
Dzień 22 czerwca to ostatni dzień w szkole spędzony na pożegnaniach przedwakacyjnych z kolegami i koleżankami, a przede wszystkim z nauczycielami.
Po uroczystym spotkaniu z dyrektorem na sali gimnastycznej, nauczyciele wychowawcy zaprosili uczniów do sal lekcyjnych, gdzie rozdali świadectwa i rozmawiali z uczniami - jak co roku - o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku.
Koniec roku klasy trzeciej gimnazjum dla wszystkich był tego roku niezwykle emocjonujący.
Po krótkim przemówieniu p. dyr. Andrzeja Janusa, wręczeniu świadectw "z czerwonym paskiem", nagród dyrektora i listów pochwalnych rodzicom uczniów, ogłoszeniu wyników na Ucznia i Nauczyciela Roku, mieliśmy okazję wręczyć p. Wandzie Lach, która odchodzi w tym roku na zasłużoną emeryturę - tytuł Super Nauczyciela.
Po części oficjalnej przyszła pora na występ klasy trzeciej gimnazjum, która swym pokazem serdecznie podziękowała za czas spędzony w murach naszej szkoły.
Uczniowie wykazali się podczas swego artystycznego przedstawienia niezwykłym kunsztem wokalnym i aktorskim. Pod kierunkiem p. Krzysztofa Paczyńskiego i p. Marka Bakalarskiego przygotowali piękny musical, dzięki któremu wszyscy mogliśmy nie tylko powspominać minione czasy, ale i poczuć się jak w prawdziwym teatrze.
Dzień 20 czerwca klasy drugie gimnazjum spędziły na łonie natury.
Panie Jadwiga Żmuda-Paleczny i Katarzyna Fulara-Potoczny zaprosiły swoich podopiecznych na wycieczkę pieszą do Rzyk Praciaków.
Wycieczka krajoznawcza na stok u podnóża Pracicy miała na celu nie tylko integrację zespołów klasowych, ale i poznanie historii Rzyk, zwłaszcza rozmawiano o historii szkolnictwa na terenie wioski.
Uczniowie mieli też okazję odwiedzić bacówkę, gdzie p. Małgorzata zapoznała ich pokrótce z ciężkim życiem bacy, mogli zaobserwować nie tylko wypas owiec, ale i posłuchac na temat wyrobu różnych rodzajów serów góralskich typu: oscypek, korboc, bryndza, bunc.
Po zakończonej wycieczce, chętni uczniowie mogli posilić się smaczną pizzą w Ośrodku Czarny Groń, gdzie specjalistą pizzermanem jest absolwent naszej szkoły Adam. On sam również chętnie zdradził kilka faktów dot. włoskiego specjału.
Klasy IV a i IV b w dniach 13.06 i15.06 wybrały się pod opieką p. Marty Formas, p. Iwony Pikoń i p. Barbary Górskiej na wycieczkę do Andrychowa.
Pierwszym punktem „programu” była biblioteka miejska w Andrychowie i czytelnia,
gdzie uczniowie w czynny sposób brali udział w zajęciach prowadzonych przez p.Bogumiłę Kołodenną i p. Reginę Grabowską - rozwiązując testy i krzyżówki, zapoznawali się z bogatą ofertą biblioteki. Kolejnym przystankiem była rozgłośnia radia Andrychów i redakcja Nowin, uczniowie zarówno IV a jak i IV b brali czynny udział w audycji prowadzonej na żywo przez p. Annę Piotrowską /w środę/ i p. Roberta Frasia /w piątek/, a szczęśliwcy mieli okazję poznać p. Jerzego Hermę i Gorana – psa ratownika, którzy właśnie do andrychowskiej rozgłośni przyszli na „wywiad”.
Obdarowani okolicznościowymi pamiątkami uczniowie wraz z opiekunami udali się do Izby Regionalnej Ziemi Andrychów, gdzie wszyscy brali udział w zajęciach prowadzonych przez p. Marię Skrzypiec, a następnie pod fachowym okiem lepili z gliny różnorakie przedmioty, czerpiąc z bogactwa własnej wyobraźni.
Wyprawę zakończyły odwiedziny w pizzerii.
Uczniowie klas III B, II A w dniach 7 – 15 czerwca 2018 r. uczestniczyli w zielonej szkole nad brzegiem Bałtyku w Darłówku. Zdobywali wiedzę na temat historii, warunków geograficznych i przyrody naszego wybrzeża. Jedną z większych atrakcji naszego wyjazdu była wyprawa do Słowińskiego Parku i wędrówka po ruchomych wydmach. Ciekawą i pełną wrażeń okazała się wycieczka do Doliny Charlotty w Strzelinku koło Słupska. Na terenie ZOO Charlotta, przy nadbrzeżu Kapitan zaprosił nas na wodne Safari, czyli fantastyczny rejs łodzią, który zabrał uczestników w podróż dookoła świata. Tematyczne wysepki: Afryka, Ameryka Płd. i Australia odkryły przed nami wiele ciekawostek, a rejs ukoronowany został zacumowaniem na wyspie lemurów, którą zamieszkują małpiatki z Madagaskaru: Król Julian i jego wesoła banda. Odwiedziliśmy jedno z największych w Polsce fokariów, w którym mieszka obecnie pięć samców bałtyckiej foki szarej. Karmienie fok połączone było z tzw. treningiem medycznym, podczas którego instruktorzy sprawdzali stan zdrowia swoich podopiecznych.
Będąc w Darłówku, uczestniczyliśmy w rejsie statkiem „Król Eryk I”, zwiedzaliśmy port rybacki oraz podziwialiśmy piękne widoki z latarni morskiej.Mieliśmy okazję podziwiać i pokonywać rozsuwany most na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Jest to jedyny most tego typu na terenie Polski. To był bardzo ciekawie spędzony czas, pogoda dopisała, program był bogaty, co zapewniło wszystkim uczestnikom mnóstwo niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Zabawy i spacery po plaży na długo pozostaną w naszych wspomnieniach. Wszyscy wrócili opaleni, z nowymi doświadczeniami i wiedzą na temat polskiego morza. Wycieczka miała poza przeżyciem wielkiej przygody jeszcze jeden cel - integrację uczniów.
W pierwszej połowie czerwca klasa druga, trzecia i czwórka uczniów z klasy piątej wyruszyła na Zieloną Szkołę do Darłówka. 9 dniowy pobyt na Zielonej Szkole zintegrował zespoły klasowe, rodziców i nauczycieli.
Wypełniając wspólne zadania w nowych sytuacjach, uczniowie bardziej zbliżają się do siebie, wspólne spędzanie czasu często pozwala zaistnieć w klasie tym uczniom, którzy mają trudności w szkole. Tu nie liczy się tylko to, ile kto wie, ale też co potrafi, jak funkcjonuje w grupie.
Wyjazd nad morze, pozwolił w bezpośredni sposób zainteresować uczniów historią książąt pomorskich, kulturą, obyczajami tamtejszych mieszkańców, rybołówstwem oraz przyrodą obszaru nadmorskiego.
Program pobytu na zielonej szkole łączył rożne dziedziny wiedzy z zakresu edukacji polonistyczno – kulturalnej, przyrodniczo – społecznej, matematycznej, plastyczno – technicznej, muzycznej i ruchowej. Czołowym założeniem programu było poznanie krajobrazu nadmorskiego, jego kultury, historii, zabytków i atrakcji turystycznych. Do najciekawszych działań programowych zaliczyć można wyprawę do Słowińskiego Parku Narodowego, Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego, do Zamku Książąt Pomorskich, na Górę Rowokól, zwiedzanie Katedry w Darłowie, Krainy Baśni, fokarium i ZOO w Dolinie Charlotty, poznanie baśni i legend Pomorza.
Pobyt pobytu uwzględniał również edukację zdrowotną. Miał zapewnić regenerację zdrowia, sił fizycznych i psychicznych naszym uczniom. Służyły temu zajęcia z wykorzystaniem gier i zabaw sportowych, inhalacje, zajęcia na basenie, na plaży i wspinaczki na ściance. Pogoda sprzyjała terapii klimatycznej, słonecznym i morskim kąpielom oraz spacerom w strefie bezpośredniego oddziaływania jodu.
Warto czytać, a świadczy o tym liczba osób, które zdobyły tytuł " Najlepszy z najlepszych". Oto lista nagrodzonych: Aleksandra Macuga, Klaudia Łyczko, Milena Twardosz, Jagoda Fryś, Kalina Kmieciak, Justyna Wontek, Zuzanna Denisow, Jagoda Kiszczak, Emilia Grudzień, Barbara Kowalska, Oliwia Tomiczek, Amadeusz Konieczny, Weronika Bizoń, Katarzyna Cibor, Nikola Konieczny, Weronika Gil.
Organizatorem "Maratonu czytelniczego" i konkursu "Najlepszy czytelnik roku" była biblioteka szkolna. Sponsorem nagród jest pani Agata Jarzyna - serdecznie dziękujemy.
Wszyscy uczestnicy III edycji "Maratonu czytelniczego" otrzymali dyplomy i upominki. Pokazali innym, że czytanie wcale nie musi być nudne. Dziękujemy i zapraszamy za rok.
Dzień Pustej Klasy to niezależna, oddolna inicjatywa, zapoczątkowana w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. Obchodzimy go rokrocznie, zawsze w trzeci piątek czerwca. W tym roku Dzień Pustej Klasy wypadł 15 czerwca.
W 2015 roku Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” przeniósł święto na grunt Polski, a w tym roku wraz z organizacjami partnerskimi z Czech, Słowacji i Węgier zachęcamy szkoły w 4 krajach do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie.
15 czerwca uczniowie klasy IV a, IV b, VII b i a, II a i II b gim., spędzili lekcje poza budynkiem szkoły, promując edukację terenową. Na świeżym powietrzy odbyły się lekcje przyrody, geografii, j. polskiego, historii i w-f.
Natura ma same zalety: jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Jest tu wszystko, czego możemy potrzebować do efektywnego nauczania, bez względu na przedmiot. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia. Niestety coraz rzadziej korzystamy z tego, co nam oferuje, spędzając dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, przed telewizorem lub komputerem.
8 czerwca 2018 r. ośmioosobowa grupa z naszego gimnazjum wzięła udział w ósmej edycji gry ekonomicznej Chłopska Szkoła Biznesu”o Puchar Drelicharza z Andrychowa. Tym razem rywalizowało ze sobą 5 szkół z Gminy Andrychów. Przypomnijmy, że autorów gry planszowej zainspirowała historia chłopów-przedsiębiorców z XVIII-wiecznego Andrychowa, którzy jeszcze przed rewolucją przemysłową stworzyli sieci gospodarczych powiązań z całą Europą, gdzie eksportowali ok. 80 proc. miejscowej produkcji, głównie drelichów z uprawianego w rejonie Andrychowa lnu. Ze swym towarem docierali w odległe miejsca w Europie m.in Barcelony, Marsylii, Stambułu czy Moskwy.
W tym roku mieliśmy potrójne szczęście :)
Oprócz nagrody głównej – Pucharu Drelicharza z Andrychowa za zebranie największej liczby punktów - uczniowie klasy 2b i 3a gimnazjum: Dawid Kowalski i Marcin Siwek zdobyli nagrodę Grand Prix, natomiast uczennice klasy 3a gimnanzjum: Anna Hajost i Gabriela Strączek zdobyły I miejsce.
Uczniowie za swoje osiągnięcia otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów Turnieju.
Gratulujemy wspaniałego wyniku ! :)
Dzień 7 czerwca był w naszej szkole bardzo wyjątkowy. Wtedy to wszyscy, a było nas 266, zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby pokazać, że lubimy czytać książki. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie piosenki "Kocham cię Polsko". Potem dzieci z kl. 0 - 1 przeczytały wiersz "Kaczka dziwaczka". Na koniec nauczyciele odtańczyli poloneza. Wszyscy w tym dniu byliśmy ubrani w białe lub czerwone koszulki. Każdy z nas zaprezentował swoją ulubioną książkę. Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna. Zapraszamy za rok.
W maju br. klasa IV b wraz z wychowawczynią realizowała projekt pt. „Czy warto podróżować?” nawiązujący do mobilności kadry nauczycielskiej naszej szkoły w ramach programu unijnego POWER FRSE.
Zaplanowane działania miały na celu: zapoznanie uczniów z elementami wiedzy o historii, kulturze i przyrodzie zwiedzanych przez nauczycieli krajów europejskich: Norwegii, Hiszpanii i Sycylii; kształtowanie postawy tolerancji przez uczenie szacunku dla różnorodności kulturowej innych krajów; rozbudzanie kreatywności dzieci dzięki zastosowaniu metod aktywizujących i nowoczesnych technologii; poprawa komunikacji interpersonalnej oraz budowanie lepszych relacji w klasie przez pracę w grupach.
Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela na podstawie własnych materiałów: zdjęć, krótkich filmów i notatek z podróży do Norwegii, Hiszpanii i na Sycylię oraz wysłuchali opowieści dotyczących najciekawszych miejsc w tych krajach. Pomogli również wykonać gazetkę szkolną w sali nr 27, poświeconą omawianym państwom. Następnie uczniowie podzielili się, zgodnie z zainteresowaniem, na trzy grupy: norweską, hiszpańską i sycylijską. Każda przygotowała plakat dotyczący wybranego kraju, a przedstawiciel grupy zaprezentował go na kolejnej lekcji. Warto podkreślić, że osoby prezentujące klasie dany kraj wykazały się dużą wiedzą na temat jego historii i kultury.
Dalsza część projektu polegała na praktycznych działaniach, grach i zabawach, współpracy w grupie i elementach rywalizacji. Uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym Norwegii, Hiszpanii i Sycylii, a następnie układali puzzle przedstawiające zabytek kultury lub krajobraz jednego z tych państw. Uczestniczyli też w dyskusji na temat tolerancji.
Osobna lekcja: „Przygoda z trollami” została poświęcona tym mitycznym istotom zamieszkującym góry i lasy Norwegii. Po zapoznaniu się z legendami i mitami opisującymi pochodzenie, wygląd i zachowanie złośliwych i brzydkich, ale sympatycznych trolli uczniowie przystąpili do wykonywania w grupach własnego trolla z masy plastycznej.
W trakcie pracy nie zabrakło emocji i dobrej zabawy. Wszystkie trolle się udały, każdy był na swój sposób niezwykły. Na zakończenie uczniowie mieli wymyślić historię ze swoim trollem jako głównym bohaterem opowieści. To zadanie wyzwoliło wyobraźnię i pokazało nieograniczone możliwości opowiadania historii o trollach – „troll story”.
Podsumowując powyższy projekt, można stwierdzić, że uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o krajach europejskich, dyskutowali na temat tolerancji wobec innych kultur
i tradycji, potrafili z zaangażowaniem wykonywać zadania, dzielić się wiedzą, współpracować w grupie i dobrze się przy tym bawić.
W piątkowe majowe popołudnie jak co roku w naszej szkole odbyła się „impreza” - NOC W BIBLIOTECE.
Tym razem było to wyjątkowe spotkanie młodzieży gdyż odbywało się on pod hasłem „STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”.
W spotkaniu i zabawach zorganizowanych przez p. Martę Formas, Jolantę Łysoń, Annę Dyrcz i Barbarę Górską, wzięli uczniowie klas IV, V , VI i VII.
Uczniowie rozwiązywali patriotyczną krzyżówkę, odgadywali staropolskie przysłowia, z lekką obawą wkładali ręce do magicznej skrzynki, wspólnie śpiewali patriotyczne piosenki.
W przerwie doskonałej zabawy, którą przeplatała zumba, wszyscy posilili się słodkim poczęstunkiem.
W drugiej części spotkania pod hasłem NOC W BIBLIOTECE rozbawione towarzystwo brało udział w zgadywance „Jaka to melodia?”, „Zgadnij kim jestem?” , oraz w najważniejszej wspólnej pracy wieńczącej świętowanie STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - wyklejaniu własnymi zdjęciami mapy naszego kraju - zabawę zakończył wspólnie odtańczony polonez.
Wiosna za oknem i wiosna w bibliotece. A to za sprawą dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym. Każdy uczestnik wykonał portret wiosny.
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: firmie DOBER i PSS Społem Andrychów.
21 maja 2018 r. gościł w naszej szkole Pan Janusz Bargieł, miłośnik przyrody, zwłaszcza ekosystemu leśnego. Mieszka bowiem w bliskim sąsiedztwie lasu. Pasją Pana Janusza są m.in. dendrologiczne prace w drewnie i medycyna naturalna wykorzystująca dary natury. Gość opowiedział nam o funkcjach i znaczeniu lasów w naszym życiu, o dobroczynnym wpływie drzew i krzewów leśnych na nasze zdrowie i nasze ciała. Dowiedzieliśmy się od niego również wiele o interesujących rzeczy o zwyczajach i zachowaniu zwierząt leśnych.
Klasa V b wykorzystała piękną pogodę i udała się w teren z przewodnikami do oznaczania roślin i zwierząt oraz lupami. Naszym celem była obserwacja życia na łące, na której w maju szczególnie dużo się dzieje i jest bardzo kolorowo. Uczniowie zachwyceni byli szczególnie z obserwacji łąkowych bezkręgowców owadów i pajęczaków, a także mięczaków m.in. ślimaka zaroślowego i wstężyka gajowego.
Udało nam się również podczas dwugodzinnej wycieczki zobaczyć piękną samiczkę jaszczurki zwinki, która spodziewała się potomstwa. To nie pierwsza taka lekcja. Ostatnio, podczas zajęć terenowych rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy nasze rodzime drzewa i krzewy oraz porosty.
W poniedziałek 21 maja klasa szósta wraz z opiekunami udała się do Andrychowa. Najpierw swoje kroki skierowaliśmy do nowych pomieszczeń Radia Andrychów. Tam poznaliśmy arkana zawodu dziennikarza radiowego. Klasowi "wybrańcy" mieli możliwość odczytania na antenie krótkiej informacji. Ta czynność wcale nie była taka prosta. Później udaliśmy się do biblioteki na spotkanie z panią Renata Piątkowską. Pani Renata to autorka wielu książek dla dzieci, wśród nich książki pt. "Wszystkie moje mamy". Bohaterem książki jest Szymek Bauman, który mieszka w getcie warszawskim. W książce pojawia się Irena Sendlerowa, pseudonim "Jolanta", która wraz z organizacją "Żegota" wyprowadziła z getta 2500 dzieci, dając im nową tożsamość i znajdując domy, w których miały szansę przeżyć wojnę. Mały Szymek miał 5 mam. Pani Irena otrzymała najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne "Sprawiedliwy wśród narodów świata" przyznawane ludziom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Pani Renata Piątkowska przedstawiła bardzo obrazowo świat getta. Wszyscy słuchaliśmy z wielkim napięciem tych ciekawych opowieści. Po spotkaniu można było nabyć książki autorstwa pani Renaty opatrzone dedykacją i autografem.
W naszej bibliotece szkolnej dostępne są różne książki pani Renaty i dwie nowe "Wszystkie moje mamy" i "Która to Malala?".
Już piętnasty raz biblioteka szkolna gościła uczestników Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Reprezentanci klas III - VI zaprezentowali wiersze autorstwa m. in. Tadeusza Biłki, Emilii Berndsen, Anny M. Banaś, Janiny Brzostowskiej.
Jury w składzie: p. Agnieszka Stachowiak, p. Katarzyna Gurdek-Wojewodzic wysoko oceniły przygotowanie recytatorskie uczestników.
Wyniki:
GRAND PRIX - Magdalena Wójtowicz (Roczyny)
kl. III - IV
I miejsce - Amelia Gliwa (Roczyny), Paulina Zielińska (SP2)
II miejsce - Maria Kowalczyk (Rzyki), Stefania Targosz (Roczyny)
III miejsce - Marta Młynarczyk (Rzyki)
kl. V - VI
I miejsce - Mateusz Gawęda (SP2), Patrycja Micorek (SP2)
II miejsce - Bartłomiej Bury (Roczyny), Alicja Pabiś (SP2)
III miejsce - Martyna Ogórek (SP2)
Wyróżnienie - Emilia Grudzień i Patrycja Kraus (Rzyki)
Organizatorki p. Iwona Pikoń i Marta Formas serdecznie dziękują sponsorom p. Mateuszowi Rączce, firmie DOBER oraz Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach. Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów.
Odkrywanie walorów przyrodniczych swojego regionu stanowi ważną część projektu, którego celem jest poznawanie piękna przyrody różnych zakątków Europy, w tym Polski. W ramach realizowanego projektu w klasie Va szkoły podstawowej uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu oraz Szlakiem Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie godzin wychowawczych zostały przeprowadzone lekcje dotyczące krajów europejskich: Malty oraz włoskiej wyspy Sycylii. Głównym celem realizowanego projektu było poznanie miejsc atrakcyjnych ze względu na warunki przyrodnicze, kształtowanie postawy tolerancji i szacunku wobec innych kultur oraz rozwijanie człowieka otwartego na świat.
W ramach tego projektu uczniowie wykonali gazetkę tematyczną dotyczącą walorów przyrodniczych Sycylii oraz przygotowali interesujące prezentacje na temat tej urokliwej włoskiej wyspy. Podczas prac nad projektem wyszukiwali potrzebne informacje korzystając z dostępnej w bibliotece szkolnej literatury i zasobów Internetu, analizowali zgromadzone dane oraz wybierali przydatne zdjęcia i ciekawe filmy. Na każdym etapie widoczna była doskonała współpraca i wzajemna życzliwość. Dzięki pracy nad projektem wszyscy uczestnicy nabyli umiejętność planowania działań, dzielenia się zadaniami oraz prezentowania wytworów własnej pracy na forum klasy. W trakcie przygotowywania i realizacji projektów uczniowie mieli możliwość rozwinięcia takich umiejętności jak: samodzielność myślenia, kreatywność i otwartość na potrzeby innych.
W dniu 11 maja 2018 roku uczniowie klas piątych szkoły podstawowej opuścili szkolne mury i wyruszyli pod opieką p. Lidii Hrapkowicz i p. Małgorzaty Pławeckiej na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd.
W drodze do Jaskini Wierzchowskiej podziwialiśmy wznoszący się na wzgórzu zamek w Lipowcu oraz wysłuchaliśmy związanej z nim legendy. Po dotarciu na miejsce i pokonaniu malowniczej trasy prowadzącej do jaskini, rozpoczęliśmy jej zwiedzenie pod opieką wykwalifikowanego przewodnika. Jaskinia Wierzchowska posiada status pomnika przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego "Dolinki Podkrakowskie" oraz ma najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce. Prowadzi ona poprzez kręty Przesmyk Długi, Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej - Sali Balowej, a następnie do Sali Człowieka Pierwotnego. Ściany i strop komór pokrywa przepiękna szata naciekowa, w której można było zaobserwować duże bogactwo ciekawych form: stalaktytów, stalagmitów i powstających z ich połączenia stalagnatów. W trakcie zwiedzania jaskini mieliśmy także niepowtarzalną okazję przyjrzenia się z bliska zamieszkującym ją nietoperzom - podkowcom małym.
Kolejnym punktem naszego programu była Pieskowa Skała, zwiedzanie dziedzińca zamku oraz podziwianie znanego pomnika przyrody - Maczugi Herkulesa. Zamek w Pieskowej Skale to prawdziwa perełka architektoniczna, położona na samym skraju Ojcowskiego Parku Narodowego. Ta urzekająca swym pięknem budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie jest jednym z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej.
Po zejściu wyznaczoną trasą, nieopodal zamku podziwialiśmy słynny wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, który uwieczniliśmy na naszych zdjęciach. Następnie udaliśmy się na spacer wspaniałą Doliną Prądnika, będącą sercem zwiedzanego przez nas parku narodowego. Podczas spaceru przyglądaliśmy się roślinności kserofitycznej, która wykształciła wiele przystosowań do życia na suchych, nasłonecznionych skałach wapiennych. Przykro było się nam rozstawać z tym jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Jeszcze długo będziemy wspominać urokliwe chwile spędzone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
W związku z tegorocznymi obchodami Dnia Ziemi klasa Va zorganizowała akcję sprzątania najbliższego otoczenia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy, zbierając porzucone niedbale odpady m.in. różnego rodzaju opakowania po słodyczach, kartoniki po napojach, plastikowe i szklane butelki. Głównym celem podjętej akcji było kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko, pogłębianie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody oraz propagowanie aktywnej edukacji ekologicznej prowadzonej w terenie, na świeżym powietrzu.
W czasie sprzątania uświadomiliśmy sobie, jak często zapominamy o tym, że Ziemia nie jest naszą własnością, a została nam jedynie powierzona na pewien czas. To przede wszystkim od nas zależy, ile odpadów będziemy produkować i w jaki sposób je zagospodarujemy. Należy pamiętać o tym, że odpowiednio zebrane i przekazane do recyklingu są bardzo cennym surowcem do wytwarzania nowych opakowań. Dziękujemy uczniom klasy Va za ich zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska.
20.04.2018r. – grupa „0” A uczestniczyła w akcji sprzątania najbliższego środowiska z okazji Światowego Dnia Ziemi.
Klasy 4 -7 Szkoły Podstawowej im. M. Kowalskiego w Rzykach dołączyły do akcji „Czyste Beskidy” już piątek 20 kwietnia. Uczniowie – wolontariusze sprzątali trasę nr 2: Rzyki Mydlarze (kuźnia) – Groń JP II (szlak serc) – Leskowiec – Rzyki Mydlarze (Kuźnia - czarny szlak). Łącznie w akcji wzięło udział – 106 osób tj. 98 uczniów i 8 opiekunów. Podczas marszu podziwialiśmy budzącą się do życia wiosenną przyrodę i górskie krajobrazy Beskidu Małego, Żywieckiego, Makowskiego, Wyspowego, Śląskiego, a także Tatry, które tego dnia w nagrodę za naszą wzorową pracę, pokazały nam całe swoje piękno. :)
Najbardziej smutny „obrazek” zastaliśmy na szczycie Leskowca. W wiacie oraz w okolicznym lesie śmieci było najwięcej, wśród nich puszki, butelki po napojach, foliowe worki, oraz dużo rozbitego szkła. :( Wiata w takim stanie, w jakim ją zastaliśmy, nie nadawała się do użytku.
Akcję „Czyste Beskidy” zorganizowało Koło PTTK „ Chałupa” przy ASM w Andrychowie.
Dziękujemy organizatorowi za wsparcie i ciekawy program dodatkowy towarzyszący tej inicjatywie. Uczniowie po zakończonej pracy zjedli pyszne pieczone kiełbaski oraz wzięli udział w konkursie krajoznawczym prowadzonym przez przewodnika beskidzkiego zdobywając dodatkowo za swoją wiedzę ciekawe nagrody ufundowane przez sponsorów akcji.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za liczny udział i zaangażowanie! :)
Tematem tegorocznej edycji konkursu było poznawanie i ochrona przyrody wokół nas. Wszystkich uczestników obowiązywała wiedza i umiejętności określone w podstawie programowej przedmiotu biologia dla III i IV etapu edukacyjnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, ponadto treści zawarte w literaturze konkursu dotyczące różnorodności biologicznej i jej zagrożeń oraz stosowania ochrony czynnej dla zachowania wybranych gatunków i ekosystemów. Podczas pisania testów na każdym etapie niezbędna okazała się umiejętność wykorzystania posiadanych wiadomości do wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. W trakcie konkursowych przygotowań uczniowie korzystali z bardzo bogatej literatury, między innymi z takich pozycji jak: Biologia na czasie, Biologiczne podstawy ochrony przyrody, Tajemniczy las, Gatunki obce. Przyczyny inwazyjnych zachowań i sposoby zwalczania, Biologiczne podstawy ochrony przyrody oraz informacji zawartych na stronach internetowych. Gratulujemy Ani uzyskania tytułu finalistki tym bardziej, że tegoroczna edycja konkursów kuratoryjnych była wyjątkowo trudna.
W dniu 11 kwietnia uczniowie mieli okazję spotkać z żołnierzem zawodowym: kapralem Łukaszem Ryszką z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurki. Pan Łukasz opowiedział o życiu żołnierza, m. in. o misjach, w których miał okazję brać udział.
W ramach promocji czytelnictwa nasza szkołą gościła w dniu 10 kwietnia, autora książek o kocie Cukierku, pana Waldemara Cichonia. Uczestnikami spotkania były dzieci z kl. 0 - IV. Organizatorem była biblioteka szkolna. Nasz gość w ciekawy i zabawny sposób przedstawił historię tytułowego kota. Bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. Po spotkaniu każdy chętny otrzymał książkę z autografem naszego gościa.
28.03.2018r. – w tym dniu grupa 4 – latków oraz grupa „0” A spotkały się, by świętować Pierwszy Dzień Wiosny. Dzieciaki uczestniczyły w zajęciach metodą „porannego kręgu”, a na zakończenie zajęć wzięły udział w tradycyjnym spacerze „Żegnaj Zimo, Witaj Wiosno!”.
27 marca jak co roku, odbył się konkurs logopedyczny pod hasłem
„Szkoła poprawnej wymowy”. Wzięły w nim udział dzieci klas I – III zarówno te, które uczęszczają na terapię logopedyczną, oraz uczniowie chętni do zmierzenia się z „wygibasami” językowymi.
Celem konkursu była prezentacja swoich umiejętności językowych, zainteresowanie zajęciami logopedycznymi, ale przede wszystkim rozbudzenie wiary we własne możliwości. Konkurs składał się z dwóch części: recytacji wiersza nasyconego głoskami trudnymi ze względu na artykulację oraz zabaw logopedycznych (ćwiczenia oddechowe i słuchowe).
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkową.
W przedświąteczny piątek w naszej szkole odbyła się kolejna lekcja zoologii na żywo, tym razem dotyczyła ona pajęczaków. W jej trakcie uczniowie mieli niepowtarzalną okazję podziwiania z bliska żywych okazów pająków i skorpionów. Podczas tych niezwykłych zajęć dowiedzieli się gdzie można spotkać prezentowane gatunki, w jaki sposób polują i czy są one groźne dla człowieka? W trakcie spotkania usłyszeli też wiele ciekawostek z ich życia. Największe jednak emocje wzbudziło oglądanie żywych okazów. Pokaz bardzo się podobał, czego wyrazem było duże ożywienie i entuzjazm na twarzach uczestników spotkania. Pająki zachwyciły nas swoim pięknem, niektórzy mieli też możliwość przełamania strachu przed tymi, wywołującymi jednak pewne obawy, stworzeniami. Żywa lekcja biologii zakończyła się spontanicznym aplauzem i prośbą ze strony uczniów o kolejne takie spotkania.
Dnia 23 marca Kalina Kmieciak, Maria Kowalczyk, Milena Twardosz oraz Natalia Fijałek uczestniczyły w XIV Gminnym Konkursie Recytatorskim "Spotkania z poezją dla dzieci". Organizatorem konkursu jest ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie.
Miło nam poinformować, że Natalia Fijałek i Maria Kowalczyk zdobyły III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Już był w ogródku, już witał się z gąską ..." - tak zaczyna się bajka Adama Mickiewicza pt. "Lis i Kozioł".
Nasza szkoła dnia 16.03. gościła uczestników IV Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Pociąg z poezją". Tematyka tegorocznego konkursu to bajki I. Krasickiego, A.Mickiewicza i A. Fredry. Na bibliotecznej scenie wystąpili uczniowie kl. 7 i gimnazjum.
Jury w składzie p.Bożena Burek, p.Agnieszka Stachowiak, p.Marta Formas i p. Marcin Karło wysoko oceniło przygotowanie uczestników.
Wyniki:
GRAND PRIX - Martyna Mirowicz (SP5)
I miejsce - Adrianna Rudy (Roczyny),
Karina Wiedyska (Roczyny),
Weronika Oboza (SP2)
II miejsce - Michał Matejko (Roczyny),
Weronika Bizoń (Rzyki),
Bartosz Tomiczek (Rzyki),
Tymoteusz Małecki (SP2)
III miejsce - Kinga Adamczyk (SP5),
Łukasz Miarka (SP2),
Martyna Orkisz (SP2)
Wyróżnienie - Nikola Konieczny (Rzyki)
Organizatorki konkursu p. Iwona Pikoń i p. Marta Formas serdecznie dziękują opiekunom, a Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za ufundowanie nagród książkowych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Jan Paweł II
Z okazji zbliżających się świąt uczniowie wykonali wielkanocne koszyczki, które zostały przekazane podopiecznym Hospicjum Domowego Królowej Apostołów. Serdecznie dziękujemy tym, którzy wspierają nasze działania na rzecz pomocy ludziom chorym i cierpiącym.
27 lutego klasa III B uczestniczyła w warsztatach „Każdy inny wszyscy równi”.
Przeprowadzając z klasą takie zajęcia miałam na celu przełamać stereotypy myślenia o osobach niepełnosprawnych oraz uświadomienie z jakimi trudnościami borykają się osoby niewidzące, niesłyszące, poruszające się na wózku, niepełnosprawne fizycznie
i intelektualnie.
Ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną spotykamy na każdym kroku. Mijamy ich na ulicy, w autobusie, w szkole, w kinie, na basenie. Osoba niepełnosprawna to nie tylko ktoś oczekujący pomocy, to także ktoś z kim można zwyczajnie porozmawiać na różne tematy. Myślę, że śmiało można zacytować znaną aktorkę Annę Dymną, która wielokrotnie podkreśla w swoich wypowiedziach, że ludzie zwani niepełnosprawnymi są często sprawniejsi od nas. Mają w sobie niezwykłe pokłady radości i siły i są potrzebnymi i pełnoprawnymi obywatelami i ludźmi, od których możemy się wiele nauczyć. Często mimo swojej niepełnosprawności pokazują nam jak dążyć do celu mimo szeregu niepowodzeń. Są prawdziwi i szczerzy. Jeśli ktoś jest niepełnosprawny to w żaden sposób nie jest gorszy od nas. Jest w trudniejszej sytuacji bo nie widzi, nie ma rąk albo nóg, albo jest z porażeniem mózgowym, ale w środku to jest taki sam człowiek jak i my, a czasem nawet wrażliwszy czy inteligentniejszy! – mówi Anna Dymna.
Jestem dumna z moich uczniów, że tak poważnie i wspaniale podeszli do tematu niepełnosprawności i swoją postawą oraz przemyśleniami zrozumieli, że inny nie znaczy gorszy.
Babcia i dziadek każdemu kojarzy się z ciepłem, opieką, uśmiechem i dobrym słowem na każde zmartwienie i kłopot. Uczniowie klasy IIa oraz IIIb przygotowanym programem artystycznym wyrazili swoją miłość, wdzięczność za troskę i opiekę, za wsparcie i pocieszenie.
Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości...
Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich przybycie, bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, zdrowia oraz długich lat życia.
"My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,
że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą".
Pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelników dnia 02 marca 2018 r. Obejrzeli przedstawienie pt. "Wiedźma Multimedia" przygotowanie przez uczniów kl. 4a, 4b i 5a. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu ciekawych spotkań z książką.
W środę 31 stycznia odbył się szkolny bal karnawałowy dla klas I - III.
Prowadzenie balu powierzono grupie animatorów Pozytywka - Fabryka Dobrych Pomysłów z Bielska, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Tematyką tegorocznego balu była Podróż dookoła świata. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także ze starszymi kolegami i nauczycielami poznając zarazem kulturę, zwyczaje i mieszkańców wszystkich kontynentów świata. Bal był nie tylko wspaniałą rozrywką i zabawą, ale także możliwością poznania innych kultur odmiennych niż nasza.
"Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje".
Jan Paweł II, szpital dziecięcy Olsztyn, 1991 r.
Hospicjum Domowe Królowej Apostołów rozpoczęło swoją działalność w 16.07.2009 r, obejmując opieką dorosłych, a od 1 stycznia 2011 r. również otacza opieką dzieci. Nasi mali podopieczni pochodzą z terenu powiatu myślenickiego i powiatów ościennych. Zajmujemy się dziećmi nieuleczalnie chorymi – wszystkimi, które potrzebują długotrwałej opieki domowej.
Nasi uczniowie już nie raz wykazali się empatią w stosunku do cierpiących. Kolejnym zadaniem (poprzednie to kwesta, aniołki i pierniczki na Święta Bożego Narodzenia), które wykonali były kartki z okazji Światowego Dnia Chorego.
Przypada on na dzień 11 lutego. Zostaną one przekazane chorym, aby i oni mogli poczuć, że są ludzie, którzy chcą im chociaż w niewielkim stopniu pomóc przetrwać dni ich cierpienia.
Dnia 26 01.2018 r dzieci z gr. 4-latków uczestniczyły w bardzo kreatywnych zajęciach, pt; " Co lubię robić z moją babcią oraz z moim dziadkiem?" Dzieci wykazały się swoją pomysłowością oraz wielozadaniową aktywnością.
17.01.2015 r. naszą szkołę „najechali prawie prawdziwi” Wikingowie,
aktorzy ze spektaklem "WOJOWNICY - KUPCY - PODRÓŻNICY" WIKINGOWIE.
Artyści przenieśli uczniów klas IV, V i VI w prawdziwą podróż do zamierzchłych czasów.
Dziewczynki i chłopcy poznawali repliki uzbrojenia wojowników, podziwiali sceny walki, poznawali wierzenia i kulturę Wikingów, brali aktywny udział w przedstawieniu - łącząc wiedzę z zabawą.
Niektórzy z uczestników zabawy w organizowanych konkursach w czasie spektaklu z nagrodami wygrali magiczne kamienie runiczne.
Gromkimi brawami pożegnano aktorów po prawie godzinnym spektaklu.
W dniu 21 grudnia odbył się koncert kolęd dla uczniów SP i klas gimnazjalnych.
Zaczął się okres wielkich przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W przedświątecznej gonitwie często zapominamy o tym co jest naprawdę ważne. Koncentrujemy się na porządkach, zakupach, prezentach, gubiąc rzeczywisty sens nadchodzących świąt ...
Tak niewiele czasu spędzamy wspólnie z bliskimi.
Klasa III b, we wtorek 19 grudnia, wybrała się do kina na film pt.: „Coco” i chociaż początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tego filmu, to po obejrzeniu i refleksjach moich uczniów, doszłam do wniosku że warto było go zobaczyć.
„Coco” to wzruszająca historia o sile rodzinnych więzi i o tym co po nas pozostanie. I chociaż wielu bliskich, nie ma już z nami, to pamięć
o nich zawsze pozostanie w naszych sercach...
Może warto zatrzymać się i zastanowić choć na chwilę, co tak naprawdę ma dla nas sens ...
W dniu 19 grudnia uczniowie naszej placówki mieli okazje wziąć po raz pierwszy udział XIV Przeglądzie Kolęd Europejskich, którego organizatorem był Zespół Szkół Samorządowych w Targanicach. Zadaniem uczestników było przygotowanie dwóch kolęd: w języku polskim i w języku obcym. Zespół z naszej placówki przygotował kolędy: „Gdy śliczna Panna” i „ Merry Christmas everyone”, za które zdobył WYRÓŻNIENIE.
Kolejne zmagania recytatorskie na bibliotecznej scenie. Tym razem swoje zdolności zaprezentowali uczniowie klas I-III. Przygotowali oni recytację wierszy Wandy Chotomskiej. Zgromadzeni widzowie mogli usłyszeć takie wiersze jak: "Pan Bałagan", "Placek", "Staszek", "Gdyby tygrysy jadły irysy" i inne. Jury w składzie p. Iwona Pikoń i Marta Formas wysoko oceniło przygotowanie dzieci.
Wyniki:
I miejsce - Amelia Moskwik, Anna Łysoń, Maksymilian Rajda, Zuzanna Cibor, Natalia Fijałek
II miejsce - Lena Kopciuch, Dominik Kraus, Marta Młynarczyk, Aleksandra Bizoń, Miłosz Hutniczak
III miejsce - Magdalena Rusinek, Karina Wójcik, Samuel Ryłko, Karol Sałek, Paulina Kiszczak, Szymon Siwiec
Wyróżnienie - Natalia Frasunek, Oskar Moskwik, Anna Młocek, Weronika Bizoń, Julia Młynarczyk
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: p. Mateuszowi Rączce, Piekarni "Piskorek" oraz firmie DOBER.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
9 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs na najzabawniejszego Mikołaja. W tym dniu każdy ubrany na czerwono uczeń nie był odpytywany.
Kto choć raz marzył o spotkaniu z Mikołajem? Chyba każdy i ten duży i ten mały... Jak co roku o tej porze z niecierpliwością i utęsknieniem wszyscy uczniowie klas I – III, czekali na pojawienie się w naszej szkole niezwykłego gościa. Biały puch, który przykrył naszą okolicę, pomógł przybyć Mu trochę wcześniej, bo już 4 grudnia. Dzięki animatorom z Fabryki Dobrych Pomysłów, mogliśmy na chwilę przenieść się w zimową krainę Świętego Mikołaja i jego Elfów. Obecność Olafa z Krainy Lodu była niewątpliwie dodatkową atrakcją, która umiliła wspólną zabawę i spotkanie z Mikołajem...
„ŚNIADANIE DAJE MOC” - to hasło dla uczniów klas I – III jest już znane, ale dzieci z „zerówek” uczestniczyły po raz pierwszy w takiej akcji. W pierwszym etapie poznaliśmy przygody i misje bohaterów Toli, Maksa i Wszystkojadka. Następnie na wspólnych spotkaniach przypomnieliśmy sobie 12 zasad zdrowego odżywiania. W dniu finału pierwsza grupa zaprezentowała dekorację – plakat, druga grupa – przygotowała stoiska „wyspy”, trzecia grupa – przygotowała produkty wraz z ich opisem, czwarta grupa – pyszne i zdrowe śniadań. Klasy I – III wzięły udział w turnieju wiedzy, a „zerówkowicze” układali puzzle z bohaterami Tolą, Maksem i Wszystkojadkiem. Cała akcja była super udanym pomysłem.
W ramach promocji czytelnictwa biblioteka zaprosiła uczniów do udziału w niecodziennym konkursie. Każdy chętny miał sobie zrobić zdjęcie w otoczeniu książek. Zdjęcia powstały w różnej scenerii: w domu, na łonie natury lub podczas Targów Książki w Krakowie. Serdeczne podziękowania należą się: Milenie Twardosz, Zuzannie Góral, siostrom Weronice i Agnieszce Bizoń, Kalinie Kmieciak i Jagodzie Fryś. Wszystkie dziewczynki otrzymały drobne upominki ufundowane przez bibliotekę. Nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na gazetce korytarzowej.
Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości został przygotowany przez klasy drugie gimnazjum pod opieką swoich wychowawców p. K. Fulara-Potoczny i p. J. Żmuda-Paleczny. Występ naszych uczniów uświetnił chór szkolny pod kierunkiem p. Marka Bakalarskiego oraz występ uczniów szkoły podstawowej, przygotowanych przez p. Jolantę K. Łysoń, którzy zatańczyli kujawiaka.
Należy zaznaczyć, iż w tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania przez Polaków niepodległości, po 123 latach niewoli.
Dziękujemy wszystkim z naszej szkoły, którzy wsparli nas swoją pomocą w trakcie przygotowywania apelu, dziękujemy również Radzie Rodziców, p. Ewie Gajczak (pasmanteria w Andrychowie), Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich: p. Sołtys Zofii Moskwik i p. Zofii Misiek i naszym wspaniałym Rodzicom.
W roku szkolnym w 2017/2018 szkoła podjęła współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Andrychowie z Działem Profilaktyki Środowiskowej.
W ramach działań Pani Izabela Jończy – Chmiel realizowała w naszej szkole programy profilaktyczne i profilaktyczno – wychowawcze.
„Papierosy, nie dziękuję, nie śmierdzę” – program zrealizowany w klasach 4.
„Miraż” – program profilaktyczny 6 – godzinny, o tematyce związanej z uzależnieniami, zrealizowany w klasie 6.
Programy związane z zagrożeniami przy korzystaniu z technologii Informacyjno – Komunikacyjnych „Escape”, przeprowadzono w klasie 6, natomiast klasy 5,6,7 szkoły podstawowej oraz klasy II i III gimnazjum - realizują program przeciwdziałania Cyberprzemocy.
Zapewne każdy nie jeden raz marzył, aby wybrać się w podróż do kraju, który go ciekawi…Uczniowie klasy III B postanowili odbyć taką podróż i poznać bliżej kulturę wybranych państw Europy, poznać ciekawe zabytki, język i smaki kulinarne a pomogły im w tym przygotowane prezentacje.
Losowo zostali podzieleni na grupy, a każda z nich miała za zadanie przedstawić inny kraj. Projekty były doskonale opracowane .Zaciekawiły wszystkich ilością informacji. Pojawiło się wiele interesujących ciekawostek, które zostały zaprezentowane na forum klasy. Następnie prace powiesiliśmy na gazetce, by podzielić się nimi z kolegami i koleżankami.
Tego rodzaju zajęcia miały za zadanie przede wszystkim zachęcenie dzieci do kreatywności, samodzielności, otwartości. W wyniku tego dzieci nabyły wiele nowych umiejętności i wiadomości.
Potrafiły wskazać na mapie politycznej Europy wybrane kraje i ich stolice. Nauczyły się kilku słów w innych językach (dzień dobry, do widzenia, zwroty grzecznościowe) Rozpoznają i nazywają niektóre symbole narodowe krajów unii Europejskiej .Znają niektóre tradycje i zwyczaje innych krajów Europy oraz potrafią wymienić najciekawsze i najbardziej znane zabytki wybranych państw.
Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu szkoleniowym z policjantką Panią Katarzyną Hermą z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.
Pani Katarzyna przypomniała uczniom o podstawowych zasadach poruszania się po drogach.
Edukacja w zakresie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dzieci oraz konieczności zakładania elementów odblaskowych odbywa się w naszej szkole corocznie, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.
"Detektyw Pozytywka", "Z piaskownicy w świat", "Wielka księga uczuć" - to tylko niektóre tytuły książek autorstwa pana Grzegorza. Dzieci z klasy 3b, dnia 26 października, miały okazję uczestniczyć w spotkaniu, które zorganizowała Miejska Biblioteka w Andrychowie (opiekunowie p. Katarzyna Stasiowska-Jarosz i Marta Formas). Pan Grzegorz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o tym co spowodowało, że zaczął pisać książki. Zachęcał uczestników spotkania do śmiałej dyskusji, a przede wszystkim sam prezentował fragmenty swoich książek. Później dzieci zadawały pytania, a pan Grzegorz wyczerpująco odpowiadał. Każdy uczestnik otrzymał autograf pana Grzegorza. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
Na półki w naszej bibliotece trafiły książki, które zostały zakupione podczas 21 Targów Książki w Krakowie. Dziękujemy serdecznie naszym darczyńcom p. Agacie Jarzynie i Radzie Rodziców.
Dnia 27 października 2017 trzydziestoosobowa grupa "pożeraczy książek" wyruszyła w drogę do Krakowa aby uczestniczyć w święcie książki. Cierpliwie czekali "w ogonku", aby wejść do środka wielkiej hali EXPO. Po krótkiej naradzie wszyscy rozeszli się w poszukiwaniu wymarzonej książki, a może po autograf znanego pisarza. Niektórzy z nas od razu wiedzieli czego szukają, inni musieli się trochę natrudzić, aby kupić ciekawą książkę. Ci, którzy byli pierwszy raz mówili, że wrócą tu za rok.
Krakowskie targi mają swoją niepowtarzalną atmosferę. Mimo wielkiego zainteresowania, czasem i zmęczenia nikt nie powie, że te parę godzin spędzonych wśród książek to strata czasu.
Zapraszamy za rok, może będzie nas więcej.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego jedna z grup uczniów klas drugich gimnazjum zorganizowała wraz z opiekunami warsztaty z robienia Kokardy Narodowej.
Na warsztaty zaproszono Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzyk: p. Zofią Moskwik (Sołtys Rzyk) i p. Zofią Misiek, które zaprezentowały kilka sposobów wykonywania ww. kokard.
Uczestnicy - uczniowie klas II gimnazjum pod czułym okiem specjalistek wykonali kokardy, które będą następnie wykorzystane podczas uroczystości uczcienia Święta Niepodległości.
Serdeczne podziękowania dla p. Zofii Moskwik i p. Zofii Misiek za przybycie i pomoc, a Radzie Rodziców za ufundowanie części materiałów do wykonania kokard.
Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym. Organizatorem była biblioteka szkolna. Uczestnicy wykonywali zakładkę do książki. Wszyscy wykazali się pomysłowością i wielkim zaangażowaniem w wykonaną pracę. Piękne zakładki zdobią pomieszczenie biblioteki. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsora.
4 października klasy trzecie wybrały się na szkolną wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Wspólne spędzenie czasu na odkrywaniu tajemniczych przygód Soliludków, okazało się świetną zabawą dla uczniów i dorosłych. Należy dodać, że dzieci z dużą uwagą i ciekawością słuchały przewodnika, który w interesujący sposób opowiadał o historii kopalni i pracy górników. Wraz ze Skarbnikiem kopalni wybraliśmy się w podróż po krainie „Solilandii”. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, Kaplica św. Kingi, blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię – to wszystko wywarło na uczestnikach wycieczki niesamowite wrażenie. Mimo zmęczenia, wycieczka do Wieliczki na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dnia 3 października w szkole odbył się Dzień Sportu. W tym dniu uczniowie mogli współzawodniczyć w takich konkurencjach jak: rzucanka siatkarska, ringo, czy piłka nożna. Ten dzień - z dala od ławek klasowych - przyniósł uczniom dużo ruchu i aktywności fizycznej, która jest bardzo ważnym aspektem życia młodych ludzi, to przecież jedna z podstawowych potrzeb biologicznych ludzi, jest kluczowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój i zdrowie, szczególnie teraz, gdy coraz więcej czasu spędza się przed monitorem.
29 września 2017 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią Panią Alicją Kołodziejczyk postanowiła poznać bliżej kolejne okoliczne wzniesienie.
Tym razem padło na Klimaskę (781 m n.p.m.).
Klimaska to niewysoki szczyt w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Znajduje się na krótkim, północno-zachodnim grzbiecie Potrójnej (847 m). Grzbiet ten oddziela doliny potoków Ryta (po zachodniej stronie) i Klimaska (po wschodniej stronie). W całości znajduje się w obrębie miejscowości Rzyki. Grzbiet Klimaski jest porośnięty lasem, ale na zdjęciach lotniczych mapy Geoportalu widoczne jest na nim kilka niewielkich i zarastających polan. Z lasem na grzbiecie Klimaski i w ogóle z lasem na północnych stokach gór miejscowości Rzyki wiąże się ciekawa historia.
„Pod koniec XVIII wieku od dziedziczki Zofii Duninowej wykupił je pewien Niemiec z zamiarem całkowitego wyrębu – drewno miało być wykorzystane w miejscowej hucie. Wzburzyło to okolicznych mieszkańców, dla których las był niezbędnie potrzebny do życia. Mimo że były własnością dziedziczki przysługiwały im serwituty czyli możliwość korzystania z lasu w określony przepisami sposób. Negocjacje z dziedziczką nie powiodły się, umowa z Niemcem obwarowana było bowiem bardzo wysokim odszkodowaniem na wypadek jej zerwania. Zdesperowani mieszkańcy podpalili hutę i żywcem spalili w niej Niemca. Lasy jednak ocalały.”
Przez Klimaskę nie prowadzi żaden szlak turystyczny, ale z miejscowości Rzyki prowadzi jej stokami i grzbietem kilka dróg leśnych. Jedną z nich wybraliśmy na trasę naszej wędrówki.
Pogoda nam dopisała. W tym czasie w całej Polsce, w tym również w Rzykach, był wysyp grzybów i panowała piękna złota jesień. Nastawiliśmy się więc na grzybobranie i nie zawiedliśmy się. Oprócz mega estetycznych wrażeń, związanych z pochłanianiem cudownych jesiennych barw, wróciliśmy do domów z ogromną ilością grzybów, głównie podgrzybków, ale były wśród nich również prawdziwki, maślaki i koźlarze.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na os. Sordyle, gdzie jeden z gospodarzy prowadzi hodowlę danieli. Mieliśmy okazję przyglądnąć się tym bardzo pięknym, ale płochliwym zwierzętom, z bliska. Pasły się bowiem na łąkach, na stokach Klimaski. Po zachwytach nad piękną panoramą Rzyk znad os. Sordyle pozostała nam już w większości wędrówka przez las. Ale nie okazała się ona wcale nudna. Każdy kolejny krok na naszej trasie to GRZYBY – bardzo duża ilość grzybów. W ekspresowym tempie zapełniały nam się kosze, worki, reklamówki, plecaki, w końcu bluzy, a nawet koce :D.
Był również czas na mały odpoczynek, posiłek i zabawy na leśnej łące :). W rejonie Rzyk Jagódek spędziliśmy miłe chwile przy ognisku. Tu dziewczynki, tradycyjnie, przygotowały chłopakom miłą niespodziankę z okazji Dnia Chłopaka, który przypadał kolejnego dnia. :)
Do domu wróciliśmy ok. godz. 15.00, zadowoleni z grzybobrania i wspaniale spędzonego razem w górach dnia :).
Dnia 29 września w Polsce obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Jak co roku biblioteka zaprosiła kl. I-III do wspólnego przeżycia tego dnia. Tym razem dzieci wysłuchały opowiadań Wandy Chotomskiej ( pisarka zmarł 2 sierpnia 2017) pt. "Pięciopsiaczki" i "Dzieci Pana Astronoma" w wykonaniu starszych uczniów.
4 września 2016 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player