Informacje z życia uczniów szkoły podstawowej
„Dzieci istnieją poprzez zmysły. Doświadczenia zmysłowe tworzą most między światem zewnętrznym dziecka, a jego ukrytym światem wewnętrznym, uczuciowym. Środowisko naturalne jest głównym źródłem bodźców zmysłowych, dlatego swoboda poznawania i zabawy w tym środowisku przy użyciu wszystkich zmysłów, bez ograniczeń w czasie i przestrzeni, jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju życia wewnętrznego ...” [...]
/prof. Robin Moor/
Niedawno rozstrzygnięto konkurs na Leśne Szkoły w projekcie edukacji przyrodniczej „W dziką stronę” organizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” z siedzibą w Łodzi. Sam projekt przewidziany jest na realizację w ciągu dwóch lat. Rozpoczął się początkiem lipca 2014 roku i potrwa do 2016 roku. Składa się z kilku etapów: konferencji poświęconej edukacji terenowej, szkoleń terenowych trenerów edukacji ekologicznej, terenowych szkoleń nauczycieli szkół, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w projekcie oraz działań ewaluacyjnych. „Projekt „W dziką stronę” korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG 2009-2014 w ramach Programu PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”. Celem projektu jest budzenie poczucia więzi z przyrodą u dzieci i młodzieży oraz potrzeby jej ochrony. Projekt zakłada przeszkolenie nauczycieli i edukatorów ekologicznych do prowadzenia zajęć przyrodniczych w terenie, przy użyciu metod eksperymentalnych, doświadczalnych, edukacji leśnej, edukacji w terenie, przekazanie im jednocześnie podstawowej wiedzy przyrodniczej oraz zorganizowanie modelowych zajęć dla dzieci. Projekt podsumują seminaria upowszechniające jego efekty połączone z pokazem filmu-reportażu z przeprowadzonych działań i dystrybucją książek.” (www.eko.edu.pl).
Jesienią 2014 roku postanowiłam zgłosić jedną z klas naszej szkoły do projektu „W dziką stronę” przystępując do szkolenia nauczycieli w Rabce. Kolejnym etapem był cykl 5 terenowych warsztatów przyrodniczych wiosną 2015 r. Pierwsze 3 warsztat z dziećmi prowadziła trenerka z ODE „Źródła” z oddziału w Krakowie. Kolejne dwa przeprowadziłam samodzielnie w czerwcu br. W przepięknej górskiej scenerii Beskidu Małego spędziliśmy pięć szkolnych przedpołudni, bawiąc się i ucząc. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, bardzo się w nie zaangażowali. Klasa szósta, uczestnicząca w projekcie, brała jednocześnie udział w konkursie na Leśną Szkołę. Leśna Szkoła to bezpłatny pięciodniowy wyjazd dla zwycięskiej klasy nastawiony na intensywną realizację programu ekologicznego w/w metodami. To wspaniała okazja do tego, żaby uczniowie w formie zabaw przeżywali i poznawali przyrodę wszystkim zmysłami. Przyjemność połączyli ze zdobywaniem wiedzy o otaczającym świecie, florze i faunie znanych im z zajęć lekcyjnych ekosystemów: łąki, lasu, jeziora, rzeki. To także idealny sposób na integrację grupy.
Końcem sierpnia ogłoszono wyniki konkursu na Leśną Szkołę. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie były: udział nauczyciela w szkoleniu, zorganizowanie dzieciom ze zgłoszonej klasy cyklu pięciu zajęć terenowych, a następnie sporządzenie z nich sprawozdania. Spośród wszystkich uczestników projektu – 80 szkół z prawie 8 województw w Polsce wybrano 10. Klasa VI ze Szkoły Podstawowej w Rzykach znalazła się na liście zwycięzców. Na Leśną Szkołę wyjadą najprawdopodobniej już we wrześniu br.
W piątek 26 czerwca o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.
Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu życzył wszystkim bezpiecznego i owocnego wypoczynku w czasie wakacji oraz przekazał na ręce rodziców listy gratulacyjne, a uczniom wręczył świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za wyniki w nauce, frekwencję, a także za osiągnięcia w różnorakich konkursach i zawodach.
Po uroczystym spotkaniu z Dyrektorem uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli świadectwa i przeprowadzili pogadanki nt. bezpieczeństwa podczas wypoczynku wakacyjnego.
Pierwszaki poznały podstawowe zasady zachowania się podczas wakacji, w czasie burzy, w lesie oraz bezpieczne sposoby korzystania ze sportów letnich.
23.06.2015 na "orliku" przy Gimnazjum nr 2 w Andrychowie, odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora SP4 w Andrychowie.
W zawodach brało udział 9 drużyn. Uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie 4 miejsce.
Dominik Gurdek został najlepszym strzelcem turnieju, oraz najlepszym zawodnikiem drużyny za co otrzymał nagrody.
Gratulujemy!
Skład drużyny:
Gurdek Dominik, Zieliński Radosław, Turek Jakub, Nowecki Adam, Oboza Norbert, Kuźma Konrad, Misiek Michał, bramkarz - Banaś Patryk
12 czerwca 2015 r. trzy uczennice z klasy VI a: Anna Hajost, Gabriela Tomiczek i Gabriela Strączek
wzięły udział w VIII już Gminnym Konkursie Krajoznawczym dla Młodzieży Szkół Podstawowych
„Znam Gminę Andrychów”.
Jak co roku konkurs składał się z testu z pytaniami zamkniętymi na temat
historii miasta Andrychowa i turystyki w naszej gminie, znanych osobistości pochodzących z Gminy
Andrychów, czasów współczesnych oraz ciekawych miejsc. Nie udało się wywalczyć tym razem
pucharu dla całej szkoły, ale w kategorii indywidualnej Ania Hajost zdobyła
I miejsce.
W nagrodę otrzymała piłkę, publikację książkową i materiały promujące naszą gminę.
Wszyscy uczestniczy wrócili z dyplomami i drobnymi upominkami od uczestników.
Gratulujemy Ani zwycięstwa i dużej wiedzy!
Do konkursu przygotowywały się pod okiem p. A. Kołodziejczyk.
Organizatorem konkursu jest przez PTTK Oddział Zakładowy przy „Andropol” S.A. w Andrychowie.
Więcej na ten temat możecie poczytać na: http://nowiny.andrychow.eu
Jedenastego czerwca odbyła się wycieczka przyrodnicza klasy Vb.
Naszym przewodnikiem po leśnych ścieżkach był pan Eugeniusz Drzewiecki.
Z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwaliśmy się jego opowieściom o roślinach zielnych, krzewach i drzewach naszych lasów.
Nie zabrakło także ciekawych informacji dotyczących naszej miejscowości i jej położenia.
Dziękujemy za tą wspaniałą wycieczkę!
Dnia 2.06.2015 r. uczniowie klasy szóstej pod opieką p. E.Tomczyk i M. Formas udali się do MBP
w Andrychowie na spotkanie z pisarzem Dariuszem Rekoszem - autorem książek o tematyce detektywistycznej (m. in. "Detektywów para - Jacek i Barbara", "Pocztówka z Toronto", "Zamach na Muzeum Hansa Klossa").
Pan Dariusz to człowiek wielu profesji - brał udział w teleturnieju "Jeden z dziesięciu",
był policjantem i wojskowym.
W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z metodą szyfrowania różnych wiadomości, rozwiązywali zagadki detektywistyczne, a także mieli możliwość stworzenia krótkiego opowiadania.
Spotkanie było ciekawą lekcją literatury. Po jego zakończeniu uczniowie mogli zakupić książki autorstwa pana Dariusza i otrzymać wyjątkowy autograf.
Dnia 2 czerwca klasy IV odwiedziły Śląskie Planetarium, gdzie uczestniczyły w dwugodzinnym seansie na temat gwiazd i planet naszej galaktyki.
Następnie udały się do stacji meteorologicznej, gdzie wysłuchały wykładu o przyrządach meteorologicznych oraz metod prognozowania pogody.
Po części naukowej, nastąpiła część rozrywkowa. Czwartoklasiści spędzili resztę dnia w Śląskim Wesołym Miasteczku. Bawiliśmy się świetnie, pomimo tego, że po wizycie w Planetarium Chorzów nawiedziła burza. Szybko jednak opuściła miasto i mogliśmy bez problemu do godz. 18.00 korzystać ze wszystkich atrakcji Wesołego Miasteczka.
Ok. godz. 20.00 wróciliśmy do domu, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z ciekawie spędzonego dnia.
Chcemy przypomnieć, że wycieczka klasy IVa to nagroda – wygrana w konkursie „Kupuj z klasą” sieci handlowej „Delikatesy Centrum” - bardzo za nią dziękujemy !
Link do albumiku: https://www.facebook.com/
„Dzieci istnieją poprzez zmysły.
Doświadczenia zmysłowe tworzą most między światem zewnętrznym dziecka,
a jego ukrytym światem wewnętrznym, uczuciowym.
Środowisko naturalne jest głównym źródłem bodźców zmysłowych, dlatego swoboda poznawania i zabawy w tym środowisku przy użyciu wszystkich zmysłów, bez ograniczeń w czasie i przestrzeni, jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju życia wewnętrznego ...” [...]
/prof. Robin Moor/
W tym roku klasa VIa wzięła udział w cyklu 5 warsztatów przyrodniczych w ramach przystąpienia do projektu edukacji przyrodniczej „W dziką stronę”, zorganizowanego przez Ośrodek Działań Edukacyjnych „Źródła” z Łodzi.
Pierwsze 3 warsztaty odbyły się 14 i 29 kwietnia 2015 r. Prowadziła je trenerka z ODE „Źródła” odział w Krakowie, Pani Anna Chomczyńska.
Kolejne dwa przeprowadziła w czerwcu nauczycielka przyrody – Pani Alicja Kołodziejczyk.
Wszystkie spotkania odbyły się w Rzykach, w terenie, w lesie lub na łące.
Zajęcia były prowadzone przy użyciu metod eksperymentalnych, doświadczalnych, edukacji leśnej i outdoor education.
Uczniowie w formie zabaw przeżywali i poznawali przyrodę wszystkim zmysłami.
Przyjemność połączyli ze zdobywaniem wiedzy o otaczającym świecie, florze i faunie znanych im z zajęć lekcyjnych ekosystemów: łąki, lasu, jeziora, rzeki.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
W ramach przystąpienia do projektu klasa VIa weźmie udział w konkursie na najbardziej aktywną klasę w projekcie.
Nagrodą jest wyjazd na Leśną Szkołę.
Leśne Szkoły pozwolą pogłębić wiedzę uczniów.
Są nagrodą dla najbardziej dociekliwych, wrażliwych klas, aby jeszcze bardziej zainspirować dzieci do kontaktów z przyrodą.
Życzę klasie VI a – powodzenia ! :)
Dnia 29 maja 2015 r. dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej obejrzały montaż słowno-muzyczny poświęcony największemu autorytetowi XX wieku - św. Janowi Pawłowi II.
Przygotowali go uczniowie klas piątych i szóstej. Oprócz wierszy uczniowie mogli usłyszeć piosenki w wykonaniu dzieci z zerówki, uczniów klas pierwszych, czwartych oraz szkolnego chóru pod kierunkiem p. Marka Bakalarskiego.
Widzowie nagrodzili występujących gromkimi brawami.
Uczniowie klasy Ic zaprezentowali się w wesołym i roztańczonym przedstawieniu pt. „W krainie bajki” dla swoich ukochanych rodziców. Były to bardzo wzruszające chwile spędzone rodzinnie. Mamusie zaś przygotowały wspaniały poczęstunek dla wszystkich gości. Dzieci po występach wręczyły pięknie wykonane bukiety z bibuły swoim rodzicom.
W dniu 27 maja 2015 r. przeprowadzono w szkole podstawowej konkurs ekologiczny zorganizowany przez ZGK Andrychów i firmę REKOPOL.
Tematem konkursu była „Segregacja odpadów komunalnych w Gminie Andrychów – maj 2015 r.”
Pytania konkursowe dotyczyły nie tylko segregacji, ale również recyklingu.
Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 19 uczniów.
27 maja 2015 r. uczestnicy pisali test, składający się z 30 zadań otwartych.
Test wcale nie był łatwy (!). Na przygotowanie uczniowie mieli ok. 3 tygodni.
Nagrodą w konkursie były pakiety darmowych biletów wstępu w sezonie letnim na Basen Kąpielowy w Andrychowie.
W pierwszej turze wyłoniono tylko dwa pierwsze miejsca.
III miejsce wymagało dogrywki.
Wzięło w niej udział troje uczniów.
Ostatecznie 29 maja 2015 r. wyłoniono trzeciego zwycięzcę.
I miejsce – Gabriela Tomiczek – klasa 6a
II miejsce – Anna Hajost – klasa 6a
III miejsce – Patrycja Hajduga – klasa 5a
W ramach realizowanej tematyki gość opowiedział nam wiele ciekawych wydarzeń związanych z naszą „małą ojczyzną”, zapoznał z tradycjami ludowymi. Pani Zofia odśpiewała wspólnie z pierwszakami piosenki tematyczne o Rzykach, ułożone przez KGW, a także zaprezentowała sposób wykonania pięknego bukietu z bibuły. Dziękujemy Pani sołtys za miłe chwile i chęć podzielenia się swoją wiedzą i pasją.
Już 13-ty raz uczniowie kl. III - VI z ośmiu szkół podstawowych spotkali się na Gminnym Konkursie Recytatorskim
zorganizowanym przez Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach.
Naszą szkołę reprezentowali: Julita Mizera, Wiktoria Rajda, Bartosz Tomiczek, Gabriela Tomiczek i Anna Hajost. W tej edycji konkursu jego uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom recytacji.
Uczestników oceniało jury w składzie: p. Krystyna Pietras, p. Kinga Pieski i p. Marta Formas.
Oto wyniki:
GRAND PRIX - Zofia Sajdak (SP2)
I miejsce - Emilia Olszewska (SP4),
Mateusz Wojewodzic ( Roczyny),
Aleksandra Król (Brzezinka)
II miejsce - Tymoteusz Sabat (Sułkowice-Bolęcina),
Elżbieta Walczak (Targanice),
Anna Hajost (Rzyki),
Olaf Grzybek (SP4),
III miejsce - Aleksandra Gromotka (SP4)
Karolina Fryt (SP2),
Bartosz Tomiczek (Rzyki),
Magdalena Wawrzeszkiewicz (Sułkowice-Łęg)
Wyróżnienia - Maja Policha (Brzezinka),
Zuzanna Mazgaj (Sułkowice-Bolęcina),
Dominik Orkisz (SP2)
Organizatorki konkursu, panie Iwona Pikoń i Marta Formas, serdecznie dziękują Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za ufundowanie nagród książkowych dla laureatów konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.
20 maj 2015r. - Oglądanie bajki terapeutycznej, mówiącej o szkodliwości oraz ryzyka uzależnienia się od komputera i telewizji.
Następnie dzieci udały się na krótki spacer po Parku Miejskim oraz odwiedziły Izbę Regionalną.
Uczennice naszej szkoły zajęły I miejsce w Finale Powiatowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini piłce ręcznej dziewczyn, które odbyły się 5 maja.
Drużyna pokonała zespoły z takich miejscowości jak: Chocznia, Stronie, Gierałtowiczki.
Kolejnym etapem był finał rejonowy, który odbył się w Olkuszu 11.05.2015r., gdzie podopieczne pani Edyty Tomczyk wywalczyły wysokie II miejsce.
Dziewczyny zagrały w składzie: Martyna Kowalczyk - kapitan, Zuzanna Fryś, Anna Hajost, Monika Gawełda, Gabriela Strączek, Livia Martyniak, Wiktoria Kiznar, Wiktoria Fabia, Katarzyna Mikołajek, Justyna Pękala, Angelika Pękala, Karolina Guzdek, Wiktoria Gasidło, uzyskały poniższe wyniki:
SP Rzyki - SP Osiek (6:1)
SP Rzyki - SP Olkusz (3:9)
SP Rzyki - SP Chrzanów (9:5)
W Miejskim Domu Kultury i nad Wieprzówką, klasy Ic i IIa obchodziły Dzień Ziemi.
Od rana w MDK szkoły prezentowały swoje działania ekologiczne – nasza „Wszystkie Kolory Świata” (p. Jolanta K. Łysoń).
Były pokazy filmów i panele edukacyjne, w holu można było oglądać wystawę prac Jana Zielińskiego. Prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa nad Wieprzówką, podczas plenerowej akcji opowiadał o naszej rzece.
Niezwykłą ciekawostką dla uczniów było spotkanie z wędkarzami. Po pokazach wędkarze złowili i wpuścili z powrotem do Wieprzówki kilka pstrągów.
W MDK nauczyciel chemii prezentował sposoby sprawdzania czystości wody specjalnymi odczynnikami. Wszystkim bardzo podobała się taka lekcja chemii.
W dniu 14.04.2015 r. odbyło się w naszej szkole bardzo interesujące spotkanie z panem Justynem Kołkiem, jednym z najlepszych znawców grzybów Polsce.
Jest on prawdziwym miłośnikiem grzybów, wielokrotnie brał udział jako ekspert w krajowych i międzynarodowych imprezach o tematyce grzybiarskiej, był przewodniczącym jury na X Mistrzostwach Europy w zbieraniu grzybów.
Swoją wiedzę zgłębiał u najlepszych specjalistów Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, współpracował z Katedrą Algologii i Mykologii na Uniwersytecie Łódzkim.
Posiada tytuł klasyfikatora grzybów świeżych, licencję grzyboznawcy oraz imponującą wiedzę w tym zakresie.
Pasjonuje się tą tematyką od wielu lat, przeprowadził prelekcje dla uczniów naszej szkoły, w czasie których uczył rozpoznawania grzybów trujących oraz przestrzegał przed zbytnią wiarą we własne umiejętności.
Grupa teatralna z naszej szkoły „Szczęśniaki” (klasa Ic oraz IIa – opiekunowie: Ewa Demczuk oraz Jolanta Kazimiera Łysoń) wzięła udział w III Festiwalu Teatrzyków Dziecięcych „Chcecie Bajki – Oto Bajka” zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Andrychowie. W Festiwalu uczestniczyły cztery zespoły teatralne: SP 2 w Andrychowie, Przedszkole w Choczni, Szkoła Społeczna w Krakowie oraz SP w Rzykach.
Celem konkursu była konfrontacja dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych, promowanie nowych form realizowania się, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej i wychowawczej wśród dzieci, inspirowanie instruktorów do teatralnych prób wyzwalających twórczą postawę dzieci, wzbogacanie dotychczasowej wiedzy i umiejętności, wymiana doświadczeń pomiędzy grupami, integracja zespołów.
Nasz zespół teatralny zdobył GRAND PRIX na Festiwalu. Gratulujemy wszystkim naszym „Małym Aktorom”.
31 marca 2015 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego - Mistrz Czytelnictwa.
Konkurs miał na celu sprawdzenie umiejętności czytania tekstów w języku angielskim. Uczestnicy musieli przygotować piękne czytanie wybranego przez siebie tekstu.
W konkurencji udział wzięło 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej.
I miejsce zdobyła Martyna Kowalczyk z klasy 6a, II miejsce zajęła Gabriela Mrzygłód z klasy 4b, a III miejsce Sylvia Romek z klasy 5b.
W dniu 27.03.2015 r. uczniowie naszej szkoły: Patrycja Kraus, Julita Mizera, Wiktoria Rajda i Bartosz Tomiczek wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim "XI Spotkanie z poezją dla dzieci", którego organizatorem był ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie.
Miło nam poinformować, że uczennica Patrycja Kraus zdobyła III miejsce, a Wiktoria Rajda otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniach 25 i 26 marca uczniowie klas IV a , IV b i VI sprzątaniem okolicy szkoły i centrum wsi rozpoczęli tegoroczną edycję programu „Zaadoptuj rzekę 2015”.
Z kolei 22 kwietnia 2015 z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas IV–tych wraz z wychowawcami udali się do MDK w Andrychowie na spektakl o tematyce ekologicznej „Pieski świat”.
Spektakl przybliżył dzieciom tematykę związaną z segregacją odpadów, dzikimi wysypiskami śmieci oraz poruszał kwestie opieki nad zwierzętami. Dzięki interaktywnej formie przedstawienia, młodzi widzowie aktywnie uczestniczyli w rozgrywanych scenach oraz śpiewali z aktorami piosenki.
Organizacja spektaklu jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Wadoviana” pod nazwą EKO Wadoviana, którego celem jest propagowanie zachowań ekologicznych wśród najmłodszych. Projekt zakłada również zorganizowanie zbiórek odpadów do których aktorzy zachęcali dzieci i ich opiekunów. Warunkiem uczestnictwa w spektaklu było zadeklarowanie chęci wzięcia udziału w akcji sprzątania najbliższej okolicy.
Po spektaklu uczniowie otrzymali od organizatora gadżety oraz worki i rękawiczki na śmieci w celu przeprowadzenia akcji w swojej szkole.
Nasi uczniowie wyprzedzili nieco organizatorów i przeprowadzili akcję sprzątania terenu wokół szkoły oraz nad rzeką Wieprzówką już w marcu br.
Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ
Biblioteka szkolna zorganizowała zajęcia plastyczne, w trakcie których uczniowie wykonywali nietypowe pisanki. Efekty pracy zamieszczamy na poniższych zdjęciach.
18 marca 2015r. w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach -Łęgu odbył się IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Motywem przewodnim było jedzenie. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością kultury oraz słownictwa dotyczącego jedzenia. Konkurs miał również na celu sprawdzenie wiedzy z zakresu gramatyki angielskiej. W konkurencji udział wzięło 10 drużyn ze szkół podstawowych z gminy Andrychów. Nasza reprezentacja w składzie: Weronika Gil, Sylvia Romek oraz Anna Hajost zdobyła I miejsce.
Klasy pierwsze naszej szkoły wzięły udział w wesołych konkurencjach sportowych przygotowanych przez organizatorów, czyli Szkołę Podstawową nr 2, podczas których konkurowało ze sobą 9 drużyn z: SP 2, SP 4, SP Inwałd, SP Zagórnik, SP Rzyki, SP Sułkowice – Łęg, SP Sułkowice – Bolęcina, SP Targanice i SP Roczyny. Nasza drużyna, po wytrwałej rywalizacji, zdobyła IV miejsce i otrzymała Puchar oraz Dyplom za udział.
Laleczki przygotowane przez dzieci i rodziców reprezentują inny kraj i mają za zadanie uratować życie dzieci w Sudanie Południowym. W tym celu zostaną one wystawione na sprzedaż podczas Balu Karnawałowego zorganizowanego 10 lutego 2015r. w Szkole Podstawowej w Rzykach. „Dzień Wszystkich Kolorów Świata” to specjalne wydarzenie w kalendarzu szkolnym. Tego dnia zaproszone osoby mogą zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką, przekazując jednocześnie darowiznę w wysokości minimum 10zł na leczenie niedożywienia u dzieci w Sudanie Południowym, poprzez zastosowanie bardzo skutecznego i łatwego w użyciu mleka terapeutycznego oraz na żywność terapeutyczną typu Plumpy’nut, zawierającą odpowiednią dawkę tłuszczu roślinnego, węglowodanów, witamin i minerałów, które pomagają dzieciom szybko odzyskać siły i prawidłową wagę. W krajach rozwijających się są lekarstwem, które ratuje życie dziecka ...
Bal Karnawałowy dla Przedszkolaków i uczniów klas I-III, podczas którego wystąpił duet „Baśniowa Kapela” z repertuarem pt. „Na rusinowej polanie”.
wizyta strażnika miejskiego pani Elżbiety Drzazga. Pierwszaki poznały podstawowe zasady zachowania się w domu podczas ferii zimowych, bezpieczne sposoby korzystania ze sportów zimowych oraz przypomniały sobie powody noszenia odblasków.
Dnia 3 lutego 2015 r. odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Podczas uroczystości dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez ich starszych kolegów. Nauczyły się jak trzeba postępować z książkami, aby służyły jak najdłużej.
„Im dajesz więcej, tym większym się stajesz.
Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować.
Bowiem dawać to nie znaczy tracić”
Antoine de Saint Exupery
W ostatnią niedzielę 1 lutego b.r. w strażnicy OSP w Rzykach młodzi kolędnicy z Zespołu Szkół Samorządowych już po raz ostatni w tym roku zaprezentowali bożonarodzeniowe jasełka – tym razem „na góralską nutę”. Góralskie pastorałki, przyśpiewki i taniec najmłodszych aktorów otworzyły serca mieszkańców naszej wsi.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie ZSS w Rzykach składają serdeczne podziękowanie wszystkim Sponsorom.
Wdzięczni za pomoc finansową pragniemy podkreślić, że dzięki niej możliwe jest zorganizowanie wsparcia dla naszych dzieci. Jako organizatorzy jesteśmy dumni, że otaczają nas ludzie, na których możemy liczyć i na których możemy polegać.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc przy organizacji akcji charytatywnej panu naczelnikowi Zygmuntowi Kołodziejczykowi wraz Zarządem OSP za udostępnienie sceny w Strażnicy oraz bezpłatne ogrzanie sali, Ks. Janowi Gackowi, który w ten mroźny dzień rozgrzewał zebranych radosną góralską gawędą, rodzicom oraz dziadkom młodych aktorów z Zespołu teatralnego „Szczęśniaki”: państwu Krystynie i Adamowi Kubikom, Annie i Marcinowi Maciągom, Bogdanowi Żydkowi, Wiolecie Gibas, Barbarze i Wojciechowi Kukułom, Ewie Moskwik, Mariuszowi Buremu, Sylwii i Pawłowi Tomiczkom, Sylwii i Pawłowi Kołodziejczykom, Małgorzacie Suski, Marioli Kraus oraz wszystkim pozostałym uczestnikom kolędy. To dzięki Waszemu współudziałowi i życzliwej pomocy, dzieci mogą spędzać piękne chwile i zachować niezapomniane wrażenia z teatralnych występów, a potrzebujący otrzymać niezbędną pomoc.
Być może dzięki Państwu w przyszłości będziemy mogli cieszyć się z sukcesów naszych podopiecznych, za co już teraz za ten piękny gest życzliwości serdecznie dziękujemy.
Z wyrazami szacunku Ewa Demczuk
30.01.2015r na stoku "Pracica" w Rzykach,odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów.
W slalomie w kat chłopców kl. V-VI wysokie 6 miejsce zajął Kowalski Dawid, Tomiczek Bartosz - 14 miejsce.
W kategorii dziewcząt kl. V-VI, również 6 miejsce zajęła Anna Hajost, Gabriela Tomiczek - 12 miejsce.
W snowboardzie wystartował Romaniuk Damian, który uplasował się również na wysokim 7 miejscu.
Ogółem w zawodach startowało 150 zawodników.
Anna Hajost oraz Kowalski Dawid będą reprezentować nasz powiat na zawodach wojewódzkich
„Cud betlejemskiej nocy” to Gminny Przegląd Zespołów Jasełkowych, który odbył się w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku.
Głównym celem przeglądu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja elementów tradycyjnej kultury, obyczajów, pieśni i języka polskiego, wspieranie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.
Grupy teatralne zaprezentowały niezwykle ciekawe i oryginalne przedstawienia jasełkowe. Jury w składzie: Krystyna Korbut-Płonka, Kinga Piesko oraz Łukasz Chmiel, przyznało I miejsce dla grupy teatralnej „Szczęśniaki” z ZSS w Rzykach za spektakl pt. „Co pasterze robili?” (nagroda pieniężna w wysokości 250 zł). Jury przyznało również nagrody aktorskie dla Karola Młynarczyka, Szymona Kołodziejczyka oraz Mateusza Hutniczaka z grupy teatralnej „Szczęśniaki” z ZSS w Rzykach, a nagrodę za akompaniament muzyczny otrzymała Monika Gawełda z ZSS w Rzykach.
Gratulujemy!
Tematem przewodnim są Święta Bożego Narodzenia, miejsce akcji - dom dziecka, lata 20-te XX wieku. Dzieci w sierocińcu są smutne, gdyż ich kolega trafia do szpitala z wysoka gorączką. Jedna z podopiecznych ma smutny sen, ponieważ wszystkie dzieci idą z rodzicami na święta do domu, a ona zostaje sama. Jednak po przebudzeniu odkrywa, że to tylko senna mara. Wszystko jednak kończy się dobrze, dzieci w sierocińcu spędzają wspólnie święta. Całe przedstawienie było okraszone wspaniałymi tańcami i śpiewem.
W miesiącach: listopad i grudzień 2014 r. uczniowie klas gimnazjalnych w Rzykach wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z wykorzystaniem Alkogogli i Narkogogli, prowadzonych przez Panią Izabelę Jończy – Chmiel z OWR w Andrychowie.
Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Rzykach uczestniczyli również w tych warsztatach, mieli okazję przetestować w sytuacji kontrolowanej Alkogogle i Narkogogle aby sprawdzić jak zwodniczo na zmysły człowieka działa niewielka nawet dawka środków odurzających. Uczniowie z klasy VI uczestniczyli w realizacji programu profilaktycznego „Miraż” dotyczącego problematyki uzależnień, prowadzonego przez P. I. Jończy – Chmiel.
Program składa się z cyklu trzech spotkań, każde po dwie godziny lekcyjne:
1. Spotkanie pierwsze:
- Integracja klasy
- Moja hierarchia wartości
2. Spotkanie drugie:
- Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyk?
- Narkotykom mówię NIE!
3. Spotkanie trzecie:
- Świat moich uczuć
- Panowanie nad własnymi emocjami
Dopełnieniem działań profilaktycznych wobec uczniów klasy VI był wyjazd na musical profilaktyczny „BAGNO" w dniu 02.12.2014 r. z udziałem aktorów: dzieci i młodzieży z teatru muzycznego "Luk-sfera".
Uczniowie z klasy Va uczestniczyli w akcji „Łańcuch Trzeźwości” w dniu 05.11.2014 r., na który przygotowali plakaty, transparenty które poruszały problematykę bezpieczeństwa na drodze i odpowiedzialność kierowców. Wymienione działania odbywały się w ramach współpracy z Ośrodkiem Wspierania Rodziny w Andrychowie.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku angielskim.
Wszyscy uczestnicy wykonali piękne prace, jednak I miejsce zdobył Jakub Turek z kl.5b, II miejsce Mateusz Siwiec z kl. 4b, a III Weronika Gil również z kl.4b.
Gratulujemy!
Pod takim hasłem przeprowadzony został konkurs plastyczny, którego organizatorem była biblioteka szkolna. W dniach 27 listopada do 10 grudnia dzieci przedszkolne oraz uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wykazania się swoimi zdolnościami plastycznymi i stworzenia postaci anioła.
Na konkurs napłynęło 48 prac.
Pomieszczenie biblioteki zamieniło się w swoiste "niebo". Autorzy prac wykazali się wielką wyobraźnią i ogromnym talentem, czego dowodem są poniższe zdjęcia.
Jury oceniając prace miało wielki kłopot z wybraniem tych najlepszych, dlatego też postanowiło, że wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni.
Autorzy prac otrzymają dyplomy i drobne upominki, których fundatorem jest Rada Rodziców.
Oto wyniki:
A) Forma przestrzenna
I miejsce
Emilia Grudzień, Antonina Ogiegło, Karol Wierzycki,Justyna Kożuch, Łukasz Pietras,Weronika Noga,
Magdalena Bizoń, Julia Chowaniec, Julita Mizera, Gabriela Strączek, Kataryna Cibor, Kamilia Misiek,
Angelika Pękala, Konrad Hałat, Monika Gawełda,Gabriela Mrzygłód, Weronika Bizoń, Mateusz Siwiec,
Mateusz Bokota
II miejsce
Joanna Bogacz, Konrad Wnęczak, Julia Hereda, Karol Socała, Wiktor Suski, Nikola i Klaudia Łyczko,
Agnieszka Bizoń, Bartosz Tomiczek, Jakub Hereda, Natalia Kaczmarek
III miejsce
Maja Strączek, Konrad Żydek, Kamila Zielińska, Wiktoria Moskwik
Wyróżnienie - Eryk Szeliga
B)Forma płaska (rysunek)
I miejsce
Szymon Soała, Zuzanna Góral, Szymon Kołodziejczyk, Martyna Tomiczek, Weronika i Norbert Młocek,
Konrad Wierzycki
II miejsce - Kalina Kmieciak
III miejsce - Wiktoria Martyniak
Wyróżnienie - Julia Kurek, Gabriel i Konrad Kukuła,Szymon Łysoń
Podczas spotkania dzieci zaśpiewały gościowi piosenkę „na góralską nutę” pt. „Łowiecki”, a po krótkiej rozmowie wszystkie pierwszaki otrzymały słodki prezent.
To była wspaniała podróż do „świata kreskówek”. Dzieci poznały kolejne etapy powstawania filmów rysunkowych dawniej i dziś. Na pamiątkę przywieźliśmy zdjęcia z tak ciekawego miejsca jakim jest studio filmowe.
W dniach 24-26 listopada biblioteka szkolna zaprosiła dzieci przedszkolne i z klas młodszych do wspólnej zabawy z okazji obchodów Światowego Dnia Misia Pluszowego. Na wystawie, której autorami byli uczniowie naszej szkoły zgromadzono ponad 60 pluszaków (misiów i nie tylko). Podczas zabaw dzieci wcieliły się w role: Misia Bystre Oko, Misia Łasucha, Misia Celne Oko, Misia Krzyżówkowicza, Misia Śpiewaka, Misia Wielką Łapkę i Misia Mądrą Głowę. Każde z nich miało do wykonania konkretne zadanie, np. gra w kręgle, rozwiązywanie krzyżówek, smakowanie potraw.
Dziecięcym pluszakom nadano nastepujace tytuły:
tytuł "Najmniejszy miś" zdobyły misie - Weroniki Cibor, Zuzanny Góral, Weroniki i Agnieszki Bizoń, Adriana Obozy, Antoniego Beer i Adama Kałuży
tytuł "Największy miś" zdobyły misie - Gabriela i Konrada Kukuły, Nikoli Łyczko, Gabrieli Mrzygłód
tytuł "Miś Elegant" zdobyły misie - Jakuba Jarzyny, Weroniki Gil
Wszyscy świetnie się bawili.
Dnia 20 listopada w bibliotece szkolnej dzieci z klas młodszych recytowały wiersze J.Tuwima, J.Brzechwy, M.Konopnickiej, L.J.Kerna, D.Wawiłow i J.Ratajczaka. Uczestnicy konkursu wystąpili w samodzielnie przygotowanych strojach. Jury w składzie: p. M.Wójcik, p. I.Pikoń i p. M. Formas wysoko oceniło poziom przygotowania recytowanych wierszy.
Oto wyniki:
GRAND PRIX - Patrycja Kraus 2a
Klasy pierwsze
I miejsce - Milena Twardosz 1a, Jerzy Zięba 1a
II miejsce - Szymon Kołodziejczyk 1c
III miejsce - Maria Kowalczyk 1b, Zuzanna Góral 1a
Wyróżnienia - Jagoda Frysś1b, Kalina Kmieciak 1b, Wiktoria Martyniak 1b, Mirosław Socała 1b
Klasy drugie i trzecia
I miejsce - Emilia Grudzień 2a
II miejse -Emilia Maciąg 2a, Julita Mizera 3a
III miejsce - Oliwia Tomiczek 2b, Wiktoria Moskwik 2a
Wyróżnienia - Magdalena Króliczek 2b, Wiktoria Ficek 3a
Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe, których fundatorem jest biblioteka szkolna. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sieć handlowa „Delikatesy Centrum” w Sułkowicach na ul. Racławickiej 53a ogłosiła dla szkół konkurs „Zakupy z klasą”, w którym mogli wziąć udział wszyscy klienci sklepu. Za zakupy za określoną kwotę można było odebrać punkt i głosować na wybraną klasę z okolicznych szkół.
Nagrodą w konkursie dla najlepszej klasy była WYCIECZKA (!) oraz upominek dla każdego ucznia. Za II i III miejsce uczniowie z danej szkoły otrzymali nagrody pocieszenia.
W konkursie pierwsze dwie nagrody zdobyli uczniowie naszej szkoły, a dokładnie nagrodę główną – WYCIECZKĘ oraz nagrody niespodzianki odebrała KLASA IV A. II miejsce przypadło klasie IV B, a III miejsce uczniom ze Szkoły Podstawowej w Zagórniku.
Uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. M. Kowalskiego w Rzykach wraz z wychowawcami pragną serdecznie podziękować właścicielowi „Delikatesów Centrum” za nagrody, które sprawiły nam dużo radości.
Dziękujemy :) !
W tym wyjątkowym dniu „pierwszaki” zaprezentowały się w kolorowej i wesołej inscenizacji.
Następnie złożyły uroczyste Ślubowanie na ręce wicedyrektor pani Małgorzaty Wójcik, otrzymując z jej rąk oraz rąk wychowawczyń pamiątkowy album ze zdjęciem w birecie.
Po części oficjalnej dzieci wraz z opiekunami udały się do swoich klas na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na koniec było pamiątkowe zdjęcie w galowym stroju.
5 listopada 2014 roku klasa Va, jako reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w akcji profilaktycznej „Łańcuch trzeźwości” zorganizowanej przez Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie we współpracy z policją i Strażą Miejską. W tym dniu wzdłuż ulicy Krakowskiej ustawili się uczniowie ze szkół z naszej gminy z transparentami promującymi trzeźwość na drogach. Manifestowali w ten sposób przeciwko kierowcom, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu.
Klasa Ic zgodnie programem, poznając zasady zdrowego wyżywienia, przygotowała surówkę z marchewki i jabłka, dbając o higienę i bezpieczeństwo podczas korzystania z tarła. Potem nastąpiła degustacja surówki, pamiętając o właściwym zachowaniu przy stole.
Tak jak co roku biblioteka szkolna zorganizoawała konkurs dla uczniów kl. IV - VI. Odbył się on we czwartek 23 października, uczestniczyło w nim 21 uczniów. Uczniowie prezentowali wiersze Emilii Berndsen, których oceniało jury w składzie: p. Małgorzata Wójcik i p. Iwona Pikoń.
Oto wyniki:
I miejsce - Wiktoria Rajda 4a
II miejsce - Bartosz Tomiczek 5a, Anna Hajost 6a
III miejsce - Gabriela Tomiczek 6a
Wyróżnienia - Weronika Gil 4b, Karolina Tomiczek 4b, Weronika Bizoń 4a, Agnieszka Styła 5b
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które ufundowała biblioteka szkolna.
Pani Ewa Demczuk wraz ze swoimi uczniami zaprosiła nas tym razem do świata Kopciuszka. O tło muzyczne zatroszczyli się pan Jarosław Szklarczyk oraz pani Barbara Stromecka-Jabłońska, natomiast dekoracje powstały przy współpracy rodziów i pracowni projektowej Revelier.
Jednak na największe oklaski zasługują nasi młodzi aktorzy, którzy wykazali się umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi.
Uczniowie klasy IVa odwiedzili Izbę Regionalną w Andrychowie. Wysłuchali interesującego wykładu o historii naszego regionu oraz miasta Andrychowa. Uczniowie rozwiązywali quizy i zagadki dotyczące ginących zawodów, starych narzędzi, maszyn i przyrządów używanych dawniej w gospodarstwie domowym i warsztatach rzemieślniczych.
Kto z Was myśli, że najlepszym odpoczynkiem jest siedzienie przy telewizji lub komputerze jest w błędzie. Dla nas ważne jest nasze zdrowie i dlatego w sobotę (18.10.2014 r.) wybraliśmy się na basen do Wadowic. Bawiliśmy się tam świetnie.
15.10.2014 r. w ZSS w Sułkowicach-Łęgu, odbyły się rozgrywki grupowe w piłce nożnej halowej chłopców.
Rozegraliśmy mecze z drużyną z Inwałdu, SP2 Z Andrychowa, Sułkowic- Łęgu. Drużyna z Sułkowic - Bolęciny zrezygnowała za startu w zawodach. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce i niestety nie zakwalifikowała się do rozgrywek finałowych. Do finału awansował zespół z I i II miejsca. (SP Inwałd i SP2 Andrychów)
Skład naszej drużyny: Fryś Mateusz, Kowalski Dawid, Zieliński Radosław, Turek Jakub, Oboza Norbert, Gurdek Dominik, Nowecki Adam, Szafarz Krzysztof.
W konkursie fotograficznym organizowanym przez bibliotekę szkolną wzięli udział uczniowie kl. IV-VI
i gimnazjum. Młodzi adepci sztuki fotografowania mieli okazję pokazać piękne zakątki naszej miejscowości.
Zdjęcia oceniał andrychowski fotograf.
Oto wyniki:
I miejsce - Klaudia Hałat 2AG
II miejsce - Anna Hatala 2AG, Monika Gawełda 6a, Anna Hajost 6a
III miejsce - Bartosz Socha 4a
Wyróżnienie - Gadriela Straczek 6a, Weronika Bizoń 4a
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsora.
Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami poruszania się po drodze oraz przygotowanie ich do samodzielnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Zaproszonym gościem był st. sierż. Arkadiusz Pytel. Pan policjant opowiedział dzieciom o swej pracy, oraz przypomniał o obowiązku noszenia odblasków po zapadnięciu zmroku. Uczniowie mieli możliwość pochwalenia się swoją wiedzą nt. prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Zostały również przypomniane numery alarmowe. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się kajdanki, które każdy mógł potrzymać lub założyć na swoje nadgarstki. Uczniowie mogli się poczuć jak policjanci, zakładając czapkę Gościa. Na koniec pierwszaki otrzymały odblaskowe misie, które zaraz umocowały przy swoich plecakach.
Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest co roku 26 września, w naszej szkole zorganizowany został konkurs pt: Maskotka Unii Europejskiej. Konkurs miał charakter drużynowy i adresowany był do uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej oraz klas 1-3 Gimnazjum. Uczestnicy musieli wykonać maskotkę Unii Europejskiej. Liczył się pomysł oraz wykonanie. Najciekawsze maskotki wykonały dwie drużyny w składzie: -Weronika Gil, Gabriela Mrzygłód, Aleksandra Oboza, Karolina Tomiczek, Mateusz Romek (klasa 4b) - Dominika Bizoń, Sylwia Romek, Daria Tomiczek (klasa 5b). Obydwie drużyny zdobyły miejsce pierwsze. Gratulujemy!
Uczniowie klas młodszych brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez bibliotekę szkolną. Uczestnicy mieli za zadanie dowolną techniką artystyczną przedstawić swoją miejscowość. Na konkurs wpłynęło 10 prac. Jury dokonało następującego wyboru:
I miejsce - Szymon Kołodziejczyk Ic
II miejsce - Julita Mizera IIIa, Martyna Tomiczek IIIa
III miejsce - Julia Hereda IIa
Wyróżnienie: Kamila Zielińska IIb, Weronika Noga IIb, Jagoda Kiszczak Ib, Nikola Łyczko IIb, Agnieszka Bizoń kl. IIIa, Karol Młynarczyk IIa
1 września 2014 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player