Informacje z życia uczniów szkoły podstawowej
20 – 22 czerwca 2016 r. – akcja UNICEF „Prawa dziecka a zagrożenia współczesnego świata” – temat został podjęty prze dwie nauczycielki p. Jolantę K. Łysoń oraz Katarzynę Dusik – Szlósarczyk w klasach I – III SP. Zaplanowane zajęcia skoncentrowane były na trzech obszarach: ubóstwie, zdrowiu i zmianach klimatycznych na przykładzie dwóch państw: Gwatemali i Polski. Temat ważny, ale przedstawione zagadnienia były zaprezentowane w bardzo ciekawy sposób, dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne oraz korzystali z Kart pracy. Mamy nadzieję, że poprzez takie akcje dzieciom nasunęło się kilka refleksji i będą inspiracją do własnych przemyśleń.
„Zamiast patrzeć na tablicę – niech gapią się w niebo, zamiast czekać na dzwonek – niech nasłuchują ptaków, zamiast zakupów w szkolnym sklepiku niech szukają owoców na dzikich jabłonkach, zamiast biegać po korytarzu – niech biegają po trawie”[…]
/Marta Karbowiak – „W dziką stronę – Rozmowy o edukacji w przyrodzie”/
17 czerwca 2016 r. klasa Va wraz z wychowawczynią udały się na Potrójną w ramach obchodów Dnia Pustej Klasy. Dzień taki obchodzony jest od 2012 roku w wielu krajach europejskich (zawsze w trzeci piątek czerwca). Ma zachęcić nauczycieli, aby w tym dniu spędzili ze swoimi uczniami choć jedną lekcję poza budynkiem szkoły. Wszystko po to aby promować edukację w terenie, która wg badań jest ponoć najbardziej uszczęśliwiającą formą edukacji na świecie. Wycieczki są tego najlepszym dowodem. Będąc z uczniami poza szkołą, w terenie, odkrywamy ich na nowo, dajemy im pole do popisu, inaczej niż w szkole się z nimi komunikujemy. Poza tym przyroda uczy nas bardzo wiele, pobudza naszą wyobraźnię, zaskakuje, wzrusza, zadziwia, ma kojący wpływ na nasze zmysły, działa uzdrawiająco.
Atrakcją dnia było obfite grzybobranie. Prawie każdy uczeń wrócił do domu z pięknym okazem grzyba. Wśród znalezionych grzybów były borowiki szlachetne i ceglastopore oraz koźlarze czerwone.
Poniżej link do zdjęć z naszej wycieczki
https://picasaweb.google.com/
Biblioteka szkolna po raz pierwszy przyznała tytuł Najlepszego Czytelnika Roku.
W roku szkolnym 2015/2016 tytuł ten powędrował do Weroniki Gil i Mikołaja Młocka.
Oboje laureaci to uczniowie klasy 5b.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
"Kto czyta żyje podwójnie" - to powiedzenie sprawdziło się wśród uczestników maratonu czytelniczego. Zorganizowany przez bibliotekę szkolną po raz pierwszy cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczniów kl. II - VI.
Uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Dziękujemy naszym sponsorom: Księgarni "Gandalf", p. Agacie Jarzyna i p. Mateuszowi Rączce.
Zapraszamy do udziału za rok.
LEKCJA NA CZTERY ŁAPY dla klasy II c – zajęcia edukacyjne prowadzone przez pana Jerzego Hernę w Szkole Psiej Tresury psieEgo w Wieprzu. Wiedza kynologiczna pana Jerzego jest zadziwiająca, ponadto jest strażakiem i pracuje ze swoim psem ratownikiem Goranem, który zachwycał swymi umiejętnościami dzieci i rodziców. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań wspólnego spędzania czasu z psem, opieki i pielęgnacji nad nim. Dzieci nauczyły się, że po swoim pupilu należy zbierać „niespodzianki” pozostawione na trawniku, a ćwiczenia praktyczne były niesamowitą atrakcją.
Od 02.06. do 12.06. 2016 r. klasy trzecie Szkoły Podstawowej uczestniczyły w "Zielonej Szkole" w Darłówku.
Przeżyliśmy piękny czas, który nas zbliżył do siebie, odkryliśmy wiele ciekawych miejsc, poznaliśmy nowych przyjaciół i nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy.
Wspólnie spędzone chwile pozostaną z nami na zawsze.
A teraz powspominajmy .........
30 maja 2016 r, klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę szkolną do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Mieliśmy możliwość zobaczyć piękny skansen na tle malowniczej wiosennej przyrody. Ekspozycja obejmuje 25 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogaconych o małą architekturę a wśród nich kapliczki, studnie i pasieki. Mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej: „ Na szkle malowane”, gdzie poznaliśmy techniki malarskie starych obrazów ludowych oraz wykonywaliśmy obrazy malowane na szkle pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora. Wyjazd do Wygiełzowa na długo zapadnie w naszej pamięci.
W środę 25 maja odbył się finał „Urodzinowych zgadywanek” konkursu „250 pytań na 250-tą rocznicę nadania praw miejskich wsi Andrychów”.
Konkurs zorganizowało Towarzystwo Miłośników Andrychowa i wzięły w nim udział 3-osobowe drużyny z 7 szkół podstawowych naszej gminy.
I miejsce zajęła ekipa z naszej szkoły - Kamil Hajost z kl. IV, Mateusz Romek z kl. Vb /przygotowani przez panią Jadwigę Żmudę Paleczny /, oraz Wiktoria Rajda z kl. V a/, którą wybrała cała klasa jako swoją reprezentantkę, a przygotowała pani Barbara Górska/.
Nasza trzyosobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej pokonała wszystkie inne drużyny, przewagą kilku punktów.
„Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego...”Z tymi a także z innymi łamańcami językowymi, musieli się zmierzyć uczestnicy szkolnego konkursu logopedycznego, który odbył się 25 maja na terenie naszej szkoły. W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów, którzy mieli poradzić sobie w czterech konkurencjach. Konkurs miał na celu przede wszystkim propagowanie poprawnej wymowy i motywację do jej zastosowania. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Za włożoną pracę wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Dnia 19 maja 2016 r. biblioteka szkolna gościła uczestników Gminnego Konkursu "Spotkanie z poezją twórców beskidzkich".
W konkursie wzięło udział 23 uczestników z kl. III - VI z 7 szkół. Prezentacje konkursowe odbywały się w dwóch grupach: klasy III-IV i V-VI. Recytatorzy zaprezentowali utwory m.in. E. Berndsen, J. Brzostowskiej, W. Malickiej, A.R. Fajfera.
Jury w składzie: p. Małgorzata Wójcik, p. Renata Babska, p. Marta Formas wysoko oceniło poziom prezentacji konkursowych i przyznało:
w kategorii kl. III - IV
I miejsce - Elżbieta Walczak (Targanice)
II miejsce - Emilia Olszewska (SP4), Oliwia Tomiczek (Rzyki)
III miejsce - Marja Majda (Sułkowice-Łęg), Emilia Grudzień (Rzyki)
w kategorii kl. V - VI
I miejsce - Weronika Oboza (SP2), Zuzanna Mazgaj (Sułkowice-Bolęcina)
II miejsce - Zofia Sajdak (SP2), Karolina Fryt (SP2), Tymoteusz Sabat (Sułkowice-Bolęcina)
III miejsce - Patryk Mikołajek (Rzyki), Maja Policha (Brzezinka), Martyna Pluszczew (SP2)
Wyróżnienie - Olaf Grzybek (SP4), Jakub Góral (Sułkowice-Łęg), Aleksandra Adamus (SP2)
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.
Organizatorki konkursu p. Iwona Pikoń i Marta Formas dziękują Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach oraz p. Mateuszowi Rączce za ufundowanie nagród książkowych dla zwycięzców.
W dniach 19 – 20 maja 2016 r. klasy piąte szkoły podstawowej na dwudniowej wycieczce zwiedziły Zakopane i Chochołów.
Program wycieczki był bardzo ciekawy. W pierwszym dniu, zaraz po przyjeździe udaliśmy się kolejką linowo – terenową na Gubałówkę. Tu czekało na nas kilka atrakcji. Oprócz pięknej panoramy Tatr i Zakopanego skorzystaliśmy ze zjeżdżalni grawitacyjno - wózkowej, której długość wynosi 750 m. Różnica wysokości to aż 45m. Następnie pieszo przeszliśmy krótki odcinek na Butorowy Wierch, najwyższe wzniesienie Pasma Gubałowskiego. Stamtąd kolejką linowo- krzesełkową zjechaliśmy na dół mając przed sobą przepiękny widok na Tatry. Z Butorowego Wierchu zeszliśmy pieszo na Krzeptówki, do słynnego Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.
Po tak ciekawej pierwszej części dnia zjedliśmy smaczny obiad u pani Marii w Chochołowie, u której gościliśmy. Po południu spacerowaliśmy po uroczej podhalańskiej wiosce. Chochołów to wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Do miejscowej tradycji należy mycie ich z zewnątrz wodą z mydłem dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Ciało. Mieliśmy okazję na żywo oglądać jak to wygląda. W tym dniu zwiedziliśmy również pracownię wraz z Izbą Regionalną należącą do znanego rzeźbiarz-samouka z Podhala - Pana Jana Ziędera. Przy okazji weszliśmy również do stojącego w centrum wsi kościoła neogotyckiego pw. Św. Jacka.
W drugim dniu wyjechaliśmy koleją na Wielką Krokiew w Zakopanem, spacerowaliśmy po Krupówkach, gdzie zakupiliśmy sobie pamiątki i specjały kuchni podhalańskiej: korbacze i oscypki. Następnie udaliśmy się do zabytkowego kościółka na Pęksowym Brzysku. Zwiedziliśmy również znajdujący się tuż przy nim Cmentarz Zasłużonych, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano ludzi wybitnych, zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala oraz związanych z miastem i regionem. Spoczywają tu m.in. W. Hasior, K. Makuszyński, ratownicy TOPR, którzy zginęli na posterunku pracy, niosąc pomoc poszkodowanym w górach. Po obiedzie nastała pora pakowania. Na drogę powrotną zostawiliśmy sobie jeszcze jedną super atrakcję – pobyt i kąpiel w basenach termalnych w Szaflarach. Wody geotermalne, w które bogate jest Podhale mają właściwości zdrowotne, gdyż są bardzo dobrze zmineralizowane. Kąpiel w nich jest bardzo przyjemna, ponieważ temperatura wody utrzymywana jest w zakresie 30-38st.C
Po dwóch dniach pełnych wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z tego, że pogoda nam dopisała i program zrealizowaliśmy w pełni, wróciliśmy do domu.
Dziękujemy bardzo Panu Krzysztofowi Paczyńskiemu za przygotowanie dla nas ciekawego programu pobytu w Zakopanem i Chochołowie oraz za super pamiątkowy film, który możecie obejrzeć poniżej:
W piątek 13 maja klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Izby Regionalnej w Andrychowie. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z kulturą, przedmiotami, zwyczajami i postaciami związanymi z naszym terenem, a także rozwijanie wiedzy o historii regionu. W czasie lekcji muzealnej mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Sprzęty używane dawniej, pokazały nam jak wiele wysiłku ludzie musieli kiedyś włożyć, aby wykonać codzienne obowiązki, które nam współczesnym wydają się takie oczywiste. Bardzo dziękujemy pani Skrzypiec za oprowadzenie i przekazanie posiadanej wiedzy. Dodatkowo wycieczkę uatrakcyjnił spacer po andrychowskim parku, gdzie mogliśmy zobaczyć różnorodne ptactwo zamieszkujące nad stawem i odpocząć przy miejskiej fontannie. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i w dobrych humorach.
Spotkanie integracyjne z uczniami szkoły podstawowej z miejscowości Krzywa w Beskidzie Niskim z klasami IIc i IIIa w remizie strażackiej OSP w Rzykach. Wspaniały pokaz umiejętności strażaków oraz ratowników strażackich.
18 maja 2016r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego - Mistrz Czytelnictwa.
Konkurs miał na celu sprawdzenie umiejętności czytania tekstów w języku angielskim. Uczestnicy
musieli przygotować piękne czytanie wybranego przez siebie tekstu.
W konkurencji udział wzięło 9
uczniów ze Szkoły Podstawowej.
I miejsce zdobyła Gabriela Mrzygłód z klasy 5b, II miejsce zajęła
Weronika Gil również z klasy 5b, a III Julita Mizera z klasy 4a.
Gratulujemy!!!
Dnia 29.04.2016 r. nasza społeczność uczniowska wzięła udział w uroczystym apelu z okazji Święta 3 Maja przygotowanym przez uczniów naszej szkoły.
ZAPRASZAMY do udziału w DNIU BEZ ŚMIECENIA - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
W dniu 28 kwietnia klasy piąte przygotowały część artystyczną poświęconą obchodom Święta Ziemi. Tegoroczny Dzień Ziemi w Polsce poświęcony był problemowi niskiej emisji.
Zjawisko niskiej emisji związane jest z niebezpiecznymi dla zdrowia pyłami i gazami
pochodzącymi z domowych pieców.
Niska emisja - to znaczy wydzielane spalin i dymów
z niskiej wysokości, np. z kotłowni przydomowych. Jeszcze groźniejsze jest, gdy spaliny zostaną wzbogacone w gazy powstałe ze spalania śmieci, tworzyw sztucznych gumy w naszych piecach. Wtedy wszystko co powstaje w wyniku spalania zostaje w pobliżu nas - unosi się przez dłuższy czas lub osiada w otoczeniu naszych domów, wnika w ziemię, w mury, jest wchłaniane przez drzewa, warzywa, a stąd dostaje się do naszych organizmów.
Jest to szczególnie niebezpieczne przy wilgotnej bezwietrznej pogodzie od jesieni do wiosny. Wtedy nad naszymi głowami unosi się tzw. smog.
Uczniowie klasy Va i Vb próbowali w swoim programie artystycznym przybliżyć społeczności szkolnej zjawisko „niskiej emisji”, podkreślić konieczność odpowiedniego segregowania i utylizowania śmieci i innych odpadów z naszych gospodarstw domowych, a także zachęcić do przyjaznego środowisku spędzania wolnego czasu.
22 marca – 22 kwietnia 2016r. – akcja Polskiej Akcji Humanitarnej „STUDNIA DLA POŁUDNIA” – w ramach tej akcji uczennice szkoły podstawowej: Wiktoria Gasidło, Daria Tomiczek i Dominika Bizoń włączyły się do akcji jako wolontariuszki i sprzedawały opaski PAH w kolorze niebieskim, a zebrana kwota została przekazana na budowę studni dla Sudanu. Dziękujemy za zaangażowanie w wolontariat.
W dniu 21 kwietnia 2016r. klasy piąte A i B oraz 3a szkoły podstawowej wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce jednodniowej w programie której był spektakl teatralny „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina w Kinie "Sztuka" w Chrzanowie, grany przez zespół aktorów z Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna oraz zwiedzanie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Tu również wzięliśmy udział w warsztatach „Nie świeci garnki lepią”, gdzie pod czujnym okiem mistrzów garncarstwa poznawaliśmy historię bardzo starego, pamiętającego okres neolitu, rzemiosła oraz uczyliśmy się samodzielnie na kole garncarskim lepić naczynia z gliny. Po ciekawej lekcji udaliśmy się na zwiedzanie starego zabytkowego budownictwa drewnianego należącego niegdyś do zamieszkałych na tych terenach Krakowiaków Zachodnich. Wśród zgromadzonych w skansenie obiektów znajdują sięm.in. zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, plebania i kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy, studnie, kapliczki, spichlerze, młyn. Udało nam się również zwiedzić wnętrza prawdziwego XVIII wiecznego dworu szlacheckiego - Dworu z Drogini. Podziwialiśmy m.in. : salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnię i gabinet pana.
Na terenie skansenu znajduje się poletko z różnymi roślinami zielnymi i przyprawami stosowanymi dawniej i obecnie w kuchni polskiej. Można było zobaczyć na własne oczy jak wygląda np. estragon, lubczyk, tymianek, rozmaryn, a nawet konopie.
Szczególnie malowniczo skansen w Wygiełzowie wygląda wiosną, kiedy sad wokół starych chałup obsypany jest obficie białym i różowym kwieciem, a na łąkach żółcą się mniszki lekarskie, z których dziewczyny uczyły się, w czasie przerw w zwiedzaniu, pleść wianki.
Poniżej kilka zdjęć i link do pokazu slajdów z naszej wycieczki:
https://www.dropbox.com/
W ramach projektu "Książki naszych marzeń" i akcji "Cała Polska czyta dzieciom" biblioteka szkolna zaprosiła panią Ewę Stadtmüller - autorkę książek dla dzieci.
W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas młodszych. Pani Ewa to osoba bardzo komunikatywna, mająca bardzo dobry kontakt z młodym czytelnikiem. Jest osobą bardzo ciepłą i serdeczną. Podczas zajęć warsztatowych w różny sposób zachęcała dzieci do aktywności twórczej: układanie rymowanek, zgadywanki, teatrzyk pacynek. Uczestnicy spotkania
z dużym zaciekawieniem słuchali opowiadania o smoku, który zamiast zionąć ogniem wolał czytać książki i o skrzacie Jagódce. Po spotkaniu można było nabyć książeczkę i otrzymać autograf naszego gościa.
W związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Ziemi klasy szóste uczestniczyły w dniach 13 i 15 kwietnia w akcji sprzątania najbliższej okolicy. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do pracy, zbierając porzucone niedbale odpady m.in. opakowania po słodyczach i chipsach, kartony po napojach, plastikowe kubki i szklane butelki.
Celem akcji było rozwinięcie poczucia odpowiedzialności za stan naszego środowiska oraz kształtowanie świadomej postawy wobec problemów ekologicznych. W czasie sprzątania uświadomiliśmy sobie, jak często zapominamy o tym, że Ziemia nie jest naszą własnością, a została nam powierzona jedynie na pewien czas. Dlatego postarajmy się przede wszystkim produkować jak najmniej odpadów, a te już powstałe segregować i przekazywać do recyklingu.
Dziękujemy klasom szóstym za ich troskę i działania na rzecz najbliższego środowiska. Zachęcamy także wszystkie klasy do zbierania i przynoszenia do szkoły baterii, które stanowią odpady szczególnie niebezpieczne. Nasza szkoła od lat współpracuje w tym zakresie z firmą REBA z Warszawy, która zajmuje się ich utylizacją. Dzięki temu
uratowaliśmy już setki metrów sześciennych ziemi przed skażeniem.
W ramach projektu edukacyjnego "Książki naszych marzeń" uczniowie klasy 4a pod opieką p. Marty Formas i p. Krzysztofa Paczyńskiego odwiedzili MBP w Andrychowie. Uczestniczyli tam w spotkaniu z pisarzem p. Pawłem Beręsewiczem, który jest autorem takich książek jak: "Kiedy chodziłem z Julką Maj", "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek", czy serii książek o perypetiach rodziny Ciumków.
Spotkanie miało charakter rozmowy przy herbatce lub kawie. Pan Paweł w sposób humorystyczny prezentował młodemu czytelnikowi książki swojego autorstwa.
Po spotkaniu uczniowie zwiedzili pomieszczenia biblioteki.
Paweł Beręsewicz (ur. 1970 w Warszawie) – pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek,Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Neofilologii (anglistykę). Pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum im. Reytana w Warszawie. Książki dla dzieci wydaje od 2004 roku. Początkowo współpracował z wydawnictwem Skrzat, następnie również z łódzkim wydawnictwem Literatura. Jest autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego słownika PWN-Oxford.
W dniu 13 kwietnia klasa Vb udała się na warsztaty przyrodnicze, w trakcie których uczniowie mogli podziwiać budzącą się do życia po zimowych dniach przyrodę.
Wspaniała pogoda sprawiła, że wiosenne kwiaty, świeże pąki drzew, soczystozielona trawa i śpiew ptaków wydał się nam piękniejszy niż zwykle.
W czasie zajęć uczniowie obserwowali rośliny w różnych fazach rozwoju oraz rozpoznawali pospolite gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych.
Uczniowie klas szóstych zaprezentowali podczas lekcji przygotowane przez siebie interesujące projekty dotyczące stref krajobrazowych Ziemi. Miały one na celu:
- przypomnienie i poszerzenie wiadomości dotyczących warunków klimatycznych panujących w poszczególnych strefach krajobrazowych,
- uświadomienie ogromnej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt,
- poznanie przystosowań organizmów do zmiennych warunków panujących na różnych szerokościach geograficznych,
- zapoznanie z możliwościami gospodarczego wykorzystania przez człowieka bogactw naturalnych.
Podczas prac nad projektem uczniowie wyszukiwali potrzebne informacje korzystając z dostępnej w bibliotece szkolnej literatury i zasobów Internetu, analizowali zgromadzone dane oraz wybierali przydatne zdjęcia i ciekawe filmy obrazujące przedstawiane treści. Na każdym etapie widoczna była doskonała współpraca i wzajemna życzliwość.
Dzięki pracy nad projektem wszyscy uczestnicy nabyli umiejętność planowania działań, dzielenia się zadaniami oraz prezentowania wytworów własnej pracy na forum klasy.
6 kwietnia, klasa Va pięknie wysprzątała plac wokół szkoły oraz teren nadrzeczny naprzeciwko budynku szkolnego. Tym razem było, na szczęście, nieco mniej śmieci niż w latach poprzednich.
Jak się okazało, nawet na tak niewielkim obszarze można byłó znaleźć ciekawe obiekty do obserwacji. np. piórka perliczek, ślimaka winniczka, czy całą gromadę kowali bezskrzydłych (Pyrrhocoris apterus) – owadów z gromady pluskwiaków. Dlaczego ich było tak dużo w tym miejscu ? Otóż kowale żywią się m.in. nasionami drzew liściastych, w szczególności lipy, a właśnie teren nad rzeką, naprzeciwko naszej szkoły porastają piękne lipy.
Dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań i problemów, przed którymi stoi
ludzkość. Co dziesiąty człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a z powodu chorób
wywołanych jej brakiem, co 90 sekund umiera jedno dziecko. Bez wody nie ma mowy o produkcji
żywności ani o właściwym rozwoju, a także edukacji – tysiące dzieci, zamiast chodzić do szkoły,
zajmuje się zdobywaniem wody dla swoich rodzin. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.
Klasy 5a i 2c świętowały 23 marca 2016 r. Światowy Dzień Wody razem z Polską Akcją Humanitarną
organizując symboliczny „marsz po wodę” w ramach akcji „Gasimy Pragnienie Sudanu
Południowego”.
Pomimo niezbyt przyjaznej aury, było trochę chłodno, ale nie padało, pokonaliśmy, wychodząc ze
szkoły z 5 litrowymi kanistrami napełnionymi wodą, prawie 6 km trasę (tam i z powrotem). Taką
odległość pokonują średnio każdego dnia mieszkańcy afrykańskich krajów, aby przynieść do wioski
wodę do picia.
Dzieci spisały się na medal. Nikt nie narzekał. Starsi pomagali młodszym. Było radośnie, a brak słońca
rekompensowały uśmiechy i budząca się po zimie do życia przyroda! :).
Poniżej kilka zdjęć z akcji i link do pokazu slajdów.
KLIKNIJ TUTAJ, aby oglądnąć pokaż slajdów.
Któż z nas dorosłych nie pamięta tych sympatycznych stworków mieszkających w Dolinie Muminków. Dzieci z klas 2c i 3a uczestniczyły w zajęciach, podczas których zapoznały się z postaciami z książek o przygodach Muminków, poznały osobę autorki. Pracując w grupach wykonywały różne zadania: praca z atlasem - wyszukiwanie Finlandii na mapie, układanie tytułów książek z rozsypanki, tworzenie obrazka, doskonaliły również umiejętność czytania. Dla śmiałków przewidziana była niespodzianka - dziewięciu ochotników piło sok z cytryny, aby zdobyć Order Uśmiechu.
Order Uśmiechu - międzynarodowe odznaczenie nadawane przez polskie dzieci dorosłym przyjaciołom za działania, które przynoszą dzieciom radość. Jedną z laureatek tej nagrody jest Tove Jansson.
Dnia 18. 03. 2016 r. uczniowie Emilia Grudzień i Bartosz Tomiczek reprezentowali naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z poezją dla dzieci" w Sułkowicach-Bolęcinie.
Miło nam poinformować, że Emilia Grudzień zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!
Uczennice z gimnazjum poprowadziły zajęcia plastyczne w bibliotece. W ich trakcie uczniowie wykonywali wielkanocne koszyczki metodą origami modułowego. Poniżej prezentujemy ich dzieła.
Dziękujemy starszym koleżankom i zapraszamy na kolejne nasze spotkanie.
Uczniowie klasy II c na swojej pierwszej lekcji z tego cyklu zajęć o "Pierszej pomocy" w ramach WOŚP poznały podstawowe zasady wzywania pomocy do osób, które uległy wypadkowi przedstawione przez nauczycielkę SP panią Małgorzatę Habrzyk, a następnie otrzymały „apteczki” z podstawowym wyposażeniem.
9 marca 2016 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach - Łęgu odbył się V Gminny Konkurs Języka Angielskiego, w którym uczestnicy musieli wykazać się znajomością kultury Szkocji. Konkurs miał również na celu sprawdzenie wiedzy z zakresu słownictwa i gramatyki angielskiej.
W konkurencji udział wzięło 8 drużyn ze szkół podstawowych z gminy Andrychów.
Nasza reprezentacja w składzie: Sylvia Romek, Weronika Gil oraz Kamil Hajost zdobyła II miejsce.
Gratulujemy!!!
"My uczniowie pierwszej klasy
tobie Książko przyrzekamy,
że będziemy kochać książki,
krzywdy zrobić im nie damy."
Dnia 12 lutego uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu, w czasie którego zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.
W czasie podróży pociągiem zatrzymywali się na stacjach, gdzie witały ich postacie z bajek: Baba Jaga, Kot w butach, Kopciuszek, Czerwony Kapturek i Śpiąca Królewna. Aby wejść do biblioteki dzieci musiały ułożyć hasło. Wtedy w drzwiach pojawiła się Wróżka i zaprosiła je do środka. W bibliotece pierwszoklasiści dowiedzieli się jak powstaje książka i jak ją szanować, a następnie zostali pasowani przez Królową Książkę.
Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom.
Finał akcji „MALI uczniowie idą do szkoły”. „Dzień Książki dla Afryki” – podczas Balu Karnawałowego dla „O” oraz klas I – III wszystkie stworzone przez uczniów książki zostały zaprezentowane, a zaproszeni goście mogli zabrać do domu wybraną przez siebie pozycję w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Mali. „MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, z którego uczniowie dowiedzieli się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie. Podczas aukcji wolontariuszki: Aleksandra Zawadzka oraz Klaudia Hałat zebrały kwotę w wysokości: 135,10 zł., która zostanie przekazana na konto UNICEF. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.
Bal Karnawałowy dla „O” i uczniów klas I - III oraz wesoła zabawa przy muzyce zespołu „METRUM”.
Gminny Przegląd Zespołów Jasełkowych w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku. Zespół Teatralny ZSS w Rzykach „Szczęśniaki” czyli uczniowie klas IIc i IIIa w przedstawieniu pt. „Przyszliśmy tu po kolędzie” wywalczyli I MIEJSCE W Przeglądzie otrzymując Dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 300zł. GRATULUJEMY małym aktorom.
W dniu 5 stycznia zespół Metrum dał piękny koncert, na którym można było posłuchać Kolęd i pastorałek.
Dobry występ naszych tenisistów stołowych w tegorocznych rozgrywkach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na szczeblu gminnym wystąpili Banaś Patryk, Oboza Norbert, Misiek Michał i Gurdek Dominik
Miejsca chłopców:
3 miejsce - MISIEK MICHAŁ
4 miejsce - OBOZA NORBERT
7 miejsce - DOMINIK GURDEK
9 miejsce - BANAŚ PATRYK
DRUŻYNOWO
2 miejsce - MISIEK MICHAŁ \ OBOZA NORBERT
Na zawody Powiatowe awansowali Michał i Norbert oraz nasza drużyna.
Na szczeblu Powiatu poszło trochę gorzej chłopcy zajęli miejsca 17, a drużynowo 7.
GRATULACJE!
Ciekawe formy teatralne, które były opracowywane i przedstawiane przez uczniów kl. IIc i IIIa dały wiele ciekawych przeżyć oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z warsztatem aktorskim „na żywo”.
W czasie przedświątecznych porządków pozbywamy się różnych, niepotrzebnych rzeczy. Wśród nich są również stare książki. Niejednokrotnie lądują w koszu lub piecu. Uczniowie naszej szkoły postanowili dać książkom drugą szansę. Na zajęciach zorganizowanych w bibliotece wykonali z nich nietypowe świąteczne drzewka. Poniżej prezentujemy efekty tej pracy.
Baśnie H.Ch. Andersena pt. "Królowa Śniegu", "Choinka" i "Dziewczynka z zapałkami" były inspiracją dla uczniów, którzy wykonali prace w ramach konkursu plastycznego "Zimowa opowieść". Na konkurs wpłynęły 23 prace, które autorzy wykonali różnorodnymi technikami plastycznymi. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez bibliotekę szkolną.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku angielskim, adresowany do uczniów klas 4-6 SP.
I miejsce zdobył Mateusz Romek z kl.5b, II miejsce Karolina Tomiczek z kl. 5b, a III miejsce Daria Tomiczek z kl. 6b.
Gratulujemy!
Przedmikołajkowy prezent dostali uczniowie klas II i III szkoły podstawowej od swoich rodziców.
W dniu 04.12.2015 wraz ze swoimi wychowawczyniami, oraz opiekunami byli w Bielsku - Białej w kinie na filmie "Dobry dinozaur" , zaopatrzeni w "obowiązkowy" popcorn, z wypiekami na twarzach, obejrzeli film w wersji 3D - który jeszcze długo po seansie był przez wszystkich komentowany.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Andrychowie - gdzie w Pałacu Bobrowskich uczniowie zawiesili własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe i odebrali nagrody za swoje małe arcydzieła.
W ten sposób nasza szkoła przyłączyła się do udziału w corocznej akcji " Zamkowa Choinka Pokoleń".
9 – 13 listopada 2015 r. – akcja „BUDUJEMY SZKOŁĘ W NEPALU” w ZSS Rzyki. Kwota zebranych pieniędzy wyniosła: 800,30 zł słownie: osiemset złotych 30/100. Pieniądze zbierały uczennice: Wiktoria Gasidło, Daria Tomiczek oraz Dominika Bizoń. W dniu 13 listopada 2015r. komisyjnie pieniądze zliczały następujące osoby: Jolanta K. Łysoń, Katarzyna Dusik – Szlósarczyk, Wiktoria Gasidło, Daria Tomiczek oraz Dominika Bizoń.
Pod takim hasłem odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów kl. I - VI. Jego organizatorem była biblioteka szkolna oraz Świetlica CKiW w Rzykach. W świetlicy zgromadziło się 43 uczestników konkursu. Dzieci recytowały wiersze J. Brzechwy. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: p. K.Pietras, p. K.Piesko i p. K.Mikurda.
Oto wyniki:
kl. I-II
I miejsce - Milena Twardosz, Zuzanna Góral
II miejsce - Jerzy Zięba, Aleksander Borgosz
III miejsce - Marta Młynarczyk, Szymon Kołodziejczyk
Wyróżnienie - Yessin Boukhari, Aleksandra Bizoń, Nikodem Cibor, Miłosz Fryś
kl. III - IV
I miejsce - Julita Mizera
II miejsce - Oliwia Tomiczek
III miejsce - Zuzanna Zielińska
Wyróżnienie - Patrycja Kraus
kl. V - VI
I miejsce - Bartosz Tomiczek
II miejsce - Gabriela Mrzygłód
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Świetlicę CKiW w Rzykach,
a zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę szkolną.
13 XI 2015 r. klasa IIc i IIIa po występach na akademii w piosence "Przybyli ułani"
Taki dzień przypada 12 listopada. Każdy może bić rekord jaki chce. Wspólnie z dziećmi naszej szkoły wymyśliliśmy, że wykonamy książkę z plastikowych zakrętek. Zespół w składzie: Bartosz Tomiczek, Miłosz Młocek, Angelika Pękala, Kamila Misiek i Zuzanna Zielińska przez kilka dni tworzył niezwykłą książkę. Na jej wykonanie zużyliśmy 435 zakrętek. Wszystko to odbywało się w naszej szkolnej bibliotece. Poniżej prezentujemy efekt naszej pracy.
„ŚNIADANIE DAJE MOC” - to hasło dało nam niezłego „powera" uczniom klas I – III.
Odzew był natychmiastowy, chętnie wszystkie dzieci przyłączyły się do akcji.
W pierwszym etapie opracowywaliśmy 12 zasad zdrowego odżywiania, na wspólnych spotkaniach realizowaliśmy wybrane scenariusze, następnie sami uczniowie układali jadłospisy pysznych i zdrowych śniadań.
Wszystkie dzieci oglądnęły przygotowaną prezentację multimedialną „W zdrowym ciele - zdrowy duch", co pomogło stworzyć ciekawe plakaty zachęcające wszystkich uczniów naszej szkoły do zdrowego, wartościowego odżywiania się.
Finałem było spotkanie dzieci klas I – III naszej szkoły i zaprezentowanie plakatów oraz dowolnej piosenki lub wiersza dotyczących 12 zasad zdrowego odżywiania się. Cała akcja była super udanym pomysłem.
27 października klasa 5a wraz z wychowawczynią Panią Alicją Kołodziejczyk udała się na jesienną przyrodniczą wycieczkę w Beskid Mały, na Leskowiec i Groń Jana Pawła II.
Podczas wędrówki uczniowie powtarzali „na żywo” zdobyte na lekcjach przyrody wiadomości na temat świata roślin i grzybów i nie tylko.
Rozpoznawali i nazywali mchy, paprotniki, rośliny nago- i okrytonasienne.
Szukali owoców i nasion, oraz tropów zwierząt.
Nazywali okoliczne szczyty górskie.
Dzień był wyjątkowo pogodny, mogli więc podziwiać ze szczytu Leskowca piękną panoramę z Babią Górą i Tatrami.
Przerywnikiem była gra w piłkę oraz oglądanie jesiennych krajobrazów przez lornetkę.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do schroniska pod Leskowcem, a także odwiedziliśmy kaplicę poświęconą Ludziom Gór na szczycie Gronia JP II.
Przy okazji zaglądnęliśmy do ogródka meteorologicznego, „przymierzyliśmy hrabskie buty” oraz zatrzymaliśmy się przy tablicach przyrodniczych przy schronisku.
W bajkowej jesiennej scenerii, przepełnionej tysiącem ciepłych odcieni barwy żółtej, czerwonej i rudej spędziliśmy prawie 7 niezapomnianych godzin.
Poniżej kilka zdjęć i link do slajdów z naszej wycieczki oraz link do galerii zdjęć:
https://www.dropbox.com/
Młodzież w Rzykach podczas próby bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej!!! Brawo!!!
Raz w miesiącu biblioteka organizuje zajęcia plastyczne. Chętni uczniowie wykonują prace plastyczne według własnych pomysłów i z numerów pisemka "Świerszczyk". Czasami te pomysły podsuwa im pani bibliotekarka. Tak też było 16 października - uczniowie wykonywali nietypowe ramki na zdjęcia. Oto efekty ich pracy.
Apel przygotowany przez uczniów ZSS w Rzykach. Opieka: p. Danuta Saferna i p. Edyta Tomczyk. Aranżacje muzyczne p. Marek Bakalarski.
Dnia 13 października 2015 roku uczniowie klas szóstych wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Podróż autobusem upłynęła szybko w bardzo miłej atmosferze.
Kraków powitał nas ładną październikową pogodą. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Zwiedzaliśmy tu szklarnie z tropikalną roślinnością wilgotnych lasów równikowych, gdzie podziwialiśmy olbrzymie bogactwo barwnych storczyków. Zachwyciły nas tu wysokie palmy, sięgające samego szczytu pomieszczenia oraz zwisające z nich długie liany. Podczas dalszego zwiedzania zobaczyliśmy rośliny cenne ze względów użytkowych, takie jak drzewka cytrusowe, kakaowce, kawowce, pieprz i wanilię. Po przejściu do kolejnej szklarni mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiania z bliska roślin owadożernych: rosiczek, muchołówek i dzbaneczników.
Następnie udaliśmy się na spacer aleją z roślinnością parkową. Ciekawym okazem był pochodzący z Chin miłorząb dwuklapowy, który jeszcze niedawno uważano za wymarły. Wszystkie rośliny przepięknie prezentowały się w jesiennych barwach.
Odbywając krótką podróż po Ogrodzie Doświadczeń, uczniowie klas szóstych poznawali prawa przyrody.
Uczestnicy wycieczki zobaczyli model fragmentu Układu Słonecznego, który został wykonany z zachowaniem proporcji między średnicami ciał niebieskich i odległościami między nimi. Jest zmniejszony w stosunku do rzeczywistych rozmiarów około 3,3 miliarda razy.
Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia, poznając prawa fizyki: m.in. przy pomocy linki pociąganej rytmicznie pobudzali trzy wahadła do drgań. Przy pewnej charakterystycznej, innej dla każdego wahadła częstotliwości, udało się wprawić je w drgania o dużej amplitudzie. Zasadę zachowania energii obserwowali wykorzystując kołyskę Newtona. Ciągnąc z obu stron za liny, próbowali rozłączyć półkule magdeburskie, natomiast na dużej platformie ustawiali się tak, aby znalazła się ona w pozycji poziomej. Na urządzeniu zwanym równią Galileusza obserwowali poruszającą się w polu grawitacyjnym kulę.
Nie zabrakło doświadczeń z optyki: np. uczniowie widzieli widmo światła słonecznego w postaci barwnego pasa, oglądali obrazy odbijane przez lustra o różnych promieniach krzywizny. Zobaczyli także, jak powstaje wir wodny. Tu bezcenną była refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru.
Podróż po ogrodzie na pewno będzie dla uczniów pomocą w zrozumieniu zachodzących praw w przyrodzie.
Koncert „METRUM” - spotkanie pt. „Twórcy muzyki klasycznej”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0 – VI.
To hasło konkursu plastycznego, którego organizatorem była biblioteka szkolna. Celem konkursu było wykonanie plakatu promującego czytelnictwo. Na konkurs wpłynęło 18 prac. Jury w składzie: p. Katarzyna Stasiowska-Jarosz i p. Beata Mrzygłód wysoko oceniło poziom zaangażowania uczniów w wykonanie prac i przyznało:
I miejsce - Miłosz Młocek, Maria Grudzień, Zuzanna Góral, Emilia Grudzień, Szymon Kołodziejczyk, Jan Żak, Bartosz Tomiczek, Klaudia Gibas
II miejsce - Zuzanna Zielińska, Szymon Tomiczek, Justyna Tomiczek, Marta Tomiczek, Oliwia Tomiczek, Weronika Noga, Emilia Maciąg, Oliwia Gibas, Agnieszka Bizoń, Weronika Bizoń
III miejsce - Anna Mateja, Kamila Zielińska, Karol Młynarczyk, Oliwia Mentel
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, których fundatorem jest biblioteka szkolna.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach.
29 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach „Bezpieczna droga do szkoły”. Zajęcia prowadził policjant sierż. sztab. Arkadiusz Pytel. Pierwszaki miały okazję przypomnieć sobie i utrwalić zasady ruchu drogowego.
Biblioteka szkolna w Dniu Głośnego Czytania (28.09.2015) zorganizowała konkurs dla uczniów klas trzecich. Dzieci czytały wiersze Juliana Tuwima.
Jury w składzie: p. E. Demczuk, p. B. Mrzygłód i p. M. Formas nagrodziło wszystkich uczestników.
Wyniki:
I miejsce - Patrycja Kraus, Emilia Grudzień
II miejsce - Konrad Żydek, Kamila Zielińska, Zuzanna Zielińska
III miejsce - Oliwia Tomiczek, Weronika Noga, Emilia Maciąg
Wyróżnienie - Nikola Łyczko, Oliwia Gibas, Barbara Kowalska, Karol Młynarczyk
Fundatorem nagród książkowych była biblioteka szkolna.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wizyta strażnika miejskiego pani Elżbiety Drzazga. Celem spotkania z klasami drugimi i trzecimi było przypomnienie podstawowych zasad poruszania się po drogach oraz powodów noszenia odblasków.
22 wrześnień 2015 na stadionie "Beskid" w Andrychowie odbyły się zawody gminne dla szkół podstawowych w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów.
Do finałów powiatowych awansowało 8 uczniów:
- kl. IV - Gurdek Adrian (I msc), Szymon Młocek (4 msc), Marcin Pękala (5 msc), Agnieszka Bizoń (5 msc), Sebastian Fryś (7 msc)
- kl. V - Konrad Kuźma (4 msc)
- kl. VI - Magdalena Moskwik (5 msc), Dawid Kowalski (7 msc)
Pozostali reprezentanci:
Martyna Tomiczek, Julita Mizera, Izabela Bolko, Michał Misiek, Dominik Gurdek, Wiktor Daniel, Aleksandra Oboza, Karolina Tomiczek, Monika Króliczek, Szymon Łysoń, Katarzyna Cibor.
Wszystkim gratulujemy udziału w zawodach.
8 września 2015 roku uczniowie klas I wyruszyli na wyprawę do lasu w poszukiwaniu jesieni. Pan leśniczy bardzo ciekawie opowiadał nam o różnych gatunkach roślin. Pogoda tego dnia dopisała, zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i zadowolone pierwszaki wróciły do szkoły…Bardzo dziękujemy Panu Drzewieckiemu za interesujące spotkanie z przyrodą i poświęcony nam czas.
1 września 2015 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player