Informacje z życia gimnazjalistów
Kolejny koniec roku szkolnego, a my żegnamy kolejny rocznik odchodzący z naszej szkoły :(
7 czerwca 2016 r. dwunastoosobowa grupa z klasy I a gimnazjum udała się na wycieczkę do najbardziej znanej jaskini Beskidu Małego – Groty Komonieckiego. Pierwszy raz grotę opisał w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 r. wójt żywiecki Andrzej Komoniecki. Od jego nazwiska wzięła potem swoją nazwę.
„W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem
jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą
może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć, będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona”.
/Andrzej Komoniecki, Dziejopis Żywiecki/
Grota umiejscowiona jest we wschodniej części Beskidu Małego na zachodnim stoku Pośredniego Gronia (841 m),na wysokości ok. 680 m n.p.m. Leży w źródliskowym obszarze potoku Dusica, na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Nad wejściem do groty na wiosnę tworzy się z płynącego powyżej potoku ciek wodny, tworząc malowniczy ok. 2,5 m wodospadzik, który w zimie zamienia się w wielki lodospad. Grota ma powierzchnię ok. 115 m2, szerokość ok. 16 m, a wysokość 1-1,5 m. Zbudowana jest z poziomo ułożonych ławic piaskowca istebniańskiego i zlepieńca. Jest to jedyna w Beskidzie Małym jaskinia o charakterze erozyjno-wietrzeniowym. Badania archeologiczne wykryły na jej terenie ślady po ognisku, fragmenty ceramiki z pierwszej połowy XVII w. oraz fragment wióra z piaskowca kwarcytowego, będącego śladem, iż w tej okolicy mogli przebywać przedstawiciele którejś z kultur żyjących pod koniec plejstocenu bądź początku holocenu. W grocie ludność pobliskich wiosek, głównie Targoszowa, ukrywała w czasie wojny i różnych zamieszek cenniejszy dobytek, służyła też partyzantom jako bezpieczne i nigdy nie odkryte przez Niemców schronienie. W 1993 Grota Komonieckiego została wpisana na listę pomników przyrody nieożywionej w Beskidzie Małym.
Na )( Pod Mladą Horą (Anula) wspięliśmy się bezszlakowo, idąc z Rzyk Praciaków wzdłuż potoku, jednego z dopływów Pracicy. Wyszliśmy na Smerkowicę, z której rozpościera się ładna panorama w kierunku Rzyk i Andrychowa. Następnie z przełęczy zeszliśmy stromą ścieżką w dół do jaskini. 50 m poniżej Groty znajduje się malowniczy, ok. 3,5 m wodospad na potoku Dusica. Mieliśmy okazję go podziwiać. Do domu wracaliśmy przez Rezerwat „Madohora” zatrzymując się na Łamanej Skale - najwyższym szczycie Beskidu Andrychowskiego. Było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.
W dniu 01 czerwca uczniowie klasy IIIa gimnazjum uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do niedawno zmodernizowanej, nowoczesnej Oczyszczalni Ścieków w Andrychowie. Jest to kontynuacja zeszłorocznego projektu przygotowanego przez uczniów klas trzecich gimnazjum pt. „Woda źródłem życia”.
Celem tego wyjazdu było uświadomienie wpływu powstających ścieków na skażenie środowiska oraz naszego udziału w ich powstawaniu. Na miejscu młodzież zapoznała się z budową i funkcjonowaniem oczyszczalni, rodzajami ścieków oraz metodami ich oczyszczania.
Przepustowość andrychowskiej oczyszczalni umożliwia przyjęcie ścieków z terenu całej gminy. Efektem jej pracy jest znaczna redukcja zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do rzeki Wieprzówki oraz wykorzystanie biogazu z fermentacji osadów ściekowych, obniżające koszty i ograniczające emisję pyłów i dymów do atmosfery. Wycieczka uświadomiła uczniom, jak ważne jest racjonalne korzystanie z tego zasobu przyrody, jakim jest woda.
Dziękujemy Kierownictwu Oczyszczalni Ścieków za wieloletnią współpracę z naszą szkołą i udostępnianie obiektu do celów edukacyjnych. Jesteśmy wdzięczni Mistrzowi Panu W. Mikołajkowi za oprowadzenie po oczyszczalni, zapoznanie nas z problematyką oczyszczania ścieków i funkcjonowaniem tego typu obiektów.
W dniach 23-25 maja klasy IIa i IIIa gimnazjum spędziły niezapomniane dni w otoczeniu pięknego wysokogórskiego krajobrazu. Pobyt w Zakopanem był nagrodą za zdobycie I miejsca przez Aleksandrę Zawadzką i II miejsca przez Patrycję Gil w ogólnopolskim konkursie literackim "Hotelowe Bajanie", zorganizowanym przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom.
W pierwszym dniu naszego pobytu wędrowaliśmy urokliwą Doliną Białego, następnie przez Czerwoną Przełęcz i Dolinę Strążyską dotarliśmy do hotelu Diamond's Rzemieślnik, w którym byliśmy zakwaterowani. Podczas kolejnych dni zwiedzaliśmy tatrzańskie muzea, w których zgromadzono ciekawe okazy endemicznych gatunków roślin i zwierząt oraz niepowtarzalną kolekcję skał i minerałów. Szczególnie podobały się nam okazy Antoniego Kocyana, jednego z najbardziej uznanych badaczy fauny w Tatrach. Wstąpiliśmy także do autorskiej galerii prac Władysława Hasiora, należącego do grona najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, prekursora pop-artu i sztuki asamblażu.
Podczas naszych pieszych wędrówek podziwialiśmy z bliska piękno przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz roztaczające się ze szczytu Gubałówki wspaniałe widoki na panoramę Tatr i Zakopane. Górska pogoda pomimo swojej zmienności nam dopisała, dzięki temu zrealizowaliśmy w całości program zaplanowany na 3 dni naszego pobytu na Podhalu. Wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń, z mocnym postanowieniem ponownego odwiedzenia tego pięknego skrawka naszej ojczystej ziemi.
5 maja 2016 r. trzy uczennice klasy I a gimnazjum: Anna Hajost, Gabriela Strączek i Gabriela Tomiczek wzięły udział w IX edycji gminnego Konkursu Krajoznawczego dla Młodzieży Gimnazjum „Znam Gminę Andrychów”. Konkurs organizowany jest przez Gminny Zarząd Oświaty, CKiW oraz Komisję Przewodnicką Oddziału Zakładowego PTTK prze „Andropol” w Andrychowie. W tym roku gościliśmy w Gimnazjum Nr 2 w Andrychowie. Ogółem w finale wzięło udział 7 gimnazjów. Dziewczyny spisały się nieźle. Uplasowały się tuż pod podium zdobywając 61 pkt. Indywidualnie najwięcej punktów zdobyła dla drużyny – Ania. Miejsca w pierwszej trójce nie zajęły, ale zapewne poszerzyły znacznie swoją wiedzę na temat naszej gminy, ponieważ test wcale nie był łatwy, a walka bardzo zacięta. Do wyłonienia zwycięzcy w kategorii indywidualnej potrzebna była dogrywka.
Dnia 29.04.2016 r. nasza społeczność uczniowska wzięła udział w uroczystym apelu z okazji Święta 3 Maja przygotowanym przez uczniów naszej szkoły.
Karolina Młocek z klasy 3 Gimnazjum awansowała do Finału Wojewódzkiego Gimnazjady w Tenisie Stołowym.
Karolina przeszła 3 etapy eliminacji (gminny, powiatowy i rejonowy ).
Finał odbył się 31.03.2016 r. w Limanowej w którym nasza uczennica spotkała się z klubowymi zawodniczkami z Krakowa i Limanowej i musiała uznać ich wyższość. To jednak nie umniejsza ogromnego sukcesu Karoliny.
W tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty wzięło udział 3914 uczniów z 555 gimnazjów województwa małopolskiego. Jego celem jest rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów oraz wyłanianie talentów. Tematyka konkursu obejmowała zdrowie człowieka i pierwszą pomoc przedmedyczną. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami określonymi w podstawie programowej przedmiotu biologia dla III i IV etapu edukacyjnego na poziomie rozszerzonym, ponadto treściami zawartymi w literaturze konkursu dotyczącymi zasad i sposobu prowadzenia pierwszej pomocy na miejscu wypadku oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Podczas pisania testów na każdym etapie konkursu niezbędna okazała się także umiejętność wykorzystania posiadanych wiadomości do wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. W trakcie przygotowań uczniowie korzystali z „Małego atlasu anatomicznego” Ryszarda Aleksandrowicza i „Podręcznika pierwszej pomocy” Michaela i Alberta Buchfelder.
Uroczyste zakończenie Małopolskiego Konkursu Biologicznego dla uczniów gimnazjum odbyło się w dniu 5 kwietnia 2016 r. w sali wykładowej Collegium Śniadeckiego na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tytuł laureata uzyskało niespełna 0,8% spośród wszystkich uczestników. Najlepsi otrzymają celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z biologii, są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego oraz przyjmowani w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadgimnazjalnej. Przewodniczący Komisji Wojewódzkiej Pan Krzysztof Zajączkowski gratulował wszystkim laureatom wręczając stosowne zaświadczenia oraz podziękowania i wyrazy uznania dla ich opiekunów naukowych.
Gratulujemy Oli tego wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!
5 kwietnia w pierwszy upalny dzień tej wiosny klasa I gimnazjum z ZSS w Rzykach przeszła odcinek prawie 2 km , spacerując ścieżką dydaktyczną „Dolina Wieprzówki”. Podczas spaceru wysłuchała ciekawych przyrodniczych opowieści Pana Jana Zielińskiego o życiu górskiej rzeki oraz zbierała na ścieżce śmieci. Problem śmieci okazał się, jak co roku, nie do ogarnięcia. W ciągu 3 godzin zapełniliśmy 11 dużych worków różnymi nieczystościami. Na szczęście były tez chwile nie związane ze śmieciami. Obserwowaliśmy wygrzewające się na słońcu gady, pływające w wodzie strzeble potokowe, ratowaliśmy żabi skrzek od wyschnięcia, wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków i podziwialiśmy pierwsze wiosenne motyle. Spacerując po kamieńcu rzecznym i lesie grądowym wzbogacaliśmy wiedzę botaniczną o nazwy roślin rosnących nad rzeką.
Klasa I spisała się na medal. Poświecili swój czas i siły na to, żebyśmy mieli wokół siebie czysto. BRAWO !
W imieniu swoim i uczniów, bardzo dziękujemy Panu Janowi Zielińskiemu za wycieczkę, kolejną porcję przyrodniczych ciekawostek i wspólne odkrywanie i pokazywanie młodzieży uroków rzeki Wieprzówki.
W dniu 01 kwietnia 2016 r. klasy trzecie gimnazjum wraz z wychowawcami i pedagogiem
szkolnym uczestniczyły w Dniach Otwartych zorganizowanych przez Zespoły Szkół Nr 1 i 2 oraz
Liceum Ogólnokształcące w Andrychowie.
Młodzież naszej szkoły miała okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną wybranych placówek ponadgimnazjalnych.
Na miejscu uczestniczyliśmy w przygotowanych lekcjach pokazowych, warsztatach i quizach
językowych. Nasza młodzież mogła sprawdzić swoją kreatywność i przedsiębiorczość biorąc udział
w przygotowanych do rozwiązania trudnych zadaniach. Na najlepszych czekały oczywiście drobne
upominki. Wśród chłopców dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie przyległych
warsztatów, na których prowadzona jest praktyczna nauka zawodu. Dodatkową atrakcją w czasie
zwiedzania była możliwość wypróbowania swoich sił i dobrego oka na strzelnicy szkolnej.
Jesteśmy przekonani, że udział w tegorocznej imprezie pomoże naszym uczniom w wyborze
właściwej szkoły średniej.
Życzymy wszystkim gimnazjalistom samych trafnych decyzji!
Zdjęcia z tegorocznych Dni Otwartych można także zobaczyć na stronie:
http://www.andrychow.pl/
„Uśmiechaj się, bo uśmiech jest najkrótsza i najprostsza droga do serca drugiego człowieka.”
10 marca 2016 r. 19. uczniów naszego Gimnazjum udało się na spotkanie z niezwykłą osobą – Panią Elżbietą Dzikowską – Halik.
Pani Elżbieta to bardzo znana i lubiana wśród Polaków, zwłaszcza tych pamiętających czasy PRL, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej, historyk sztuki, sinolog. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. W ten sposób Państwo Halik pokazywali Polakom, którym nie wolno było przekraczać w ówczesnych czasach granic Polski, odległe kraje i cywilizacje.
Od 2015 roku Pani Elżbieta ponownie prowadzi program „Pieprz i Wanilia”, tym razem na antenie TVN Biznes i Świat. Czwartkowe spotkanie w Andrychowie połączone było z promocją książki „Tam, gdzie byłam”, która, jak stwierdza sama autorka, jest przewodnikiem po życiu osobistym i związanym z nim tak nierozłącznie życiem zawodowym.
Pani Elżbieta to emanująca ciepłem i pozytywną energią osoba. O swoich przygodach i dalekich krajach opowiadała nam z humorem. To była wspaniała lekcja geografii, przyrody, ale także tolerancji wobec innych kultur i obyczajów, nieraz zupełnie odmiennych od naszych własnych.
Pani Elżbieta powitała nas ciepłym, życzliwym uśmiechem i zachęcała nas do uśmiechania się, zapewniając nas o tym, że uśmiech łamie wszelkie bariery, towarzyszy wszystkim ludziom na całej kuli ziemskiej, niezależnie od koloru skóry i kraju, z którego się pochodzi. To jedna z niewielu pięknych rzeczy, która nas, ludzi, łączy.
Poza niezwykle interesującym opowiadaniem Pani Elżbiety o jej barwnych podróżach po świecie i ciekawym życiu osobistym mogliśmy również spróbować smacznych potraw kuchni meksykańskiej m.in. kukurydzianych tacos z warzywami i pikantnymi sosami. Kraje Ameryki Łacińskiej m.in. Paru i Meksyk były jednymi z najczęściej odwiedzanych przez Panią Elżbietę.
Spotkanie ze słynną podróżniczką odbyło się w ramach działalności Klubu Miłośników Przyrody Beskidu Małego.
Ze swojej strony dziękuję za tak liczne uczestnictwo zwłaszcza klasie I gimnazjum i zapraszam innych na kolejne takie spotkania i wyjazdy. Myślę, że uczestnikom spotkanie bardzo się podobało i zachęcą swoich kolegów i koleżanki z pozostałych klas do uczestnictwa w tego typu wyjazdach. Można na nich wiele się nauczyć, a także dobrze się bawić.
Akcja w ramach kampanii „Niosę Pomoc” daje Naszej szkole możliwość włączenia się w działania PAH, dzięki którym zapewniamy dostęp do wody w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi.
Więcej na ten temat przeczytaj TUTAJ>>
Dnia 25 lutego biblioteka szkolna gościła 18 uczestników Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla klas gimnazjalnych. Obok wierszy polskich poetów tj. W. Szymborska, T. Różewicz, L.J. Kern, Cz. Miłosz zebrani usłyszeli również wiersze poetów zagranicznych. Młodzież gimnazjalna zaprezentowała bardzo wysoki poziom recytacji. Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: p. Krystyna Pietras, p. Urszula Gliszczyńska i p. Ewa Stankowska.
Wyniki konkursu:
I miejsce
- Katarzyna Kudłacik ( ZSS Sułkowice-Łęg)
- Wiktoria Sordyl (Gimnazjum nr 1 Andrychów)
II miejsce
- Damian Mizera (Gimnazjum nr 2 Andrychów)
- Justyna Bakalarska (Gimnazjum nr 1 Andrychów)
III miejsce
- Zuzanna Kapela (Gimnazjum nr 1 Andrychów)
- Justyna Sitarz (Gimnazjum nr 2 Andrychów)
Wyróżnienie:
- Paulina Maciaszek (Gimnazjum nr 1 Andrychów)
- Martyna Kudłaci (ZSS Rzyki)
- Gabriela Marczyńska (ZSS Targanice)
Organizatorki konkursu p. Iwona Pikoń i Marta Formas serdecznie dziękują wszystkim nauczycielom przygotowującym uczestników konkursu, jak również Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za ufundowanie nagród książkowych dla zwycięzców.
Świetny występ naszych tenisistów stołowych w tegorocznych rozgrywkach Gimnazjady. Zarówno chłopcy jak i dziewczyny spisali się bardzo dobrze. Na szczebel powiatowy awansowało trzech chłopców i dwie dziewczyny oraz obie drużyny.
Poniżej miejsca naszych uczniów w zawodach na szczeblu Gminy :
Chłopcy:
1 miejsce - ADRIAN ŻYDEK
3 miejsce - GAJCZAK FILIP
4 miejsce - ŁYSOŃ JAKUB
12 miejsce RUSINEK SZYMON
DRUŻYNA
1 miejsce - ADRAIN ŻYDEK / GAJCZAK FILIP
Dziewczyny:
2 miejsce - ŁYSOŃ JUSTYNA
3 miejsce - MŁOCEK KAROLINA
DRUŻYNA
2 miejsce - ŁYSOŃ JUSTYNA / MŁOCEK KAROLINA
Na szczeblu Powiatu poszło trochę gorzej Adrian i Filip zajęli miejsce 17 ,Jakub i Justyna 13.
Najlepiej spisała się Karolina która zajęła miejsce 6 i awansowała do finałów rejonowych, które odbędą się w Choczni w marcu.
Drużynowo chłopcy mają 5 miejsce a dziewczyny 4 w Powiecie.
GRATULACJE!
W dniu 18.11.2015 r. uczniowie klas II i III Gimnazjum w Rzykach spotkali się z asp. sztab. Panem Rafałem Tlałką specjalistą ds. nieletnich z KP w Andrychowie. Pogadanka profilaktyczna dotyczyła szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Pan Rafał wyjaśnił pojęcie demoralizacji oraz prawne skutki wynikające z nieprzestrzegania norm społecznych przez nieletnich, przypomniał najważniejsze ustalenia wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Policjant poruszył tematykę związaną z substancjami psychoaktywnymi, z odpowiedzialnością prawną związaną z zamieszczaniem treści, zdjęć, filmów w sieci, przestrzegał przed prawnymi skutkami przemocy rówieśniczej. Uczniowie przypomnieli sobie również zasady bezpieczeństwa na drodze oraz o odpowiedzialności wynikającej z niszczenia cudzego mienia.
W dniu 12 listopada 2015 r. odbyło się spotkanie rodziców uczniów Gimnazjum
w Rzykach z psychologiem Panią Beatą Kuchnik. Pani Beata pracuje w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku – Białej, współpracuje również m.in. z Ośrodkiem Wspierania Rodziny w Andrychowie. Szkoła dzięki współpracy z OWR w Andrychowie gościła Panią Beatę.
Temat spotkania z rodzicami „Trudności wychowawcze wynikające z okresu dojrzewania, komunikacja interpersonalna i środki psychoaktywne”, miał na celu uczulić rodziców na zachowania dzieci, które mogą być wynikiem zażywania substancji psychoaktywnych. Pani Beata wspomniała o niektórych przyczynach sięgania po środki psychoaktywne, o metodach profilaktyki. Prelegentka przedstawiła przemiany fizyczne i psychiczne jakie dokonują się u młodzieży w okresie dorastania. Zwróciła uwagę m.in. na zmiany w rozwoju umysłowym, emocjonalnym, możliwe, pojawiające się zaburzenia emocjonalne, na kształtowanie się woli u młodych ludzi. Pani psycholog podkreśliła również wpływ i możliwości grupy rówieśniczej jako jednego z istotnych doświadczeń, elementów dojrzewania, ale i jednej z przyczyn sięgania po środki psychoaktywne. Przedstawiła trudności dorastania i możliwości zaradzenia im przez rodziców.
Po zebraniu z rodzicami rozdano ulotki.
Tuż przed mikołajkami w naszej szkole rozegrał się turniej trójek siatkarskich, zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Jest to miła odmiana po wytrwałej pracy na lekcjach, szczególnie, gdy święta za pasem, a bożonarodzeniowa atmosfera wisi w powietrzu.
W rywalizacji udział wzięło osiem drużyn dziewcząt i sześć grup chłopców. Uplasowali się oni na następujących pozycjach:
Dziewczyny:
I miejsce: "Brownie"
w składzie: Zuzanna Fryś, Anna Hajost, Martyna Kowalczyk, Livia Martyniak
II miejsce: "Okrowki"
w składzie: Asia Fryś, Karolina Młocek, Justyna Łysoń
III miejsce: "2A"
w składzie: Aleksandra Zawadzka, Martyna Legień, Maria Fąferko, Wiktoria Kołaczyk
IV miejsce: "2B"
w składzie: Izabela Kiszczak, Martyna Fryś, Magdalena Bizoń, Aneta Grzesiewicz
V miejsce: "Rzyczanki"
w składzie: Ola Młocek, Angelika Fryś, Patrycja Rokowska
VI miejsce: "Gimbaza"
w składzie: Karolina Gurdek, Natalia Kasperek, Klaudia Hałat, Kamila Mizera
VII miejsce: "Wilki"
w składzie: Wiktoria Fabia, Wiktoria Kiznar, Kasia Mikołajek, Wiktoria Kierpiec
VIII miejsce: "Renifery"
w składzie: Justyna Pękala, Barbara Hatala, Monika Gawełda, Gabrysia Strączek
Chłopcy:
I miejsce: "Virtus.pro"
w składzie: Filip Gajczak, Michał Mikołajek, Adrian Kukuła
II miejsce: "Kamieniorze"
w składzie: Szymon Rusinek, Adrian Żydek, Konrad Łysoń, Bartek Płonka
III miejsce: "Fanatic"
w składzie: Konrad Kowala, Patryk Oboza, Adam Tomiczek
IV miejsce: "Grubsony"
w składzie: Kacper Jarzyna, Kamil Hajost, Kamil Oboza
V miejsce: "Kamycki"
w składzie rotacyjnym: Michał Kiszczak, Mariusz Misiek
VI miejsce: "McBliet"
w składzie: Jakub Łysoń, Konrad Moskwik, Kacper Mikołajek.
Jednak nie najważniejsze było zdobycie jak najlepszego miejsca, a dobra zabawa.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy.
23.10.2015 r. uczniowie ZSS Rzyki wyjechali do Krakowa na Międzynarodowe Targi Książki, które były zorganizowane były już po raz osiemnasty.
Wycieczkę zorganizowała pani Marta Formas (ZSS Rzyki) )wraz z panią Bogumiłą Szadkowską (Gimnazjum nr 1 w Andrychowie) - opiekunkami grupy była pani Barbara Górska i pani Joanna Siwek.
Targi książki są jedną z niewielu okazji, aby miłośnicy czytania zapoznali się z nowymi ofertami wydawnictw, a także spotkali się z ulubionymi autorami książek i gośćmi zaproszonymi na spotkania z czytelnikami.
Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z artystami udzielającymi wywiadów,
w piątkowych "rozmowach " uczestniczyli min. Dorota Segda, Tomasz Schimscheiner .
Swoje książki podpisywali m.in. Ewa Wachowicz, Wojciech Cejrowski, Beata Andrzejczuk, Mariola Pryzwan.
Wśród nieprzemierzonych tłumów dziewczyny i chłopcy zawsze znajdywali drogę do upragnionych bestsellerów i zaopatrzeni w "upolowane tytuły", szczęśliwie wrócili do Rzyk ...
Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili to, że można bawić się dobrze nie tylko we własnym gronie, ale także z uczniami z innych szkół - w tym przypadku z uczniami Gimnazjum nr 1 z Andrychowa.
Apel przygotowany przez uczniów ZSS w Rzykach. Opieka: p. Danuta Saferna i p. Edyta Tomczyk. Aranżacje muzyczne p. Marek Bakalarski.
Zawadka Rymanowska - „FARFURNIA” – gospodarstwo agroturystyczne Państwa Janeczki i Michała Kacprzyków, położone w przepięknym6, prawie odludnym miejscu w Beskidzie Niskim, niedaleko Dukli. To tu klasa I gimnazjum spędziła 5 niezapomnianych niezwykłych dni na Leśnej Szkole – nagrodzie w konkursie na najbardziej zaangażowaną klasę w programie edukacji przyrodniczej „W dziką stronę”, którego organizatorem był Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” z siedzibą w Łodzi. Opiekunami grupy były Panie: Alicja Kołodziejczyk, Edyta Tomczyk oraz Pani Anna Chomczyńska – trenerka ODE „ŹRÓDŁA”.
Uczniowie podczas 5-cio dniowego pobytu wzięli udział w warsztatach domowego robienia masła i sera z mleka, mielenia mąki na żarnach i pieczenia z niej chleba, prowadzonych przez Gospodarzy Domu oraz Panie Kucharki, a także w warsztatach wikliniarskich, które prowadził Pan Bernard Borzęcki - mistrz w zawodzie koszykarza plecionkarza, utalentowany artysta wikliniarz oraz instruktor rękodzieła artystycznego.
Pan Bernard kilkakrotnie zdobywał najwyższe nagrody w zawodach wikliniarskich w kraju i za granicą. Pani Ania pokazała uczniom m.in. jak wykonać śliczne karteczki z papieru czerpanego.
Ponadto w programie Leśnej Szkoły nie zabrakło codziennych spacerów do pobliskich lasów, gdzie młodzież wspaniale się bawiła podczas różnorodnych zabaw integracyjnych i ruchowych na świeżym powietrzu, np. rozpoznawała tropy zwierząt, rośliny, budowała szałas.
Wieczory wypełniły ognisko, dyskoteka, ciekawe filmy oraz gry planszowe.
Niezapomniane wrażenia pozostały po wizycie i lekcjach multimedialnych w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie w bardzo ciekawy sposób udokumentowano rozwój przemysłu naftowego i dorobek polskich nafciarzy, a także po wizycie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie młodzież mogła uczestniczyć w pokazie na żywo tradycyjnych metod hutnictwa szkła, oraz spróbować własnych sił podczas samodzielnego wydmuchiwania szkła.
W czasie pokazu hutnicy, na oczach widzów formują ręcznie dekoracyjne i artystyczne przedmioty szklane. Wśród technik prezentowane jest m.in. wydmuchiwanie - najstarsza technika formowania, wprowadzona w I w. p.n.e. przez starożytnych Fenicjan.
Bardzo dziękujemy ODE Źródła za wyróżnienie, Pani Ani Chomczyńskiej za cierpliwość i moc wrażeń, a gospodarzom „Farfurni” za gościnę, ogromną dawkę wiedzy na temat życia na wsi, pyszne jedzenie i ciepłą domową atmosferę, która na zawsze pozostanie nam w pamięci ! :).
Poniżej kilka zdjęć z pobytu, oraz link do pokazu slajdów.
Pokaz slajdów: https://www.dropbox.com
W dniu 06.10.2015 r. uczniowie klas III Gimnazjum w Rzykach wraz z wychowawcami uczestniczyli w Targach Edukacji i Pracy zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Krakowie oraz Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Andrychowie w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.
Targi skierowane były do osób bezrobotnych i poszukujących pracy, absolwentów wchodzących na rynek pracy, młodzieży uczącej się i poszukującej pracy w czasie wolnym od nauki. Poprzez organizację targów organizatorzy przedstawili uczestnikom lokalną ofertę edukacyjną kształcenia ponadgimnazjalnego, oferty pracy wystawców oraz umożliwili skorzystanie ze stoisk informacyjno-doradczych (poradnictwo zawodowe, oferty pracy, oferty szkoleń zawodowych, pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych). W ramach Targów nasi uczniowie zapoznali się na spotkaniu seminaryjnym z tematem:
„Ginące zawody – pszczelarz”.
W piątek, 25 września, uczestniczyliśmy w odbywającej się po raz drugi w Andrychowie
„Małopolskiej Nocy Naukowców”. To impreza przyciągająca rokrocznie wielu zainteresowanych i
bijąca rekordy popularności. Młodzież naszego gimnazjum pasjonująca się nauką wzięła udział w
bogatym programie przygotowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie. Czekały tu na nas warsztaty, pokazy, eksperymenty, konkursy i wiele innych atrakcji.
W pracowni biologicznej prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe niektórych
przedstawicieli stawonogów, badaliśmy organoleptycznie narządy wewnętrzne wybranych
kręgowców oraz sprawdziliśmy naszą wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka.
Na sali gimnastycznej wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy
przedmedycznej pod czujnym okiem ratownika.
W pracowni chemicznej wykonaliśmy proste doświadczenia, takie jak strącanie osadów i wykrywanie składników odżywczych w pokarmach.
Prawdziwy zachwyt wzbudził w nas pokaz właściwości ciekłego azotu i wybuch wulkanu
chemicznego.
Podczas naszego pobytu w LO odwiedziliśmy także pracownię fizyczną, w której
prowadziliśmy i obserwowaliśmy ciekawe doświadczenia obrazujące prawa fizyki na co dzień.
(zdjęcia z tegorocznej imprezy można zobaczyć na stronie: http://www.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8369,
prezentujemy poniżej niektóre z nich)
21 września 2015 na stadionie "Beskid" w Andrychowie odbyły się gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych.
Drużyna naszych dziewcząt zajęła I miejsce i wiosną będzie reprezentować naszą szkołę i gminę w zawodach powiatowych.
Skład drużyny:
Rokowska Patrycja, Fryś Joanna, Młocek Aleksandra, Fryś Angelika, Kiszczak Izabela, Zawadzka Aleksandra, Hajost Anna, Fryś Zuzanna, Gawełda Monika i Strączek Gabriela.
15 września na boisku "Halny" w Andrychowie odbyły się zawody gminne w indywidualnych biegach przełajowych. Nasze gimnazjum reprezentowała grupa 12 uczniów. Dziewczyny miały do pokonania dystans 800 m, chłopcy 1000 m.
Do finałów powiatowych zakwalifikował się Hubert Mieszczak (I msc), Aleksandra Zawadzka (6 msc) oraz Patrycja Rokowska (7 msc).
Pozostali uczestnicy zawodów:
Fryś Joanna, Gurdek Karolina, Młocek Aleksandra, Gajczak Filip , Moskwik Konrad , Hajost Anna, Strączek Gabriela, Fryś Zuzanna, Gawełda Monika
1 września 2015 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player