Informacje z życia gimnazjalistów
W piątek 26 czerwca o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.
Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu życzył wszystkim bezpiecznego i owocnego wypoczynku w czasie wakacji oraz przekazał na ręce rodziców listy gratulacyjne, a uczniom wręczył świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za wyniki w nauce, frekwencję, a także za osiągnięcia w różnorakich konkursach i zawodach.
Po uroczystym spotkaniu z Dyrektorem uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli świadectwa i przeprowadzili pogadanki nt. bezpieczeństwa podczas wypoczynku wakacyjnego.
Nadszedł długo oczekiwany przez uczniów dzień zakończenia roku szkolnego.
Dzień szczególny zwłaszcza dla uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy staną się absolwentami i już na zawsze pożegnają mury swej szkoły.
Chwile spędzone tutaj już nigdy nie wrócą. To w tej szkole spędzili najpiękniejsze lata naszego życia.
Uczniowie pozostawią tutaj swoje młodzieńcze miłości, a z nimi najmilsze wspomnienia.
Uczniowie poprzez swój występ podziękowali swym nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich wychowanie.
Podziękowali wszystkim tym, którzy czuwali nad ich opieką, organizowali wiele wspaniałych uroczystości i wycieczek, nauczyli ich wiary i szlachetności, bo dzięki nim wiedzą, że życie to nie znaczy tylko żyć, lecz być człowiekiem wytrwałym, silnym i pomocnym dla innych.
Uczniowie wraz z wychowawcami po wręczeniu listów z gratulacjami dla rodziców, świadectw z wyróżnieniem i nagród zaprosili na krótką część kabaretową związaną
z tematyką szkoły i nie tyko pt. "Szalone grzebienie".
W poniedziałek 8 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole Festiwal Projektów.
Uczniowie klas 2A i 2B gimnazjum opracowali takie tematy jak:
1. „Woda źródłem życia”
2. „Z fizyką za pan brat”
3. „Szkoła dawniej i dziś”
4. „Beskidzka Droga Św. Jakuba”
5. „Czar Kwitnącej Wiśni”
6. „X Zaduszki Narodowe na Matysce”
7. „Zwyczajni - Niezwyczajni”
W festiwalu wzięli udział także uczniowie klas pierwszych gimnazjum.
Po każdej prezentacji mogli zadawać pytania starszym kolegom, które pomogą im w przyszłym roku opracować własne projekty edukacyjne.
Wszystkie prezentacje przygotowanych projektów zostały bardzo wysoko ocenione przez nauczycieli.
29 maja 2015 r. do akcji „Zaadoptuj Rzekę 2015” przystąpiły grupy z klas drugich gimnazjum uczestnicząc w warsztatach przyrodniczych na ścieżce dydaktycznej „Dolina Wieprzówki”. O rzece opowiadał nam Pan Jan Zieliński – inicjator i twórca ścieżki. Pogoda dopisała. Rzeka pokazała się w pełnej krasie.
Wzorem roku poprzedniego spacer połączyliśmy ze sprzątaniem. Tym razem śmieci nie było dużo i mogliśmy więcej czasu poświecić słuchaniu ciekawych przyrodniczych opowieści Pana Jana.
Sprawozdanie z tegorocznej akcji „Zaadoptuj Rzekę” oraz prezentacja Power Point ze zdjęciami znajduje się pod poniższymi linkami:
Sprawozdanie z akcji - Zaadoptuj Rzekę 2015 - Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach
Prezentacja Power Point
Pewel. Nazwa ta kojarzy się większości z dobrą zabawą i nieprzespanymi nocami. Tak też było tej soboty (22.05-23.05). Tym razem gościliśmy kolegów i koleżanki z Pewli. Na początku spotkania nastąpiło uroczyste powitanie. Podczas przywitania drugoklasiści zatańczyli krakowiaka, nasze koleżanki, Sylwia i Patrycja, zaprezentowały prezentacje o naszej wsi. Następnie goście opowiedzieli o swojej miejscowości. Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich śpiewały własne piosenki o Rzykach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty robienia kwiatów z bibuły. Po oficjalnym przywitaniu nadszedł najbardziej wyczekiwany moment spotkania- dyskoteka. W czasie dyskoteki organizowane były różne zabawy m.in. chusteczka, tunel, który został „przywieziony” z Pewli, taniec w parach na chusteczkach. Wszystkim bardzo się podobało i z wielką niecierpliwością czekamy na następne spotkanie!
Źródło: https://www.facebook.com/pages/Kleksik/732303930115002
Klasa 1B w parku Miniatur w przeddzień wiosny.
W dniu 14.04.2015 r. odbyło się w naszej szkole bardzo interesujące spotkanie z panem Justynem Kołkiem, jednym z najlepszych znawców grzybów Polsce.
Jest on prawdziwym miłośnikiem grzybów, wielokrotnie brał udział jako ekspert w krajowych i międzynarodowych imprezach o tematyce grzybiarskiej, był przewodniczącym jury na X Mistrzostwach Europy w zbieraniu grzybów.
Swoją wiedzę zgłębiał u najlepszych specjalistów Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, współpracował z Katedrą Algologii i Mykologii na Uniwersytecie Łódzkim.
Posiada tytuł klasyfikatora grzybów świeżych, licencję grzyboznawcy oraz imponującą wiedzę w tym zakresie.
Pasjonuje się tą tematyką od wielu lat, przeprowadził prelekcje dla uczniów naszej szkoły, w czasie których uczył rozpoznawania grzybów trujących oraz przestrzegał przed zbytnią wiarą we własne umiejętności.
W dniach 06.03.2015 r. i 13.03.2015 r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Rzykach spotkali się z doradcą zawodowym p. Marią Ćwiertnią z OHP - Młodzieżowego Centrum Kariery w Andrychowie na warsztatach: „Trafny wybór zawodu - przepustką do kariery zawodowej”. Dwugodzinne warsztaty wprowadziły uczniów w teorię J. L. Hollanda. Jest to jedna z teorii dotycząca rozwoju zawodowego, w której preferencje zawodowe są kształtowane w relacji do środowisk zawodowych. Wśród preferencji personalnych wyróżnia typy: realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny. Uczniowie wypełniali Zeszyt do Samobadania, określali swój profil (kod sumaryczny) w celu ustalenia podobieństwa osobowości do wymienionych sześciu typów. Każdemu typowi osobowości odpowiada określony typ orientacji personalnej oraz określone środowisko zawodowe. Na podstawie swoich zainteresowań i preferencji zawodowych, wybierali określone środowiska zawodowe.
Uczniowie zapoznali się również ze ścieżkami edukacyjnymi. Omówiono niektóre zawody i kwalifikacje. Pani Maria wprowadziła uczniów w temat zawodów i kierunków przyszłości. Uczniowie mają możliwość indywidualnych konsultacji z zakresu poradnictwa zawodowego w MCK w Andrychowie oraz w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Andrychowie u Pani Teresy Lipowieckiej.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX 2015 zorganizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Oświatowe „KAGANEK” oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku- Białej.
Konkurs został objęty patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Tegoroczna XV edycja odbyła się 3 marca i wzięło w niej udział 12 uczniów z naszej szkoły: 5 ze Szkoły Podstawowej i 7 z Gimnazjum. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania zróżnicowane pod względem trudności. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu dwóch miesięcy od dnia przeprowadzenia konkursu.
10 lutego w Rabce odbył się Finał Wojewódzki Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Snowboardzie. Z naszej szkoły do tego finału zakwalifikował się tylko Damian Romaniuk z kl. 3a gim. Rywalizował z uczniami z klubów narciarskich z Zakopanego, Nowego Targu itd. Wielu zawodników nie ukończyło trudnej trasy Damianowi się udało i zajął miejsce w drugiej dziesiątce.
Gratulacje!
Takie pytanie mogłoby być ryzykowne w czasach, gdy jedyną formą kultury dla gimnazjalistów pozostaje kino lub telewizja.
Uczniowie naszej szkoły udowadniają, że warto oglądać różne spektakle teatralne. Już od kilku lat młodzież starszych klas gimnazjum wyjeżdża do Bielska, aby w tamtejszym Teatrze Polskim zobaczyć interaktywny, rewelacyjny spektakl "Szalone nożyczki".
Jednym z aktorów grających w tej amerykańskiej sztuce jest p. Jerzy Dziedzic, który w ostatnich latach często przyjeżdżał do naszej szkoły z ciekawymi zajęciami, m. in. jak poruszać się po scenie, jak tworzy się charakteryzację aktorską itp.
9 lutego br. p. Dziedzic po raz kolejny przyjechał do naszej szkoły, gdzie przeprowadził warsztaty teatralne dla klas gimnazjalnych i niektórych klas szkoły podstawowej. Uczniowie sami wzięli udział w przygotowaniu krótkiej dramy teatralnej do wiersza Agnieszki Osieckiej "Dziobak". Udział młodych adeptów sztuki teatralnej w tych scenkach potwierdził tylko fakt, że w każdym z nas drzemie prawdziwy aktor :-)
Pod koniec spotkania uczniowie zadawali pytania p. Jurkowi dotyczące jego pracy aktorskiej. Warto spotykać takich ludzi z pasją, którzy chcą coś ciekawego nam przekazać.
Dnia 12.02.2015 r. nasza biblioteka po raz pierwszy gościła gimnazjalistów z Andrychowa, Zagórnika, Targanic i oczywiście z Rzyk, którzy uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim.
Celem konkursu było:
- rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie
- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół gimnazjalnych
- promowanie talentu młodzieży
- pobudzanie aktywności twórczej.
Uczestnicy zaprezentowali wiersze m. in. L.J.Kerna, Z.Herberta, J.Twardowskiego, R.Kapuścińskiego, B.Leśmiana, J.Słowackiego. Młodzież biorąca udział w konkursie reprezentowała wysoki poziom recytacji.
Jury w składzie: p. Iwona Pikoń, p. Marta Paczyńska i p. Agata Porzycka przyznało:
GRAND PRIX - Krzysztof Gilek (ZSS Zagórnik)
I miejsce - Sandra Romik (ZSS Targanice), Zuzanna Kapela (Gim. nr 1 A-chów)
II miejsce - Maria Walczak (ZSS Targanice), Kamil Pasternak (ZSS Zagórnik)
III miejsce - Martyna Kudłacik (ZSS Rzyki), Karol Mikołajko (ZSS Zagórnik)
Wyróżnienie - Maria Wysogląd (Gim. nr 1 A-chów), Kamila Mizera (ZSS Rzyki)
Organizatorzy dziękują Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za ufundowanie nagród książkowych dla zwycięzców konkursu. Wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.
30.01.2015r na stoku "Pracica" w Rzykach,odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów.
W slalomie w kat chłopców kl. V-VI wysokie 6 miejsce zajął Kowalski Dawid, Tomiczek Bartosz - 14 miejsce.
W kategorii dziewcząt kl. V-VI, również 6 miejsce zajęła Anna Hajost, Gabriela Tomiczek - 12 miejsce.
W snowboardzie wystartował Romaniuk Damian, który uplasował się również na wysokim 7 miejscu.
Ogółem w zawodach startowało 150 zawodników.
Anna Hajost oraz Kowalski Dawid będą reprezentować nasz powiat na zawodach wojewódzkich
W dniu 29 stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie rodziców uczniów Gimnazjum
w Rzykach z psychologiem Panią Beatą Kuchnik.
Pani Beata pracuje w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku – Białej, współpracuje również m.in. z Ośrodkiem Wspierania Rodziny w Andrychowie. Szkoła dzięki współpracy z OWR w Andrychowie gościła Panią Beatę.
Tematem spotkania z rodzicami były „Trudności wychowawcze wynikające z okresu dojrzewania”, oscylował on wokół problemów z jakimi borykają się rodzice dorastających dzieci. Pani Beata
w zwięzły i klarowny sposób przedstawiła przemiany fizyczne i psychiczne jakie dokonują się u młodzieży w okresie dorastania. Zwróciła uwagę m.in. na zmiany w rozwoju umysłowym, emocjonalnym, możliwe, pojawiające się zaburzenia emocjonalne, na kształtowanie się woli u młodych ludzi. Pani psycholog podkreśliła również wpływ
i możliwości grupy rówieśniczej jako jednego z istotnych doświadczeń, elementów dojrzewania. Przedstawiła trudności dorastania i możliwości zaradzenia im przez rodziców.
Na zebraniu z rodzicami uczniów klas III Gimnazjum Pani Ewa Pałaszewska przedstawiła ofertę szkoły ponadgimnazjalnej: Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno – Elektronicznych im. Mikołaja Kopernika w Ketach.
Po spotkaniu kilkoro rodziców skorzystało z indywidualnych konsultacji z Panią Ewą.
W dniach 9-11 grudnia 2014 r. nasi gimnazjaliści (klasy trzecie) przystąpili do prónych egzaminów gimnazjalnych organizowanych przez wydawnictwo Operon.
03.12.2014 w Choczni odbyły się zawody na szczeblu powiatowym w grach deblowych w tenisie stołowym. Naszą szkołę i gminę reprezentowały Karolina Młocek i Justyna Łysoń, oraz Dominik Mikołajek i Filip Gajczak. W ostatecznej klasyfikacji dziewczęta zajęły 4 miejsce, a chłopcy 5 miejsce. Do zawodów na szczeblu rejonowym awansowały tylko dwa pierwsze miejsca.
02.12.2014 w Choczni odbyły się zawody powiatowe w grze indywidualnej w tenisie stołowym. Naszą szkołę i gminę reprezentowała Karolina Młocek , Justyna Łysoń oraz Dominik Mikołajek. Do dalszych rozgrywek na szczeblu rejonowym awansowała Karolina {6 miejsce},oraz Dominik{5miejsce}. Justyna uplasowała się na 9 pozycji.
Uczniowie klas III Gimnazjum wraz z wychowawcami zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, wielkie cmentarzysko, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, które powinien odwiedzić każdy człowiek.
Przewodnicy poprowadzili uczniów wraz z opiekunami po obozie macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-
Birkenau, gdzie można było oglądnąć wystawy urządzone w najważniejszych ocalałych obiektach poobozowych - blokach i barakach, czy krematorium.
Dawny hitlerowski obóz zagłady zrobił na gimnazjalistach niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.
Młodzi ludzie na własne uszy mogli usłyszeć o bezmiarze upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni, mogli na własne oczy zobaczyć specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi - zagładzie ludzi. Byli bardzo zdziwieni jak wielki obszar zajmował ten obóz. Prymitywne baraki więźniarskie, ruiny i pozostałości po innych obiektach, czy kilometry obozowego ogrodzenia i dróg, to wszystko w pełni ukazało to, czego nie da i nie dało się wyrazić słowami w klasie.
Dla przypomnienia Muzeum można zwiedzić wirtualnie:
PRZEJDŹ DO WIRTUALNEGO ZWIEDZANIA
W bieżącym roku szkolnym w V edycji Turnieju Gry Ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu” zmierzyło się 8 gimnazjów naszej gminy i jedno gimnazjum z Wieprza. Tegoroczne rozgrywki przebiegały pod hasłem „Chłopska Szkoła Biznesu jako sposób dowartościowania i ujawniania zdolności uczniów”. Jak co roku, turniej wpisał się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego koordynatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Nasze Gimnazjum reprezentował 8 osobowy zespół, składający się z 4 dwuosobowych drużyn.
W skład zespołu weszli: Aleksandra Ryłko ( kl. 1a G), Hubert Mieszczak ( kl.1a G). Martyna Kudłącik (kl. 1b G), Adrian Żydek (kl. 1b G), Kacper Jarzyna (kl. 2a G), Konrad Hajost (kl. 3b G) i Damian Romaniuk (kl. 3a G), Michał Mazgaj (kl. 3 a G).
Uczestnicy gry zagrali 3 rundy: eliminacje, półfinał i finał. Po zliczeniu wszystkich punktów z 3 rund najbardziej przedsiębiorczą okazała się drużyna nr 20 z Gimnazjum z Rzyk - Damian Romaniuk (kl. 3a G) i Michał Mazgaj ( kl. 3 a G). To oni wywalczyli dla naszej szkoły Nagrodę Grand Prix! Chcemy dodać, że Gimnazjum w Rzykach odbiera nagrodę już po raz drugi w historii organizowanego w naszej gminie Turnieju Gry Ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Uczestnicy w czasie trwania imprezy mieli w tym roku także możliwość zweryfikowania swoich predyspozycji zawodowych z wykorzystaniem programu multimedialnego „Labirynt zawodów”.
Po rozdaniu nagród zwycięzcy gościli w tym dniu w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie, a także zwiedzili pracownię stolarską Braci Jacka i Wojciecha Sordylów w Wieprzu wraz z wzorcownią w Andrychowie oraz Stanicę Hucuł w Sułkowicach-Dzielcu. Podczas wycieczki towarzyszyli nam Kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości - Pan Adam Wojewodzic i Pani Maria Skrzypiec – kustosz Izby Regionalnej w Andrychowie, członek Towarzystwa Miłośników Andrychowa - corocznego organizatora Turnieju „Chłopska Szkoła Biznesu” w naszej gminie.
W imieniu szkoły i uczniów bardzo dziękujemy za pokazanie nam przykładów rzemiosła w Andrychowie, jako sposobu na znalezienie dobrego i ciekawego zawodu w życiu.
Więcej zdjęć z turnieju po kliku na link:
https://picasaweb.google.com/
Dnia 24 października 2014 r. grupa uczniów z gimnazjum pod opieką pani bibliotekarki miała okazję uczestniczyć w Targach Książki w Krakowie.
W hali EXPO zgromadzili się księgarze, wydawcy i wydawnictwa promujący swoje książki.
Młodzież spotkała się z Wojciechem Cejrowskim znanym podróżnikiem, autorem wielu książek, jak również programu "Boso przez świat", w trudzie zdobyła autograf Andrzeja Maleszki autora serii książek "Magiczne drzewo", spotkała aktorkę Agnieszkę Więdłochę gwiazdę seriali "Lekarze" i "Czas honoru" jak również o. Leona Knabita i Agnieszkę Onichimowską autorkę książek dla dzieci i młodzieży m.in. "Hera moja miłość".
Bardzo się nam podobało i na pewno wrócimy tu za rok.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.
Pierwszego października uczniowie klas pierwszych pod opieką pani Małgorzaty Pławeckiej
i pani Renaty Gondko uczestniczyli w dydaktycznej wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu był Ogród Botaniczny i Ogród Doświadczeń.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego został założony w 1783 roku. Obecnie jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Ogród gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Odgrywa on dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury Krakowa, jest miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywym muzeum" flory świata, odwiedzanym co roku przez tysiące osób.
W Ogrodzie Doświadczeń znajduje się ponad 60 stanowisk edukacyjnych dotyczących m.in. ruchu, równowagi, przyspieszenia, rezonansu, doznań wzrokowych i słuchowych. Wśród eksponatów są zegar słoneczny, kompas, model układu słonecznego, model atomu, próbki minerałów, kalejdoskopy, zwierciadła o zmiennej krzywiźnie, pryzmat, siatka dyfrakcyjna, dzwony, rury głosowe, zwierciadła akustyczne, kołyska Newtona, platformy równowagowe, magiczna szpula, wiry wodne, nurek Kartezjusza i wiele innych. Uczniowie łącząc jednocześnie zabawę z edukacją, samodzielnie wykonują doświadczenie fizyczne, przez co zdobywają nowe umiejętności.
Uczniowie naszego Gimnazjum mieli okazję uczesniczyć w mini-sympozjum „Sztuka nauczania i uczenia się” w ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie, gdzie byli świadkami pokazów eksperymentów naukowych, samodzielnie mogli je przeprowadzać, rozwiązywać zagadki świata fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin nauki.
Mieliśmy okazję odsłuchać wykładu p.t. "Sztuka uczenia się w cyfrowym świecie", który wygłosił dr hab. inż. Janusz Morbitzer profesor nadzw. Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Po wykładzie przeprowadziliśmy z p. profesorem wywiad.
Nasi wychowankowie: Justyna Socała, Dominik Mikołajek - jako prelegenci, a Konrad Kraus - jako obsługa techniczna, zaprezentowali podczas tego sympozjum, w sesji II - "Uspołeczniają i zbliżają - ICT - na granicy dwu światów", temat: Analogowi - cyfrowi - odlotowi.
Święto polskiej oświaty zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku i określone specjalną ustawą. Samo święto upamiętnia powołanie do życia Komisji Edukacji narodowej w 1773 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Król uznał, że szkolnictwo potrzebuje reformy. Problemem ówczesnych szkół było zbytnie skupienie na wiedzy teologicznej.
"Dzień Edukacji Narodowej" jest więc upamiętnieniem instytucji, która stała za stworzeniem pierwszych w Polsce szkół dostępnych w zasadzie dla wszystkich warstw społecznych.
Komisja powołała też "Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych", które zajmowało się tworzeniem pierwszych podręczników.
Poniżej film z DEN w naszej szkole.
W przeddzień Dnia Nauczyciela w naszej szkole nauczyciele zajęć wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów dzień pełen sportu.
W konkursie fotograficznym organizowanym przez bibliotekę szkolną wzięli udział uczniowie kl. IV-VI
i gimnazjum. Młodzi adepci sztuki fotografowania mieli okazję pokazać piękne zakątki naszej miejscowości.
Zdjęcia oceniał andrychowski fotograf.
Oto wyniki:
I miejsce - Klaudia Hałat 2AG
II miejsce - Anna Hatala 2AG, Monika Gawełda 6a, Anna Hajost 6a
III miejsce - Bartosz Socha 4a
Wyróżnienie - Gadriela Straczek 6a, Weronika Bizoń 4a
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsora.
08.10.2014 r. na miejskim lotnisku w Nowym Targu, odbyły się finały w jesiennych indywidualnych biegach przełajowych na szczeblu wojewódzkim. Naszą szkołę i równocześnie powiat reprezentowała Sylwia Fąferko. W biegu na 1000 m zajęła 63 miejsce. W każdej kategorii wiekowej startowało ok.150 zawodniczek i zawodników.
Uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział wraz z opiekunkami p. Jadwigą Żmuda-Paleczny i p. Anną Dyrcz w Zaduszkach Narodowych na Matysce, do których bardzo skrupulatnie się przygotowali, m. in. szyjąc stroje na ten dzień.
Organizatorzy przygotowali dla gości rekonstrukcję wydarzeń historycznych, obejmujących lata potopu szwedzkiego na terenach żywiecczyzny i zaprosili do współtworzenia tego wydarzenia swoich gości. Całe zdarzenie miało miejsce 4 października podczas Zaduszek Narodowych w Radziechowach na górze Matysce.
01.10.20014 na stadionie "Skawa" w Wadowicach, odbył się finał powiatowy w indywidualnych biegach przełajowych. W każdej kategorii wiekowej startowało ponad 50 zawodników i zawodniczek. Do pokonania był dystans 1000 metrów. Naszą szkołę (i gminę) reprezentowały trzy uczennice: Łysoń Dominika, Fąferko Sylwia i Płonka Karolina. Najwyżej - na 4 miejscu ukończyła bieg Sylwia Fąferko i tym samym wywalczyła awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się 08.10. w Nowym Targu.
W piątek (26.09) uczestniczyliśmy w odbywającej się po raz pierwszy w Andrychowie „Małopolskiej nocy naukowców”.
Wraz z opiekunką naszego koła biologicznego p. Małgorzatą Pławecką udaliśmy się na bardzo ciekawy wykład pracownika PAN w Krakowie - dr hab Ireneusza Ślesaka,
pt. „Rośliny rezurekcyjne - czyli jak umrzeć z pragnienia i zmartwychwstać”.
Mieliśmy tutaj także okazję przeprowadzić obserwacje mikroskopowe niektórych przedstawicieli stawonogów, zbadać organoleptycznie narządy wewnętrzne wybranych kręgowców oraz rozpoznać produkty zawierające skrobię po potraktowaniu ich płynem Lugola.
Odwiedziliśmy także pracownię chemiczną i fizyczną, w których prowadzilismy i obserwowaliśmy ciekawe doświadczenia obrazujące prawa fizyki na co dzień.
Pod koniec naszego pobytu w LO sprawdziliśmy jeszcze naszą wiedzę o kulturze i obyczajach krajów niemieckojęzycznych oraz zapoznaliśmy się ze sposobami dobrej reklamy.
25 września po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole znanego podróżnika i reportera Pana Arkadiusza Milcarza. Pan Artur zabrał nas po raz kolejny do gorącej Afryki, dokładnie w rejony Jeziora Czad i Tibesti - wulkanicznego masywu górskiego na Saharze. Wysłuchaliśmy pełnej humoru relacji z podróży , a także obejrzeliśmy ciekawą prezentację filmową z jego wyprawy. Spotkania z Arunem Milcarzem cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Licznie i chętnie w nich uczestniczą.
(A. Kołodziejczyk)
Oto kilka wypowiedzi naszych uczniów na temat ostatniego spotkania:
Spotkanie z Arunem Milcarzem bardzo mi się podobało, ponieważ w sposób humorystyczny przedstawił nam swoją wyprawę do Afryki. Ciekawie opowiedział jak żyją tam ludzie, oraz jak on tam przetrwał. (S. Ptasznik - 2 a gim.)
Każde spotkanie z tym podróżnikiem jest interesujące i zawsze jest śmiesznie. Tym razem może było bardziej poważnie, lecz za każdym razem jest ciekawie i chętnie w biorę w nich udział. Szkoda, ze przyjeżdża do nas tak rzadko. Arun traktuje nas po partnersku i to mi się bardzo podoba.
(K. Żydek - 2 a gim.)
Tym razem Arun odwiedził Czad w Afryce. Pomimo początkowych problemów z uzyskaniem wizy świetnie sobie poradził. Opowiadał bardzo ciekawie i pokazywał swoje filmy nakręcone podczas podróży. Dzięki nim zobaczyliśmy codzienne życie i pracę tamtejszej ludności. Bardzo chcielibyśmy aby jeszcze do nas przyjechał. (K. Jarzyna - 2 a gim.)
Arun świetnie opowiada, ma dobry kontakt z młodzieżą, podaje proste przykłady z życia i zawsze potrafi wywołać w nas śmiech. (N. Kasperek - 2 a gim.)
Dowiedziałem się na spotkaniu m.in. jak w tych rejonach jest ciepło, że woda tam to skarb i że ludziom nie żyje się tak dobrze, jak nam. (K. Kołodziejczyk - 2 b gim.)
Spotkanie z Arunem było bardzo ciekawe, śmieszne i fajne. W zabawny sposób można uczyć się geografii. Nie każdy z nas będzie miał w życiu okazje odwiedzić Afrykę czy Madagaskar. (A. Fryś - 2b gim.)
Spotkanie z Arunem bardzo mi się podobało. Ogólnie Pan Arun to ciekawy i miły człowiek, fajnie opowiada z humorem. Jak najwięcej takich spotkań w naszej szkole. Zawsze panuje na nich miła atmosfera. (A. Młocek - 2b gim.)
Uczniowie kl. IA pod opieką pani Iwony Pikoń i pani Marty Formas udali się na wycieczkę na Leskowiec. Poniżej zdjęcia z tego wyjścia.
1 września 2014 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player