Informacje z życia gimnazjalistów
We wtorek 30 maja 2017 r. klasa I b gimnazjum wzięła udział w warsztatach przyrodniczych nad Wieprzówką – Rzeką Roku 2013.
Po ścieżce dydaktycznej „Dolina Wieprzówki” oprowadzał nas jej pomysłodawca i wykonawca – Pan Jan Zieliński – nauczyciel biologii,
przyrodnik, ekolog, artysta malarz i rzeźbiarz, a także prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Tematyką tegorocznych warsztatów była rola rzeki górskiej w modelowaniu rzeźby terenu i krajobrazu,
a także flora i fauna kamieńca rzecznego. Jak co roku Pan Jan pokazał nam najciekawsze miejsca nad Wieprzówką, obejmujące
m.in. malowniczy przełom z czarnymi łupkami wierzowskimi w Sułkowicach – Bolęcinie oraz margle i łupki pstre w Rzykach.
Poznaliśmy faunę rzeki górskiej: ryby (udało nam się zobaczyć śliza pospolitego), wypławki, przytuliki, chruściki, larwy widelnic i jętek,
a nawet nurkującego zaskrońca. Rozpoznawaliśmy rośliny kamieńca rzecznego m.in.: dziewannę , żarnowiec, żywokost lekarski, wiesiołka,
żmijowiec, kaczeńce, jaskry, niezapominajki, firletki i wiele innych.
W zielonym i kolorowym od wiosennych roślin lesie łęgowym podziwialiśmy m.in. gwiazdnicę gajową, rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy.
W połowie ścieżki spotkaliśmy sympatycznych uczniów ze Szkolnego Koła Krajoznawczego oraz PTT w Chrzanowie.
Tak jak my wybrali się tego dnia nad Wieprzówkę. Spotkanie utrwaliliśmy na wspólnym zdjęciu.
Podczas wędrówki brzegiem rzeki Pan Jan opowiedział nam historię powstawania łupków wierzowskich i margli.
Mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć te skały w naturze.
Pogoda tego dnia nam wyjątkowo dopisała. Było słonecznie i bardzo gorąco. Niektórzy po raz pierwszy w tym roku zażyli kąpieli wodnej.
Poniżej pokaz slajdów z naszej wtorkowej wycieczki.
Żywa lekcja przyrody nad Wieprzówką - pokaz slajdów
Reprezentacja naszej szkoły wygrała mistrzostwo gminy w piłce nożnej pokonując w finale klasę sportową o profilu piłki nożnej z Andrychowa. Następnie finał powiatowy rozegraliśmy w Rzykach pokonując Wadowice, Mucharz i remisując z Brzeźnicą. Do Awans do finału rejonowego brakło bardzo niewiele ponieważ z drużyną z Brzeźnicy mieliśmy po 7 pkt. i trzeba było obliczy kto więcej w turnieju strzelił bramek. Więcej strzelonych bramek miała drużyna z Brzeźnicy i to ona wystąpi w finale rejonowym w Oświęcimiu. Sukces jest tym większy że chłopcy i w turnieju gminnym jak i powiatowym nie przegrali meczu. ( 9 meczy )
Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów gimnazjum do udziału w konkursie czytelniczym "Krzyżacy Henryka Sienkiewicza". Z testem zmierzyło się dziewięć osób z klas pierwszych. Wszyscy otrzymali drobne upominki.
27 kwietnia 2017 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. "Ocalić Rzeczpospolitą".
W jego przygotowanie zaangażowani byli uczniowie z klas: Ia i Ib gimnazjum i ich wychowawcy: p. Katarzyna Fulara-Potoczny i p. Jadwiga Żmuda-Paleczny.
Podczas montażu słowno-muzycznego uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, wyjaśnili
dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju, mogliśmy się też wsłuchać w piękne pieśni patriotyczne.
Uroczystość wzbogacił występ klas IVa i IVb, które zatańczyły Poloneza.
Powagę apelu podkreśliły stroje z epoki oraz stroje galowe, barwy narodowe i przygotowana scenografia.
Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Klasy pierwsze gimnazjum oraz wychowawcy składają serdecznie podziękowania:
p. Markowi Bakalarskiemu,
p. Grzegorzowi Smazie,
p. Ewie Demczuk,
p. Jolancie K. Łysoń,
p. Annie Dyrcz,
p. Marcinowi Bystrzyckiemu,
p. Annie Maciąg,
Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Moskale,
Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach,
Ośrodkowi Wypoczynkowemu Czarny Groń,
Hurtowni Warzyw, Owoców i Cytrusów "Owoc" z Andrychowa (ul. Batorego),
klasie 4a i 4b,
Oli Zawadzkiej z kl. IIIa,
Adrianowi Żydkowi z kl. IIIb,
rodzicom uczniów, pozostałym osobom i sponsorom,
którzy przyczynili się
do tego wydarzenia,
jakim był apel klas pierwszych gimnazjum z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty wzięło udział na etapie szkolnym 3810 uczniów z 548 gimnazjów naszego województwa. Jego celem jest rozbudzanie ciekawości poznawczej, twórczego działania uczniów oraz wyłanianie talentów. Tematyka konkursu obejmowała zdrowie człowieka w aspekcie terapii genowej. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami określonymi w podstawie programowej przedmiotu biologia dla III i IV etapu edukacyjnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, ponadto treściami zawartymi w literaturze konkursu dotyczącymi terapii genowej jako sposobu walki z chorobami. Podczas pisania testów na każdym etapie niezbędna okazała się umiejętność wykorzystania posiadanych wiadomości do wykonywania zadań i rozwiązywania problemów. W trakcie konkursowych przygotowań uczniowie korzystali z podręcznika dla szkół ponadgimnazjalnych „Biologia na czasie” i „Małego atlasu anatomicznego” Ryszarda Aleksandrowicza. Niezwykle ciekawą lekturą okazała się książka Mitchell L.Gaynora „Plan terapii genowej”.
Uroczyste zakończenie Małopolskiego Konkursu Biologicznego odbyło się w dniu 3 kwietnia 2017 r. w Sali Teatralnej Kuratorium Oświaty w Krakowie. Laureatka tegorocznej edycji konkursu - Martyna Kamińska i zeszłorocznej edycji - Aleksandra Ryłko otrzymają celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z biologii, będą zwolnione z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i przyjmowane w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadgimnazjalnej. Przewodniczący Komisji Wojewódzkiej Pan Krzysztof Zajączkowski gratulował wszystkim laureatom wręczając stosowne zaświadczenia oraz podziękowania i wyrazy uznania dla ich opiekunów naukowych.
Gratulujemy naszym dziewczynom tego wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!
Pod takim hasłem odbył się już po raz trzeci Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas gimnazjalnych. Organizatorem była szkolna biblioteka. W konkursie wzięli udział uczniowie 5 gimnazjów z naszej gminy. Uczestnicy zaprezentowali wiersze m.in. J.Brzechwy, J. Tuwima, L.J.Kerna, A.Waligórskiego. Jury w składzie: p. Barbara Kolber, p. Robert Skorupa i p. Marta Formas wysoko oceniło stopień przygotowania poszczególnych recytacji, co zaowocowało przyznaniem nagród wszystkim uczestnikom konkursu.
A oto wyniki:
I miejsce - Zuzanna Mazgaj (Bolęcina), Katarzyna Kudłacik (Sułkowice - Łęg), Magdalena Wawrzeszkiewicz (Gim 1)
II miejsce - Aleksandra Polak (Gim 1), Agnieszka Kościelniak (Gim 2), Olga Różańska ( Gim 1), Iga Grabowska (Gim 2)
III miejsce - Bartosz Tomiczek (Rzyki), Patryk Mikołajek (Rzyki)
Organizatorki konkursu: p. Iwona Pikoń i Marta Formas serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom,
dziękują opiekunom za przygotowanie uczniów i Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za ufundowanie nagród książkowych. Zapraszamy za rok.
10 marca 2017 r. uczennica klasy IIa gimnazjum Ania Hajost została finalistką Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjów.
Ania dzielnie walczyła na ostatnim etapie konkursu,
którego tematem przewodnim w tym roku były wiadomości o naszym kraju oraz wewnętrzne procesy geologiczne kształtujące powierzchnię Ziemi.
Temat był trudny, ale ciekawy.
Zadania obejmowały zagadnienia geologiczne m.in. znajomość skał, minerałów, procesy wulkaniczne, trzęsienia Ziemi,
ruchy górotwórcze, historię i dzieje naszej planety, skamieniałości.
Test na etapie wojewódzkim zawierał sporo obliczeń matematycznych.
Gratulujemy Ani bardzo dobrego wyniku, sporej wiedzy, ale przede wszystkim wytrwałości.
Liczymy na to, że w przyszłym roku spróbuje raz jeszcze swoich sił w walce o tytuł laureata.
18.02.2017 – odbył się w naszej szkole BAL SERC.
Nazwę tego wydarzenia wymyśliła grupa gimnazjalistów, związanych z zapraszaniem na coroczną zabawę gości ze Stowarzyszenia Dzieci Serc, które skupia w swych szeregach dzieci i młodzież niepełnosprawną z terenu Gmin: Radziechowy-Wieprz, Węgierskiej Górki, Ujsół, Rajczy, Łękawicy, Czernichowa, Lipowej i częściowo z Wilkowic, Łodygowic i Żywca.
Było to jubileuszowe, bo już 10 wspólne spotkanie. Tegoroczne rozpoczął uroczysty polonez pięknie zatańczony przez czwartoklasistów. Następnie wolontariusze SP i Gim. w Rzykach wręczyli kotylionowe Serduszka, które były zaproszeniem do wspólnego korowodu.
Ponad 50 przybyłych gości ze swymi opiekunami, wolontariuszami bawiło się z uśmiechem i zadowoleniem. ;-) Nie było trudności dla osób na wózku czy też wspierających się na kulach. Ciekawe zabawy z balonami nie pozwalały zejść z parkietu.
Grupa wolontariuszy zapewniła domowe wypieki: słodkie babeczki i placki oraz galaretkę z owocami. Poczęstunek tj. tradycyjny bigos zregenerował siły.
W coroczne działania zaangażowana jest dyrekcja naszej szkoły i osoby z obsługi placówki. Inicjatywę podejmuje wielu nauczycieli oraz zwiększająca się z roku na rok - grupa wolontariuszy (ok. 40 uczniów).
Cała zabawa zakończyła się wspólnymi podziękowaniami, wręczeniem pamiątkowych prezentów, wymianą uścisków i serc z cytatami o przyjaźni.
Z okazji Dnia Kota, który przypada 17 lutego, biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału w zajęciach plastycznych, w trakcie których powstały portrety kotów. W ten sposób powstała "Galeria kotów niezwykłych", którą można oglądać na szkolnym korytarzu.
Już po raz siódmy 17 listopada 2016 r. z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Towarzystwo Miłośników Andrychowa pod patronatem UM w Andrychowie zorganizowało Międzyszkolny Turniej Chłopskiej Szkoły Biznesu o Puchar Drelicharza z Andrychowa. Tym razem swoje zacięcie biznesowe sprawdzało 32 uczniów z 8 gimnazjów.
Nasze gimnazjum w tym roku reprezentowały dwie dwuosobowe drużyny z klasy 3b: Martyna Kudłacik i Martyna Kamińska oraz Aneta Grzesiewicz i Michał Kiszczak.
Rozgrywki składały się z jednej godzinnej rundy. Oprócz produkcji towarów i dalekich z nimi wypraw należało również zainwestować swoje zarobione pieniądze w fundacje dobroczynne, za które zdobywało się dodatkowe punkty. Drużynie dziewczynek udało się uzyskać największą liczbę punktów – 67. W ten sposób wywalczyły dla naszej szkoły - po raz kolejny w tym turnieju - najwyższą nagrodę - Puchar Drelicharza z Andrychowa.
Dużo szczęścia miała również druga para: Aneta i Michał. Udało im się zakończyć rozgrywki na III miejscu. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci ciekawych gier planszowych. Wręczyli im je przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski oraz prezes TMA Jan Zieliński.
Siódme spotkanie odbyło się na sali wystawowej w Pałacu Bobrowskich, gdzie uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę „Ogród dziwny”, którą stanowił cykl miniatur i inicjałów Barbary Bodziony z Pracowni Kaligrafii i Iluminacji w Krakowie oraz jej uczniów i przyjaciół z różnych krajów. Głównym motywem prac było drzewo i jego symbolika w średniowieczu.
GRATULUJĘ ZWYCIĘZCOM i życzę ich następcom takich samych sukcesów!
Artykul w Nowinach Andrychowskich - Walczyli o puchar drelicharza
Z okazji obchodow Święta Odzyskania Niepodległości klasa II gimnazjum przy udziale szkolnego chóru zaprosiła całą społeczność uczniowską na lekcję historii w postaci montażu słowno-muzycznego.
W dniach 27-30 października odbywały się w Krakowie XX Międzynarodowe Targi Książki. Wśród uczestników była również 30-osobowa grupa fanów książek z naszej szkoły. Każdy z nas zaopatrzony w tajemną "mapę" przemierzał drogi między stoiskami w poszukiwaniu tej jedynej książki. Torby w szybkim tempie zapełniały się książkami. W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z udanej imprezy.
W dniu 11 października 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum pod opieką nauczycielek biologii i fizyki wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Ogrodu Botanicznego i Doświadczeń w Krakowie.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. W 1976 roku został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii i nauki, sztuki ogrodniczej i kultury. Można w nim podziwiać ok. 5000 gatunków roślin z całego świata, w tym ok. 1000 gatunków drzew i krzewów. Podczas zwiedzania uczniowie zostali zapoznani z biologią roślin, ich rozmieszczeniem na kuli ziemskiej oraz zagadnieniami z zakresu ekologii.
Wystawa edukacyjna w Ogrodzie Doświadczeń jest usytuowana w przestrzeni parkowej, gdzie na naszą młodzież czekało mnóstwo atrakcji, wśród nich urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna i sensoryczna. Oryginalne, duże urządzenia rozmieszczone w grupach tematycznych obejmujących m. in. optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę pobudzały młodzież do myślenia i uczyły, ale również bawiły tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Pobyt na terenie parku umożliwił uczniom bardzo ciekawe poznawanie praw przyrody w sposób doświadczalny.
„Im bardziej oddalamy się od natury, tym mniej jesteśmy ludźmi”
/Magdalena Łyżnicka-Sanczenko/
7 października 2016 r. Szkolne Koło Miłośników Przyrody Beskidu Małego zorganizowało dla uczniów wyjazd do kina w Bielsku – Białej. 62 uczniów naszej szkoły obejrzało w tym dniu film przyrodniczo – dokumentalny produkcji niemiecko – francuskiej „KRÓLESTWO” w reż. Jacques’a Perrina i Jacques’a Cluzauda, twórców m.in. takich mega produkcji jak „Mikro - czy Makrokosmos”.
Film przedstawia historię człowieka i zwierząt na przestrzeni wieków: od epoki lodowcowej po dzień dzisiejszy, to jak człowiek oddziaływał na środowisko przez setki lat i ile zostało dzisiaj po pradawnych dzikich puszczach.
Mistrzowskie ujęcia zwierząt naszej strefy klimatycznej sprawiały, że oglądało się go z zapartym tchem. Reżyserzy wybrali woj. podlaskie dla swojej produkcji. Sceny kręcone były w większości w Puszczy Białowieskiej i na bagnach biebrzańskich. Są to bowiem ostatnie miejsca na świecie, które najlepiej oddają charakter lasu, a dokładnie prapuszczy, w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, zanim człowiek zaczął go zmieniać. Niektóre zdjęcia kręcono we Francji.
Autorem polskich ujęć jest Jan Walencik, filmowiec, od lat związany z Puszczą Białowieską. Polskie zdjęcia są wyjątkowe, ponieważ operator kręcił głównie sceny naturalne niejednokrotnie godzinami przesiadując ze sprzętem w lesie. Francuskie sceny są reżyserowane, brały w nich udział oswojone zwierzęta. Scenom towarzyszyła piękna ścieżka dźwiękowa Bruna Coulais’a.
Przesłaniem filmu jest wezwanie do refleksji nad przyszłością i wołanie o ratunek dla ginącej przyrody.
Z nadejściem jesieni spadły z drzew i przykleiły się na oknach naszej szkoły kolorowe liście z cytatami dotyczącymi książek i czytania. Od razu zrobiło się od tego weselej, a może nawet zachęciło kogoś do sięgnięcia po książkę!
W środę 21 września 2016 r. Koło Miłośników Przyrody Beskidu Małego zorganizowało po raz kolejny w naszej szkole spotkanie ze znanym podróżnikiem, reporterem, a od pewnego czasu również pisarzem – Arkadiuszem Milcarzem.
Tematem tegorocznej relacji była podróż do Mongolii – kraju rozległych stepów, jurt i dzikich koni.
Arek po raz kolejny porwał nas swoją barwną opowieścią urozmaiconą filmami i zdjęciami.
Na koniec pokazał nam skromną, jak na jego dalekie i egzotyczne podróże, zawartość swojego plecaka oraz zachęcił, jak zwykle, do realizacji swoich podróżniczych marzeń.
W tym roku ukazuje się pierwsza książka Arka pt. „Czad. W poszukiwaniu straconego czasu”, w której przedstawia m.in. swoje przeżycia podczas wyprawy w głąb Afryki, do Republiki Czadu.
Tak oto o naszym gościu napisała jedna z gimnazjalistek:
„Arun odwiedził naszą szkołę nie po raz pierwszy. Wszyscy, którzy byli na jakimkolwiek spotkaniu z nim wiedzą, że to bardzo pozytywny człowiek. Opowiada wszystko w niebywały sposób. To nie kolejne zwykłe spotkanie z podróżnikiem, a z człowiekiem, z jego przeżyciami i fascynującą, pochłaniającą opowieścią.[...] /M. Gawełda – II a Gim./
18.09.2016 na stadionie "Skawa" w Wadowicach odbył się 37 Ogólnopolski Bieg Powsinogi. Naszą szkołę reprezentował uczeń kl. IIA Hubert Mieszczak.
W biegu na 1500 metrów zajął wysokie IV miejsce.
1 września 2016 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player