Informacje z życia uczniów szkoły podstawowej i uczniów klas gimnazjalnych
Uczniowie naszej szkoły brali udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Historycznym na "Apel Poległych ku czci Duchownych, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny”.
Celem Konkursu było kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Narodu Polskiego na przestrzeni dziejów oraz odnajdywanie ludzi, którzy w imię miłości oddali życie za innych, może mieszkali blisko nas, a obecnie pamięć o nich ulega zapomnieniu.
I miejsce zajęła Maria Kowalczyk z kl.6b ; II miejsce przypadło Weronice Nodze i Magdalenie Bizoń z kl.7b (wspólnie pisały Apel poległych) oraz Szymonowi Łysoniowi z kl. 8a.
Rozdanie nagród odbyło się w Cięcinie, przy mogile ks. Stanisława Waltera, Kapłana Męczennika.
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do tego konkursu.
Główne cele to:
- kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży;
- promocja czytelnictwa;
- promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych;
- rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej;
- integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne;
- promocja nowości wydawniczych, krajowej literatury współczesnej oraz współpraca ze środowiskiem wydawców i pisarzy;
- promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie;
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 105 uczniów. Był on podzielony na trzy etapy. Etap pierwszy to czas zdobywania sprawności. W okres od stycznia do kwietnia 2020 roku uczestnicy czytali wybrane książki i zdobywali sprawności (można było rozwiązać test ze znajomości książki lub wykonać ilustrację). Łącznie zdobyto 489 sprawności. Wynik ten świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu uczniów tym przedsięwzięciem. Do etapu drugiego (etap szkolny) zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli wszystkie 10 sprawności. W kategorii klas 1-4 było to 7 uczniów, a w klasach 5-8 - 4 uczniów. Tym razem każdy miał do przeczytania jedną książkę: Do etapu trzeciego (etap powiatowy) zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów w poprzednim etapie. Rywalizacja w tym etapie przypadła na czas zdalnego nauczania.
Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem w formie elektronicznej. Wszyscy poradzili sobie świetnie, o czym świadczą poniższe wyniki:
klasy 1-4
Mistrz Powiatu - Gabriela Młocek kl. 2b
II Wicemistrz Powiatu - Filip Pękala , Kacper Ślepski kl. 3b
klasy 5-8
I Wicemistrz Powiatu - Marta Młynarczyk, Aleksander Borgosz kl. 5a i Jagoda Fryś kl. 6b
Na pochwałę zasługują również klasy 3a, 3b, 2a i 1b, które w całości włączyły się do udziału w tym konkursie. Głównym patronem konkursu było Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wszyscy wiemy, że biblioteka żyje wtedy, kiedy są w niej czytelnicy.
W czasie przymusowej izolacji te instytucje czekały na czytelnika.
W naszej szkolnej bibliotece nie było słychać gwaru, śmiechu i ściszonych rozmów uczniów.
Nie przychodzili oni wypożyczać książek, porozmawiać czy chociaż się przywitać.
Dlatego też pani bibliotekarka zaproponowała nietypowe spotkania w bibliotece. Zaproszeni na nie zostali uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i piątych.
W trakcie tych spotkań odbyły się wspólne rozmowy, uczniowie prezentowali swoje ulubione książki. Spotkania te miały jeszcze inny cel - wreszcie mogliśmy się zobaczyć, chociaż wirtualnie, ale było to bardzo sympatyczne.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z tych spotkań.
Rozstrzygnięto XIV Ogólnopolski Konkurs Historyczny na Apel Poległych, w którego temat brzmiał: "Apel Poległych ku czci Duchownych, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny”. Konkurs był objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości,
a organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Dzieci Serc.
Celem Konkursu jest kształtowanie świadomości i patriotycznych postaw młodego pokolenia przez upowszechnianie wiedzy o historii Narodu Polskiego na przestrzeni dziejów oraz odnajdywanie ludzi, którzy w imię miłości oddali życie za innych, może mieszkali blisko nas, a obecnie pamięć o nich ulega zapomnieniu.
Nasi uczniowie zdobyli następujące wyniki:
I miejsce: Maria Kowalczyk (kl. VI b), opiekun: mgr Jadwiga Żmuda-Paleczny
II miejsce: Szymon Młocek (kl. VIII a), opiekun: mgr Jadwiga Żmuda-Paleczny
II miejsce: Magdalena Bizoń(kl. VII b), Weronika Noga klasa (kl. VII b), opiekun: mgr Jadwiga Żmuda-Paleczny
Każdy z uczestników wykazał się dużą wiedzą historyczną co wymagało sięgnięcia w głąb historii i to tej mało znanej.
Rada Konkursu podała wyniki i podziękowała Nauczycielom, Uczniom oraz Rodzicom,
którzy pomimo tej, dla wszystkich trudnej sytuacji, zrealizowali zadanie i cel konkursu.
Laureatom i wszystkim biorącym udział w konkursie oraz opiekunowi prac, gratulujemy i dziękujemy.
26 maja - Dzień Matki - to jedno z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoje Mamy.
Chociaż pandemia nie dała nam możliwości wystąpienia w tradycyjny sposób,
to dzieciaki nie zawiodły. W czasie lekcji online rozmawialiśmy na temat rodziny i tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa Mama. Pisaliśmy życzenia, aby pokazać jak bardzo jesteśmy wdzięczni za opiekę i trud zwłaszcza teraz w tym wyjątkowym czasie. Kreatywność dzieci w składaniu życzeń dla swoich mam jest niesamowita o czym mogły się przekonać same Mamy.
Uczniowie klasy 2 a składają wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, a także szczere wyrazy uznania i podziękowania za macierzyński trud. Życzymy, aby zawsze były doceniane, a miłość, którą obdarzają bliskich, wracała do Nich z podwojoną siłą.
Dziękujemy Pani Marii Wojewodzic za pomysł w przygotowaniu pięknych kwiatów.
Osoba Ojca Świętego Jana Pawła II na zawsze zostanie w naszej pamięci.
Nie od dziś wiadomo, że miał On doskonałą zdolność kontaktu z drugim człowiekiem.
Nawet żartując, najczęściej z samego siebie, potrafił wskazywać nam to, co w życiu jest najważniejsze.
W 100. rocznicę urodzin świętego z Wadowic, klasa 2a chce przypomnieć Jego postać i fakty z życia.
Dnia 18 maja przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II.
Dlatego też biblioteka zaproponowała całej społeczności uczniów i przedszkolaków, jak również rodzicom i nauczycielom udział w akcji "100 kwiatów na 100-lecie urodzin Jana Pawła II". Akcja była rozpropagowana poprzez stronę internetową szkoły i gazetkę parafialną Parafii pw. św. Jakuba w Rzykach. Zdjęcia kwiatów były przesyłane drogą elektroniczną. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością. Widać duże zaangażowanie całych rodzin.
Uczestnicy akcji: Tomek I Arek Kowal, Yacine i Imena z mamą, Filip Pękala, Julia i Karol Młynarczyk, Kacper i Oskar Ptasznik, Kamila Zielińska, Maksymilian Rajda, Marta i Maciej Młynarczyk, Adrian, Klaudia i Nikola Łyczko, Milena i Natalia Mikołajek, Zosia, Kuba i Hania Kubieniec, Weronika Łysoń z mamą, Ola, Agnieszka, Weronika Bizoń z mamą, Szymon Siwiec, Zuzanna Kukuła z rodziną, Anastazja Grudzień - Surma, Zuzanna i Karol Góral, Paulina Formas.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak duży odzew na nasza akcję.
Uczniowie klasy 3a naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Kartka dla medyka". Wykonaliśmy kartki dla personelu służby zdrowia,którymi pragniemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność i jednocześnie zapewnić ich o naszym wsparciu, szacunku dla tego co dla nas wszystkich robią.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z efektami naszej pracy, KLIKNIJ w poniższą grafikę:
Z okazji Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbył się konkurs na najciekawszą kartkę wielkanocną z życzeniami w języku niemieckim, adresowany do uczniów klas 7 i 8 SP. Technika wykonanych prac była dowolna. Szczególną uwagę jury zwróciły kartki dwóch uczennic: Nikoli Łyczko oraz Werniki Nogi.
Gratulujemy!!!
Z okazji Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbył się konkurs na najciekawszą kartkę wielkanocną z życzeniami w języku angielskim, adresowany do uczniów klas 1-8 SP oraz oddziału zerowego. Technika wykonanych prac była dowolna. Jury w swojej ocenie,oprócz pomysłowości i staranności wykonania, brało pod uwagę także poprawność językową życzeń. Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce - Nikola Łyczko kl.7B
II miejsce - Marta Młynarczyk kl.5A
III miejsce- Zuzanna Denisow kl.6B
Zwycięzcy otrzymają nagrody oraz ocenę cząstkowa z języka angielskiego (6).
Pozostali uczniowie zostaną nagrodzeni oceną cząstkową (5).
Gratulujemy!!!
Prezentacja z Waszymi pracami znajduje się TUTAJ>>>
Biblioteka szkolna 9 marca ogłosiła konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną. Chętni uczniowie klas I-V mieli czas do końca marca na wykonanie pracy. Ze względu na zaistniałą sytuację poproszono uczniów, aby swoje prace przesłali droga elektroniczna. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.
Autorzy prac: Natalia Młynarczyk 1a, Gabriela Młocek 1b, Dawid Stawowy 1b, Natalia Żydek 1b, Weronika Łysoń 2a, Oskar Mazgaj 2a, Zofia Kubieniec 2a, Gabriela Młocek 2b, Hubert Rupik 2b, Weronika Żydek 2b, Anna Młocek 3a.
Wszystkim serdecznie dziękujemy. Życzymy zdrowych i bezpiecznych świąt.
Na czym polega akcja?
Najprostsze wyjaśnienie – na pozostaniu w domu. Jednak siedzenie w domu nie musi być nudne czy bezproduktywne i chcemy, aby młodzi ludzie się o tym przekonali. Najbliższe tygodnie to wyjątkowa okazja, aby zrobić coś ważnego dla siebie i świata. Wśród materiałów znajdą Państwo kilka propozycji dla dzieci i młodzieży, jak wykorzystać ten czas w pożyteczny, ale i przyjemny sposób, np. na zmianę naszych przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne. Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę wszystkich na znaczenie higieny w tym czasie. Zachęcamy m.in. do udziału w międzynarodowym wyzwaniu #safehands - „czyste ręce”. Mamy nadzieję, że okaże się ono dobrą zabawą dla młodzieży.
Z myślą o wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie poszukują rzetelnych informacji, UNICEF uruchomił stronę internetową www.unicef-koronawirus.pl, na której znajdą Państwo sprawdzone informacje o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem; cenne porady, jak rozmawiać z dziećmi w tej trudnej sytuacji, jak młode osoby mogą dbać o swoje samopoczucie.
Przesyłam 3 załączniki/materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi.
JAK WALCZYĆ Z KORONAWIRUSEM
Co każdy młody człowiek może zrobić pozostając w domu?
ZESZYT ZADAŃ DLA NAJMŁODSZYCH
W trakcie przygotowań do tegorocznego konkursu uczniowie szkół podstawowych odkrywali tajemnice budowy i funkcjonowania organizmów na różnych poziomach organizacji:
od komórki do ekosystemu.
Wszystkich uczestników obowiązywała wiedza i umiejętności określone w podstawie programowej z biologii dla II i III etapu edukacyjnego na poziomie rozszerzonym,
ponadto treści zawarte w literaturze konkursu dotyczące:
badań przyrodniczych, chemicznych podstaw życia, budowy i funkcjonowania komórki, jej metabolizmu oraz różnorodności organizmów.
Szczególny nacisk położono na praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu: biochemii, fizjologii, ekologii i genetyki.
Na każdym etapie testy zawierały dużo zadań otwartych, problemowych.
Uczniowie przystępujący do konkursu musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością zasad prowadzenia badań biologicznych, umiejętnością planowania doświadczeń, formułowania problemów badawczych i hipotez, wyciągania prawidłowych wniosków.
Uczestnicy rozwiązywali zadania oparte na pracy z tekstem źródłowym oraz odczytywali, analizowali i interpretowali informacje z wykresów, tabel, schematów m.in. dotyczących szklaków metabolicznych oraz obiegu materii i przepływu energii w ekosystemach.
Konkurs sprawdził także praktyczne umiejętności najzdolniejszych w województwie uczniów: porównywania powinowactwa enzymów do substratów na podstawie krzywych Michaelisa-Menten’a oraz obliczania częstości występowania genotypów i fenotypów w populacji w stanie równowagi genetycznej zgodnie z prawem Hardy'ego-Weinberga.
Gratulujemy Amadeuszowi wyjątkowej wiedzy i umiejętności oraz życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Dziękujemy Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za życzliwe wspieranie młodych talentów i ufundowanie literatury potrzebnej na wszystkie etapy konkursu.
„Literatura, a ściślej dzieła literackie, dzięki bogactwu swych treści i dużym potencjalnym możliwościom ekspresji, pozwalają realizować niemal wszystkie – chociaż w różnym stopniu – ogólne cele-wartości kształcenia i wychowania. (…) realizować cele to przede wszystkim inspirować uczniów do poszukiwania wartości w procesie kształcenia literackiego” Wojciech Pasterniak: „Organizacja procesu poznawczego lektury szkolnej”
W dobie wielu źródeł informacji i łatwej rozrywki elektronicznej można zadać sobie pytanie: Czy warto dzisiaj czytać książki? Po co czytać książki? Po co korzystać z papierowych słowników? W zasięgu ręki mamy miliony informacji. Wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce internetowej, a otrzymamy dostęp do setek/tysięcy stron i filmów o charakterze edukacyjnym czy rozrywkowym. Tak właściwie, to już nawet nie trzeba nic wpisywać – wystarczy włączyć odpowiednią opcję, powiedzieć czego szukam, a resztę zrobi za nas elektroniczny asystent. W moim przekonaniu - popartym osobistym, rodzinnym i szkolnym doświadczeniem – systematyczny kontakt z lekturą stanowi ogromną korzyść w rozwoju człowieka. Można to porównać do ewangelicznego budowania domu na skale. Czytanie wartościowych książek stanowi solidny fundament do wzrastania młodego człowieka. Wszechobecna elektronika niesie szereg zagrożeń, ale dostarcza też znacznych korzyści. I to właśnie czytanie książek wyposaża młodego człowieka w umiejętności pozwalające mądrzej i efektywniej korzystać z najnowszych osiągnięć techniki.
Warto wiedzieć, że: „Czytanie jest jedną z najbardziej angażujących i stymulujących aktywności dla Twojego mózgu. Wymaga ono wysokiej koncentracji, logicznej analizy i jednocześnie syntezy informacji w większe jednostki znaczeniowe. Pobudza wyobraźnię i trenuje pamięć. Podczas czytania korzystasz z całego mózgu, uruchamiając na przemian lewą i prawą półkulę poprzez logiczne myślenie i wyobraźnię. Czytanie jest jednocześnie najprostszą i najtańszą formą treningu pamięci, jaką możesz znaleźć. Nie potrzebujesz do niego żadnych dodatkowych materiałów. Żadnego sprzętu czy urządzeń. Książka jest zawsze na wyciągnięcie ręki.”
Nasza szkoła w tym roku szkolnym bierze udział w projekcie czytelniczym "Ogólnopolski konkurs czytelniczy Wielka Liga Czytelników". Nasi uczniowie pokazują wszystkim, którzy wątpią w to, że dzieci i młodzież czytają książki, że książki to cenne źródło informacji, świat pełen przygód rozwijający wyobraźnię i bogacący słownictwo. Poniżej prezentujemy zdjęcia, które dokumentują przeprowadzone do tej pory działania uczniów w ramach projektu "Wielka Liga Czytelników".
W dniu 13.02.2020 r. uczniowie klas 3a i 3b spotkali się z P. Izabelą Jończy – Chmiel z OPS w Andrychowie na warsztatach „Papierosy - nie dziękuję nie śmierdzę”. Dzięki wspólnej zabawie i rozmowie uczniowie poznali zasady dbania o zdrowie oraz konsekwencje, jakie ponosi organizm w przypadku jego zaniedbania. Prowadząca promowała wśród uczniów postawy wolne od nałogów, wyjaśniała w jakim stopniu palenie wpływa na samego palacza oraz czym jest bierne palenie. Wraz z uczestnikami zbudowała wspólne argumenty do asertywnej odmowy.
Dnia 25 stycznia 2020 r. w ZSS w Rzykach już po raz XIII został zorganizowany bal integracyjny dla dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc”z Wieprza Radziechowy k/Żywca. Goście przybyli specjalnym autokarem wyposażonym w platformę do załadunku wózków inwalidzkich. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Bajkowo”, a dzieci przedszkolne zaprezentowały inscenizację „W wojtusiowej izbie” (wg J. Porazińskiej), zatańczyły krakowiaka. Odbył się również karnawałowy koncert dzieci uzdolnionych muzycznie. Każdy znalazł dla siebie ciekawe zajęcie – tańce, warsztaty plastyczne, jak również doskonalenie sprawności sportowej. Nie brakowało smacznych potraw. Spotkania integrują i ubogacają społeczność naszej szkoły.
Uroczystość pasowania na czytelnika - to kolejne wydarzenie, które miało miejsce w naszej szkole. Dnia 22 stycznia dzieci klas 0-3 obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klas 5a, 6a i 6b pod okiem pani bibliotekarki - p. Marty Formas. Nad oprawą plastyczną czuwali pani Katarzyna Stasiowska-Jarosz i pan Grzegorz Smaza.
"Trzy gwiazdki szczęścia" to opowieść o Krzysiu, który wraz z aniołem Rufusem przemierza miasto w poszukiwaniu nieszczęśliwych dzieci. W czasie tej podróży chłopiec wraz ze swoim kompanem odwiedza niepełnosprawnego Michałka, dzieci z ubogiej rodziny oraz chłopca, który ma wszystko oprócz radości posiadania rodzeństwa.
Krzyś ofiaruje tym dzieciom gwiazdki szczęścia i dziękuje Rufusowi za tak fantastyczną przygodę.
Nasi aktorzy zagrali jak profesjonaliści, a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.
Po przedstawieniu odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy.
Świąteczne akcenty widzimy na każdym kroku, a to znak, że coraz bliżej święta. Z tej właśnie okazji biblioteka wspólnie ze świetlicą zaprosiły uczniów do udziału w konkursie plastycznym. Uczniowie mieli wykonać stroik bożonarodzeniowy. Na konkurs wpłynęło 10 prac. Ocenie podlegały: pomysłowość i staranność wykonania.
Jury w składzie pani Katarzyna Fulara-Potoczny i pani Marta Formas wysoko oceniły wszystkie prace.
Wyniki:
Kategoria kl. I - III
I miejsce - kl. 3b
II miejsce - kl. 3a
III miejsce - kl. 1b
Kategoria kl. IV - VIII
I miejsce - kl. 7a, 6b
II miejsce - kl. 6a, 4a
III miejsce - kl. 5a, 5b, 7b
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym klasom. Dyplomy zostały wręczone na świątecznym koncercie kolęd.
17 grudnia 2019 r. grupa 30 uczniów pojechała na lekcję geografii do kina w Krakowie na film popularnonaukowy w technologii 4XD pt. „Ekstremalna pogoda”.
Film pokazywał pracę badaczy i zwykłych ludzi, którzy odkrywają zaskakujące połączenia między ekstremalnymi zjawiskami przyrody takimi jak: tornada, pożary, susze i topnienie lodowców, aby pomóc zrozumieć efekt motyla i dostosować go do nieustannie zmieniającej się pogody. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powstaje tornado, co to jest cielenie się lodowca, jakie są przyczyny pożarów w Kalifornii.
Po seansie wzięli udział w interaktywnym quizie dotyczącym informacji zawartych w filmie. W zabawie rywalizowały ze sobą dwie drużyny: Czarni i Pomarańczowi. Lepsza okazała się drużyna Pomarańczowych, zaś najtrafniej na pytania quizu odpowiedział Miłosz Fryś z klasy 5a. W nagrodę otrzymał książkę i pamiątkowy dyplom.
Wyjazd dla uczniów zorganizowała p. Alicja Kołodziejczyk w ramach działalności Koła Miłośników Przyrody Beskidu Małego.
Nowe Oblicze Edukacji – cykl zajęć w klasie II a, wspierających aktywności dzieci w zakresie edukacji informatycznej prowadzonych przez Jolantę K. Łysoń realizowanych w ramach projektu „Tu#programujeMY2” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Oś 3 – Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działania 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywacji cyfrowej, Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Zajęcia z uczniami był to cykl 15 spotkań, podczas których uczniowie realizowali zadania, w wielu fragmentach dostosowanych do wieku i możliwości uczniów. Tematyka zajęć związana była z sytuacjami, które są bliskie uczniom, np. codzienne czynności, bohaterowie znanych dzieciom opowieści. Uczniowie mieli też okazję programować roboty – nie tylko na ekranie komputera, co dało im poczucie, że „roboty ich słuchają, wykonują ich polecenia”. Wszystkie zajęcia zawierały:
• zadania wymagające myślenia komputacyjnego, często bez korzystania z urządzeń cyfrowych, polegające na rozwiązywaniu i analizowaniu problemów w wielu przypadkach dotyczących sytuacji i obiektów, które miały dla uczniów znaczenie, były rozwiązywane indywidualnie lub grupowo,
• pracę z urządzeniami cyfrowymi: korzystanie ze środowisk umożliwiających programowanie, np. Scratch, język Blockly (Godzina kodowania i programowanie robotów), praca przy laptopach; w programowaniu korzystali z gotowych aplikacji i zasobów, modyfikowali je, w tym także zasobów on line,
• prezentację i refleksję: prezentowanie tworzonych przez uczniów prac, wymiana wrażeń, opinii i doświadczeń między uczniami, dyskusja moderowana przez nauczyciela, wnioski.
Na zakończenie cyklu zajęć każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy Dyplom.
12 grudnia 2019 r. klasa 4a wystąpiła przed szkolną publicznością z programem artystycznym z okazji 121 rocznicy powstania szkoły w Rzykach. Uczniowie przypomnieli historię naszej szkoły oraz przybliżyli swoim kolegom i koleżankom postać patrona szkoły – długoletniego Dyrektora - Mariana Kowalskiego. Apel uświetniły archiwalne zdjęcia z życia dawnej szkoły oraz budynku.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku angielskim, adresowany do uczniów klas 1-8 SP oraz oddziału zerowego. Technika wykonanych prac była dowolna. Jury w swojej ocenie, oprócz pomysłowości i staranności wykonania, brało pod uwagę także poprawność językową życzeń.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce - Lena Biczak kl.0b
II miejsce - Martyna Nieciag kl. 2b, Klaudia Gibas kl. 6a
III miejsce - Weronika Bizoń kl. 3a, Natalia Fijałek kl. 3b
Gratulujemy !!!
W dniu 8 grudnia 2019 roku odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów korzystających z opieki świetlicowej.
Głównym jego celem jest upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia wśród uczniów szkoły podstawowej. Konkurs został poprzedzony cyklem zajęć z zakresu edukacji prozdrowotnej, które odbywały się podczas poniedziałkowych spotkań na świetlicy szkolnej. Miały one przygotować dzieci do przestrzegania zasad higieny życia codziennego, uświadomić związek pomiędzy stylem życia, a zachowaniem zdrowia oraz promować aktywne formy spędzania wolnego czasu.
Prawdziwymi znawcami tajników zdrowia okazali się uczniowie klas pierwszych i piątej szkoły podstawowej: Weronika Pietras, Michał i Miłosz Frysiowie.
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbyło się podczas apelu z okazji Święta Patrona Szkoły.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Kolejna impreza promująca czytelnictwo odbywała się pod hasłem "Mikołajkowy zawrót głowy". Jej plan był bardzo prosty: przyjdź - wypożycz - wylosuj i już. Wielu uczniów skorzystało z tego zaproszenia. Niektórym udało się wylosować mikołajkowe niespodzianki. Zdjęcia na świątecznej ściance udały się. Poniżej prezentacja tych fotek.
Nie wiem czy wszyscy czytający ten artykuł zdają sobie sprawę z tego że, na terenie gminy Andrychów działa hospicjum domowe – którego podopiecznymi jest około 100 pacjentów.
Pacjenci Ci są w przeważającej części osobami chorującymi na różnego rodzaju „odmiany” nowotworów. Hospicjum obejmuje swoją opieką osoby w różnym wieku - można się posilić stwierdzeniem że choroba nie wybiera.
W Andrychowskim hospicjum domowym są zarówno osoby starsze jak i dzieci ...
Jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji przygotowania drobnych upominków dla hospicjum domowego z okazji zbliżających się świąt BOŻEGO NARODZENIA.
Pod patronatem pani Marty Formas oraz pani Barbary Górskiej, zostały wykonane świąteczne choinki, które wraz z świątecznymi życzeniami i innymi drobnymi prezentami, zostaną przekazane podopiecznym hospicjum.
Miejmy nadzieję, że choć na dłuższą chwilę wywołają uśmiech na twarzach chorych osób ...
4 grudnia - to szczególna data w kalendarzu. W tym dniu swoje święto obchodzą górnicy. W ten świąteczny czas pierwszoklasiści wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Andrychowa. Wyjeżdżając nie wiedzieli jak wiele atrakcji na nich czeka.
Najpierw swoje kroki skierowali do Izby Regionalnej, gdzie przywitały ich panie Maria Skrzypiec i Maria Przybyłowicz. Przygotowały one dla dzieci choinki, które pierwszaki samodzielnie ozdabiały. Później nasze gospodynie oprowadziły dzieci po pomieszczeniach Pałacu Bobrowskich snując przy tym ciekawą opowieść o życiu jego mieszkańców.
Kolejnym punktem wyprawy była Biblioteka Miejska.W jej progu przywitała dzieci pani Alicja Stępień, która przybliżyła im pracę tej instytucji. Później pani Ala zabrała dzieci do Radia Andrychów. I tu czekała na nie niezwykła niespodzianka - spotkali ratownika górskiego wraz ze swoim podopiecznym. Dwóch pierwszoklasistów: Filip i Kacper miało szansę rozmowy na żywo z panią z radia. Ostatnim akcentem wycieczki było spotkanie z panem Jakubem Belakiem, górnikiem z kopalni Brzeszcze. Pan Jakub w bardzo ciekawy sposób przekazał dzieciom informacje na temat ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy w kopalni. Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie.
Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.
W dniu 28 listopada 2019 r. w naszej świetlicy odbyły się warsztaty z tworzenia kartek świątecznych pod kierunkiem pani Katarzyny Fulara-Potoczny, podczas których chętne uczennice z klas siódmych oraz uczniowie przebywający na świetlicy wykonali własnoręcznie kartki świateczne na kiermasz szkolny.
W listopadzie w naszej szkole odbyły się warsztaty malowania na szkle w których wzięły udział uczennice klasy VII /zdjęcia poniżej/, warsztaty poprowadziła pani Barbara Górska.
Pod okiem opiekunki uczennice nauczyły się przygotowywania powierzchni do malowania i kolejnych etapów nanoszenia farby na szklaną powierzchnie. Dziewczyny same wybrały obrazki jakie będą wykonywać i z wielkim zapałem oddały się ich malowaniu.
Największym zainteresowaniem cieszyły się „aniołki” w różnorakich kolorach z wielu świątecznych tematów a także, postać MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM i ANIOŁY.
Prace uczennic i opiekunki zostały wykonane na świąteczny kiermasz - gdzie będzie je można nabyć.
W dniu 27.11.2019 r. na spotkaniu z P. Elżbietą Drzazgą ze Straży Miejskiej w Andrychowie uczniowie klas 7a, 7b i 8a zapoznali się z programem Czyste Powietrze Wspólna Sprawa. Pani Elżbieta przedstawiła uczniom informacje dotyczące rodzajów zanieczyszczenia powietrza, wyjaśniła zakres pojęcia smogu, zaprezentowała uczniom źródła informacji o jakości powietrza w terenie oraz zagrożenia zdrowotne wywołane przez zanieczyszczone powietrze. Uczniowie zapoznani zostali również z czynnikami, które wpływają na poprawę jakości powietrza.
W październiku i listopadzie 2019 r. uczniowie klas 6, 7 i 8 SP zapoznani zostali z tematyką zjawiska cyberprzemocy. Celem zajęć było uwrażliwienie ich na specyfikę problemu oraz konsekwencje tego typu działań. Podczas warsztatów uczniom przedstawiono m.in.: konsekwencje „hejtowania” w sieci, zjawisko cyberprzemocy, zjawisko uzależnienia od Internetu, weryfikację i właściwy dobór treści udostępnianych i znajdowanych w Internecie.
W dniu 26 listopada 2019 r. w naszej świetlicy odbyły się warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych pod kierunkiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich: p. Zofii Moskwik oraz p. Zofii Misiek. Chętne uczennice z klas szóstych, siódmych i ósmych przygotowały na kiermasz świąteczny szyszkowe mikołaje i krasnale.
Scena biblioteczna znowu ożyła. Stało się to za sprawą uczniów klas I-III. Wzięli oni udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się 26 listopada. W tym roku mieli okazję zaprezentować wiersze autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Występy uczniów podziwiali zaproszeni goście. Młodych recytatorów oceniało jury w składzie panie Iwona Pikoń, Katarzyna Stasiowska-Jarosz oraz Marta Formas.
Cele konkursu:
- kształcenie umiejętności recytacji wierszy;
- pokonywanie barier publicznego występu;
- uwrażliwienie na piękno poezji.
Wyniki:
I miejsce - Aleksandra Bizoń (2a), Wiktoria Duszyk (2b), Anna Łysoń (3a), Magdalena Młocek (2a),
Gabriela Młocek (1b), Antonii Tomiczek (1b)
II miejsce - Natalia Fijałek (3b), Kinga Kopytko (1b), Filip Kowaliczek (1a), Gabriela Młocek (2b), Anna Młocek (3a),
Julia Młynarczyk (3b), Dawid Stawowy (1b), Oliwier Smaza (3a), Natalia Żydek (1b),
Kacper Ślepski (3b), Weronika Sordyl (2a)
III miejsce - Weronika Bizoń (3a), Filip Guzdek i Bartosz Ryszka (1a), Justyna Hereda (1a), Julia Kowalczyk (2a),
Amelia Moskwik (3a)
Wyróżnienie - Natalia Młynarczyk i Milena Nowak (1a), Martyna Nieciąg (2b), Weronika Pietras (1a),
Emilia Kurzyniec (3b)
Organizatorki konkursu dziękują prywatnemu sponsorowi oraz Radzie Rodziców. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, a dzieciom życzymy dalszych sukcesów.
25 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy z Języka Angielskiego I read I understand o tytuł Mistrza Czytelnictwa. Konkurs miał na celu sprawdzenie umiejętności czytania, a także rozumienia tekstów w języku angielskim. W konkurencji udział wzięło 14 uczniów ze Szkoły Podstawowej, którzy wystartowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII- VIII. Tytuł Mistrza Czytelnictwa w języku angielskim zdobyli:
- w kategorii klas IV-VI Jakub Jarzyna
- w kategorii klas VII-VIII Sebastian Nieciąg
GRATULUJEMY!!!
W miesiącu październiku i listopadzie 2019 r. uczniowie klasy I i II SP wzięli udział w spotkaniu z psycholog P. K. Stanek i P I. Jończy – Chmiel pracownikami Działu Profilaktyki Środowiskowej - OPS w Andrychowie. Podczas warsztatów, dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z Internetu oraz jak omijać zagrożenia w sieci. Podczas projektu uczniowie ustalają najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci, rozwijają kompetencje psychospołeczne w obszarze radzenia sobie z emocjami, komunikowania się i budowania relacji, przypominają sobie zasady zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.
Nasza placówka wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W ramach akcji społeczność naszej placówki podejmowała takie aktywności jak: niebieski ubiór, ozdabianie sal i korytarza balonami oraz serpentynami w kolorze niebieskim, uczniowie szkoły własnoręcznie podpisywali listę z wybranymi Artykułami z Konwencji o prawach dziecka, przedszkolaki przeszły korytarzami szkoły w „niebieskim marszu”, a nauczyciele organizowali zajęcia edukacyjne przybliżające prawa dziecka.
„Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. [...] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie”
(Janusz Korczak)
Dnia 20 listopada dla uczniów klas 2a, 3a i 3b - był dniem wyjątkowym. Gościliśmy bowiem na terenie filii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nowoczesna sala wykładowa w układzie kinowym - sprawiła, ze nasi uczniowie przez ten czas poczuli się jak studenci. Spotkanie to związane było z cyklem zajęć w ramach projektu "Tu#programujeMY2". Pokaz multimedialny nowoczesnych robotów, naśladujących ruchy i sposob przemieszczania się zwierząt, takich jak np. pająk, kangur to tylko wstęp do wspaniałej przygody z kodowanem. Wrażenia i emocje towarzyszące temu wydarzeniu - obrazują poniższe zdjęcia.
W dniu 19 listopada w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla uczestników XXVI Gminnego Konkursu Ekologicznego. Tematem tegorocznej edycji konkursu dla klas IV-VIII szkół podstawowych były „Atrakcje przyrodnicze w mojej okolicy”. W pracach przygotowywanych przez uczniów należało uwzględnić miejsca atrakcyjne przyrodniczo, opis występującej tam bioróżnorodności oraz zagrożenia prowadzące do ich degradacji. Uczestnicy konkursu musieli także zaproponować działania zmierzające do podniesienia świadomości proekologicznej mieszkańców swojej miejscowości. W tej kategorii piękną pracę przygotowali uczniowie klasy Va naszej szkoły: Julia Pękala, Nikola Szewczyk i Aleksander Borgosz. W starszej grupie wiekowej młodzież miała dodatkowe, trudne zadanie opisania w swoich przewodnikach kilku miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, które nie zostały jeszcze objęte ochroną prawną w postaci: pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, rezerwatu przyrody lub parku krajobrazowego. Jedyne przyznane w tej kategorii wyróżnienie otrzymały uczennice klasy VIIb: Barbara Kowalska i Oliwia Tomiczek. Gratulujemy naszym uczniom dużego zainteresowania tematyką związaną z ochroną najbliższego środowiska, pięknego zaprezentowania się na dorocznym gminnym konkursie oraz otrzymanych wyróżnień i nagród.
13 listopada klasa 2a wzięła udział w warsztatach „11 listopada – co wiemy o Polsce ?”
Były to zajęcia inne niż wszystkie, ponieważ uczniowie mieli okazję stworzyć własne lapbooki.
Ale co to właściwie jest? Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Pozwala na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości.
Warsztaty miały na celu przede wszystkim zainteresowanie uczniów wiedzą historyczną, pobudzenie do twórczego myślenia oraz utrwalenie zdobytych wiadomości,
Lapbooki z całego serca polecamy, bo kształtują wiele cennych umiejętności, a ich kolorowa i zróżnicowana forma jest bardzo atrakcyjna .
Uczniowie klasy 1b już drugi miesiąc biorą udział w zajęciach czytelniczych organizowanych w bibliotece. Podczas cotygodniowych spotkań poznają przygody bohaterów książki pt. "Jacek, Wacek i Pankracek."
12 listopada każdy pierwszoklasista otrzymał prezent w postaci książki pt. "Pierwsza czytanka" oraz zakładkę, która stanowi klucz do biblioteki.
We wtorek 29 października uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Guido w Zabrzu. Mieli okazję zwiedzić wyjątkową w Europie kopalnię węgla kamiennego. Mogli przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią, wyruszyć trasą górniczą po wydrążonych w ziemi chodnikach, poznać stroje górnicze dawne i współczesne oraz maszyny takie jak taśmociąg czy kombajn. Przewodnik kopalni opowiadał o ludziach, innych czasach, miejscach i latach w których kopalnia powstała, działała i się zmieniała, a także o tym jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie, aby zdobyć „czarne złoto”. W czasie spotkania ze Skarbnikiem zasmakowali „Bombonów” w gwarze śląskiej cukierków. Na poziomie 320 metrów na uczniów czekała nietypowa atrakcja– przejazd górniczą kolejką. To była niezwykła przygoda.
Kolejnym nietypowym miejscem towarzyszącym kompleksowi Kopalni był Park Techniki Wojskowej, w którym można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Wśród nich znajdują się pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi wykorzystywane w Wojsku Polskim w XX wieku.
W drodze powrotnej zwiedzili Kolejkowo - magiczny świat miniatur
w Gliwicach. Na olbrzymich makietach zobaczyli miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic, kilkadziesiąt kolejek i pojazdów.
W Kolejkowie zobaczyli życie na wsi, potowarzyszyli turystom podczas górskich wypraw, wzięli udział w akcji ratunkowej, a także wcielili się w leśniczego, kupca, pracownika budowlanego, mechanika, cyrkowca czy plażowicza . Mieli okazję zobaczyć westernowe „Dzikie Gliwice”, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi.
Wszyscy w dobrych nastrojach z uśmiechem na ustach i głowami pełnymi wrażeń wrócili do domu.
Tegoroczne 23 Targi Książki przebiegały pod hasłem "Czytać to bardziej żyć". W tym roku z naszej szkoły do Krakowa wyruszyła ekipa 48 osób. Wszyscy mieli nadzieję na wspaniałe książkowe łowy. Punktualnie o godzinie 10:00 weszliśmy na teren targów w hali EXPO. Tłumy miłośników książek rozpoczęły poszukiwania. Wydawcy prezentowali nowości czytelnicze, zachęcali do obejrzenia książek, do wypróbowania gier. Nasi uczniowie skrzętnie przeglądali różne książki na wielu stoiskach, aby wybrać te, które będą odpowiednie dla rodziców, rodzeństwa i dla nich. Z torbami pełnymi książek udaliśmy się na spotkanie z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską autorką książki "Fajna ferajna". Książka opowiada o dzieciach, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Pani Monika poprowadziła spotkanie w formie rozmowy z bohaterami, w których wcielali się uczestnicy spotkania. Nasi koledzy Sebastian i Jakub też mieli okazję wcielić się w dwóch bohaterów. Po spotkaniu można było nabyć książkę z autografem autorki. Nasz wyjazd był bardzo udany. Wróciliśmy zadowoleni. Zapraszamy za rok, tych których jeszcze z nami nie było. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.
Często mówimy: "Ja to mam dużo przyjaciół, kolegów". Ale czy potrafimy powiedzieć jaka jest różnica między nimi? Przed takim zadaniem stanęli uczniowie klas pierwszych. Dnia 21 października pani Alicja Stępień (pracownik MBP w Andrychowie) poprowadziła warsztaty podczas, których pierwszoklasiści szukali różnic między kolegą i przyjacielem. Na początku określali cechy kolegi - te dobre i te złe. Później p. Alicja zaproponowała dzieciom wysłuchanie opowiadania pt. "O przyjaźni czyli o długich rozmowach za pomocą latarki i kredek" autorstwa Liliany Fabisińskiej. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego spotkania.
W dniu 20 września najstarsze klasy naszej szkoły: 7a, 7b i 8a uczestniczyły w pokazie pt. „Opowieść o powietrzu”, realizowanym w ramach Mobilnego Projektu Edukacyjnego Naukowiej. Animatorzy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przeprowadzili bardzo ciekawy pokaz dla uczniów, którzy posiadają już wiedzę przyrodniczą na podstawowym poziomie. Celem naszego wyjazdu było zaangażowanie młodzieży do inspirującego kontaktu z nauką oraz kształtowanie postawy otwartości i ciekawości świata.
18 października 2019 r. wzorem roku poprzedniego, klasy IV – VIII wraz z nauczycielami – wychowawcami i opiekunami wzięły udział w akcji ekologicznej "Czyste Beskidy" zorganizowanej przez koło PTTK „Chałupa” przy ASM w Andrychowie, pod patronatem UM i Burmistrza Andrychowa - Pana Tomasza Żaka.
Celem akcji jest m.in. zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawionych na górskich szlakach i nie tylko, przez tzw. pseudo turystów, a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Akcja miała charakter pracy społecznej na rzecz środowiska. Polegała na przejściu i posprzątaniu wytyczonego odcinka szlaku górskiego. W tym roku sprzątaliśmy szlak białych gwiazdek przez Przełęcz Zakocierską , Beskid do Przełęczy Na Przykrej (klasa 8a), oraz odcinek szlaku żółtego im. Rodziny Frysiów z pętli autobusowej w Rzykach Praciakach do skrzyżowania ze szlakami czerwonym i zielonym, przez Anulę, Łamaną Skałę, Rezerwat Madohora do Przełęczy Zakocierskiej (pozostałe klasy). Wszyscy ogromnie zaangażowali się w sprzątanie i byli nieco zaskoczeni, że śmieci w tym roku zebrali znacznie mniej niż w roku poprzednim. Należy się jednak cieszyć z tego faktu, ponieważ to znak, że nasze społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę, ze należy dbać o środowisko, w tym najbliższe otoczenie. Po zakończonej akcji chętni uczniowie zebrali się na świetlicy szkolnej, gdzie Organizator przygotował dla nich konkurs krajoznawczy o Beskidzie Małym z ciekawymi nagrodami. Nagrody w tym roku zdobyli: I miejsce – Amadeusz Konieczny z kl. 8a, II miejsce – Samuel Ryłko z klasy 5b oraz III miejsce Aleksander Borgosz z kl. 5a. Gratulujemy zwycięzcom !
W imieniu swoim i wszystkich uczestników dziękuję Organizatorom za pomoc w przygotowaniu akcji, a wszystkim Wam za duże zaangażowanie! :) Do zobaczenia za rok!
Poniżej krótkie relacje z przebiegu akcji.
W ramach współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dział Profilaktyki Środowiskowej w Andrychowie, uczniowie klas 2 i 3 SP w październiku 2019 r. wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z psycholog P. Katarzyną Stanek pt.: „W krainie emocji”. Dzieci nazywały rodzaje emocji, zastanawiały się nad ich wyrażaniem, odczytywaniem u innych. Otrzymały również wskazówki jak wyrażać emocje aby nie ranić innych ludzi. Omawiano również sposoby radzenia sobie w sytuacjach konfliktu, nieporozumień, konstruktywne sposoby rozwiązywania sytuacji trudnych.
14.10.2019 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole z tej okazji odbył się apel. przygotowany przez samorząd uczniowski wraz z opiekunkami.
Uczniowie z samorządu uczniowskiego wcielili się w rolę aktorów, którzy podczas Gali wręczali nominowanym nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji Super Jabłka 2019 w różnych kategoriach, m. in.: "Oragnizator życia szkolnego"; "Skup, sprzedaż, Allegro, OLX i inne portale aukcyjne"; "Pałeczki, tyczki i potyczki"; "I`m the best”; "Deutsch ist easy”; "Złota chochla", "Pomocna dłoń", Amazing voice", "Przypały i problemy" oraz wiele innych. Wystep został urozmaicony o przepis na ucznia, występy utalentowanych solistek: Wiktorii i Patrycji i żartobliwe zagadki :)
Dziękujemy dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi naszej szkoły oraz uczniom za przybycie na apel. Jeszcze raz życzymy wszystkim jubilatom wszystkiego najlepszego!!!
09 października 2019 r. Rzyki, wpadek komunikacyjny z udziałem kolumny pojazdów wojskowych, rozwinięcie zastępczych miejsc szpitalnych.
Dnia 07.10.2019 r. uczniowie klasy ósmej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Pierwszym przystankiem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest jednym z najstarszych parków w mieście i najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Zajmuje on powierzchnię prawie 10 ha i można w nim zobaczyć tysiące gatunków bardzo ciekawych roślin.
Drugą atrakcją wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie na 6 ha parkowej zieleni znajdują się oryginalne, ciekawe urządzenia. Ich zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie mogli własnoręcznie przeprowadzić doświadczenia z dziedziny optyki, hydrostatyki, akustyki i mechaniki.
Wycieczka edukacyjna bardzo podobała się młodzieży, która w niekonwencjonalny sposób poszerzała wiedzę i zdobywała nowe umiejętności.
Dzieci z klas I-III wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Moje ulubione zwierzątko". Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością. Prace ozdobiły korytarz i pomieszczenie biblioteki, a uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez bibliotekę. Poniżej prezentujemy te prace.
4 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, mająca na celu zachęcanie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Tego dnia nasi uczniowie brali udział w zabawach i grach dydaktycznych: układali w grupach lub indywidualnie Tabliczkowe Puzzle, Matematyczne Domina. W podróż po szkole wyruszył także Patrol Egzaminacyjny, który sprawdził wiedzę z tabliczki mnożenia uczniów i pracowników szkoły. Propagowaliśmy zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie - w każdej chwili - kiedy patrzymy na zegarek, wstukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji.
Była to nasza pierwsza przygoda z tabliczką mnożenia, ale z pewnością nie ostatnia. Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
Zajęcia nauki pływania na krytym basenie w Andrychowie dla kl. 4a w ramach zajęć wychowania fizycznego.
Na stadionie beskid w Andrychowie odbyly sie zawody w sztafetowych biegach przełajowych 10x800m. Reprezentacja dziewczynek kl. 5-6 zajęła 4 miejsce, chłopców 3 miejsce. W zawodach brało udział 8 szkół.
W bibliotece zgromadziły się dzieci z kl. 0 i pierwszych, aby posłuchać czytanych wierszy. Dzieciom czytali uczniowie z kl. 6a: kaczuszki Milena i Ola oraz kaczorek Kuba. Zebranie wysłuchali wiersza "Kaczka Dziwaczka" Jana Brzechwy czytanego z podziałem na role.
W dniu 18.09.2019 r. uczniowie klas I - III SP wzięli udział w pogadance profilaktyczno - wychowawczej na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Zaproszeni goście Pani Elżbieta Drzazga ze Straży Miejskiej w Andrychowie i mł. asp. Piotr Rusin z KP w Andrychowie przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza po zmierzchu. Uczniom wskazano na konieczność posiadania odblasków. Przypomniano również zasady korzystania z rowerów, hulajnóg oraz stosowanie się do regulaminów obowiązujących na placach zabaw w Rzykach".
W dniu 13 września uczniowie klas 5 wraz z wychowawcami wyruszyli pieszo na wycieczkę do Ośrodka Czarny Groń. W drodze do ośrodka podziwiali piękne widoki rozciągające się wokół ich miejscowości. Na miejscu rozpalono ognisko, na którym uczniowie upiekli kiełbaski. Następnie udali się do Magicznej Osady, gdzie spędzili czas na wspaniałej zabawie!
2 września 2018 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które poprowadziła nowa pania dyrektor mgr Renata Gondko.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player