Informacje z życia uczniów szkoły podstawowej i uczniów klas gimnazjalnych
Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań.
To zdanie moglismy przytoczyć w tym dniu. To niesamowite jak szybko leci czas.
19 czerwca nadszedł czas pożegnania klas III gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej. Ten dzień to też czas podsumowań i promocji do kolejnych klas dla pozostałych uczniów.
Ten rok szkolny minął nam bardzo szybko. Było wiele nauki, wiele wydarzeń, uroczystości, akcji, było mnóstwo wspaniałych chwil.
Wszyscy będziemy wspominać te wspólne miesiące z uśmiechem na twarzy i rozrzewnieniem w sercu.
Zawsze na koniec nachodzą nas refleksje: co było dobre i fajne, a co się nie udało, na szczęście tych pierwszych wydarzeń jest cała masa.
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego padły słowa podziękowań i wdzięczności. Z krótkim przemówieniem zwrócił się do uczniów dyrektor szkoły Andrzej Janus, który odczytał m. in. osiągnięcia absolwentów podczas minionego roku i te osiągnięte podczas egzminów: gimnazjanych i klas ósmych.
Za wysokie wyniki w nauce i wzorowe oraz bardzo dobre zachowanie, uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Doceniono również wzorową frekwencję na zajęciach szkolnych.
Uroczysty apel przygotowali uczniowie z klas VIII i III gim pod kierunkiem pań: Katarzyny Fulara-Potoczny oraz Jadwigii Żmuda-Paleczny.
Nie obyło się bez wzruszeń, łez i pełnych ciepła uśmiechów przy wspominaniu minionych lat.
Podczas akademii przedstawiciele rady rodziców, samorządu uczniowskiego i grona pedagogicznego wręczyli na ręce odchodzącego w tym roku na emeryturę dyrektora kwiaty i drobne upominki, które będą przypominać mu życie naszej szkoły.
Wszystkim Uczniom i Rodzicom życzymy bezpiecznych, radosnych i słonecznych wakacji, a naszym życzymy powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji!
Koniec roku to czas nagradzania. Biblioteka szkolna nagrodziła uczestników "Maratonu czytelniczego".
W tym roku szkolnym brało w nim 40 uczniów z kl. III - VII.
Otrzymali oni dyplomy i drobny upominek. Natomiast najlepsi czytelnicy otrzymali pamiątkowe puchary.
Najlepsi czytelnicy roku szkolnego 2018/2019:
klasy I - III: Adrian Buda 1a, Gabriela Młocek, Zuzanna Kukuła, Weronika Żydek i Patryk Rusinek 1b, Amelia Moskwik i Anna Łysoń 2a
klasy IV - VIII - Marta Młynarczyk 4a, Kalina Kmieciak 5b i Aleksandra Macuga 5a
Wszystkim nagrodzonym serdecznie dziękujemy, życzymy wesołych i bezpiecznych wakacji oraz ciekawych spotkań z książką.
Dnia 11 czerwca uczniowie klasy 5c wraz z opiekunami wyruszyli autobusem do Andrychowa. Aby ochłodzić się najpierw udali się do "Przystani nad stawem" na pyszne lody. Później swoje kroki skierowali do Radia Andrychów, gdzie spotkali pana Jarka Szklarczyka i udział w audycji na żywo. Po tej wizycie przeszli do pomieszczeń biblioteki, gdzie pani Alicja Krupnik zapoznała uczniów z księgozbiorem bibliotecznym. Jednak głównym celem wyprawy było spotkanie z panem Michałem Rusinkiem, pisarzem, poetą, wykładowcą na UJ w Krakowie i współpracownikiem pani Wisławy Szymborskiej. Spotkanie autorskie, a raczej ciekawa lekcja języka polskiego przebiegała w radosnej atmosferze. Uczniowie bawili się wierszem, tworzyli opowiadanie używając wielu przymiotników i zapoznali się z książką bez obrazków. Na zakończenie spotkania pan Michał rozdawał autografy.
Wycieczka uczniów klasy VIb i z klasy VIa w dniach 03.06 – 05.06 2019 r. pod opieką pani Marty Formas i pani Barbary Górskiej na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
Niezapomniane widoki twierdzy w Kłodzku, wspinanie się na Strzeliniec i podziwianie ze szczytu wspaniałych okolic, odwiedziny w parku zdrojowym w Dusznikach Zdroju dworku Chopina, a także degustacja słynnych wód mineralnych – zakończyły pierwszy dzień wycieczki.
W następnym dniu po pysznym i obfitym śniadaniu uczniowie wraz z opiekunkami udali się do słynnego wrocławskiego ZOO gdzie chyba największe wrażenie wywarło na wszystkich afrykanarium.
Kolejnym miejscem odwiedzanym przez naszą grupę było HYDROPOLIS - miejsce na miarę XXI wieku, gdzie można zobaczyć wszystko co wiąże się z wodą i jej obiegiem na całej ziemi, no i oczywiście, nie mogliśmy pominąć najwyższego zamieszkałego budynku w Polsce - SKY TOWER – wjazd na 49 piętro i podziwianie panoramy Wrocławia z tarasu widokowego wszystkich zachwycił.
Po wieczornej kolacji wyruszyliśmy na pokaz fontann wrocławskich przy akompaniamencie muzyki klasycznej.
Ostatni dzień naszego wyjazdu był równie intensywny, najpierw odwiedziliśmy niezapomnianą Panoramę Racławicką a później zwiedzaliśmy katedrę na Ostrowie Tumskim i rynek wrocławski, który jest jeszcze piękniejszy niż ten, który chyba każdy odwiedził - w Krakowie.
Wszystkim dopisywał nastrój prawie wakacyjny, bo i pogoda była wyśmienita - bezpiecznie, późnym popołudniem wróciliśmy do Rzyk.
Noc w bibliotece to coroczne spotkanie miłośników przygód, czytania
i rozwiązywania różnorakich zagadek.
Tym razem noc w bibliotece zorganizowana została przez panią Martę Formas w dniu 31.05.2019 r. i przebiegła pod hasłem „Podróżujemy po Europie”.
Uczniowie klas młodszych 1-3 i starszych 4-7 wzięli udział we wspaniałych zabawach przygotowanych przez panią Martę Formas, panią Wiolettę Bizoń, panią Annę Dyrcz, panią Ewę Polak-Leśniak i panią Barbarę Górską.
Tak wielu różnorakich konkurencji chyba jeszcze nie było, bo i konkursy; puzzle europejskie, europejskie domino, jak i zgadywanki: historia unii europejskiej, matematyczne patyczki czy magiczna skrzynka.
W czasie przerw między rywalizującymi grupami, które nosiły nazwy poszczególnych państw należących do unii europejskiej – wszyscy tańczyli taniec belgijski i zumbę.
Poznawanie etykiety dworskiej, dla chętnych trenowanie ukłonu przed królową angielską, przyswajanie zasad sawyer wire / prawidłowe układanie sztućców przy talerzu, czy prace plastyczne dopełniały wspaniałą zabawę. Znalazł się też czas na słodki poczęstunek zakupiony przez panią Martę Formas.
Wspólną zabawę zakończyła sesja zdjęciowa w której wzięli udział wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu pod hasłem „Podróżujemy po Europie”.
24 maja pełna optymizmu i dobrego humoru, klasa I a wyruszyła na wycieczkę do Krakowa.
Kraków przywitał nas deszczem, ale nie zniechęciło nas to do spacerowania i podziwiania zabytków.
Sukiennice, Kościół Mariacki nawet w kroplach deszczu są wyjątkowe.
Spacerując kolorowymi uliczkami, podziwialiśmy architekturę Krakowa.
Przez chwilę mieliśmy okazję przenieść się w inny świat – świat gwiazd filmowych i muzycznych,
a to za sprawą wizyty w Muzeum Figur Woskowych. Kulminacyjnym punktem programu okazał się jednak koncert w Filharmonii Krakowskiej im.Karola Szymanowskiego.W niezwykły świat muzyki wprowadziła nas Babcia Melodia i Dziadek Rytmus (aktorzy Teatru im. J. Słowackiego – Anna Sokołowska i Sławek Rokita) oraz ich Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) . Spotkanie z muzyką, tańcem i śpiewem było dla nas wyjątkowym przeżyciem. Dzieci miały okazję poznać instytucje kulturalną związaną z muzyką, dowiedzieć się kto występuje w filharmonii oraz poznać i utrwalić nazwy instrumentów muzycznych. Koncert był niezwykłym spotkaniem z muzyką połączoną z grą świateł i kolorów.
W naszej szkole po raz kolejny odbyła się żywa lekcja przyrody, tym razem poświęcona płazom. Prowadząca pokaz wprowadziła dzieci i młodzież w świat fascynujących zwierząt, przedstawiając ich systematykę, podział ze względu na środowisko życia i budowę ciała. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli także okazję poznać tryb życia, zdolności do kamuflażu, sposoby polowania oraz rozmnażania płazów. W trakcie tej niecodziennej lekcji zaprezentowano nam: rzekotkę australijską, ropuchę agę, kumaka dalekowschodniego, traszkę zwyczajną i budzącą zachwyt wszystkich uczestników spotkania - salamandrę tygrysią. Nasze dzieci miały także możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, co wzbudziło dużo pozytywnych emocji. Spotkanie młodych przyrodników ubogaciły nagrania żabich koncertów, które są dziełem samców, wydających odgłosy godowe. Żywa lekcja przyrody bardzo się wszystkim podobała, czego wyrazem było duże ożywienie na sali, entuzjazm na twarzach i gromkie brawa na zakończenie.
Początkiem maja klasy ósme A i B oraz klasa 7a wyjechały na trzydniową wycieczkę turystyczną w Bieszczady. W drodze do Soliny uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie wzięli udział w lekcji na temat przerobu ropy naftowej oraz odwiedzili Klasztor OO. Bernardynów i Sanktuarium św. Jana z Dukli w miejscowości Dukla. Wieczorem przy ognisku integracyjnym przy akompaniamencie gitary śpiewali bieszczadzkie piosenki. W drugim dniu wycieczki młodzież odbyła rejs statkiem turystycznym po Jeziorze Solińskim, przejechała odcinek Majdan – Przysłup bieszczadzką kolejką wąskotorową, wyszła na Połoninę Wetlińską i zawitała do Chatki Puchatka, słynnego bieszczadzkiego schroniska górskiego. Trzeci dzień rozpoczął się od przejażdżki konnymi dyliżansami po bieszczadzkich bezdrożach i rzece Osławie, aż do Duszatyna, skąd uczniowie udali się błotnistym leśnym traktem do słynnych Jeziorek Duszatyńskich. Na koniec dnia odwiedzili Klasztor Nazaretanek w Komańczy , gdzie w latach 1955 – 1956 internowano Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, oraz zwiedzili zabytkową cerkiew prawosławną pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczawnem. Pełni wrażeń i dużej dawki wiedzy o Bieszczadach, którą przekazał nam przewodnik - Pan Łukasz Bajda - wrócili późnym wieczorem do Rzyk.
W dniach 15.04. i 17.04. uczniowie klas 8 przystąpili po raz pierwszy do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin odbył się na sali gimnastycznej. Uczniowie w kolejnych dniach pisali test z j. polskiego, matematyki i j. obcego.
W ramach akcji dzieci z klas pierwszych czytały wspólnie z rodzicami książkę pt. "Cudaczek - Wyśmiewaczek". Później samodzielnie wykonały portret głównego bohatera. Wszyscy autorzy prac otrzymali drobne upominki ufundowane przez firmę DOBER. Jednym z celów akcji jest pokazanie rodzicom w jak prosty i mądry sposób można spędzić z dzieckiem czas wolny. Poniżej prezentujemy prace dzieci.
W tym roku tematem konkursu dla uczniów szkół podstawowych było życie człowieka na różnych poziomach organizacji. Wszystkich uczestników obowiązywała wiedza i umiejętności określone w podstawie programowej z biologii dla III i IV etapu edukacyjnego na poziomie rozszerzonym, ponadto treści zawarte w literaturze konkursu dotyczące budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, a także zachodzących w nim procesów fizjologicznych. Szczególny nacisk położono na praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu genetyki i biotechnologii oraz znajomość zagadnień z ekologii.
Podczas pisania testów uczestnicy rozwiązywali zadania oparte na pracy z tekstem źródłowym oraz odczytywali, analizowali i interpretowali informacje ze schematów, tabel, wykresów. W tegorocznej edycji konkursu położono duży nacisk na praktyczny aspekt nauk biologicznych, uczniowie przystępujący do etapu wojewódzkiego musieli wykazać się umiejętnością planowania doświadczeń, formułowania problemów badawczych i hipotez, ich weryfikowania oraz wyciągania prawidłowych wniosków. Tylko dwie osoby z naszego rejonu zakwalifikowały się do ostatniego etapu Małopolskiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół podstawowych. Cieszymy się, że nasza Wiktoria była jedną z nich oraz gratulujemy jej uzyskania tytułu FINALISTKI!
To już szesnasta odsłona Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez naszą szkołę. Dnia 26 marca gościliśmy 28 uczestników z 7 szkół. Zaprezentowali oni wiersze takich autorów jak: Emilii Berndsen, Władysława Grabarza czy Janiny Brzostowskiej. Wszyscy zebrani podziwiali kunszt recytatorski młodych wykonawców.
Konkurs miał na celu zapoznanie uczestników z dorobkiem twórców beskidzkich, umiejętność prezentacji utworu przed szerszą publicznością oraz uwrażliwianie na piękno poezji.
Jury wysoko oceniło wszystkich uczestników.
GRAND PRIX - Kaja Homel (Targanice)
kl. III-IV
I miejsce - Maria Paterek (SP2), Karol Cibor (Bolęcina), Kornelia Fujawa (SP4)
II miejsce - Kornelia Targosz (SP2), Szymon Siwiec (Rzyki), Julia Pękala (Rzyki), Weronika Stachurska (SP4)
III miejsce - Paweł Słanek (SP2), Marta Młynarczyk (Rzyki), Emilia Płonka (Bolęcina), Joanna Jakubiec (Targanice), Kacper Spyrka (SP4)
Wyróżnienie - Aleksandra Bizoń (Rzyki), Natalia Rup (Bolęcina), Karolina Jakubiec (Targanice)
kl. V-VI
I miejsce - Zbigniew Stachowiak (SP2)
II miejsce - Maja Zadrożna (SP4), Agnieszka Kręcioch (Inwałd), Aleksander Rusinek (Inwałd)
III miejsce - Patrycja Kraus (Rzyki), Wiktoria Bryzek (Bolęcina), Paulina Smaza (Inwałd)
Wyróżnienie - Sabina Potempa (SP5), Maria Kowalczyk (Rzyki), Karolina Żurek (SP2), Tatiana Koman (SP2), Maja Góra (SP4)
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Organizatorki konkursu p. Iwona Pikoń i Marta Formas dziękują wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie - sponsorom: Piekarni Piskorek, panu Mateuszowi Rączce, Księgarni Tuliszków oraz nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów.
28 marca 2019. nasi tegoroczni uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjów uczestniczyli w dniach otwartych w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć szkoły od wewnątrz, zapoznać się z profilami klas, posłuchać relacji i opinii starszych kolegów - m.in. absolwentów naszej szkoły, a także poczuć namiastkę atmosfery panującej w placówkach, do których trafią już we wrześniu.
Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wziął udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki przygotowywali szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana
w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie samodzielnie lub z rodzicami własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbywa się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.
28 lutego 2019 r. podczas Balu Karnawałowego odbyła się licytacja laleczek. 47 uczniów zaangażowało się ten w projekt, a zebrana kwota była rekordowa!!!!!!
„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.” (o. Fabian Kaltbach OFM)
Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.
Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.
Wszyscy wiemy jak ciężko jest zainteresować młodych ludzi książką.
Dlatego też powstała potrzeba zaproponowania uczniom innej formy kontaktu z biblioteką.
W naszej szkole odbywają się już cykliczne imprezy biblioteczne, tj. "Poszukiwanie jajek wielkanocnych", czy "Upoluj Mikołaja".
W tym roku pani Marta wprowadziła jeszcze "Loterię walentynkową" z okazji Walentynek.
Plan imprezy był bardzo prosty - wystarczyło przyjść do biblioteki, wypożyczyć książkę i wylosować nagrodę.
Ku zaskoczeniu wszystkich w bibliotece pojawiło się wielu chętnych, aby wypożyczyć książkę.
Niektórym z nich udało się zdobyć nagrodę.
Dopełnieniem całego przedsięwzięcia było zrobienie zdjęcia. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie wzrastać liczba uczestników tych ciekawych imprez.
Poniżej fotorelacja.
Po raz dwunasty już udało nam się spotkać z podopiecznymi Stowarzyszenia Dzieci Serc – na balu karnawałowym. Duża grupa wolontariuszy z naszej szkoły nie mogła doczekać się ich przyjazdu.
A tak to wydarzenie skomentowała p. Jadzia Klimonda:
"Dać bratu, siostrze siebie, swój czas, swój uśmiech, swoją dłoń, swoje zdolności ... To najcenniejsze czym możemy obdarować bliźniego. I za te wszystkie Dary jakie otrzymaliśmy od Grona Pedagogicznego, Personelu Technicznego i uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach koło Andrychowa - DZIĘKUJEMY.
Najmłodsi jak zawsze są przecudowni. Dziękujemy za ich występ. Przyszli do nas na występ i to tylko jeden taniec, ale jakże ważny dla nas.
Zjęcia obrazują to, jak młodzież tej szkoły potrafi się bawić, ale jak tu się dziwić skoro ich nauczyciele też wspólnie z nimi balują na szkolnym korytarzu, pokazują również piękny moment: Proszę zwrócić uwagę na Elę, lubi tańczyć sama, ale jak jej ruchy współgrają z tańczącymi przed nią dziewczynkami i to jest najcenniejsze ...
W tym dniu miały miejsce nie tylko występy dzieci z zerówki, ale również warsztaty "Polskie kwiaty".
Grupa teatralna pod opieką pani bibliotekarki postanowiła zaprezentować swoją wersję znanej baśni H. Ch. Andersena. Dnia 8 lutego na górnym korytarzu zebrały się dzieci z zerówki oraz klas I-III, aby obejrzeć to przedstawienie. W role bohaterów wcielili się uczniowie klas 4a, 5a i 5b. Wszyscy widzowie podziwiali grę swoich starszych kolegów i koleżanek. Z zaciekawieniem śledzili losy malutkiej dziewczynki, która porwana przez żabę i chrabąszcza, trafiła do domu myszy i miała zostać żoną kreta. Dzieci burzliwymi oklaskami podziękowały za wspaniałe przedstawienie. Później uczniowie klasy 1a i 1b zostali pasowani przez Calineczkę na czytelników biblioteki szkolnej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i z radością pozowali do wspólnego zdjęcia. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.
Dnia 7 lutego dla uczniów szkoły podstawowej (kl. IV-VIII) oraz trzecich klas gimnazjalnych odbyła się żywa lekcja historii – „Droga do niepodległości”. Uczniowie poprzez zabawę, wcielanie się w bohaterów z przeszłości przypominali ważne wydarzenia z naszej historii. Spotkaniu towarzyszyły emocje radości i zadowolenia.
Przepiękne kartki świąteczne ozdobiły górny korytarz. Autorami prac są dzieci z przedszkola i uczniowie SP. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Poniżej prezentujemy te prace.
W dniu 19 grudnia 2018r. uczniowie klasy 4a oraz 4b udali się na wycieczkę do Centrum Nauki i Zabawy KLOCKOLAND w Krakowie, gdzie wzięli udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu FABRYKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Dzieci zbudowały własne ozdoby choinkowe, którymi przystroiły 3 metrową choinkę z klocków Lego. Całość zwieńczyła zabawa w strefie zabawy Świętego Mikołaja.
Wyniki konkursu na najmodniejszego Mikołaja w tym roku wyglądają następująco:
I miejsce: Jakub Turek
II miejsce: Michał Misiek
III miejsce: Jak Kiszczak i Kamila Zielińska
IV miejsce: Patryk Młocek
Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
Utrwalone połączenia wyrazów o znaczeniu przenośnym typu: słomiany zapał, czarna owca noszą nazwę związków frazeologicznych. Używamy ich na co dzień, aby przekazać jakąś treść w sposób bardziej obrazowy i przemawiający do wyobraźni odbiorcy. Język polski słynie z bogatej frazeologii, o czym mogli przekonać się uczniowie naszej szkoły 13 grudnia br. podczas występu krakowskich aktorów: W. Habeli i J. Lecznara. Artyści brawurowo odegrali zabawne scenki ilustrujące sens oraz pochodzenie zwrotów i wyrażeń frazeologicznych, na przykład takich jak: bić się z myślami, walczyć z wiatrakami, puszka Pandory, sedno sprawy, niedźwiedzia przysługa i wielu innych. Na zakończenie aktorzy zrobili małą powtórkę, zapraszając uczestników spotkania do wykonania zadań. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością związków frazeologicznych, poprawnie uzupełniając wybrane wyrażenia, zwroty i frazy. Wiedza utrwalona w czasie przedstawienia z pewnością przyda się wszystkim na lekcjach języka polskiego.
W dniu 11 grudnia 2018 r. rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku obcym.
Konkurs został zorganizowany w ramach nauczanych języków obcych w naszej szkole, a technika prac konkursowych była dowolna.
Jury oceniało według następujących kryteriów:
- zgodność z tematem,
- poprawność językowa życzeń,
- samodzielność wykonania,
- stopień trudności techniki, pomysłowość i oryginalność formy,
- staranność wykonania,
- ogólne wrażenie artystyczne.
Wyniki konkursu wyglądają następująco:
I miejsce: Aleksander Borgosz, kl. 4a
II miejsce: Oliwier Noszka, kl. 4a
III miejsce: Łyczko Nikola, kl. 6b
Wyróżnienia:
Fryś Miłosz, kl. 4a
Łyczko Klaudia, kl. 5a
Karol Wierzycki, kl. 5b
Konrad Kukuła, kl. 6a
Autorzy najpiękniejszych kartek zostaną nagrodzeni dyplomami i słodkimi nagrodami.
Na bibliotecznej scenie w dniu 10 grudnia odbyły się zmagania recytatorskie uczniów klas I - III. Do konkursu zgłosiło się 31 uczniów. Recytowali oni wiersze Jana Brzechwy. Konkurs odbywa się co roku i ma na celu rozwijanie wśród uczniów umiejętność recytacji, popularyzację poezji dziecięcej oraz przełamywanie barier dotyczących publicznych występów. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: p. K. Stasiowska-Jarosz, p. M. Borgosz oraz p. M. Formas.
Oto wyniki:
GRAND PRIX - Natalia Fijałek
klasy I
I miejsce - Gabriela Młocek, Wiktoria Duszyk, Adrian Buda
II miejsce - Zofia Żmuda, Weronika Sordyl, Franciszek Beer, Martyna Nieciąg
III miejsce - Hubert Rupik, Julia Kowalczyk
Wyróżnienie - Aleksandra Bizoń, Martyna Dębicka, Zuzanna Kukuła, Laura Misiek, Maciej Młynarczyk
klasy II - III
I miejsce - Amelia Moskwik, Anna Młocek
II miejsce - Natalia Frasunek, Szymon Siwiec
III miejsce - Paulina Kiszczak, Lena Kopciuch, Marcel Kowalczyk, Błażej Kożuch, Emilia Kurzyniec, Julia Młynarczyk
Wyróżnienie - Zuzanna Cibor, Weronika Budniak, Magdalena Rusinek, Anna Łysoń, Oliwier Smaza, Adrian Łyczko
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, których fundatorem jest Rada Rodziców.
W przededniu mikołajkowego święta, uczniowie klasy VIa i VIb wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Bielska – Białej.
Celem wycieczki był seans w kinie Helios w parku Geminii.
Po długich konsultacjach uczniowie i opiekunowie z bogatego repertuaru
wybrali film „Dziadek do orzechów” – wprawdzie fabuła filmu luźno jest związana z treścią baśni A. Dumasa „Dziadek do orzechów” – ale wszyscy
byli zachwyceni filmem.
Po projekcji uczniowie odwiedzili KFC i McDonalda.
Wszyscy w doskonałych nastrojach wrócili do Rzyk.
Dnia 29 listopada świętujemy imieniny Andrzeja. Stara tradycja nakazuje, by w noc z 29/30 listopada wywróżyć sobie przyszłość, z tej okazji też organizuje się imprezy Andrzejkowe.
W naszej szkole, jak co roku odbyła się z tej okazji dyskoteka Andrzejkowa, w czasie której nasi DJ`e zadbali, by nie zabrakło największych tanecznych hitów ostatnich miesięcy, a nauczyciele troszczyli się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych.
Uczniom, od początku do końca, towarzyszył uśmiech na twarzy i zadowolenie, po dwóch godzinach tańców (cała dyskoteka andrzejkowa była podzielona n a)uczniowie wrócili do domu z lekkim niedosytem, że wszystko trwało tak krótko. Cała impreza odbywała się pod okiem nauczycieli.
W tym roku Święto Misia odbyło się w innej formie. Chętni uczniowie rozwiązywali "Quiz wiedzy o niedźwiedziach".
W tej formie zabawy uczestniczyło 21 uczniów. Wśród nich rozlosowano nagrody-niespodzianki.
Szczęśliwcy to: Jagoda Fryś 5b, Paulina Rokowska i Weronika Fryś 4a.
W dniu 9 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność naszej placówki odśpiewała hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dnia 08 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów, rodziców oraz nauczycieli z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty Wadowice. Członkowie tej grupy przedstawili sytuację Polaków w Galicji przed wybuchem i podczas Wielkiej Wojny. Omówili i pokazali umundurowanie oraz wyposażenie żołnierza 56 Pułku Piechoty Wadowice z początku Wielkiej Wojny. Chętni mogli dotykać , oglądać te przedmioty. Wielu uczniów wykonało pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie przedstawili film z rekonstrukcji bitwy o Kraków 1914 roku, który wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczniów. Podczas spotkania uczennice klasy 5c (pod opieką Pani A. Dyrcz i Pani E. Polak-Leśniak) poczęstowały zebranych przygotowanym kołaczem. Wypiek ten od zawsze króluje na polskich stołach. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu „Nasza Niepodległa”
W dniu 8 listopada odbył się apel z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodleglości, który przygotowały klasy ósme pod opieką wych. p. Alicji Kołodziejczyk i p. Renaty Gondko.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dnia 7 listopada odbyły się warsztaty prowadzone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rzykach. Wybrani uczniowie z klas VI, VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum pod okiem Pań z KGW w Rzykach wykonywali z bibuły polskie kwiaty – maki w kolorach białym i czerwonym. Zostało wykonanych 50 białych i 50 czerwonych maków dla uczczenia obchodzonej rocznicy. Warsztaty były częścią realizowanego projektu „Nasza Niepodległa”.
W tym dniu w ramach ww. projektu każda z klas wykonała flagi Polki z odbitych i wyciętych w papierze dłoni.
Twórczość warsztatowa została wyeksponowana podczas uroczystej akademii.
W dniu 7 listopada w ramach wf kl. 5a i 5b odbył się bieg pod haslem "100 okrążeń orlika na 100-lecie niepodleglości".
31 października 2018 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Od tej chwili pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu powodów do radości oraz jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
ążki zostały zakupione podczas 22 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Dziękujemy naszym sponsorom.
Takie hasło przyświecało 22 Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. W tym roku z naszej szkoły do Krakowa pojechało 55 osób. Zaopatrzeni w torby, reklamówki zaczęliśmy buszowanie pomiędzy stoiskami i poszukiwania takich książek, których jeszcze nikt nie ma. Niektórym udało się znaleźć unikatowe egzemplarze. Wszyscy wracaliśmy zadowoleni,że uczestniczyliśmy, już czwarty raz, w tak wspaniałej imprezie. Liczymy na to, że za rok będzie nas więcej.
Autorami prac są uczniowie klas pierwszych i drugich. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez bibliotekę.
W dniu 18.10.2018 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w bardzo interesującym spotkaniu z panem Justynem Kołkiem, jednym z najlepszych znawców grzybów Polsce. To prawdziwy miłośnik przyrody, który z ogromną pasją zapaznawał dzieci i młodzież z tajnikami prawidłowego grzybobrania. Przede wszystkim uczył rozpoznawania grzybów trujących oraz przestrzegał przed zbytnią wiarą we własne umiejętności. Szczególnie cenne wskazówki dotyczyły m.in. pozostawiania w ściółce bardzo młodych owocników grzybów, których nie można rozpoznać oraz zaznaczył, że największych trucicieli mamy wśród grzybów blaszkowych. Zalecał unikanie spożywania grzybów przez dzieci poniżej dwunastego roku życia. Przestrzegał także przed próbowaniem na języku fragmentów grzybów w celu sprawdzenia, czy są gorzkie i piekące. Okazuje się, że najbardziej trujące grzyby są bardzo smaczne i łagodne w smaku, bo stanowią przysmak dziko żyjących zwierząt leśnych, a zawarte w nich trucizny powodują najcięższe zatrucia cytotropowe. Najbardziej niebezpieczne grzyby, śmiertelnie trujące to: muchomor zielonawy (sromotnikowy) i muchomor jadowity (biały). Niestety, jest ich w naszych lasach bardzo dużo. Natomiast muchomory czerwone są słabo trującymi grzybami, powodują one łagodniejsze zatrucia neurotropowe. W czasie prelekcji pan Justyn Kołek zwrócił także uwagę na konieczność natychmiastowej pomocy medycznej w przypadku zatrucia, zanim toksyny grzybów przedostaną się do krwi. W przypadku poważnych zatruć niezbędna jest pomoc uznanego grzyboznawcy. Dlatego warto skorzystać z pomocy pana Justyna, ze względu na imponującą wiedzę jaką posiada w tym zakresie.
12 października uczniowie klas VI, VII – VIII oraz 3 gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w spotkaniu z Arkadiuszem Milcarzem - niezależnym reporterem, podróżnikiem – eksperymentatorem, a od niedawna również pisarzem i autorem kilku krótkometrażowych dokumentów, kilku scenariuszy filmowych, a także teksów do piosenek.
Tym razem gość zabrał nas w półtoragodzinną podróż po Indonezji i graniczącej z nią Papui Nowej Gwinei, wyspiarskiego państwa w Oceanii, a dokładnie w Melanezji. Organizatorem spotkania było Koło Miłośników Przyrody Beskidu Małego.
„Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,
Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.
Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,
Czekając na swych braci, za morze lecących”.
Tadeusz Wywrocki
W dniu 5 października klasa VIa szkoły podstawowej udała się na warsztaty przyrodnicze, w trakcie których uczniowie mogli podziwiać przepiękną jesienną aurę. W czasie zajęć rozpoznawali liście pospolitych gatunków drzew, wykształcone o tej porze roku owoce oraz zbierali napotkane na trasie naszej wędrówki grzyby. Wspaniała pogoda sprawiła, że mogliśmy obserwować piękną polską złotą jesień mieniącą się ciepłymi barwami opadających liści.
Dnia 4 października gościliśmy w szkole pana Zbigniewa Masternaka. Pan Zbigniew jest pisarzem, scenarzystą (napisał kilka scenariuszy do serialu "Świat według Kiepskich") oraz kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej, gra również w piłkę nożną błotną. Uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez pana Zbigniewa. W trakcie tych zajęć tworzyli komiksy związane z naszą miejscowością. Pan Zbigniew służył radą, jak najlepiej wykonać to zadanie. Później osobiście wyróżnił najlepsze prace. Spotkanie zakończyła rozmowa na temat twórczości oraz spraw związanych z piłką nożną.
Kino „Helios” w Bielsku-Białej po raz kolejny odwiedziła klasa VIa szkoły podstawowej, tym razem zaciekawiona nowym filmem animowanym "Mała stopa". Przedstawieni w opowieści śnieżni ludzie ściśle przestrzegają mitycznych praw, stawiają siebie w centrum wszechświata i odczuwają nieobcy nam wszystkim strach przed czymś nieznanym. Patrząc jednak oczami dziecka dostrzeżemy sympatycznych i dających się lubić bohaterów, jak również bardzo pozytywny przekaz tej pięknej animacji. Możemy powiedzieć, że „Mała stopa” to przede wszystkim pełna humoru opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania. Nasza klasa bawiła się doskonale, dlatego polecamy ten film także innym. Pełni niezapomnianych wrażeń i osobistych przemyśleń wróciliśmy w godzinach popołudniowych do szkoły.
W ostatni poniedziałek września klasy ósme szkoły podstawowej wyruszyły pod opieką p. Małgorzaty Pławeckiej i p. Renaty Gondko na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Celem wyjazdu była realizacja zajęć dotyczących zagadnień z biogeografii, ekologii oraz botaniki systematycznej. Podczas pobytu w Ogrodzie Botanicznym UJ młodzież mogła zapoznać się z bogactwem szaty roślinnej różnych stref klimatycznych na Ziemi. Wizyta ta dała uczniom możliwość prowadzenia obserwacji roślin w ich naturalnym środowisku, poznania ich przystosowań ekologicznych do życia w zmiennych warunkach przyrodniczych oraz rozpoznawania wybranych gatunków leczniczych i użytkowych. Zajęcia dydaktyczne zorganizowane poza salą lekcyjną przyniosły sporo korzyści, między innymi przyczyniły się do odkrycia i rozwoju zainteresowań przyrodniczych wśród młodzieży.
Podczas naszego pobytu w Krakowie uczniowie klas ósmych zwiedzili także Ogród Doświadczeń położony w południowo-wschodniej części Parku Lotników Polskich. Jak sama nazwa wskazuje, jest to park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Urządzenia prezentują jedno lub kilka zjawisk. Uczestnicy wycieczki mogli obserwować prawa fizyczne, a przede wszystkim samodzielnie wykonywać doświadczenia. Wycieczka dydaktyczna do Krakowa zapewne ułatwi uczniom zrozumienie treści omawianych na przedmiotach przyrodniczych.
27 września uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią i panią Martą Formas
udali się na wycieczkę do Pszczyny.
Pierwszym etapem eskapady była zagroda żubrów. W słynnym parku pszczyńskim wszyscy z uwagą przyglądali się karmieniu największych ssaków żyjących w Europie - w zagrodzie można było z bardzo bliska oglądać żubry, sarny, jelenie, dziki - a nawet można było stanąć oko w oko z prawdziwym rudym lisem.
Głównym celem eskapady był położony w przepięknym zamkowym ogrodzie prawdziwy pałac magnacki którego historia sięga XII wieku.
Wnętrza pałacowe, zbrojownia, stajnia wprawiły wszystkich w zachwyt - towarzyszący każdemu z wycieczkowiczów audio przewodnik uatrakcyjniał zwiedzanie pałacowych wnętrz.
Z okazji Europejskiego Dnia Języków obchodzonego co roku 26 września, w naszej szkole zorganizowany został konkurs pt: Maskotka Unii Europejskiej. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej. Zadaniem uczestników było wykonanie maskotki Unii Europejskiej. Liczył się pomysł oraz wykonanie. Zwyciężyła praca wykonana przez ucznia z kl.4a - Miłosza Frysia. Gratulujemy!
W rocznicę napaści ZSRR na Polskę – 17 września - uczniowie klas trzecich gim pod opieką wychowawców (K. Fulara-Potoczny i J. Żmuda-Paleczny) wzięli udział w uroczystości organizowanej w Andrychowie przed Urzędem Gminy, gdzie rozwijano 100-metrową biało-czerwoną flagę Polski z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie mieli też okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, którą poprowadziła p. Jadwiga Żmuda-Paleczny.
10 września klasa 8a udała się w wychowawczynią, Panią Alicją Kołodziejczyk na Jawornicę i Potrójną.
Wyruszyliśmy wczesnym rankiem do Targanic, skąd żółtym szlakiem im. Rodziny Frysiów udaliśmy się w kierunku Jawornicy.
Pogoda tego dnia nam sprzyjała, świeciło słońce, a widoczność była wspaniała.
Po drodze zbieraliśmy grzyby, słuchaliśmy opowieści o Rodzinie Frysiów, dowiedzieliśmy się nieco o historii pasterstwa i kamiennych szałasach w Beskidzie Małym - budowli związanych z kulturą pasterską, pamiętających jeszcze kolonizację wołoską.
Na szczycie Jawornicy zrobiliśmy mały odpoczynek, zwiedziliśmy ruiny schronu turystycznego KS „Beskid” z 1937 r., niestety mocno zarośnięte.
Następnie udaliśmy się w kierunku szczytu Potrójnej, gdzie postanowiliśmy nieco dłużej zabawić przy wspólnym ognisku, kiełbaskach i samodzielnie przyrządzonej zupie.
Po zabezpieczeniu miejsca po ognisku, udaliśmy się czarnym szlakiem w kierunku Ośrodka „Czarny Groń” mijając po drodze Pustelnię, gospodarstwo ze stadniną koni oraz znaną nam wszystkim kapliczkę na „Czarnym Groniu”.
Całą drogą podziwialiśmy panoramę okolicznych szczytów Beskidu Małego, a także zapoznawaliśmy się z informacjami zawartymi na tablicach znajdujących się na ścieżce przyrodniczej „Czarny Groń”.
Na terenie ścieżki wytyczono 10 przystanków z 11 tablicami tematycznymi, które dotyczą zagadnień historii i przyrody pobliskich terenów.
https://www.czarnygron.pl/
Troszkę zmęczeni dosyć stromym schodzeniem do doliny, ale zadowoleni z mile spędzonego razem w górach czasu wróciliśmy na obiad do domu.
3 września 2018 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player