Informacje i wskazówki do pracy dla uczniów na czas trwania zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole.
Szanowni rodzice i uczniowie,
w tej trudnej sytuacji musimy polegać na uczeniu zdalnym.
Zachęcamy do systematycznej pracy w domu.
W razie pytań i wątpliwości jestem do Waszej dyspozycji.
W przyszłym roku szkolnym na lekcjach historii będziemy omawiać jak wyglądała Polska tuż przed wybuchem II wojny światowej. Dzisiaj proponuję Wam audycję radiową, z której dowiecie się jak wyglądały wakacje w naszej ojczyźnie w roku 1939. Wszyscy bawili się beztrosko i mało kto przeczuwał jakie piekło nas czeka już 1 września.
Tym akcentem kończymy tegoroczną działalność kółka historycznego i regionalnego. Dziękuję Wam za uczestnictwo, które zostało nagrodzone dodatkowymi ocenami z lekcji historii.
Do zobaczenia po wakacjach!
Jarosław Szklarczyk
Temat: Apollo – droga na księżyc
Dziś kontynuujemy jedną z najważniejszych misji kosmicznych – Apollo. Największym osiągnięciem człowieka i postępu technicznego był lot na księżyc.
Pozdrawiam i życzę dobrego tygodnia :)
Temat: Apollo – największe osiągnięcie ludzkości
30 maja 2020 miał miejsce kolejny lot kosmiczny. Dwaj Amerykanie rakietą kosmiczną Falcon 9 wystartowali z przylądka Canaveral o godzinie 21.22 czasu polskiego w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot trwający blisko 19 godzin zakończył się pełnym sukcesem. Film przedstawia start rakiety:
Zobaczcie najsłynniejszą misję kosmiczną – Apollo. Do końca roku szkolnego będziemy zgłębiać historię lotów człowieka w przestrzeń kosmiczną.
Pozdrawiam i życzę dobrego tygodnia :)
Dziś wrócimy do postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Dokładnie dzisiaj przypada 72 rocznica jego śmierci. Został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa po niesprawiedliwym procesie sądowym. Co ciekawe w składzie orzekającym sądu zasiadali byli żołnierze Armii Krajowej. Tak właśnie komuniści łamali nie tylko życia, ale nawet moralność byłym polskich patriotów.
Film zrealizowany na potrzeby Teatru Telewizji opisuje proces Witolda Pileckiego. Zawiera sceny na tyle mocne, że przeznaczony jest dla widzów powyżej 12 roku życia.
Dzisiaj obchodzimy 100-rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Przenieśmy się do Wadowic – „miasta, w którym wszystko się zaczęło”.
Część I:
Część II:
Po raz kolejny zachęcam Was do zainteresowania się postacią Świętego Jana Pawła II. Jest to najwybitniejszy syn polskiego narodu, który odmieniał losy świata. 18 maja przypada 100-rocznica jego urodzin. Dzisiejszy film: „Jestem z wami”.
Miesiąc maj jest szczególnym, zawsze mocno wyczekiwanym miesiącem. Wiosna w pełni rozkwita, co szczególnie pięknie wygląda na naszych podgórskich terenach.
W tym roku miesiąc maj jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. 18 maja przypada 100-rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II, który w młodości niejednokrotnie przemierzał nasze górskie szlaki.
Czasami można odnieść wrażenie, że wciąż pielgrzymuje towarzysząc nam na szlakach Leskowca.
W tym miesiącu przybliżymy sobie postać tego wielkiego rodaka.
Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na lekcjach historii jesteśmy dokładnie w tym momencie dziejowym naszej ojczyzny. Jako uzupełnienie proponuję Wam zapoznać się z prezentacją przygotowaną specjalnie na tę okazję.
Dla bardziej ciekawych kilka faktów, dzięki którym będziecie wiedzieli, że słynny obraz Jana Matejki nieco odbiega od prawdziwej historii 3 maja 1791 roku,
Pozdrawiam i życzę Wam udanej majówki.
Film przedstawia dzieje niezwykłego człowieka, legendy powojennego podziemia niepodległościowego, i losy żołnierzy z nim związanych. Dokument przytacza relacje świadków i przywraca pamięć przechowywaną dotąd tylko w rodzinach żołnierzy wyklętych.
Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. "Rój" (ur. 25 stycznia 1925 w Zagrobach w powiecie łomżyńskim, zg. 13/14 kwietnia 1951 w Szyszkach w powiecie pułtuskim) -- żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działacz polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu.
Jak już wiecie Witold Pilecki zgłosił się na ochotnika do zdobycia wiadomości, co tak naprawdę dzieje się na murami niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Niemcy skrzętnie ukrywali prawdziwą działalność obozu. Jedynym sposobem uzyskania informacji było przeniknięcie na jego teren. Żeby to zrobić Witold Pilecki musiał zostać obozowym więźniem.
Dziś kontynuujemy temat Żołnierzy Wyklętych. Pracowaliście ostatnio nad życiorysem żołnierza Armii Krajowej pochodzącego z Rzyk – Mieczysława Kozłowskiego.
Teraz będę Wam przybliżał heroiczne czyny najwybitniejszych postaci podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej. Z pewnością należy do nich rotmistrz Witold Pilecki.
Tu krótka historia jego życia.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player