Informacje i wskazówki do pracy dla uczniów na czas trwania zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole.
Szanowni rodzice i uczniowie,
w tej trudnej sytuacji musimy polegać na kształceniu zdalnym.
Zachęcamy do systematycznej pracy w domu.
W razie pytań i wątpliwości jestem do Waszej dyspozycji.
Za Wami cały rok szkolny. Był ciężki, ale po wytężonej pracy nadchodzi upragniony odpoczynek. Dlatego przygotowałam dla Was kilka filmów na odprężenie i relaks.
Pamiętajcie:
Wakacje nie są od siedzenia przy komputerze, czy telefonie. Wakacje to czas poznawania Polski, świata, a teraz swojej najbliższej okolicy.
Życzę uczniom, rodzicom i nauczycielom zdrowych, bezpiecznych i udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu w innej, tej lepszej, rzeczywistości.
Film "Mała Księżniczka"
Film "Pan Samochodzik i wyspa złoczyńców"
Film "41 dni nadziei"
Film "Skok po marzenia"
Boże Ciało zostało ustanowione w Belgii w roku 1246, a wprowadził je do kalendarza liturgicznego Papież Urban IV.
Do Polski święto Bożego Ciała dotarło w 1320 roku. Wtedy to po raz pierwszy w Krakowie została odprawiona liturgia Bożego Ciała przez biskupa Nankera. Procesje Bożego Ciała zostały wprowadzone 200 lat później.
Dywany kwiatowe w Spycimierzu na procesję Bożego Ciała:
Obejrzyjcie te krótkie filmik, aby podziwiać kunsztowną pracę mieszkańców całej tej miejscowości.
Dzisiaj jest wasze święto. Dlatego postanowiłam, że zamieszczę różne materiały z cyklu "Dla każdego coś dobrego".
Teraz trochę pośpiewajcie - oczywiście wspólnie z rodzicami i resztą domowników (wybór piosenki zostawiam wam):
A na koniec dnia zapraszam do zumby:
Życzę miłego świętowania. Wszystkiego dobrego !!!
Drodzy Rodzice!
Na tej stronie zamieszczam codziennie informacje, zadania, filmy czy zabawy dla waszych dzieci. Dzisiejszy wpis przeznaczony jest dla was.
Poniżej zamieszczam prezentację pt; "Rola książki w życiu dzieci i młodzieży"... Myślę, że z chęcią go przeczytacie i wspólnie z dziećmi będziecie się cieszyć książką.
Chociaż pogoda za oknem nie nastraja do wychodzenia z domu, ja zapraszam was na 2-dniową wirtualną wycieczkę do Zakopanego i w Tatry.
Uwaga! Pakujemy walizki, ciepłe rzeczy, wygodne buty i o 9:00 wyruszamy autokarem spod szkoły.
Czy zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięło Zakopane i dlaczego tak się nazywa to miasto? Proponuję abyśmy w czasie jazdy przeczytali krótką legendę o tym powstaniu Zakopanego.
A teraz obejrzymy i posłuchamy legendy o Śpiącym Rycerzu.
Jesteśmy w Zakopanem. Proponuję wam spacer po mieście.
Teraz jedziemy podziwiać górskie widoki z Gubałówki.
A po powrocie do domu pokolorujcie obrazek górala i góralki i opowiedzcie rodzicom co zobaczyliście w Zakopanem.
W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki przy czym i jego organizacją zajmował się PCK.
Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy).
Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.
Z okazji tego święta mam dla was kilka zadań.
Zaproście swoje mamy do wspólnego obejrzenia i wysłuchania bajki "Nasza mama czarodziejka" (rozdział pierwszy).
Później obdarujcie mamę samodzielnie wykonaną laurką - filmik:
A na zakończenie tego wspaniałego dnia zaśpiewajcie wspólnie:
Życzę wspaniałego świętowania.
Nieformalne święto obchodzone 25 maja jako hołd składany Douglasowi Adamsowi przez jego fanów. Douglas Adams to brytyjski pisarz science fiction, dziennikarz i scenarzysta.Pierwsze obchody odbyły się w ostatni piątek maja 2001 w dwa tygodnie po jego śmierci 11 maja. Od tego czasu awansowały do rangi corocznego wydarzenia. Tego dnia fani Douglasa Adamsa noszą ze sobą przez cały czas ręczniki. Ręcznik jest nawiązaniem do popularnego cyklu powieści Adamsa Autostopem przez Galaktykę. Najmodniejszy model ma na sobie napis: Don't panic! (z ang. Nie panikuj!) oraz liczbę 42, czyli dwa znane motywy z twórczości Adamsa.
Każdy z was ma na pewno swój ulubiony ręcznik. Zastanawialiście się może z czego on jest zrobiony? Może z bawełny, może z jedwabiu, a czasem z lnu.
Zapraszam do wysłuchania bajki pt. "Jak to ze lnem było".
A czy widzieliście kiedyś jak się tworzy płótno na krosnach? Jeśli nie to zapraszam na krótki filmik:
Może po obejrzeniu tego filmiku ktoś spróbuje sam coś utkać. Życzę powodzenia.
Dużymi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Każdy z was będzie chciał mieć jak najlepsze oceny. Dlatego zapraszam na kolejną część powtórek z lektur. Tym razem bez podziału na klasy. Każdy z was wybierze sobie to co uzna za ciekawe.
A więc do dzieła i życzę powodzenie.
Dzisiaj zabiorę was na 2-dniową wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce i Bochni. Oba te miasta leżą w Małopolsce.
Czy wiecie skąd się bierze sól na naszych stołach? Czy widzieliście kiedyś kopalnię od środka? Jeśli nie, to zapraszam w podróż.
Zapraszam do Wieliczki, Na pewno słyszeliście o Kindze, która zgubiła pierścionek i ...., zapraszam do obejrzenia i wysłuchania.
A teraz czeka nas wirtualny spacer po kopalni.
Drugiego dnia zapraszam do kopalni soli w Bochni. Może tutaj zobaczycie jeszcze coś innego niż w Wieliczce.
A kiedy wrócimy do domu proponuję wam wytworzenie soli w słoiku.
18 maja 1920 roku to data, która na stałe zapisała się w historii naszego narodu. tego dnia w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, syn Emilii I Karola Wojtyłów, który 16 października 1978 roku został wybrany na papieża.Obrał imię Jan Paweł II.
Dzisiaj proponuję abyście przeczytali książkę pt.
9 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II, konferencja prasowa programu Ziarno TVP.
A teraz krótka historia Jana Pawła II w programie "Zanim byli sławni".
Na zakończenie posłuchajcie, a może zaśpiewacie wspólnie z rodziną:
Cześć!
Kolejne dwa dni przed nami. Dzisiaj zapraszam do odwiedzin w dwóch miastach Toruniu i Poznaniu.
Na pewno wiecie z czego słynie Toruń? Tak, to miasto, w którym urodził się Michał Kopernik, ale także jest ono znane ze smakowitych pierników. Obejrzyjcie wspólnie z domownikami film pt: "Gwiazda Kopernika":
A teraz posłuchajcie legendy o toruńskich piernikach:
Na mapie naszej przygody z legendami pojawił się Poznań. Ta stolica Wielkopolski leży nad rzeką Wartą. Ale zanim udamy się na krótki spacer po tym mieście to posłuchajcie legendy o poznańskich koziołkach.
A teraz zapraszam na krótki spacer po Poznaniu:
Na koniec chciałam wam zaproponować, dla odprężenia i relaksu, wizytę w Ogrodzie Zoologicznym:
Gdy wrócicie do domu po tej wycieczce spróbujcie narysować to co zobaczyliście, albo upiec wspólnie z rodzicami pyszne toruńskie pierniki.
Do zobaczenie wkrótce.
Witajcie!
Czy wiecie dlaczego woda w Bałtyku jest słona, a kwiatek rosnący na wydmach to Mikołajek ? Nie, więc zapraszam was na wycieczkę podczas, której poznacie legendy pomorskie. Jak się domyślacie pojedziemy nad morze. Zatrzymamy się w Gdańsku, który na końcu również zwiedzimy. Walizki spakowane - to ruszamy.
Naszym przewodnikiem będzie biblioteka, a ściślej książka pt. "Legendy pomorskie".
1. Bałtyk to morze słono-słodkie. Ale skąd ta sól w tej wodzie? Posłuchajcie legendy pt. "Dlaczego Bałtyk jest słony".
2. Bursztyn to skarb, który można znaleźć na plaży po sztormie. Posłuchaj legendy pt. "Jurata - Królowa Bałtyku".
3. Na bałtyckich plażach są wydmy. Na nich rosną różne rośliny, w wśród nich rośnie mikołajek nadmorski. Obejrzyj bajkę o chłopcu, który miał na imię Mikołaj. Jaki ma związek z naszym morzem dowiesz się kiedy skończy się bajka.
Myślę, że podobały się wam te legendy. Zapraszam teraz do Gdańska do Muzeum Bursztynu.
Na zakończenie naszej wycieczki obiecała wam spacer po Gdańsku. Usiąźcie wygodnie i obejrzyjcie.
Po powrocie do domu polecam sięgnąć po książki, w których są legendy i przeczytać jeszcze inne związane z tym regionem. Życzę miłego czytania.
Do zobaczenia na kolejnej wycieczce.
Z wielu przeprowadzonych z wami rozmów wiem, że lubicie serial o przygodach księdza detektywa pt."Ojciec Mateusz". Dlatego zapraszam was na wycieczkę, podczas której odwiedzimy Sandomierz i Baranów Sandomierski. Zabiorę was również do JuraParku w Bałtowie. A więc zaczynamy.
Naszą wycieczkę zaczynamy w Baranowie Sandomierskim. Miasto otrzymało prawa miejskie od króla Kazimierza III Wielkiego w roku 1354. Leży nad Wisłą. Zapraszam do odwiedzin w Zamku w Baranowie.
Teraz nasz autokar zawiezie nas do Sandomierza, gdzie od kilku lat kręcony jest serial pt. "Ojciec Mateusz". W obecnej sytuacji wszystkie odcinki możemy obejrzeć na kanale TVP Seriale. Sandomierz nazywany jest perłą renesansu. Ciekawostką jest fakt,że miasto położone jest na siedmiu wzgórzach. Zapraszam na wirtualny spacer.
Po dłuższym spacerze po mieście czas na odpoczynek. Jedziemy do miejsca, które kochają nie tylko dzieci. Będziemy teraz zwiedzać JuraPark w Bałtowie...
A po powrocie z naszej wycieczki poszukajcie w domu książek o dinozaurach i poznajcie jeszcze inne gatunki tych pięknych, tajemniczych i niebezpiecznych stworzeń.
Dobrej zabawy.
Czy zastanawialiście się kiedyś skąd się bierze pieczywo na waszych stołach? Czy byliście kiedyś w piekarni lub w cukierni i obserwowaliście pracę piekarza lub cukiernika? Jeśli nie to zapraszam dzisiaj na wycieczkę do piekarni i cukierni.
Od ziarenka do bochenka:
Wizyta w piekarni:
Jak wygląda praca cukiernika?
A jeżeli ktoś z was po obejrzeniu będzie miał ochotę samodzielnie upiec chleb to podaję przepis.
Po tak intensywnej pracy na pewno jesteście zmęczeni. Proponuję wam do przeczytania na dzisiaj książkę Hanny januszewskiej "Pyza na polskich dróżkach". (można również obejrzeć kolejne odcinki nakręcone na podstawie tej książki).
Życzę wam powodzenia w kuchennych pracach.
Nowy tydzień stawia przed nami nowe wyzwania. Przygotowałam dla was kilka zadań dotyczących lektur.
Klasy 1 - 2: "Dopasuj rekwizyt do bajki" (przeciągnij obrazek na kartonik z tytułem)
Klasy 3 - 4: "Dzieci z Bullerbyn" krzyżówka (kliknij na hasło i wpisz rozwiązanie)
Klasy 5 - 6: "Ten obcy" (wskaż prawidłową odpowiedź)
Klasy 7 - 8 : "Zemsta" (sześć kroków do miliona)
Życzę powodzenia!
Święto to zostało ustanowione dnia 29 kwietnia 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Tego dnia zwykle odbywają się specjalne pokazy i imprezy, ale możemy je uczcić także w domu - tańcząc do upadłego.
I ja was do tego zapraszam. Poniżej trzy proste układy taneczne:
1. Walc wiedeński
2. Polka
3. Zumba
A po tak intensywnym ruchu usiądźcie i trochę poczytajcie. Życzę miłego majowego weekendu.
Rozpoczynamy tydzień, przed świętami majowymi. Chciałabym Was zaprosić na trzydniową wycieczkę podczas, której odwiedzimy Gniezno, Kraków i Warszawę. Pakujemy nasze walizki do autobusu i wyruszamy.
1. Legenda "Gniazdo białego orła"
Po obejrzeniu i wysłuchani legendy zapraszam na spacer po pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie.
2. Legenda "Przerwany hejnał"
A teraz zadanie - wymień najważniejsze zabytki miasta Krakowa - drugiej stolicy Polski.
3. Legenda "Wars i Sawa"
A teraz pospacerujmy trochę po naszej stolicy.
Na zakończenie naszej trzydniowej wycieczki proponuję,żebyśmy się nauczyli krótkiej piosenki o Polsce.
Weekend to dobry czas na to, aby trochę się pobawić i przypomnieć zdobyte podczas całego tygodnia wiadomości.
Dlatego dzisiaj startujemy z drugą częścią powtórek z lektur.
1. Klasy pierwsze i drugie - "Cudaczek-Wysmiewaczek":
2. Klasy trzecie i czwarta - "W krainie Królowej Śniegu":
3. Klasy piąte i szóste - "Ania z Zielonego Wzgórza":
4. Klasy siódme i ósma - "Quo Vadis"
Życzę przyjemnej zabawy z lekturą.
Dnia 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Z góry zostało spisane na straty tak jak wiele takich zrywów w czasach II wojny światowej.
Dzisiaj chciałam Wam przybliżyć postać Janusza Korczaka, który był więźniem obozu w Treblince i tam zginął.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji o tym wybitnym człowieku:
A teraz zapraszam na krótki spacer po terenie dawnego Getta Warszawskiego. Waszym przewodnikiem będzie pani Beata Chomątowska:
Janusz Korczak był również pisarzem. W jego dorobku są książki dla dzieci:
1. Król Maciuś Pierwszy.
2. Król Maciuś Pierwszy na bezludnej wyspie.
3. Kajtuś Czarodziej.
4. Bankructwo małego Dżeka.
5. Józki, Jaśki i Franki.
Zapraszam do wysłuchania książki "Król Maciuś Pierwszy":
A na koniec trochę się poruszajcie:
Dzisiaj zapraszam Was do innej aktywności umysłowej. Przygotowała parę zadań dotyczących niektórych lektur. Spróbujcie zrobić te zadania, a sami zobaczycie, że to nie takie trudne,
1. Dla młodszych:
2. Dla trochę starszych:
3. Dla klas VII - VIII:
Życzę powodzenia i dobrej zabawy!
W kalendarzu oprócz znanych nam świat są jeszcze te nietypowe. Takim świętem jest Dzień patrzenia w niebo, który przypada na 14 kwietnia.
Czy patrzyliście kiedyś w niebo nocą? Widać wtedy na nim miliardy gwiazd, może widać jakieś planety, a czasami możemy zobaczyć znaki zodiaku.
Dzisiaj dla Was przygotowałam trochę zadań związanych z kosmosem.
1. Przeczytajcie samodzielnie lub z rodzicami fragment książki "Dzieci Pana Astronoma" Wandy Chotomskiej.
2. Wykonajcie ćwiczenie o planetach - poćwiczycie trochę język angielski.
3.Wysłuchajcie piosenki i spróbujcie się nauczyć
4. A na koniec sami wykonajcie układ słoneczny. Do zabawy zaproście rodziców, rodzeństwo, a może nawet dziadków:
Drodzy Rodzice. Zapraszam do zabawy z dziećmi promującej zachowania ekologiczne. Przygotowałam proste ćwiczenia do wykonania w domu z całą rodziną. Piosenka do nauki też jest prosta.
Bingo w naturze - kliknij TUTAJ >>
Pokaż, że jesteś eko - kliknij TUTAJ >>
Sudoku obrazkowe - kliknij TUTAJ >>
Rozpoczynamy tydzień przedświąteczny. Będziecie z pewnością pomagać rodzicom w porządkach, w przygotowywaniu świątecznych potraw. Zapewne każde z Was zrobi piękne pisanki, które ozdobią stół wielkanocny. A może ktoś zrobi cukrowego baranka lub kurczaczka.
Pamiętajcie jednak, żeby znaleźć czas na odpoczynek i wyciszenie.
Kilka propozycji ode mnie dla małych, starszych i tych całkiem dużych:
www.kinder.com
A po seansie i świątecznych zabawach zapraszam do lektury książek, tych które macie w domu.
Życzę zdrowych i rodzinnych (mimo trudnej sytuacji) świąt.
Rozpoczynamy przedświąteczny tydzień. W przerwie na sprzątanie czy pieczenie wielkanocnego mazurka zapraszam do obejrzenie filmu nt. powstawania książek w dawnych czasach.
A po filmie zapraszam Was do poszukiwania tytułów książek, w których jest kolor. Mnie udało się znaleźć takie: "Ania z Zielonego Wzgórza", "Czarna owieczka", "Historia żółtej ciżemki". A Wy jakie znacie jeszcze tytuły z kolorami? Uwaga start - kto jakiś znajdzie piszcie na fb.
Przed nami wolne dni. Zapowiada się piękna pogoda, ale my zostajemy w domu dla dobra swojego i innych. Dlatego też zapraszam do wspólnej zabawy tych małych i tych dużych.
https://www.kinder.com/
A po zabawie warto na chwilę usiąść i posłuchać czytanych książek.
a/ dla najmłodszych:
b/ dla trochę starszych:
c/ a rodzicom w tym czasie proponuje film; może niektórzy już oglądali, ale ja trafiłam na niego przypadkiem:
Kolejny dzień "szkolnej kwarantanny". Wiem, że macie dużo więcej pracy niż kiedy mielibyście lekcje w szkole. Niektórzy zapewne są już zmęczeni taką formą nauki. Dlatego chciałam Was trochę rozweselić i znalazłam, na moim kubku, przepis na dobry dzień. A oto on.
Lek na poprawę humoru (ponad 99% użytkowników ponownie sięga po ten lek):
Sposób zażycia: doustnie
Napój przygotować zgodnie z przepisem:
aromatyczna kawa (dla dzieci INKA)
bita śmietana (w dużych ilościach)
posypka czekoladowa (może być inna).
Specyfik niemedyczny. W razie konieczności nie wahaj się i wypij od razu cały kubek.
Na dzisiaj wybrałam dwa wywiady: z Jaśkiem Melą i Nelą małą reporterką. Zapraszam do obejrzenia i posłuchania.
Jeśli podobają Wam się historie i przygody tych młodych ludzi proponuję sięgnięcie po książki ich autorstwa; seria książek Nela mała reporterka i książkę "Poza horyzonty" Jaśka Meli.
1 kwietnia, czyli dosłownie prima aprilis. Dziś możemy robić żarty bliskim, a nawet obcym - i nikt nie powinien się za to obrażać. Sami też musimy pozostać czujni i nabrać sporo dystansu. Żartownisie tylko czyhają na naszą nieuwagę! Jak już wiecie, prima aprilis oznacza po łacinie po prostu 1 kwietnia, a zwyczaj pochodzi najprawdopodobniej od rzymskich świąt - Cerealiów.
Pochodzenie zwyczaju primaaprilisowego nie jest do końca pewne. Wywodzi się on najprawdopodobniej z jednego z kwietniowych świąt rzymskich. Wedle jednej z teorii – z uroczystości Cerealiów obchodzonej 19 kwietnia, podczas której proszono boginię urodzaju - Cererę - o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej – ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku.
Dzisiaj przygotowałam dla Was parę zadań. Każdy może je rozwiązać:
Klasa 1 - plik w formacie .pdf
Klasa 2 - plik w formacie .pdf
Klasa 3 - plik w formacie .pdf
A po "ciężkiej" pracy przy rozwiązywaniu tych zadań poruszajcie się:
27 MARCA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
W sobotę 27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto ustanowiono w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
Dzisiaj chciałabym zaprosić Was wspólnie z rodzicami do teatru. Przypomnijmy sobie jeszcze podstawowe zasady zachowania w teatrze:
1. Odpowiedni ubiór (elegancki, nie koniecznie galowy).
2. W teatrze zachowujemy się kulturalnie.
3. Podczas spektaklu nie rozmawiamy i nie jemy.
4. Po zakończonym przedstawieniu dziękujemy aktorom za grę brawami.
Myślę, że tyle wystarczy. Zapraszam do obejrzenia filmu "Jak powstaje spektakl".
Usiądźcie wygodnie - zaczynamy przedstawienie. Sami dokonajcie wyboru. Życzę przyjemnego oglądania.
A po obejrzeniu wspólnie z rodzicami spróbujcie napisać scenariusz, wykonać dekoracje, lalki (można do tego wykorzystać to co mamy w domu). Życzę udanej zabawy.
Już niedługo piątek. Dzieci odpoczną od nauki (w innej formie), rodzice będą prowadzić dysputy na temat co ugotować, co upiec, to, kto dzisiaj sprząta. A ja proponuję relaks dla całej rodziny.
Dzieciakom i młodzieży polecam obejrzenie filmu pt: "Błękitny tygrys". Kto chce może po jego obejrzeniu zredagować recenzje dla innych. Później można ją przekazać do gazetki szkolnej.
Rodzicom w tym czasie polecam film pt. "Bezcenny dar". Może ktoś już to oglądał, ale czasami warto jest obejrzeć coś kolejny raz, aby jeszcze bardziej się pochylić nad różnymi sprawami.
A po seansie zapraszam na krótki relaks w ruchuZachęcam również do sięgnięcia po książki, które macie w domach, aby podczas wspólnego czytania jeszcze bardziej zacieśnić więzi rodzinne. Ktoś powiedział: "Nic tak nie łączy ludzi jak wspólnie spędzony czas".
Ze względu na zaistniałą sytuację nie możemy przyjść do biblioteki wypożyczyć książki, odrobić lekcji czy posiedzieć i pogadać z kolegami. Nie możemy jednak poddawać się tej niedogodnej sytuacji.
Przepis na dobry dzień:
1. Wstań z łóżka kiedy Twoja pora.
2. Zjedz śniadanie o zwykłej godzinie.
3. Odpal komputer i zrób zadania.
4. Mama woła: obiad!
5. A teraz wolne!
6. Siądź, czytaj, odpoczywaj i ciesz się zdrowiem !
Poniżej zamieszczam linki do ciekawych filmików do obejrzenia w wolnej chwili:
A to dla tych, którzy w przerwach między lekcjami chcą się trochę poruszać (przy czytaniu też można):
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player