Materiały dla klas do pracy zdalnej

Informacje i wskazówki do pracy dla uczniów na czas trwania zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole.
Szanowni rodzice i uczniowie,
w tej trudnej sytuacji musimy polegać na uczeniu zdalnym.
Zachęcamy do systematycznej pracy w domu.
W razie pytań i wątpliwości jestem do Waszej dyspozycji.

ŚWIETLICA ON-LINE - SPOSOBY NA NUDĘ,

propozycje zabawy, nauki i relaksu.
Prosimy potraktować wszystkie propozycje, jako inspirację do działań.



















































  • 08-12

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień czas od 08.06.2020

    Przygotowały: mgr Barbara Górska, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk



    Na powitanie pani Barbara proponuje wam kolejną ciekawą zabawę i przepis na „zabicie nudy”: 26 POMYSŁÓW NA RELAKSUJĄCE ZAJĘCIA DLA DZIECI - między innymi jak przygotować samemu ciastolinę i co można z niej wyczarować..... życzymy miłej zabawy.



    Pani Katarzyna tym razem zabierze Was w świat poszukiwaczy złota. Poszukiwanie złota może być świetną zabawą, ale aby ją przygotować musicie poprosić o to dorosłego. Potem możecie wszyscy razem świetnie się bawić, zrobić sobie zawody, kto znajdzie jak najwięcej złota :)
    Do przygotowania zabawy potrzebujecie: drobne kamyki (np. żwir), złoty spray, sitko lub durszlak, kuwetę lub większą miskę oraz wodę. To również świetny pomysł na zabawę podczas zabaw urodzinowych czy spotkania rodzinnego. Polecam oglądnąć instruktaż:





    Kolejnym fajnym pomysłem mogą być zabawy w kodowanie bez komputera, czyli nauka programowania podczas zabawy offline. Przy okazji zabawy nauczycie się czegoś nowego: umiejętności logicznego myślenia, analizowania, formułowania poleceń. To bardzo niezwykle przydatne na co dzień i w każdym zawodzie umiejętności. Zobaczcie sami:






    W tym tygodniu pani Alicja zaprasza Was do wykonania zabawki – piłeczki do żonglowania z materiałów, które są dostępne w każdym domu.

    Instrukcja wykonania piłeczki:

    Potrzebne materiały: skarpetki rajstopowe, balony, kasza lub ryż, nożyczki, miarka do kaszy.

    Weź jedną skarpetkę, nasyp do niej odmierzoną ilość kaszy lub ryżu. Piłeczki do żonglowania powinny mieć tą samą masę, dlatego nasypujemy do każdej piłeczki taką samą ilość kaszy, np. pół szklanki. Dla mniejszych dzieci piłeczki powinny być lżejsze i mniejsze, dla starszych mogą być cięższe i większe. Gdy kasza jest tuż nasypana, skręcamy skarpetką i naciągamy ponownie na powstałą kulkę. Następnie odcinamy wąską część balonu, a balon naciągamy na piłkę. Czynność powtarzamy z drugim balonem, tym razem trzeba go naciągnąć tak, by zasłonić dziurkę po pierwszym balonie. Pierwsza piłka jest gotowa. Jeśli chcesz możesz z odciętej końcówki balona zrobić pasek na piłce naciągając go na środek piłki. Zrób teraz kilka następnych piłeczek.
    Źródło: ekokalendrz.pl

    Jak już będziecie mieli zrobionych kilka piłeczek spróbujcie nauczyć się nimi żonglować od samego trenera sztuki cyrkowej.



    Jeśli opanowaliście żonglerkę, spróbujcie zaskoczyć swoich kolegów magicznymi sztuczkami i trikami.





    Z okazji nadchodzącego lata, pani Małgorzata zaprasza Was na wirtualne rejsy po Odrze, stanowiące ciekawą propozycję na wakacyjne dni. Ponadto zachęcam do odkrywania piękna naszego kraju, który możecie poznawać już niedługo razem ze swoją rodziną.











    Pan Jarosław przypomina, że nieco ponad tydzień temu kolejna rakieta wystartowała w kosmos. Po co w ogóle lata się w kosmos? Żeby go lepiej poznać. Ziemia, planeta na której żyjemy, jest częścią Układu Słonecznego. Co to takiego? Tego dowiecie się z filmu edukacyjnego.



    Po naszych drogach jeździ wiele różnych pojazdów. Czy wiesz do czego służą i dlaczego tak bardzo różnią się od siebie?



    Zbliżają się wakacje. Czas więc aby przypomnieć sobie kilka zasad bezpieczeństwa. Dziś zobaczcie jakie zasady obowiązują podczas wypoczynku nad wodą.



    Żeby życie nabierało kolorów trzeba śpiewać lub przynajmniej słuchać muzyki. Najlepiej robić to ze Smokiem Edziem.





  • 01-05

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień czas od 01.06.2020

    Przygotowały: mgr Barbara Górska, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk



    Witajcie nasze Drogie Dzieciaki!

    Życzymy Wam, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i by trwało jak najdłużej.

    Nie dorastajcie za szybko, cieszcie się każdym dniem, dokąd beztroska jest Waszym przywilejem.

    Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był pełen przygód i wyjątkowy.

    Wypełniajcie każdą mijającą chwilę tak, aby we wspomnieniach dawała Wam dużo radości.

    Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

    Szukajcie w sobie siły, entuzjazmu i radości.

    Jednym słowem - cieszcie się dzieciństwem!

    Wasi Drodzy Nauczyciele :)



    Pewne się już domyślacie, że te najbliższe dni upłyną nam na zabawie, bo kto Wam jej teraz odmówi :)

    Na powitanie pa ni Barbara zaserwuje Wam porcję eksperymentów, które możecie wykonać w domu pod okiem starszego rodzeństwa albo kogoś z opiekunów – z okazji Dnia Dziecka na pewno nikt wam nie odmówi pomocy.





    Natomiast pani Katarzyna tym razem zabierze Was w KOSMOS. Zapewne wiecie, że w ubiegły weekend miał miejsce udany start rakiety Falcon 9.
    Jest to pierwsza od 9 lat amerykańska misja załogowa, to też misja testowa statku Crew Dragon i rakiety Falcon 9 z lotem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
    Oficjalne anglojęzyczne transmisje są prowadzone na bieżąco na kanałach YouTube NASA TV i SpaceX:



    Tutaj astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley w trakcie drogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną:





    A teraz zapraszamy do wykonania swoich kolorowych obrazków:



    Rodzice lub starsze rodzeństwo pomogą Wam z pewnością w wykonaniu Waszego pierwszego kalejdoskopu:





    Wykonajcie też - to może być kolejny fajny pomysł na domowy recykling opakowań :) Wystarczy pusta butelka po napoju lub jogurcie, trochę tektury, starych gazet, kleju, farb i cierpliwości. W efekcie otrzymać można całkiem fajną zabawkę.

    Inna wersja takiego ekologicznego statku kosmicznegoznajdziecie oraz na poniższym filmiku:


           


    Pani Małgorzata Z okazji obchodzonego w dniu 5 czerwca Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego zaprasza do obejrzenia filmów zachęcających do zmian w naszych codziennych nawykach:





    Zachęcamy do nauki kilku ekologicznych piosenek:



    Zapraszamy także na wirtualny spacer po pięknym Nadleśnictwie Rzepin, w którym możecie zwiedzić: szkółkę leśną, bobrowy szlak, kwaterę myśliwską oraz spędzić trochę czasu nad wodą:




    Pani Alicja wyjaśnia skąd się wzięło Wasze święto. Wiecie skąd?

    Dzień Dziecka w Polsce i w wielu krajach byłego bloku komunistycznego obchodzono od 1952 r. 1 czerwca. W wielu krajach dzieci świętują swoje święto 20 listopada, w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów w 1924 roku Deklaracji Praw Dziecka. W 1953 roku ONZ ustanowiła 20 listopada Dniem Praw Dziecka.

    Obecnie dzieci mają ogromne szczęście żyjąc tu i teraz. Warto sobie uświadomić, jak wyglądało dzieciństwo 100 czy dwieście lat temu, i niestety jak wygląda wciąż w wielu regionach świata. Dzieciństwo naznaczone konfliktami i wojnami, głodem, chorobami, ciężką pracą. Dzieciństwo bez poczucia bezpieczeństwa, bez czasu na zabawę, bez dostępu do edukacji. Niestety jest to codzienność wielu milionów dzieci na świecie. Kiedy wieczorem po radosnej zabawie usiądziecie wygodnie przed komputerem pomyślcie jak moglibyście pomóc tym dzieciom, które tego potrzebują. Może wziąć udział w akcjach UNICEF, kupić szkołę w pudełku, książki, ołówki, zestawy szkolne albo piłki czy książeczki PAH dla dzieci. A może w twoim otoczeniu jest dziecko, które potrzebuje pomocy. Może Twój kolega lub koleżanka nie przynosi do szkoły kanapek, możesz zrobić dwie i się podzielić. Możesz również wesprzeć uboższe rodziny swoimi sprawnymi zabawkami i niezniszczonymi ubraniami, z których już wyrosłeś.

    W tym tygodniu zapraszam Was do zabawy na świeżym powietrzu. Oto kilka pomysłów na zabawy w plenerze.

    Ogromne bańki mydlane



    Fantastyczna zabawa jest zawsze z bańkami mydlanymi, a im większe tym fajniej. Każdy może zrobić wielgaśne bańki. Wystarczy woda, płyn do mycia naczyń, odrobina gliceryny (dostępna w aptekach), dwa kije i bawełniany sznurek. Dokładna instrukcja zrobienia płynu do dużych baniek pod linkiem tutaj:

    Zabawy z kredą



    Weź na spacer kredę, daje ona nieograniczone możliwości. Możecie zagrać w nieśmiertelne klasy, narysować na asfalcie obrazki, planszę do wielkoformatowej gry planszowej. Możecie zdjąć buty i skarpetki próbować pisać i rysować stopą. Możecie też narysować różne rysunki i robić sobie na ich tle zdjęcia, np. dziecko w chmurach jako Superman, albo olbrzym w miasteczku.

    Możesz narysować również małe labirynty do rozwiązywania kredą lub wielki do szukania wyjścia na pieszo.

    A poza tym możecie po prostu rzucać szyszkami albo kamykami do celu, np. do drzewa, kałuży czy tarczy narysowanej kredą na chodniku.

    W przyszłym tygodniu, a dokładnie w poniedziałek 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Mimo, że oceany zajmują większą część powierzchni Ziemi i zamieszkuje je ponad 90 % stworzeń całej planety, są wciąż mało zbadane i dla człowieka pozostają ciągle zagadką zwłaszcza ich nieosiągalne głębiny. Oceany regulują klimat, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, stanowią źródło żywności i wielu surowców – są jak olbrzymi, skomplikowany i kruchy organizm, który należy pielęgnować.

    Z tej okazji wykonamy dziś skarpetkową rybkę. Może Wam służyć jako fajna zabawka do podrzucania lub odstresowania się po zdalnych lekcjach. :)

    Poniżej instrukcja wykonania zabawki:




    Źródło: ekokalendarz.pl

    1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście swoje święto radośnie obchodzili już do końca roku szkolnego. Pan Jarosław proponuje, abyście zobaczyli, jak wygląda życie dzieci w różnych zakątkach świata:







    Kilka sposobów na to jak samemu wykonać zabawkę:



    Teraz z pewnością przyda się wszystkim trochę ruchu:





    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 25-29

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień czas od 25.05.2020

    Przygotowały: mgr Barbara Górska, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk

    Witajcie,

    Pani Alicja zaprasza Was w tym tygodniudo pobudzenia wyobraźni i wykonania ćwiczenia kreatywności. Oto kilka łatwych technik plastycznych i sztuczek rysunkowych oraz pomysłów na prace nimi wykonane do próbowania samemu w domu:

    Może przydadzą się Wam te pomysły na lekcje plastyki? Zapraszamy do zabawy.







    Szczególnie trudne wydaje nam się malowanie kwiatów. Wcale nie musi tak być. Oto kilka prostych technik:







    Na pewno wszyscy pamiętacie o tym, że jutro jest „Dzień Matki”.

    Pani Barbara przygotowała dla was propozycje prezentu dla mamy w postaci ślicznej kartki.
    Na filmiku zobaczycie jak można samodzielnie przygotować kartkę dla mamy - która będzie na pewno miłą niespodzianką dla niej.



    Z okazji Dnia Mamy Pani Małgorzata proponuje kilka pomysłów na przygotowanie prezentu – niespodzianki. W dniu 26 maja zaskoczcie swoje ukochane Mamy własnoręcznie przygotowanym pysznym śniadaniem, wykonajcie słodkie bukiety, pachnące lampiony oraz ciekawe kartki i laurki z serduszkami.







    Pani Katarzyna już w zeszłym tygodniu proponowała i przypominała o tym jakże ważnym święcie, dlatego dziś zaprasza Was, do wykania pudełeczka dla mamy i nie tylko do dokończenia laurek i przypomnienia sobie piosenki z zeszłego tygodnia, która i tu w propozycjach innych nauczycieli wybrzmiała, ale i do zajęć ruchowych. Zaproście do tańca swoje ukochane mamusie.
    Uwaga, zaczynamy:











    Pan Jarosław również przypomina o tym, że ostatni tydzień maja tradycyjnie należy do naszych mam - 26 maja przypada bowiem Dzień Matki. Pamiętajcie, by Wasze mamy czuły się wyjątkowo nie tylko w tym szczególnym dniu, ale również w pozostałe dni roku. W końcu nikt nie zasługuje na tak wielki szacunek jak właśnie One.

    Piosenki na Dzień Mamy







    Chcecie wykonać prezent dla mamy? Tu kilka porad jak taki prezent wykonać. Wybierzcie odpowiedni do Waszych możliwości.





    Na koniec bajka specjalnie na Dzień Mamy



    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 18-22

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień czas od 18.05.2020

    Przygotowały: mgr Barbara Górska, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk

    Witajcie,

    Pani Alicja zaprasza Was w tym tygodniu na: Spacer po majowej łące

    wyciągcie farby, kolorowy papier i nożyczki. Będziemy malować i tworzyć ukwiecone majowe łąki. Właśnie o tej porze wyglądają one najpiękniej, kiedy kwitnie na nich wiele gatunków roślin zielnych i żyje dużo ciekawych zwierząt. A że tak naprawdę jest proponuję najpierw posłuchać opowiadania Skrzata Borówki i Skrzatki Koniczynki, a następnie zabrać się do pracy. :)





    A może wolicie stworzyć piękną łąkę ze stempelków wykonanych przy pomocy pogniecionego papieru oraz patyczków kosmetycznych ? To bardzo proste.



    Żeby umilić sobie pracę możecie śpiewać razem z dziećmi piosenkę „Na majowej łące”



    i odgadywać majowe zagadki!



    Pani Barbara proponuje pomysł, jak zrobić ciekawe rzeczy ze zwykłych kolorowych kartek i nie tylko, miłej zabawy:



    W tym tygodniu Pani Małgorzata chce abyście poświęcili czas na przypomnienie życia świętego Jana Pawła II.
    Ponieważ obchodzimy właśnie: 100-lecie urodzin papieża Polaka - Jana Pawła II

    Z okazji setnej rocznicy urodzin tego wielkiego Polaka zachęcamy do zapoznania się z jego sylwetką, w oparciu o filmy zamieszczone poniżej.







    Pani Katarzyna proponuje dla Was i Waszych rodziców, z okazji rocznicy setnych urodzin Jana Pawła II, w dniu 18 maja projekcję filmów na kanałach:

    • TVP KULTURA - godz. 16.55 - Pielgrzym - film dok. Polska 1979
    • TVP1 - godz. 18.00 - Santo Subito – prorok naszych czasów - koncert z okazji 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II

    Pani Katarzyna proponuje też zaprojektowanie kartki Urodzinowej dla Jana Pawła II (po powrocie do szkoły powiesimy je na naszej ściance).

    Następnie możecie rozwiązać łamigłówki i różne zadania dla większych i mniejszych:



    Po tych ćwiczeniach przejdziemy do zumby, poćwiczmy do "Sofia", którą wykonuje Alvaro Soler:



    Pamietajcie też, że zbliża się wielkimi krokami Dzień Mamy, to już za tydzień, nie zapominajcie o naszych piosenkach, nauczcie się ich dla swojej mamy:



    Dla swojej Mamy możecie wykonać też lub

    Pan Jarosław również przypomina o tym, że 18 maja 1920 w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy święty Jan Paweł II i zaprasza do obejrzenia filmu animowanego przedstawiającego jego historię:



    W 1991 roku papież Jan Paweł II spotkał się z polskimi dziećmi na konferencji prasowej. Relację z tego wydarzenia wyemitowano w programie „Ziarno”.



    Jedną z najważniejszych rozrywek ludzi z całego świata jest taniec. Zanim jednak nauczymy się tańczyć, musimy najpierw opanować poczucie rytmu. Tu kilka praktycznych wskazówek:





    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 11-15

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień czas od 04.05.2020

    Przygotowali: mgr Barbara Górska, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk

    Witajcie,

    W tym tygodniu pani Małgorzata zaprasza Was na mini warsztaty artystyczne, w czasie których nauczycie się wykonywać wiosenne motyle, stanowiące ładną i ciekawą ozdobę naszych domów i mieszkań. Wszystkich amatorów rękodzieła zachęcam także do własnoręcznego wykonania łapaczy snów, oczywiście w wiosennym wydaniu.
    Potrzebne instrukcje i cenne wskazówki znajdziecie w filmikach zamieszczonych poniżej. Czekamy na zdjęcia efektów Waszej pracy. Życzymy udanej zabawy.



    Pani Barbara z kolei proponuje rysunki 3D – zaczarowany świat.
    Zajęcia wprowadzą was w świat „magii” - dla chętnych instrukcje jak rysować obrazki 3D. Z pozoru bardzo trudne ale wcale tak nie jest.
    Wybierzcie sobie z proonowanych instrukcji tę która podoba wam się najbardziej (albo kilka) i życzę miłej zabawy.



    Pani Katarzyna zaprasza Was natomiast jak zwykle, by wolny czas poświęcić na wykonanie prac plastyczno-technicznych.
    Na początek wykonajcie i inne ciekawe .

    Już we wtorek, 26 maja, będziemy świętować Dzień Mamy, dlatego pani Katarzyna przygotowała dla Was propozycje na wykonanie prac dla Waszych ukochanych mam.

    Po wykonaniu niespodzianki dla mamy, nauczcie się jednej z poniższych piosenek: "Jesteś mamo skarbem mym" lub "Kocham Cię TI AMO JE T'AIME" dla mamy:



    Kolejną propozycją jest też wykonanie

    Wiosna w pełni, ale pogoda w tym tygodniu ma nas nie rozpieszczać. Pan Jarosław proponuje więc kilka zabaw, które można przeprowadzić w domu oraz piosenkę o Zuzi - jeśli chcecie zaśpiewać, to na ekranie wyświetla się tekst piosenki.







    W tym tygodniu pani Alicja zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt naszego życia, amianowicie na odżywianie.
    Nasze posiłki powinny być zrobione nie tylko ze zdrowych produktów, ale żeby nam smakowały, powinniśmy je czysto przyrządzić i estetycznie podać. Pani Alicja zaprasza Was na małe warsztaty kulinarne.
    Będziemy przyrządzać kolorowe kanapki i przekąski, a może kilka z nich przygotujecie w przyszłym tygodniu Waszej mamie z okazji jej święta? Do dzieła:







    Upieczmy gofry:



    A teraz naleśniki o wesołych kształtach:



    Pamietajcie: To co gorące, przyrządzajcie pod okiem dorosłych!

    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 04-08

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień czas od 04.05.2020

    Przygotowali: mgr Barbara Górska, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk

    Witajcie,

    Pani Barbara na swoje poniedziałkowe zajęcia proponuje Wam narysowanie wiosennej łąki. Wszyscy wiedzą jak wygląda łąka niektórzy z Was na świetlicy prosili o gotowe szablony i ich inwencja (pomysłowość) ograniczała się do wybpru kolorów, którymi wypełnialiście gotowe np. kwiatki.
    Tym razem p. Basia proponuje dziś, bez żadnych gotowych schematów, narysować Waszą łąkę marzeń.
    Temat: „Łąka naszych marzeń” pozostawia Wam nieograniczone pole do popisu.
    Podpowiedzi jak samodzielnie narysować kwiaty poniżej:



    Siedzenie przed komputerem, do którego obecnie jesteśmy niemal codziennie zmuszeni nie jest zdrowe dla naszego organizmu. W przerwach między odrabianiem kolejnych lekcji pani Alicja proponuje Wam JOGĘ, zestaw ćwiczeń, który redukuje stres, ułatwia koncentrację i wzmacnia kręgosłup. Ruch jest bardzo ważny w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, a zwłaszcza siły i elastyczności mięśni i kręgosłupa. Joga nas również wycisza i uspokaja.
    Na ten tydzień pani Alicja przygotowałą zestaw jogowych opowieści ruchowych.
    Oderwijcie się od komputera, poćwiczcie razem z bohaterami filmów oraz posłuchajcie pięknych bajek:





    Pierwszy tydzień maja z pewnością kojarzy Wam się ze świętem strażaków. Rzyki słyną z odważnych strażaków, którzy każdego dnia chronią nas przed pożarami, powodziami i innymi zagrożeniami. Z okazji ich święta pan Jarosław przygotował dla Was kilka strażackich zabaw.

    Na początek rozgrzewka, bo każdy strażak musi dbać o kondycję fizyczną:



    Teraz wspaniała strażacka zabawa:



    Dla odpoczynku opowieść o tym „Jak Wojtek został strażakiem”:



    Na koniec dwie piosenki o dzielnych strażakach:





    Na dzień 4 maja pani Małgorzata przygotowałą propozycję związaną z obchodami Międzynarodowego Dnia Strażaka.
    W związku z tym świętem chcielibyśmy podziękować wszystkim strażakom za ich ofiarną i pełną poświeceń służbę.
    Być może wśród Was są osoby, które marzą o tym, by w przyszłości wykonywać ten trudny, ale przynoszący dużo satysfakcji zawód? Zapraszamy do obejrzenia filmów z Waszej ulubionej serii:



    Na ten dzień pani Katarzyna z kolei proponuje wykonanie pracy plastycznej: strażaka - ludzika z papieru.
    Będziecie potrzebować do tego następujące materiały:

    • czarna kartka techniczna A4
    • czerwona kartka papieru
    • żółta bibuła
    • czarna plastelina
    • czarny i czerwony drucik kreatywny
    • wata
    • przezroczysta siateczka foliowa
    • klej (Amos w sztyfcie)


    Dokładny opis wykonania znajdziecie TUTAJ >>>, a filmik z instrukcją wykonania macie poniżej:



    Po wykonaniu powyższej pracy plastycznej pani Katarzyna ma kolejną dla Was i Waszych rodziców propozycję, tym razem ciekawy i lubiany przez dzieci eksperyment.
    Możecie wykonać w domu przy pomocy oczywiście rodziców: ŻELKI DO KĄPIELI

    Do zrobienia takiego żelka potrzebujemy:

    • 150 ml żelu pod prysznic lub płynu do kąpieli
    • 100 ml gorącej wody
    • silikonowe foremki do pralinek lub lodu
    • żelatyna spożywcza
    • sól
    • barwniki spożywcze (opcjonalnie)
    • brokaty w różnych kolorach (opcjonalnie)


    UWAGA: W wykonaniu żelków musi Wam pomóc osoba dorosła:
    Do bardzo gorącej wody (nie musi być wrząca, wystarczy bardzo gorąca) dodajemy torebkę żelatyny oraz sól i mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia.
    Teraz dodajemy żel pod prysznic i znowu mieszamy. Gdy masa jest gotowa można rozlewać ją na mniejsze porcje i do każdej z nich dodawać innego koloru barwnika spożywczego. Do silikonowych foremek do lodów lub pralinek nasypujemy odrobinkę brokatu i zalewamy kolorową masą. Gdy cała foremka jest już wypełniona wstawiamy ją na mniej więcej 2 godziny do lodówki. Potem delikatnie wyciągamy z foremek gotowe „żelki do kąpieli”.
    Życzymy wesołej kąpieli i czekamy na zdjęcia Waszych żelków.

    Natomiast w dniu 8 maja pani Małgorzata pragnie przypomnieć o równie ważnym dniu, jakim jest: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
    Z tej okazji zachęca wszystkie dzieci do przeglądnięcia swoich biblioteczek domowych i znalezienia interesujących pozycji do przeczytania.
    Poniżej zamieszczamy ciekawe propozycje na pochmurne i deszczowe dni.
    Życzymy przyjemnej lektury:



    Zapewne każdy z Was ma swoje ulubione książeczki, do których możecie wykonać ciekawe ozdoby.
    Pani Katarzyna proponuje teraz usiąść wygodnie i wykonać samodzielnie piękną zakładkę do książki według TAKICH wzorów >>>

    Kolejnego dnia z kolei pani Katarzyna zaprasza Was do do plastycznej przygody. Wcielcię się w artystów, którzy na podstawie swojej ulubionej książki malują swoje dzieła farbami, ale będą to nieco inne farby - ROSNĄCEJ FARBY
    Jak ją stworzyć?
    Do przygotowania naszych farb potrzebne są:

    • 1 szklanka soli
    • 1 szklanka mąki
    • 1 szklanka wody
    • barwnik spożywczy, starta kreda lub farby


    Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty, wykonujcie swoje prace jednak pod okiem dorosłych.
    Wykonanie:
    Sól, mąkę i wodę mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb.
    Aby nasze prace były kolorowe można zabarwić masę bazową barwnikiem spożywczym, startą kredą lub zwykłymi farbami.
    Tak gotowymi farbami namalujcie swój obraz według własnego pomysłu.
    Następnie z pomocą rodziców wypiecz rysunek w kuchence mikrofalowej przez około 30 sekund na mocy 800W.
    Dzięki temu farby wysychają, twardnieją i unoszą się tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.
    Prześlijcie do nas efekty swojej pracy, abyśmy mogli stworzyć galerię Waszych artystycznych dzieł.
    Poniżej linki z krótkim filmikiem instruktażowym:



    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 27-30

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy podświąteczny czas od 27.04.2020

    Przygotowali: mgr Barbara Górska, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Jarosław Szklarczyk

    Witajcie,

    Mamy nadzieję, że spełniliście prośbę p. Barbary G. i zebraliście po kilka rolek z zużytego papieru toaletowego.

    Zobaczycie jak w ciekawy i prosty sposób można wykonać ciekawe i przydatne drobiazgi do dekoracji Waszego pokoju. Oprócz rolek potrzebny będzie klej i farby – reszta zależy od Waszej inwencji, miłej zabawy.... pozdrawiam Barbara Górska



    Pani Katarzyna FP proponuje Wam w tym tygodniu 27 najlepszych pomysłów na zabawę. Wykorzystajcie różne techniki i pomysły, aby spędzić z rodzicami miło czas w domu. Sprawdźcie, jak sprawić, że nie będzie się niecierpliwić:
    GARŚĆ DOBRYCH POMYSŁÓW w jednym miejscu TUTAJ >>>

    W tym tygodniu przypada 1 maja - Święto Pracy. W Polsce pierwszy raz to Święto było obchodzone w 1890 roku.

    Natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest trzeciego maja na pamiątkę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w 1791 roku.
    W tym roku zatem obchodzimy 229 rocznicę tego wielkiego wydarzenia.
    Konstytucja to najważniejszy dokument w Państwie. Zawiera ona różne zasady działania w kraju, ale co dla nas najważniejsze – prawa i obowiązki obywatela.

    Poznajcie lub przypomnijcie sobie wiersz Władysława Bełzy: "KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY ..."

    — Kto ty jesteś?
    — Polak mały.

    — Jaki znak twój?
    — Orzeł biały.

    — Gdzie ty mieszkasz?
    — Między swymi.

    — W jakim kraju?
    — W polskiej ziemi.

    — Czym ta ziemia?
    — Mą Ojczyzną.

    — Czym zdobyta?
    — Krwią i blizną.

    — Czy ją kochasz?
    — Kocham szczerze.

    — A w co wierzysz?
    — W Polskę wierzę!

    — Coś ty dla niej?
    — Wdzięczne dziecię.

    — Coś jej winien?
    — Oddać życie.

    Spróbujcie ten wiersz przeczytać z podziałem na role. Pytanie niech zadają Wam rodzice, a Wy odpowiadajcie. Powodzenia!

    Teraz wysłuchajcie piosenki, możecie nauczyć się ją na pamięć:



    A teraz krótko o tym, że jesteście Polakami:



    Dodatkowo chcielibyśmy, aby wszyscy uczniowie, a zarazem oczywiście Obywatele, znali słowa hymnu państwowego. Zatem prosimy, abyście je sobie przypomnieli.





    Dopełniając Wasze zajęcia z okazji zbliżających się Świąt proponujemy też prace plastyczne i kolorowanki, które po wykonaniu możecie przykleić na okno, aby pokazać, że jesteście wzorowymi Obywatelami pamiętającymi o najważniejszych świętach w kraju.

    Jeżeli masz w domu drukarkę, to poproś rodziców wydrukowanie kolorowanki, Jeżeli nie masz drukarki, wierzymy w Wasze umiejętności - sami namalujcie, to co widzicie na obrazku, pokolorujcie i śmiało przyklejcie na okno.



    Drugiego maja obchodzimy Święto Flagi.
    Praca plastyczno - techniczna do wykonania znajduje się pod tym linkiem – FLAGA POLSKI Z ROLEK – PRACA PLASTYCZNA DLA DZIECI

    W tym tygodniu, tj. 29 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca.
    Z tej okazji p. Kasia ma dla Was ciekawą propozycję, zatem na moment odłóżmy nasze rozważania na temat majowych świąt.
    Oto kilka prostych układów tanecznych dla Was. Życzymy miłej zabawy.









    Pan Jarosław też przygotował na ten tydzień informacje dotyczące zbliżającego się pierwszego majowego weekendu, zwanego popularnie „majówką”, który obfitował będzie, jak juz wiecie, w cały szereg patriotycznych świąt państwowych. Począwszy od święta pracy (1 maja), poprzez święto flagi (2 maja), Konstytucji 3 maja (3 maja), skończywszy na Dniu Strażaka (4 maja).
    Zobaczcie co oznaczają nasze symbole narodowe, dlaczego polska flaga państwowa jest biało-czerwona, a na koniec zaśpiewajcie wraz z innymi dziećmi utwór „Witaj majowa jutrzenko”.









    W tym tygodniu p. Małgorzata P. zaprasza Was do zwiedzania europejskich Legolandów, które są ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że te filmiki będą dla Was inspiracją do wykonania figurek ulubionych zwierzątek. Być może chłopcy odkryją w sobie talent przyszłego inżyniera i stworzą z klocków Lego znaną budowlę. Czekamy na efekty Waszej pracy i przesłanie zdjęć wykreowanych dzieł.





    Pani Alicja proponuje Wam: Tydzień z mniszkiem lekarskim



    Wszyscy znamy tę roślinkę, którą potocznie nazywamy mleczem. Jest to oczywiście niepoprawna nazwa. Właśnie teraz zaczyna kwitnąć. Charakterystycznym kwiatem majowych łąk są właśnie żółte kwiaty mniszka lekarskiego. Lekarskiego, ponieważ roślina ta ma liczne właściwości lecznicze. Powinny docenić je osoby mające problemy z trawieniem, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Działa moczopędnie, odtruwa organizm, wzmacnia nasz układ odpornościowy. Syrop z kwiatów mniszka polecany jest również osobom zapadającym często na infekcje górnych dróg oddechowych.
    Na pewno niejeden z Was próbował tego pysznego syropu. Tym, którzy go nie znają polecam go samemu zrobić. Nie jest to trudne. Poniżej podaję przepis.

    Przepis na syrop z mniszka
    Przygotuj:
    1 litr kwiatów mniszka, 2 cytryny, 1 litr wody i 1 kg cukru.
    Oczyszczone kwiaty mniszka włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj przez około 15 min. Potem odstaw garnek na 24 godziny. Po tym czasie zawartość garnka odcedź przez sito. Kolejnym etapem będzie dodanie do otrzymanego wywaru soku z cytryn oraz cukru. Całość należy wymieszać i gotować na małym ogniu około 2 godziny – do czasu uzyskania konsystencji lejącego miodu. Na koniec syrop przelej do słoiczków. Uratuje Twoje gardło, gdy się przeziębisz?

    Żółte kwiaty mniszka, a po ich przekwitnięciu nasiona, które tworzą popularne „dmuchawce” są niezwykle urokliwe. Poniżej dwie plastyczne propozycje dla Was.
    Tworzymy piękne „mniszkowe obrazy” wykorzystując do tego rolkę po papierze toaletowym

    oraz słomkę lub rurkę do napojów.



    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 20-24

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy podświąteczny czas od 20.04.2020

    Przygotowali: mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Jarosław Szklarczyk

    ProponujNa najbliższy tydzień proponujemy:

    - Kilka eksperymentów z wodą do wykonania w domowych warunkach.

    Spróbujcie, na pewno będzie dużo zabawy - zamiast kwasu cytrynowego można użyć tabletki musującej (np. musujących witaminek), za niebieski barwnik może posłużyć nabój atramentowy do pióra. Niektóre eksperymenty należy wykonywać na podwórku, żeby w razie niepowodzenia nie nabrudzić w domu ;)





    A teraz proponujemy wykonać m. in. nurka Kartezjusza, domowego glutka czy też poeksperymetnować ze znikającym atramentem :)







    - Ziemia to wyspa zielona

    Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy wszystkie dzieci do nauki ekologicznych piosenek, promujących właściwe zachowania w stosunku do otaczającego nas środowiska:







    Polecamy również pasujące do tematu Dzień Ziemi kolorowanki

    KOLOROWANKI - dostępne są TUTAJ >>>


    A teraz czas na wykonanie pracy plastycznej pt. "Matka Ziemia"

    Matka Ziemia- praca plastyczna - dostępna są TUTAJ >>>


    Dzień ZIEMI - prezentacja dla dzieci z nagraniem:



    22.04.2020 - Dzień Ziemi - materiał do pracy zdalnej KLIKNIJ TUTAJ>>

    - Zachęcamy również do obejrzenia bajek edukacyjnych:









    W naszym kraju pojawiły się już bociany, które przyleciały do nas z ciepłych krajów. To dobra okazja, by z papieru wykonać swojego własnego bociana.



    Garść twórczych zabaw, które możesz przeprowadzić we własnym domu



    Sześć najlepszych eksperymentów dla dzieci

    Po pracy przy komputerze przyda Wam się trochę ruchu ze Świeżakami



    Życzymy udanej i bezpiecznej zabawy :)





  • 15.04.

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy podświąteczny czas od 15.04.2020

    Przygotowali: mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Jarosław Szklarczyk, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Barbara Górska

    Dzień dobry,
    Jak się czujecie? Witamy Was po świętach, na pewno chcecie już wrócić do szkoły. Zobaczyć sie z kolegami, koleżankami.
    Wierzcie, że My też. My również chcemy być już w szkole.
    Jednak ze względu na nasze bezpieczeństwo musimy jeszcze do 26 kwietnia zostać w domach, a potem jak mówią słowa piosenki "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" ...
    Tego Wam i sobie życzymy! Udanego dnia!

    PORTRET PANI WIOSNY – KONKURS

    Zachęcamy wszystkie dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną do wykonania portretu Pani Wiosny.
    Prace należy wykonać dowolną techniką, a interpretacja tematu zależy wyłącznie od Waszej inwencji twórczej.
    Czekamy na zdjęcia Waszych prac przesłanych drogą elektroniczną na adresy podawane już wcześniej przez wychowawców świetlicy.
    Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie rozwijającym wyobraźnię, kreatywność i uzdolnienia twórcze.

    Mamy dla Was propozycję z krótkimi wiosennymi piosenkami dla dzieci. Zaśpiewajmy razem :)









    Od 16 kwietnia obowiązywać nas będzie obowiązek zakrywania twarzy. A może taka maseczka z papieru?



    Propozycja na wolny czas poświąteczny - aby nie tylko siedzieć przed telewizorem, komputerem proponujemy zabawy w ogrodzie, na podwórku.
    Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na proste i rozwijające zabawy na świeżym powietrzu. Ale pamiętajcie! W swoim ogrodzie, na swoim podwórku, z rodzicami! 10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

    Po świętach pewnie wszystkim przyda się trochę ruchu. Zanim znowu będziemy mogli gimnastykować się na szkolnym boisku poćwiczmy najpierw w domu z Pipi Pończosznką.



    Pewnie się już zmęczyliście, więc odpocznijcie nieco przy piosence. Jeśli ktoś ma jeszcze siłę, to zróbcie jeszcze kilka skłonów.



    Teraz dla najbardziej wytrzymałych. Jeszcze trochę gimnastyki z Kubusiem Puchatkiem.



    Dzisiaj pani Barbara Górska ma dla Was kolejną propozycję na przyjemną i dającą dużą dawkę przyjemności zabawy w domu, wszelkie informacje o potrzebnych produktach znajdziecie na filmiku z youtube.
    Bardzo proszę Was o przygotowanie/ zbieranie w tym tygodniu/ pustych rolek po papierze toaletowym w następny poniedziałek zaproponuję Wam wykonanie fajnych rzeczy z nich.





  • 06.04.

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy przedświąteczny czas od 06.04.2020

    Przygotowali: mgr Barbara Górska, mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Małgorzata Pławecka, mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Jarosław Szklarczyk

    Witamy wszystkich,
    na ten przedświąteczny czas przygotowaliśmy dla Was następujące propozycje:

    samodzielne wykonanie „zajączków wielkanocnych” - fajna zabawa dla każdego - przedział wieku ... bez specjalnych wytycznych.
    Materiał do wykonania zajączków ogólnodostępny w każdym domu /ale najpierw zapytajcie kogoś dorosłego kto jest w domu - czy możecie zabrać to, co jest potrzebne do wykonania zajączków – żeby nie było problemów/.

    wejdź w poniższy link:




    Następna propozycja to wykonanie zająca z papierowej dłoni:



    oraz zajączków z rolek po papierze:



    a może spróbujecie wykonać kurki z opakowań na jajka


    Zapoznajcie się też z tematem tradycji wielkanocnych dawniej i dziś ... - TUTAJ>>>


    W tym tygodniu zachęcamy też do malowania, wycinania i eksperymentowania w wiosennym klimacie i z wiosną w tle ... - TUTAJ>>>



    Święta Wielkanocne w tym roku będą zupełnie inne od tych jakie pamiętacie z poprzednich lat. Brak możliwości wyjścia z domu i wzięcia udziału w pochodzie z palmami czy święcenia pokarmów jest dosyć dokuczliwe, ale największą wartością świąt jest to, że spędza je się w gronie najbliższych, co w obecnej sytuacji jest nawet przyjemnym „przymusem”. Nie zapominajmy jednak o wielkanocnych tradycjach. W końcu kolebką tradycji są nasze rodziny. Pomóżcie rodzicom w przedświątecznych przygotowaniach.







    Życzymy Wam zdrowych, spokojnych, ale także uśmiechniętych świąt oraz miłej zabawy,
    pozdrawiamy wszystkich świątecznie

    nauczyciele wychowawcy świetlicy: Barbara Górska, Katarzyna Fulara-Potoczny, Małgorzata Pławecka, Alicja Kołodziejczyk, Jarosław Szklarczyk













  • 27.03.

    Propozycje do zabawy i nauki

    Przygotował: mgr Jarosław Szklarczyk

    Na weekend proponuję Wam trochę ruchu, bo pamiętajcie, że siedzenie w przed komputerem jest niezdrowe. Pierwszą zabawa to rozgrzewka przed tańcem. Warto ją wykonać, by nie doznać podczas tańca kontuzji.

    Jeśli wykonaliście już rozgrzewkę czas na "Taniec zamrażaniec" z dobrze Wam znanymi Frankami. Do dzieła!





  • 27.03.

    Propozycje do zabawy i nauki

    Przygotowała: mgr Małgorzata Pławecka

    Zachęcam dzieci do kreatywnego spędzania wolnego czasu w domu. W filmikach zamieszczonych poniżej znajdziecie instrukcje potrzebne do wykonania ciekawych ozdób wielkanocnych.

    Efekty Waszej pracy zamieścimy na naszej stronie internetowej, zdjęcia można przysyłać na adres: biologia.rzyki@op.pl (w temacie wiadomości należy wpisać „świetlica”). Proponuję także ćwiczenia ruchowe w rytm muzyki i naukę tańca - „Latający dywan”:









  • 23.03.

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień: 23-27.03.2020

    Przygotowała: mgr Katarzyna Fulara-Potoczny





  • 23.03.

    Propozycje do zabawy i nauki na najbliżyszy tydzień: 23-27.03.2020

    Baranek wielkanocny z patyczków kosmetycznych

    Przygotowała: mgr Alicja Kołodziejczyk

Święta tuż - tuż, dlatego podsyłam Wam ciekawy i szybki pomysł na wykonanie ślicznego baranka wielkanocnego z prostych rzeczy, które każdy z Was znajdzie na pewno w domu. https://www.youtube.com/

Zdjęcia Waszych baranków mile widziane :)

Proszę przesyłać je na adres mailowy nenka00@gmail.com





  • 17.03.

    Propozycje do zabawy dla dzieci od 12.03.-20.03

    Przygotowali nauczyciele - wychowawcy świetlicy: Katarzyna Fulara-Potoczny, Alicja Kołodziejczyk, Małgorzata Pławecka






O szkole

W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego


Adres

Zespół Szkół Samorządowych
Rzyki, os. Szczęśniaki 1
34-125 Sułkowice
Tel (33) 875 15 20


O stronie

Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player