Informacje i wskazówki do pracy dla uczniów na czas trwania zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole.
Szanowni rodzice i uczniowie,
w tej trudnej sytuacji musimy polegać na uczeniu zdalnym.
Zachęcamy do systematycznej pracy w domu.
W razie pytań i wątpliwości jestem do Waszej dyspozycji.
Niebezpieczeństwa w górach latem
Przed Wami okres wakacyjny. Z pewnością wielu z Was wybierze się w tym czasie na wycieczkę w góry. Materiał, który dla was przygotowałam pokazuje z jakimi zagrożeniami możemy mieć do czynienia w porze letniej w górach. Warto się z nimi zapoznać przed wyruszeniem na szlak.
fot. Fotolia
Zapraszam do obejrzenia filmu TOPR i zapoznania się z informacjami w prezentacji.
ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM PIĘKNYCH, SŁONECZNYCH i BEZPIECZNYCH WAKACJI!
DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!
Przygotowałam dla Was dziś .
Pytania zawierają fragmenty przyrody ożywionej, nieożywionej, miejsc, budynków lub innych wytworów ludzi znajdujących się w naszej najbliższej okolicy.
Waszym zadaniem jest odgadnięcie co przedstawia zdjęcie?
Życzę dobrej zabawy ! :)
„Co w trawie piszczy ?”
Dziś chciałam Was zachęcić do wyjścia z domu na pobliską łąkę. Dobrze by było zabrać ze sobą jakieś szkiełko powiększające np. lupę, ale i bez niego również sobie poradzicie.
Zanim jednak pobiegniecie, przypomnijmy sobie czym jest łąka ?
Najprościej mówiąc łąka to miejsce (środowisko), gdzie rosną głównie trawy i rośliny zielne. Nie ma tu drzew ani krzewów. Żyją też na niej różne zwierzęta, najczęściej niedużych rozmiarów m.in. bezkręgowce, do których zaliczamy np. owady, pajęczaki i mięczaki. Znajdziesz tu także gryzonie, płazy np. żaby, ptaki, a nawet małe ssaki.
Obejrzyjcie przed wyjściem ciekawą prezentację, z której dowiecie się m.in.
Do oglądania małych łąkowych zwierząt chciałam Was dzisiaj zaprosić. Poniżej znajdziecie KLUCZ do rozpoznawania bezkręgowców na łące. Zabierzcie go ze sobą i próbujcie zgadywać „Co w trawie piszczy ?” :)
Przesłany klucz Wam w tym pomoże. Jeśli znajdziesz jakiegoś małego bezkręgowca i będziesz go chciał oznaczyć zacznij od STARTU. Obserwując dokładnie zwierzę i odpowiadając sobie kolejno na postawione w kluczu pytania dojdziesz w końcu do gatunku jaki udało Ci się znaleźć. Pamiętaj, żeby zwierzęta tylko obserwować, nie łapać, nie dręczyć. One tak jak Ty czują strach i ból.
Życzymy Wam udanej zabawy!
Źródło: zoo.wroclaw.pl
Wieprzówka – wycieczka ścieżką dydaktyczną.
Kontynuujemy temat rzeki. W tym tygodniu zapraszam Was na wycieczkę ścieżką dydaktyczną wzdłuż najciekawszych odcinków rzeki Wieprzówki. Przeczytajcie przewodnik przyrodniczy po kamieńcu rzecznym (kliknij na link), obejrzyjcie piękne kolorowe fotografie zrobione przez autora przewodnika – Pana Jana Zielińskiego i przeczytajcie komentarze pod nimi. Z pewnością rozpoznacie na zdjęciach wiele znanych Wam miejsc.
Po przeczytaniu na końcu publikacji umieszczono 10 pytań dotyczących naszej rzeki. Ciekawa jestem, czy uda Wam się na nie odpowiedzieć. :)
Życzę miłej lektury!
Jak wiecie w roku 2013 rzeka Wieprzówka, która swój początek bierze m.in. na stokach Leskowca i Łamanej Skały zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Rzeka Roku”, organizowanym przez Klub Gaja – zagłosowało na nią wtedy ponad 4 tysiące internautów. Nasza szkoła zgłosiła ją wtedy do konkursu. Otrzymała tytuł Rzeki Roku 2013. Za co ? Między innymi za piękne i unikatowe fragmenty jej koryta np. przełom z czarnymi łupkami wierzowskimi w Sułkowicach Bolęcinie, Rzykach i Zagórniku.
Dziś zapraszam Was na piękny rejs po rzece idealnej, na animowaną wędrówkę od źródła, aż po ujście. Dotrwajcie do końca, a na pewno się nie zawiedziecie.
Instrukcja poruszania się po animacji:
Proszę czytać tekst i klikać po kolei na wszystkie aktywne dymki i ikonki (np. obrazki zwierząt i roślin) które pojawiają się na całej trasie rejsu, zaczynając od „Źródło rzeki”, a kończąc na „Wyspa piaszczysta” przy ujściu. Ostatnie zdjęcie przy każdym aktywnym dymku czy obrazku to bardzo krótki film. Proszę go obejrzeć. To naprawdę super zabawa. Na pewno się Wam spodoba i dowiecie się z niej bardzo dużo o życiu na wszystkich odcinkach rzeki.
A jak dopłyniecie do ujścia rzeki i będzie chcieli jeszcze więcej to zachęcam Was do podróży po rzece przekształconej przez człowieka, żeby zobaczyć co grozi siedliskom i gatunkom występującym nad rzeką idealną, jeśli człowiek zacznie im przeszkadzać.
Na dole przy rzece przekształconej pojawią się ikonki z napisami np.: przemysł, rolnictwo, miasto, elektrownia wodna itd. Klikajcie na nie i patrzcie jak zmienia się rzeka idealna. Co się dzieje, gdy człowiek zaczyna ingerować.
Źródło: Kub Gaja
Po kliknięciu na link trzeba odrobinę poczekać, aż animacja się załaduje do 100 % , a potem RUSZAMY W DÓŁ RZEKI ! :)
Życzę dobrej zabawy !
Dziś chciałam Wam przybliżyć jednego z najbardziej rozpoznawalnych i bardzo lubianych ptaków, który właśnie do nas powrócił z ciepłych krajów. Chodzi mi oczywiście o bociana białego.
Ptak ten uważany jest za symbol Polski. Dowodem na to są wiosenne powroty bocianów do naszego kraju. I chociaż tam gdzie zimują mają zdecydowanie cieplej i więcej jedzenia to mimo to wracają do nas każdej wiosny. Zdarza się i w Rzykach zobaczyć przelatujące bociany białe, czasami zatrzymują się na łąkach czy polach w poszukiwaniu jedzenia. Stałych bocianich gniazd w naszej miejscowości nie ma, ale gniazduje u nas jego krewny, bardziej rzadki – bocian czarny.
Czy rzeczywiście Polska jest na tyle wyjątkowa dla bociana białego? Czy bocian biały zasługuje na takie uwielbienie?
Zapraszam Was dzisiaj do obejrzenia pięknego filmu przyrodniczego pt. „Kraina Tysiąca Bocianów”, który z pewnością odpowie na postawione wyżej pytania.
Temat: Szlaki turystyczne
Wiemy już co powinniśmy zabrać ze sobą na wycieczkę, a czy wiemy coś o szlakach turystycznych i o oznakowaniu na nich ? Co oznaczają kształty i kolory tabliczek i znaków na drzewach czy innych obiektach?
Zapraszam Was do obejrzenia prezentacji na ten temat.
Przeczytacie w niej również o znanych szlakach pieszych w Beskidach i ścieżkach dydaktycznych, także tych w naszej miejscowości.
Poznacie podstawowe zasady obowiązujące na szlakach turystycznych, a także jak wzywać pomoc w górach w razie wypadku.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji >>> KLIKNIJ TUTAJ >>>
Ekwipunek turysty, czyli co trzeba, a co warto zabrać w góry?
Moi mili, przed nami długi majowy weekend oraz coraz cieplejsze dni. Możemy już wybrać się na wycieczkę do lasu czy w góry.
Dziś przyjrzymy się ekwipunkowi turysty. Co tak naprawdę trzeba, a co warto zabrać ze sobą na górską wycieczkę. Jak zapakować plecak, żebyśmy nie nosili dużego ciężaru na plecach, a mieli wszystkie niezbędne rzeczy, które mogą się przydać w drodze.
Zapraszam Was do obejrzenia prezentacji TUTAJ >>>
Praca zdalna - materiały pobierz tutaj plik w formacie .pdf >>>>
Praca zdalna - materiały pobierz tutaj plik w formacie .doc >>>>
Praca zdalna - materiały pobierz tutaj plik w formacie .pdf >>>>
Praca zdalna - materiały pobierz tutaj plik w formacie .doc >>>>
W zeszłym tygodniu powitaliśmy wiosnę.
21 marca obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji obejrzyjcie krótki film uświadamiający nam jak ważną rolę spełniają lasy na Ziemi.
Następnie zapraszam Was do zabawy. Link poniżej przedstawia najczęściej spotykane zwierzęta w naszych lasach wraz z ich opisami.
Kliknij TUTAJ, by przejść DALEJ do tej publikacji >>>
Obok rysunków znajdują się instrukcje jak wykonać szkic, a następnie narysować opisane zwierzę.
Spróbujcie najpierw wykonać szkic wybranego przez siebie zwierzęcia wg podanego opisu, a następnie go ładnie pokolorować.
Wasze prace są mile widziane. Chętnych proszę o przesyłanie ich do mnie w formie zdjęcia na nasze grupy przez Messengera :)
Zrobimy z nich małą wystawę online.
Kultura materialna – to termin, który określa wszelkie rzeczy stworzone przez człowieka – zarówno przedmioty sztuki jak i przedmioty użytkowe, narzędzia oraz przedmioty życia codziennego. Do kultury materialnej zalicza się również sposoby wytwarzania tychże przedmiotów np. technologię produkcji stali, ceramiki, sposoby uprawy roślin i hodowli zwierząt itp.
Z kolei sztuka sakralna to nie tylko budowle sakralne czyli świątynie, ale również mniejsze obiekty kultu religijnego np. kapliczki, krzyże, rzeźby świętych, obrazy itp.
W celu zapoznania Was z budowlami sakralnymi i kulturą materialną naszej miejscowości zachęcam Was do obejrzenia prezentacji pt. „Śladami kultury materialnej Rzyk”:
https://drive.google.com/
Zapraszam Was do rozwiązania quizu na temat Beskidów: Quiz - kliknij TUTAJ >>>
Policzcie swoje punkty.
Odpowiedzi do quizu podeślę w kolejnym mailu.
Ciekawa jestem, kto z Was zdobędzie najwięcej punktów. ;)
Powodzenia. !!!
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player