Informacje z życia Przedszkolaków
"Motylki" i "Żabki" zawitały do ogrodu pani Marysi - prababci Victorii. Dzieci wysłuchały opowieści pani Marysi na temat roślin znajdujących się w ogrodzie, skorzystały również z atrakcji w postaci zabawy w ogrodzie.
W dniu 31 maja 2019r. w naszym przedszkolu zawitał niezwykły teatr . W rolę aktorów wcieliły się nauczycielki oraz rodzice dzieci wystawiając bajkę pt: „Rzepka". Bajka dedykowana była dla naszych milusińskich z okazji Dnia Dziecka. Wszystko odbywało się w wielkiej tajemnicy aby zrobić niespodziankę dzieciom.
Bajka wszystkim się podobała o czym świadczył śmiech dzieci, gromkie brawa oraz owacje na stojąco.
Dziękujemy wszystkim rodzicom , którzy brali udział w przedstawieniu za zaangażowanie, piękne bajkowe stroje oraz niezapomniane wrażenia.
Dnia 28 maja 2019 r. odwiedził nas Teatr „Latający Kapelusz” z Wieliczki. Wszystkie przedszkolaki obejrzały spektakl pt: „Przygody Robinsona Crusoe”. Razem z bohaterami przenieśliśmy się na bezludną wyspę, na której czekały niesamowite przygody. Aktorzy wprowadzili miłą atmosferę. Było dużo emocji i śmiechu. Dzieci mogły wcielić się w aktorów, np.: sterując statkiem, pomagając Robinsonowi.
22 MARCA 2018 – „ŚWIATOWY DZIEŃ WODY”
WARSZTATY „Czarowanie z gliceryny” przez grupę „Skrzatów” i klasę III. Bazę glicerynową delikatnie rozpuszczaliśmy na bardzo maluteńkim ogniu. Do rozpuszczonej masy dodaliśmy kilka kropel zapachu i barwnika i przelaliśmy ją do foremek. Całość odstawiliśmy do ostygnięcia tak na 1,5 h, aż masa stwardnieje. Efekt – wspaniały prezent na Dzień Matki.
22 MARCA 2018 – „ŚWIATOWY DZIEŃ WODY”
„Zerówkowicze” oraz klasa III odwiedziły muzeum regionalne, gdzie poznały dawne zawody, a także poznały mapę naszej gminy.
Przedszkole w Rzykach po raz pierwszy włączyło się do tego wydarzenia. Celem „SPRINTEM DO MARATONU” jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Dla wszystkich chętnych biegaczy przygotowaliśmy MEDALE i DYPLOMY. W tej edycji uczestniczyło 68002 biegających przedszkolaków z całej Polski, a pokonaliśmy łączny dystans w kilometrach 35069.16.
16.05.2019 - "Motylki" po raz kolejny wzięły udział w zajęciach z cyklu "Poznawanie wybranych polskich miast". Tym razem poznawały Warszawę.
22 MARCA 2018 – „ŚWIATOWY DZIEŃ WODY”
Udział w kampanii „Niosę pomoc!” dało Naszej szkole ZSS w Rzykach możliwość włączenia się w działania PAH (Polskiej Akcji Humanitarnej) poprzez udział w „Marszu po wodę”, w który włączyli się uczniowie klasy „O” oraz klasy V c. „Marsz” miał uświadomić dzieciom, iż są kraje, w których dzieci zamiast chodzić do szkoły muszą wędrować wiele kilometrów po wodę. Chcąc przekonać się, ile trudu potrzeba, aby przenieść 5 litrów wody na dystansie 6 km, sami podjęli ten wysiłek. Ponadto przesłaniem tej akcji było zdobycie wiedzy na temat problemów z dostępem do wody na świecie, uświadamianie skutków braku dostępu do wody oraz wspieranie działań PAH, których celem jest poprawa infrastruktury wodnej i sanitarnej na terenie państw globalnego Południa.
II miejsce dzieci z grupy „SKRZATY” Justyny Heredy i Filipa Guzdka (wych. JK Łysoń) w XIV Gminnym Konkursie „Andrychów – piękne miasto” organizator PP nr 3 w Andrychowie. GRATULUJEMY!
Zajęcia edukacyjne „W jaki sposób ludzie na świecie pozyskują wodę?” w ramach akcji PAH (Polskiej Akcji Humanitarnej). „Zerówkowicze” poznali istotę i przyczynę braku dostępu do wody, poznały różne sposoby pozyskiwania wody na świecie, przyczyny nierównego dostępu do wody na świecie, a także budowę i działanie studni z pompą ręczną oraz za pomocą doświadczeń odkrywali działanie systemu grawitacyjnego i kiosku wodnego.
Kreatywne zajęcia muzyczne dla „zerówkowiczów” prowadzone przez nauczyciela świetlicy p. Jarosława Szklarczyka. Dzieci poznały dźwięki różnych instrumentów oraz możliwość ich generacji za pomocą keyboardu.
W tym dniu grupę "Motylków" odwiedziła pani pielęgniarka Iwona, opowiedziała dzieciom na czym polega praca pielęgniarki. A na zakończenie przeczytała wiersz J. Brzechwy "Katar" w ramach akcji "Mały Miś w świecie wielkiej literatury - czytające przedszkolaki".
W czwartek- 28 lutego grupę "Żabki” odwiedziła pielęgniarka- Pani Iwona. Przygotowała dla przedszkolaków krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o higienę i opowiedziała na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się , w jaki sposób można zapobiegać infekcjom oraz jak ważne jest przestrzeganie higieny w domu i przedszkolu. Pielęgniarka przybliżyła dzieciom również niezbędne przybory i opatrunki jakie są potrzebny do podstawowego badania osoby pokrzywdzonej.
Serdecznie dziękujemy pani Iwonce za przybycie oraz podzielenie się swoją wiedzą i dobre rady.
W tym dniu grupę "Motylków" odwiedziła pani pielęgniarka Iwona, opowiedziała dzieciom na czym polega praca pielęgniarki. A na zakończenie przeczytała wiersz J. Brzechwy "Katar" w ramach akcji "Mały Miś w świecie wielkiej literatury - czytające przedszkolaki".
Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu w dniu 28 luty odbył się długo oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. Przedszkolaki do wspólnej zabawy zaprosiły wszystkie dzieci ze wsi, które nie uczęszczają jeszcze do przedszkolaków.
W tym dniu przenieśliśmy się do WIELKIEJ KRAINY BAJEK. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu, obok księżniczek, motylków, rycerzy, muszkieterów, piratów czy żołnierzy - komandosów, pojawiły się postaci z ulubionych bajek Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w Butach. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i konkursami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia.
Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
Czy zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby obok nas chadzały dinozaury? Dzieci z klasy "0B" dnia 22 lutego gościły u siebie Paulinę - studentkę I roku pedagogiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wzięły udział w zajęciach poświęconych tym potężnym i groźnym mieszkańcom Ziemi. Dzieci wysłuchały krótkiej historii o występowaniu dinozaurów, o tym czym się żywiły oraz które z nich były najmniejsze, a które największe. Niektóre przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na ten temat. W trakcie zabawy ruchowej wcielały się w te gigantyczne zwierzęta. Pięknie kolorowały postaci dinozaurów i wspólnie umieszczały je na przygotowanej makiecie. Zajęcia zakończyły się wykonaniem wspólnej fotografii.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z tych zajęć.
Występy dzieci z grupy "Skrzaty" i „Promyczki” w tańcu "Andrychowska Polka" na balu karnawałowym, który już po raz dwunasty został zorganizowany dla podopiecznych Stowarzyszenia Dzieci Serc przez uczniów ZSS w Rzykach.
07.02.2019r. - "Motylki" w tym dniu poznawały kolor BIAŁY, uczestniczyły w zabawach badawczych ze śniegiem i wybranymi produktami spożywczymi.
10 stycznia Sówki przygotowały dla swoich Kochanych Dziadków przepiękną uroczystość. Wierszykami i piosenkami podziękowały za miłość, którą otrzymują od nich każdego dnia.
21.12.2018 r. - w tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z muzykiem folklorystą panem Jacentym Ignatowiczem. W programie były: góralskie gawędy, śpiew, kolędy, pastorałki i muzykowanie na unikatowych instrumentach ludowych. Program artystyczny pobudził wyobraźnię dzieci i zainteresował tradycjami związanymi z góralskim muzykowaniem.
21.12.2018 r.- przedszkolaki wzięły udział we wspólnej Wigilii, podczas spotkania została przybliżona dzieciom historia Bożego Narodzenia, zwyczaje świąteczne. Śpiewaliśmy wspólnie kolędy i składaliśmy sobie nawzajem życzenia świąteczne.
Świąteczne spotkanie „zerówkowiczów” z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Gość to uczestnik programu I edycji programu „MAM TALENT” emitowanego w telewizji. Pan Jacenty zaprezentował instrumenty, na których świetnie grał, włącznie z piłą, ponadto opowiedział w zwyczajach panujących w górach w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Dnia 19 grudnia nasze Przedszkole odwiedził Teatr Eden ze spektaklem pt. ”Odważny pastuszek”. Poznaliśmy historię pasterza Dawida, który dzięki swojej odwadze pomógł Królowi Saulowi zapanować nad jego złym humorem. Przedstawienie zaangażowało dzieci do współtworzenia akcji. Przedszkolaki pomagały budować zagrodę dla owieczek, wkładały owieczki do niej, śpiewały i tańczyły piosenkę dla króla. Dzieci z radością podziwiały kolorową scenografię, stroje i grę aktorów.
Spektakl niósł ze sobą silny przekaz uczący dzieci szacunku dla słabszych i mniejszych, a bycie dobrym i miłym dla innych potrafi czynić cuda.
W tym dniu "Motylki" poznawały miasto Zakopane. Wysłuchały "Legendy o Podhalu". A następnie oglądały rekwizyty związane z Podhalem.
Święty Mikołaj ze swoimi Śnieżynkami odwiedził 6 grudnia grupę "Sówek”. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzy przedszkolaków. Dzieci powitały Mikołaja piosenką, a on w zamian obdarował każdego z nich słodkim prezentem.
Największą jednak atrakcją okazały się zabawki, które "Sówki” otrzymały do sali przedszkolnej. Jest to rzecz niebywała, aż dzieci zaniemówiły z wrażenia.
Przedszkolaki podziękowały Mikołajowi pięknie wyrecytowanym wierszem. To kolejny dzień niezapomnianych przeżyć.
Dzieci z przedszkola uczestniczyły w bardzo ciekawym i fascynującym spotkaniu z Mikołajem oraz jego Elfami. Była wesoła zabawa przy muzyce, wyścigi na wesoło oraz podarunki. Ponadto wielką atrakcją była wizyta dwóch psów rasy haski w zaprzęgu Mikołaja.
30 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych za sprawą trzech wróżek: Magdy, Ani i Kamili uczennic klasy VI b.
Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się czas na pyszny poczęstunek. Ten dzień był również okazją do integracji z grupą "Promyczków”. Przedszkolaki na pewno zapamiętają go na długo.
Dzieci z grupy „Skrzaty” i „Promyczki” poznawały tradycyjne wróżby, a także bawiły się przy muzyce.
Środa 28 listopada był niezwykłym dniem w przedszkolu dla dzieci z grupy "MOTYLKÓW". Tego dnia w ramach cyklicznie organizowanych raz w danej porze roku kolorowego dnia, w przedszkolu królował jeden kolor. A jaki? Ponieważ mamy jesień, był to kolor- CZERWONY. Dzieci były ubrane w tym dniu na czerwono. Nasza sala udekorowana na czerwono, zabawy z kolorem czerwonym, wszędzie cudownie czerwono oraz bardzo ciekawie i wesoło. Był to dzień pełen wrażeń, a uśmiech na twarzach dzieci świadczył, że ciekawie i wesoło spędziły czas.
26 listopada świętowaliśmy w grupie "Sówek”- DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.
Mimo coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, pluszowy miś zawsze znajdzie miejsce w sercu dziecka. Tego dnia każda "Sówka" przyniosła swego najmilszego misia. Przedszkolaki przedstawiały swoje zabawki, bawiliśmy się przy "misiowych" przebojach. Nauczyliśmy się śmiesznego wierszyka o misiach, zagadywaliśmy zagadki. Zintegrowaliśmy się w grupach wykonując portret misia, a na koniec każdy zajadał się żelkowymi misiami.
Uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze.
23.11.2018r. "Motylki" w tym dniu przyniosły do przedszkola swoje pluszowe misie i uczestniczyły w zabawach integracyjnych.
To akcja, do której przyłączyły się dzieci z „O” A. Wprowadzeniem do zajęć była rozmowa nt. poczucia bezpieczeństwa w oparciu o ilustrację. Następnie dzieci zastanawiały się nad swoją codziennością w przedszkolu i wspólnie stworzyły „łańcuch pomysłów”, który ma służyć temu, aby wszystkie dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie. Tutaj dzieci skupiły się na zachowaniu na terenie przedszkola i podawały konkretne sytuacje, które zapisywała nauczycielka na niebieskich kartonikach. Na koniec była wspólna zabawa z niebieskimi balonikami – w kolorze UNICEF.
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę. Kolorowe kredki, bardzo lubię!
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę!”
Kredki są najlepszymi przyjaciółmi każdego przedszkolaka. Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają fantazję oraz wyobraźnię, a także kształtują małe paluszki.
22 listopada w naszej placówce "Żabki” oraz "Sówki” obchodziliśmy dzień kredki. Tego dnia dzieci poznały różne rodzaje kredek, utrwalały kolory, wysłuchały także opowiadania oraz pobudzały wyobraźnię odpowiadając na pytanie "Co namalowalibyście kredką w kolorze... ?” Przedszkolaki wesoło pląsały również w rytm piosenki "Kolorowe kredki", a na koniec pięknie ozdobili sylwety kredek metodą wydzieranki.
21.11.2018 r. w tym dniu odbyło się Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka w grupie "Motylków".
Dnia 19 listopada na bibliotecznej scenie wystąpiła grupa 18 przedszkolaków. Uczestniczyli oni w konkursie pod hasłem "Jestem Polką i Polakiem". Dzieci zaprezentowały zebranym wiersze o tematyce patriotycznej. Każdy uczestnik wykazał wysoki poziom recytacji. Uczestników oceniało jury w składzie: p. J. Matlak, p. K. Stasiowska-Jarosz oraz p. M. Formas.
Oto wyniki:
GRAND PRIX - Dawid Stawowy
I miejsce - Szymon Kopciuch, Aleksandra Budniak, Gabriela Młocek
II miejsce - Bartosz Kiszczak, Tomasz Kowal, Dorian Hałoński, Filip Guzdek, Weronika Pietras
III miejsce - Jakub i Filip Noszka, Marcel Gawryś, Kacper Skowron, Natalia Żydek, Kacper Płonka,
Milena Nowak, Justyna Hereda, Sebastian Homel
Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i słodką niespodziankę.Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W roku 100 – lecie Niepodległości Polski spotkanie muzyczne odbyło się pod hasłem „Kocham Cię Polsko!”.
Przedszkole Publiczne w Rzykach wraz z Parafią pw. św. Jakuba w Rzykach przyłączyło się do obchodów święta poprzez organizację dla społeczności lokalnej Marszu Niepodległościowego z flagami biało – czerwonymi. Przedszkolacy zaprosili mieszkańców Rzyk na Biesiadę Patriotyczną do remizy strażackiej OSP, gdzie wystąpili w programie słowno – muzycznym, odtańczyli taniec „Andrychowska Polka”, chętni rodzice: Łukasz Ryszka, Agnieszka Beer, Agnieszka Cibor, Anna Skowron oraz Wioleta Żydek w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytali legendę Wandy Chotomskiej „O Lechu, Czechu i Rusie”.
Podczas Biesiady nie mogło zabraknąć śpiewu pieśni patriotycznych, do których akompaniował organista pan Michał Fryś.
To uroczyste spotkanie zakończyliśmy pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez panie z KGW w Rzykach.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie w tak uroczystym i ważnym dniu dla każdego Polaka.
09.11.2018r. - w tym dniu w grupie "Motylków" odbyły się warsztaty z rodzicami. I tak wspólnymi siłami przygotowaliśmy kotyliony, flagi oraz ozdoby na święto 11-tego listopada.
NARODOWE ŚPIEWANIE „MAZURKA DĄBROWSKIEGO”. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie ZSS w Rzykach zebrali się na hali sportowej, aby odśpiewać wszystkie cztery zwrotki naszego Hymnu. Było pięknie i wzniośle.
100 – lecie Niepodległości Polski. Cała społeczność szkolna, jak również „zerówkowicze” uczcili to święto uczestnicząc w uroczystej akademii.
05.11.2018r. - w tym dniu "Motylki" i "Żabki" obchodziły MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Przedszkolaki wraz z p. Martą Formas przeniosły się na Wyspę Bajek. Był to dzień pełen uśmiechu, zabaw, i magicznych wrażeń.
W kalendarzu świąt nietypowych 5 listopada to Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w grupie SÓWEK pani bibliotekarka Marta Formas zorganizowała dla dzieci ciekawe zajęcia. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych, odgadywały zagadki , wysłuchały legendy o smoku wawelskim, a na koniec kolorowały swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Ten dzień dostarczył dużo wrażeń i pozytywnej energii w naszej grupie .
Dnia 5 listopada, w Święto Postaci z Bajek, dzieci z klas 0A i 0B pod opieką pań Jolanty Matlak i Katarzyny Kowali uczestniczyły w zabawach, których organizatorem była biblioteka. Za sprawa magii dzieci przeniosły się na Wyspę Bajek. W trakcie zabawy leciały bajkowym samolotem, rozpoznawały bajki i wędrowały po bajkowym lesie. Niektóre dzieci zaprezentowały piękne stroje: księżniczki, kota, supermena i czarownicy. Wszyscy wspaniale się bawili.
30.10.2018r. – w tym dniu „Motylki” uczestniczyły w zajęciach związanych z poznawaniem wybranych polskich miast, związanych z nimi legend i tradycji.
„Jak powstaje chleb?” – na to pytanie nasze ,,Żabki" już doskonale znają odpowiedź. Dzieci w dniu 24 października wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do piekarni w Rzykach, gdzie zostali w ciekawy i praktyczny sposób zapoznani z procesem wypieku pieczywa. Nasze przedszkolaki obejrzały piekarnię, poznały różne urządzenia w niej wykorzystywane, a także miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy piekarza. Na zakończenie pobytu, każdy przedszkolak otrzymał pyszny poczęstunek.
Z tej okazji wybraliśmy się do pobliskiej piekarni. Podczas wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Dzieci z wielkim zapałem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Przedszkolaki obserwowały jak piekarz wkłada chleb do pieca, proces przesiewania mąki oraz maszynę mieszającą ciasto na chleb. Mieliśmy również okazję przyglądać się pracy cukierników. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi ciasteczkami oraz pączkami. W zamian zrewanżowały się pięknie wyrecytowanym wierszem oraz książeczką w kształcie bochenka chleba. Gdy wróciliśmy do przedszkola dzieci uczestniczyły w zajęciach, w których rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych.
Dziękujemy właścicielom oraz pracownikom "Piekarni u Jakuba" w Rzykach, dzięki którym mogliśmy przeżyć tę edukacyjną przygodę.
Dzieci z grupy „O” A poznały historię przybycia Photona na Ziemię. Photon to mały robot, który zaginął w przestrzeni kosmicznej i trafił do nas. W trakcie lotu nastąpiła awaria urządzeń i robot wszystko zapomniał, dlatego „zerówkowicze” uczą go tego, co sami poznają w przedszkolu.
Dzieci z klas I – III uczestniczyły w bardzo ciekawym i fascynującym spotkaniu z gadami, dzięki któremu dzieci (i nie tylko) mogły obalić zakodowane mity dotyczące wrażeń dotykowych. Skóra gadów jest bardzo delikatna i wcale nie jest śliska i nieprzyjemna.
Biblioteka zaprosiła przedszkolaki do udziału w konkursie plastycznym. Temat konkursu: "Portret Kaczki Dziwaczki". Autorzy prac wykazali się dużą kreatywnością i wykonali wspaniałe portrety. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Prace można oglądać w bibliotece szkolnej.
11.10.2018 r. – grupy przedszkolne: „Motylki” i „Żabki” uczestniczyły w zajęciach, w ramach akcji edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Na początku zajęć dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie: „Co to jest powietrze?”, biorąc udział w doświadczeniach z balonikami i butelkami. Wysłuchały opowiadania „Powietrze”, uczestniczyły w zabawie ruchowej do piosenki „Czyste powietrze”, uczyły się refrenu, który na koniec zajęć wspólnie zaśpiewały. Poznawały zasady segregacji odpadów (kolory pojemników: żółty, zielony, niebieski, brązowy, czarny). Na zakończenie zajęć wykonały pracę plastyczną.
Oczyszczacz powietrza w przedszkolu w Rzykach
Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
PRZEDSZKOLE W RZYKACH ORGANIZUJE AKCJĘ:
„POMAGANIE JEST SUPER”
Zbiórka dla DOMU SAMOTNEJ MATKI W WADOWICACH.
Potrzebne artykuły to: środki pielęgnacyjne dla dzieci, proszki i płyny do prania, kaszki mleczno – ryżowe, kakao, płatki śniadaniowe itp.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w organizowaną zbiórkę.
Czas trwania zbiórki: 02.10.2018r. – 19.10.2018r.
W dniu 4 października dzieci z grup "Żabki i Sówki” świętowały Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta to także żywe istoty, które zasługują na odpowiednie traktowanie i mają swoje prawa. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Wszystkie przedszkolaki słuchały wierszy, rozwiązywały zagadki oraz śpiewały i tańczyły do piosenek o tematyce związanej ze zwierzętami. W nagrodę za aktywne uczestnictwo w zabawie każde dziecko otrzymało plakietkę przyjaciela zwierząt. Zajęcia przygotowały mgr Beata Mrzygód oraz Karina Godawa.
Dnia 26 września 2018 roku w Przedszkolu oraz w klasach 1 Szkoły Podstawowej odbyło się spotkanie z panią Ela pracującą w Straży Miejskiej oraz panem Piotrem policjantem.
Goście przedstawili dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wskazali konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieciaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami.
Przedszkolaki z oddziału Sówki i Żabki w podziękowaniu za wizytę wręczyły samodzielnie zrobione laurki.
25.09.2018r. – grupa „Motylki” poznawała jesień metodą „Porannego kręgu”.
Cel etapowy:
- poznawanie świata przyrody jesienią – jej żywiołu (powietrze), barwy (żółta),
dźwięku (dzwony rurowe), zapachu (lawendowy).
Cele szczegółowe (dziecko): - wielozmysłowo poznaje świat;
- stymuluje wszystkie zmysły;
- podnosi własną aktywność.
We współpracy z biblioteką szkolną w dniu 25 września odbyły się ciekawe zajęcia w grupie Sówek o tematyce jesiennej. Pani Marta i Paulina Formas przygotowały dla dzieci wiele ciekawych zabaw i zagadek. Wszystkie przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach.
20 września 2018 r. – „Zerówkiwcze” w tym dniu świetnie bawili się w Magicznej Osadzie na Czarnym Groniu, ale największą atrakcją była degustacja pieczonych ziemniaków, a także samodzielne pieczenie chleba nad ogniskiem. Oczywiści wszystko pod bacznym okiem wychowawczyń i wspaniałych rodziców. Dziękujemy.
„Każda Żabka i Sówka wie,
że 20 września to wyjątkowy dzień
i w przedszkolu obowiązuje zasada taka -
wszyscy świętują dzień Przedszkolaka”
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem jest to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju człowieka.
Z tej okazji dzieci w oddziału „Żabki” oraz „Sówki” zostały zaproszone na halę sportową do wspólnej zabawy. Każde dziecko mogło skorzystać z takich atrakcji, jak np. malowanie tatuaży, zabawy z chustą animacyjną, zabawy z piłką, tor przeszkód, zagadki i tańce.
Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo.
Pomoc pani Karince i Beatce w organizacji tego wyjątkowego dnia wykazali uczniowie i uczennice klasy szóstej.
Na zakończenie każdemu przedszkolakowi została wręczona odznaka Super Przedszkolaka oraz balonik.
3 września 2018 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player