Informacje z życia Przedszkolaków
Dnia 18 maja przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II.
Dlatego też biblioteka zaproponowała całej społeczności uczniów i przedszkolaków, jak również rodzicom i nauczycielom udział w akcji "100 kwiatów na 100-lecie urodzin Jana Pawła II". Akcja była rozpropagowana poprzez stronę internetową szkoły i gazetkę parafialną Parafii pw. św. Jakuba w Rzykach. Zdjęcia kwiatów były przesyłane drogą elektroniczną. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością. Widać duże zaangażowanie całych rodzin.
Uczestnicy akcji: Tomek I Arek Kowal, Yacine i Imena z mamą, Filip Pękala, Julia i Karol Młynarczyk, Kacper i Oskar Ptasznik, Kamila Zielińska, Maksymilian Rajda, Marta i Maciej Młynarczyk, Adrian, Klaudia i Nikola Łyczko, Milena i Natalia Mikołajek, Zosia, Kuba i Hania Kubieniec, Weronika Łysoń z mamą, Ola, Agnieszka, Weronika Bizoń z mamą, Szymon Siwiec, Zuzanna Kukuła z rodziną, Anastazja Grudzień - Surma, Zuzanna i Karol Góral, Paulina Formas.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak duży odzew na nasza akcję.
Na czym polega akcja?
Najprostsze wyjaśnienie – na pozostaniu w domu. Jednak siedzenie w domu nie musi być nudne czy bezproduktywne i chcemy, aby młodzi ludzie się o tym przekonali. Najbliższe tygodnie to wyjątkowa okazja, aby zrobić coś ważnego dla siebie i świata. Wśród materiałów znajdą Państwo kilka propozycji dla dzieci i młodzieży, jak wykorzystać ten czas w pożyteczny, ale i przyjemny sposób, np. na zmianę naszych przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne. Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę wszystkich na znaczenie higieny w tym czasie. Zachęcamy m.in. do udziału w międzynarodowym wyzwaniu #safehands - „czyste ręce”. Mamy nadzieję, że okaże się ono dobrą zabawą dla młodzieży.
Z myślą o wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie poszukują rzetelnych informacji, UNICEF uruchomił stronę internetową www.unicef-koronawirus.pl, na której znajdą Państwo sprawdzone informacje o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem; cenne porady, jak rozmawiać z dziećmi w tej trudnej sytuacji, jak młode osoby mogą dbać o swoje samopoczucie.
Przesyłam 3 załączniki/materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi.
JAK WALCZYĆ Z KORONAWIRUSEM
Co każdy młody człowiek może zrobić pozostając w domu?
ZESZYT ZADAŃ DLA NAJMŁODSZYCH
Dnia 9 marca biblioteka ogłosiła konkurs na kartkę wielkanocną. Trwał do końca marca. Ze względu na zaistniałą sytuację zmieniono jego formę. Prace przesyłano drogą elektroniczną. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom, którzy wspólnie ze swoimi pociechami mieli okazję spędzić czas na wspólnej pracy.
Autorzy prac: Wojciech Grzesiewicz, Wiktoria Boba, Sandra i Marcel Socała, Miłosz Nowak, Mieszko Wójcik, Marta Fijałek, Maja Rajda, Michał Łysoń, Karol Góral, Jakub i Hania Kubieniec, Hania Łysoń, Emilia Bielska, Dominki Nowak, Dawid Bartula, Anastazja Grudzień-Surma, Antoni i Filip Króliczek, Bartosz Rupik i Aleksandra Budniak.
W tym dniu każda dziewczynka poczuła się wyjątkowo. Koledzy przygotowali dla koleżanek piękne laurki. Potem był wspólny poczęstunek i zabawy ruchowe.
Głośne czytanie opowiadania „Mały Bury Miś cieszy się zimą” przez p. Beatę Mrzygłód, nauczyciela oraz specjalistę logopedę. Dzieci z grupy „Skrzaty” poznały ciekawe zabawy logopedyczne, dzięki którym ćwiczyły narządy aparatu mowy.
W tym dniu zerówkowicze zamieniły się w ufoludki. Przywitaliśmy się kosmicznym tańcem. Bardzo pasjonujący był quiz z wiedzy o kosmosie, w którym rywalizowali „Marsjanie” i „Wicherki”. Ufoludki wykazały się bogatą wiedzą na ten temat. Nagrodą były kosmiczne ciasteczka, które sami ozdabiali kosmicznymi pisakami.
Wesołe zabawy przedszkolaków przy muzyce. "TŁUSTY CZWARTEK" - kultywowanie tradycji, spożywanie pączków.
Dnia 20.02.2020r. poraz kolejny odwiedził nas Teatr Bajka z przedstawieniem pt. " Dobre rady". Dzieci w bardzo barwny i wesoły otrzymały bezcenne rady, jak mają się zachowywać wobec nieznajomych, w jaki sposób być bezpiecznym na drodze, a nade wszystko dzieci mają zawsze słuchać rodziców, a w szkole czy przedszkolu powinne być posłuszne wobec swoich wychowawców i opiekunów.
Dnia 18.02.2020 podczas Biesiady z książką dzieci z grupy " Sówki' świetnie bawiły się poznając wiadomości z zakresu " W układzie słonecznym".
22 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka zerówkowicze przedstawiły Jasełka.
15 stycznia Motylki uczestniczy w zabawach logopedycznych, w których tematem przewodnim była zima.
Świąteczne spotkanie przedszkolaków z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Poranny Krąg - stymulacja polisensoryczna według pór roku – ZIMA – kreatywne zajęcia dla „SKRZATÓW”, podczas których dzieci rozpoznawały kolor biały, poprzez doświadczenia polisensoryczne poznawały właściwości różnorakich materiałów: sypki i gruby makaron, woda oraz lód.
Dzieci z grupy „SKRZATY” poznały historię przybycia robota DASHA na Ziemię. DASH to mały robot, który ruszył w przestrzeń kosmiczną. W trakcie lotu nastąpiła awaria urządzeń i trafił do nas. Robot wszystko zapomniał i dlatego „maluchy” uczą go tego, co sami poznają w przedszkolu.
2.12.2019 r. nasze przedszkole odwiedził tata Julki z grupy "Żabek", który jest górnikiem. Przedszkolaki słuchały zaciekawione opowiadań Pana Jerzego o ciężkiej pracy górników.
29 listopada świętowaliśmy w grupie "Motylków” - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.
Mimo coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, pluszowy miś zawsze znajdzie miejsce w sercu dziecka. Tego dnia każdy "Motylek" przyniósł ukochanego misia. Zerówkowicze przedstawiały swoje zabawki. Pluszaki towarzyszyły nam w zabawach ruchowych. Nauczyliśmy się śmiesznego wierszyka oraz zgadywaliśmy zagadki o znanych misiach. Niesamowitą atrakcją okazało się robienie misiowych kanapek.
Wszystkie "Motylki” stwierdziły, że to cudowny przedszkolny dzień!!!!!!!!!
Wesołe zabawy z wodzirejem, wróżby oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W dniu 25.11.2019 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Rzykach w Przedszkolu Publicznym odbyło się spotkanie z Panią Anną Arendarczyk. Udział w prelekcji wzięli rodzice dzieci PP w ramach Ogólnopolskiej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. W spotkaniu wykorzystano film edukacyjny „GADKI z PSEM” fundacji Dajmy Dzieciom Siłę. Następnie miały miejsce rozmowy na temat ochrony dziecka przed zagrożeniami, komunikowania się z dzieckiem oraz utrzymywania dobrych relacji – stosowania właściwych metod wychowawczych bez agresji i przemocy. Działania służą wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców.
W ramach akcji dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w warsztatach z wykorzystaniem bajki „Bajka o Maurycym”, prowadzone przez P. Sylwię Błasiak.
Pedagogizacja rodziców odbyła się dzięki współpracy i pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie – Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego – Koalicja Przeciw Przemocy, Biblioteki Miejskiej w Andrychowie.
W poniedziałek 25 listopada w naszym przedszkolu dzieci z grupy "Żabek" obchodziły Święto Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki wraz ze swoimi maskotkami spędził ciekawy dzień w przedszkolu na wspólnych zabawach, tańcach oraz wykonaniu pracy plastycznej z podobizną misia.
Warsztaty muzyczne prowadzone przez pana Jarosława Szklarczyka dla grupy „SKRZATY”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i słuchały opowiadań pana Jarka dotyczących muzyki i instrumentów, a także samodzielnie podjęły się gry.
Nasza placówka wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
W ramach akcji społeczność naszej placówki podejmowała takie aktywności jak: niebieski ubiór, ozdabianie sal i korytarza balonami oraz serpentynami w kolorze niebieskim, uczniowie szkoły własnoręcznie podpisywali listę z wybranymi Artykułami z Konwencji o prawach dziecka, przedszkolaki przeszły korytarzami szkoły w „niebieskim marszu”, a nauczyciele organizowali zajęcia edukacyjne przybliżające prawa dziecka.
„Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. [...] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie”
(Janusz Korczak)
Żywa lekcja przyrody – spotkanie z płazami. Przedszkolaki oraz klasa 1a poznały ciekawostki dotyczące życia i zachowania płazów.
Dnia 20.11.2019 r. w grupie "Sówki" odbyły się warsztaty artystyczne pod kierownictwem p. Magdaleny Marcula. Podczas tych warsztatów dzieci wykonały bożonarodzeniowe witraże oraz świecie zapachowe. Będą to piękne upominki, które dzieci wręczą swoim rodzicom w czasie przedszkolnej wigilijki.
Dnia 19.11.2019 r. dzieci z gr. "Sówki" uczestniczyły w warsztatach muzycznych pod przewodnictwem p. Jarka Szklarczyka.
Lekka trema, barwne stroje i zachwyt widowni - to wszystko towarzyszyło najmłodszym uczestnikom konkursu "Przedszkolak na scenie". Dzieci zaprezentowały wiersze Juliana Tuwima. Miejscem zmagań była scena w bibliotece. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym kunsztem recytatorskim. Uczestników oceniały pani dyrektor Renata Gondko oraz panie Jolanta Matlak i Marta Formas.
Cele konkursu:
- prezentacja twórczości Juliana Tuwima
- kształcenie umiejętności recytacji u najmłodszych dzieci
- pokonywanie barier publicznych wystąpień.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Lena Biczak, Martyna Młynarczyk, Julia Kowalska, Marcelina Langner, Filip Kraus
II miejsce - Nikola Fryś, Sandra Socała, Marta Fijałek, Jakub i Igor Noszka, Mieszko Wójcik, Maja Rajda,
Milena Bercal
III miejsce - Aleksandra Kręcioch, Zuzanna Matejko, Jakub Młynarczyk, Maja Płonka, Magdalena Nowak,
Szymon Kopciuch, Lena Kołodziejczyk
Dzieci otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez sponsora. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Od 1 do 19 listopada trwa Międzynarodowa Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W dniu 13 listopada grupy ,,Promyczki" i ,,Motylki" przyłączyły się do akcji. Pani Sylwia Błasiak z Biblioteki Miejskiej w Andrychowie przeprowadziła w naszej placówce zajęcia edukacyjne. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom ich praw i wyjaśnienie, że przemoc nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem konfliktów. Zajęcia umocniły w dzieciach wzajemny szacunek, pomoc i serdeczność. Dzieci na koniec zajęć stworzyły wspólną prace plastyczną ,,Drzewo życzliwości" .
W tym dniu Motylki poznawały zasady zdrowego odżywania. Następnie wspólnie przedstawiliśmy wiersz Jana Brzechwy "Na straganie”. Punktem kulminacyjnym było wspólne przygotowanie sałatki owocowej. Sprawiło to dzieciom wiele radości. W zabawach dowolnych można było obserwować małych kucharzy, którzy wspaniale ze sobą współpracowali.
Dnia 13.11.2019 r.. w grupie "Sówki", miały miejsce warsztaty terapeutyczne w ramach kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży" przeprowadzone przez p. Sylwię Błasiak, kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaangażowane w tematykę tych warsztatów.
13.11.2019 r. - w tym dniu do naszego przedszkola zawitała mama Leonka - pani Agnieszka, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w szpitalu w Wadowicach. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki. Z wielkim zaciekawieniem przedszkolaki słuchały pani Agnieszki. Największą frajdę miały, gdy same odgrywały rolę pielęgniarki.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu. W tygodniu poprzedzającym obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpajaliśmy naszym podopiecznym symbole narodowe, uczyliśmy się hymnu Polski. Mali Polacy-przedszkolacy poznawali bolesną historię naszej ojczyzny.
Dnia 05.11. 2019 r. grupa " Sówki" wraz z wychowawcą oraz p. Martą Formas uczciły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek,słuchając wybranych przygód "Misia Uszatka" autorstwa Cz. Jachowicza oraz uczestnicząc w wesołych zabawach i konkursach z zakresu literatury dziecięcej.
04.11. w tym dniu dzieci z grupy "Żabek" i "Motylków" uczestniczyły w zabawach logopedycznych.
W przeddzień święta Wszystkich Świętych wybraliśmy się na cmentarz, aby w ciszy i spokoju pomodlić się przy grobie patrona szkoły, wieloletniego dyrektora naszej placówki Mariana Kowalskiego oraz jego małżonki Heleny.
31.10.2019r. - dzieci z grupy "Żabek" wybrały się na cmentarz, aby pomodlić się i zapalić znicz na grobie patrona naszej szkoły Pana Mariana Kowalskiego.
Uroczystość przedszkolna z udziałem rodziców, występy dzieci, akt Pasowania przez pp. dyrektor i zastępcę. Poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dnia 30. 10. 2019 r. wszystkie pięciolatki z grupy " Sówki' skorzystały z zaproszenia wydawnictwa" Synapsa" z Łodzi" i przystąpiły do ogólnopolskiego konkursu "Genialny Pięciolatek". Rozwiązywanie różnych zadań nie sprawiało małym uczniom żadnych trudności. Na wyniki musimy jeszcze poczekać, ale już teraz dzieciom bardzo gratulujemy.
Dnia 27 10.2019 r. grupy "Sówki', "Motylki" oraz "Promyczki" pojechały do Miejskiego Domu w Andrychowie, celem obejrzenia pięknego przedstawienia, pt. "Wilk i zając".
Bardzo dobra treść edukacyjna, scenografia, gra aktorów oraz barwna magia świateł i laserów, niesamowicie zaciekawiła dzieci.
Dodatkową atrakcją po spektaklu było losowanie nagród dla widzów. Wśród szczęśliwców, były dzieci z naszego przedszkola: Martynka Młynarczyk oraz Szymon Socha.
Gratulujemy.
Wizyta strażnika miejskiego w Przedszkolu, pani Ewy Drzazgi. Przedszkolaki poznały oraz przypomniały sobie zasady bezpiecznej zabawy i bezpiecznego zachowania podczas spacerów i wycieczkach.
Dnia 23. 10. br. grupę " Sówki" odwiedziła p. Marta Formas z propozycją wysłuchania wiersza "Warzywa" a następnie dzieci zainteresowane jego treścią, znakomicie twórczo się bawiły.
Dziś Motylki wybrały się do pobliskiego sklepu przemysłowego WIZAN, aby poznać bliżej zawód sprzedawcy. W sklepie przywitały nas uśmiechnięte panie ekspedientki, które z cierpliwością odpowiadały na pytania zerówkowiczów. Po powrocie do sali przedszkolnej dzieci wcielały się w rolę sprzedawcy lub klienta.
W tym dniu Motylki uczestniczyły w warsztatach w bibliotece szkolnej. Dzieci z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Poprzez zapoznanie z treścią książki pt. "Potrzebuję mojego potwora” oraz rozmowie na jej temat zerówkowicze "oswajali" swoje dziecięce lęki.
Dnia 21 października w szkolnej bibliotece gościła pani Alicja Stępień, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie. Przeprowadziła ona zajęcia z kl. "0B", których tematem był strach przed różnymi rzeczami i zjawiskami. Nasz gość przeczytał dzieciom opowiadanie pt. "Potrzebuję mojego potwora". Zerówkowicze żywo reagowali na treść opowiadania. Wywiązała się dyskusja, w trakcie której dzieci wymieniały rzeczy, których się boją i tych, które nie są dla nich straszne. Na zakończenie spotkania dzieci stworzyły portrety wesołych potworków.
Przedszkolaki poznały ciekawostki dotyczące zwierząt oraz dowiedziały się jak przygotowuje się przyroda do zimy.
Dnia 09.10.19 r. odwiedziła nas p. Wiola Kożuch, mamusia naszego Kuby. Pani Wiola opowiedziała dzieciom o swojej pracy jako sprzedawca w sklepie Mini Market w Rzykach. Zajęcia te bardzo zainteresowały oraz rozbawiły dzieci.
W tym dniu dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział we wspólnych zabawach logopedycznych. Celem zajęć były ćwiczenia oddechowe, fonacyjne jak również rozwijanie aparatu mowy poprzez gimnastykę buzi i języka.
Prace wykonane przez przedszkolaki ozdobiły korytarz i pomieszczenie biblioteki. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Każde dziecko otrzymało nagrodę ufundowaną przez bibliotekę. Poniżej prezentujemy zdjęcia tych prac.
01.10.2019 r. grupa przedszkolna " Sówki" wesoło spędziła czas w przedszkolu witając nową porę roku - Jesień. Było kolorowo i radośnie.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o różnych świętach i uroczystościach.
30 września w kalendarzu świąt nietypowych obchodzimy jako DZIEŃ CHŁOPAKA i właśnie dziś chłopcy w naszej grupie poczuli się wyjątkowo.
Dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów niespodzianki. Zanim jednak je otrzymali musieli zdać test na Super Chłopaka. Nie zabrakło konkurencji sprawnościowych jak i testu z dobrych manier. Wszystkim młodym panom udało się zaliczyć śpiewająco, a w zamian otrzymali od swoich koleżanek pamiątkowe medale. Na koniec wykonaliśmy świąteczny taniec, który sprawił wszystkim wiele radości.
Jak rok temu, tak i teraz, pani bibliotekarka zaprosiła przedszkolaki do wspólnego czytania. W tym roku czytaliśmy "Kaczkę Dziwaczkę" Jana Brzechwy. Przedszkolakom czytały kaczuszki z kl. 6b: Kalina, Jagoda i Marysia. Wszyscy wspólnie zatańczyli taniec kaczuszek.
Ten dzień był przepełniony zabawami o tematyce jesiennej. Zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie jesieni, gdzie każde dziecko wcieliło się w odpowiednią postać. Po zabawach w sali udaliśmy się na jesienny spacer. Pogoda nam dopisała. Po drodze dzieci słuchały informacji o drzewach, krzewach, które napotkaliśmy na swojej drodze. Piękną i pouczająca jesienną wycieczkę zakończyliśmy zabawami z chustą animacyjną na leśnej polanie.
Poranny Krąg - stymulacja polisensoryczna według pór roku – JESIEŃ – kreatywne zajęcia dla „SKRZATÓW”, podczas których dzieci wielozmysłowo poznają świat, stymulują wszystkie zmysły oraz podnoszą własną aktywność.
Niespodzianki z okazji "Dnia Przedszkolaka" to stały punkt w kalendarzu imprez naszego przedszkola. W tym roku nasi zerówkowicze w dniu 24.09,2019r. wybrali się na wycieczkę do "Mini Zoo" w Inwałdzie. Pierwszą ich atrakcją była podróż do celu kolorową ciuchcią. Na miejscu oglądali wiele gatunków ptaków i zwierząt zarówno domowych jak i egzotycznych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały osły, lamy, kozy, alpaki, strusie i wiele, wiele innych zwierząt. Uśmiech na twarzach przedszkolaków gościł przez cały czas, a szczególnie wtedy, gdy miały możliwość dotknąć, nakarmić i pogłaskać niektóre zwierzęta. Po zwiedzeniu zoo przedszkolaki bawiły się na placu zabaw znajdującym się na terenie obiektu. Dzieci pełne wrażeń powróciły do przedszkola.
24.09.2019 r. - dzieci z grupy "Żabek" witały dziś Panią Jesień metodą porannego kręgu, poznawały dary jesieni za pomocą zmysłów.
Kolor - żółty
Smak - miód
Zapach - lawenda
Żywioł - wiatr
Instrument - dzwony rurowe
2 września 2018 r., po mszy świętej w kościele parafialnym w Rzykach, o godz. 9.00 na hali sportowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które poprowadziła nowa pania dyrektor mgr Renata Gondko.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player