„Mądra szkoła czyta dzieciom” to nowa odsłona kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, tym razem adresowana do szkół. Jej celem jest zachęcenie dyrekcji szkół i nauczycieli do wprowadzenia codziennego czytania uczniom dla przyjemności do programu zajęć.
18 czerwca 2015 r. - spotkanie z panem Andrzejem Szafrańskim, dyrektorem Gminnego Zarządu Oświaty w Andrychowie z uczniami „O” i klas I – III.
Głośne czytanie opowiadań „Terenowy trening Kamasza” oraz „Podniebna przygoda Ala Zeppelina” z książki „Auta”.
Ponadto nasz gość zaprezentował ciekawe foldery z różnymi markami samochodów, które wszyscy chętnie oglądali, nawet dziewczynki.
10 czerwca 2015 r. - Klasa I c wysłuchała bajki „Księżniczka na ziarnku grochu” czytanego przez panią Teresę Stanek.
Wszystkie dzieci podczas słuchania bajki siedziały na krzesłach z „tajemniczymi” chusteczkami, które zwierały tajemnicę ukrytą pod nimi – ziarnkiem grochu. Pierwszaki mogły poczuć się, jak królewny albo królewicze, gdyż ozdabiały swoje korony.
Pani Terenia zapoznała nas z afrykańskimi bajkami o słońcu i wietrze oraz o zającu i słoniu, po czym dzieci przedstawiały w formie dramy ich treść.
Całość zakończyła się świetną zabawą w projektantów mody – tworzenie turbanów na głowie kolegi.
„Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Dzień Dziecka” połączony z kampanią społeczną CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w CKiW w Rzykach.
Klasy pierwsze wysłuchały wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima czytanego przez panie Krystynę Pietras, Jolantę K. Łysoń oraz uczennice SP w Rzykach, a następnie oglądnęły krótkie przedstawienie teatralne pt. „Witajcie w naszej bajce” w oparciu o wiersze J. Brzechwy.
Głośne czytanie bajki słowackiej „Stary burek i wilk” przez nauczyciela świetlicy szkolnej pana Jarosława Szklarczyka dla uczniów klasy Ic i IIa. Dzieci poznały kształt państwa, jego miejsce na mapie Europy oraz wysłuchały hymnu, a także poznały flagę Słowacji i jej charakterystyczne cechy, ciekawe miejsca, a także narodowe potrawy. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę „Panie Janie” po słowacku.
Klasa Ic po raz kolejny wzięła udział w warsztatach, a kierownik CKiW w Rzykach
p. Krystyna Pietras przeczytała dzieciom wiersze o muzyce i odgłosach dochodzących z naszego otoczenia.
Z przyniesionych materiałów wtórnych dzieci wykonały ciekawe instrumenty muzyczne, na których grały, akompaniując do znanych wiosennych piosenek.
Spotkanie z panią Jadwigą Janus, dziennikarką gazety lokalnej „Nowiny Andrychowskie” oraz podróżniczką z uczniami „O” i klas I – III.
Głośne czytanie hinduskiej bajki o reinkarnacji. Rodzina myszek podziwiała wędrówkę słońca po niebie i jego piękne kolory.
Dlatego Hindusi robią sobie na czole małą, pomarańczową kropkę – symbol Słońca i radości z tego, że żyją.
Kolejną atrakcją spotkania z panią Jadwigą była prezentacja multimedialna przedstawiająca wybrane piękne, zapierające dech widoki krajobrazu Indii, ale też specyfika życia ludzi w tym kraju.
Klasy pierwsze naszej szkoły wzięły udział w wiosennych warsztatach plastycznych.
Kierownik CKiW w Rzykach p. Krystyna Pietras zaprezentowała wystawę prac ludowych artystek, następnie przeczytała dzieciom wiersz Marii Konopnickiej „Podróż na bocianie”.
Po tak ciekawym wstępie uczniowie przystąpili do tworzenia „Marzanny” oraz wiosennych kwiatów z kolorowej bibuły. Dzieci zaprezentowały się również w piosence „Kle kle, boćku” oraz wierszu „Idzie wiosna”.
Następnie wiosennym pochodem przeszliśmy na pobliski trawnik, aby posadzić nasze kwiaty i „postraszyć” zimę naszą Marzanną.
Głośne czytanie baśni czeskiej „Łabędzianka” przez nauczyciela świetlicy szkolnej pana Jarosława Szklarczyka dla uczniów klasy Ic i IIa.
Dzieci poznały kształt państwa, jego miejsce na mapie Europy oraz wysłuchały hymnu, a także poznały flagę Czech i jej charakterystyczne cechy.
Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę „Panie Janie” po czesku:
„Bratře Kubo, Bratře Kubo,
Ještě spíš, ještě spíš?
Venku slunce září, venku slunce září,
vstávej již, vstávej již”.
„Z bajką przez kraje Unii Europejskiej” - Polska i kraje UE. To pierwsze spotkanie z nowego cyklu czytelniczego dla dzieci z „O” oraz kl. I i IIa. Głośne czytanie legendy „Lech, Czech i Rus” przez nauczyciela świetlicy szkolnej pana Jarosława Szklarczyka. Dzieci poznały kształt kontynentu Europa, miejsce Polski na jej mapie, wysłuchały hymnu „Oda do radości”, finałową kantatę z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, a także poznały flagę UE i jej charakterystyczne cechy. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę „Panie Janie”.
Spotkanie z panią Alicją Kołodziejczyk - nauczycielką przyrody i geografii w ZSS w Rzykach - w bibliotece szkolnej z uczniami „O” i klas I - III. Głośne czytanie fragmentów książki „Marceli szpak dziwi się światu” wg Joanny Pollakówny.
Pani Ala zaprezentowała charakterystyczną budkę dla szpaków, a następnie przedstawiła bardzo ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą wybranych gatunków ptaków oraz sposobu opieki nad nimi zimą.
Spotkanie księdza Jana Gacka, Kapelana Związku Podhalan, wikarego parafii pw. św. Jakuba w Rzykach oraz katechety w ZSS w Rzykach w bibliotece szkolnej z uczniami „O” i klas I - III. Głośne czytanie fragmentów książki „Opowiastki góralskie”, autor - Jan Gutt Mostowy.
Spotkanie nauczyciela Świetlicy w ZSS w Rzykach panem Jarosławem Szklarczykiem z uczniami „O” i klas I – III. Głośne czytanie fragmentów książki „Psi parów”, autor – Konstanty Siergiejenko.
Pierwsze spotkanie wolontariuszek z III klasy Gimnazjum (Anny Cibor, Emilii Wykręt, Gabrieli Obozy) z uczniami klasy Ic oraz głośne czytanie opowiadania „Jak Przemek po Wiśle żeglował” ze zbioru „Bajki, legendy, opowieści” Barbary Waglewskiej.
„Biesiada z książką” – kolejne spotkanie w CKiW w Rzykach – Świetlica dla uczniów klasy Ic oraz głośne czytanie baśni estońskiej przez panią Krystynę Pietras „Dlaczego morze jest słone?”
Następnie dzieci tworzyły prace techniką „mokre w mokrym”, po czym wyklejały z kawałków tapet podwodny świat.
Inauguracja spotkań w CKiW w Rzykach – Świetlica dla uczniów klasy Ic. Kierownik pani Krystyna Pietras czytała fragmenty książki M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”, a następnie zaprosiła dzieci do tworzenia rzeźb z własnego ciała, niczym z plasteliny Plastuś.
Spotkanie z nauczycielką języka polskiego w ZSS w Rzykach oraz artystką – grafikiem panią Eweliną Prus – Bizoń dla uczniów „O” i klas I.
Głośne czytanie fragmentów książki „Straszne bajki”, autor – Heirich Hoffmann.
„Dzień Głośnego Czytania” – inauguracja spotkań z cyklu „Biesiada z książką” dla dzieci z oddziału „O” oraz uczniów klas I – III, głośne czytanie fragmentów książki „Uśmiechnięta planeta”, rozdz. „W Aspirynii i w Warsztacji” Janiny Porazińskiej przez reprezentantów klas I – III: Szymon Kołodziejczyk, Maria Kowalczyk, Zuzanna Zielińska, Oliwia Tomiczek, Mateusz Bizon oraz Norbert Młocek. Uczniowie wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami czytelniczymi.
Gratulujemy!
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player