„Czytaj 20 minut dziennie. Codziennie.” to nowa odsłona kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, tym razem adresowana do szkół. Jej celem jest zachęcenie dyrekcji szkół i nauczycieli do wprowadzenia codziennego czytania uczniom dla przyjemności do programu zajęć.
Nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do tej akcji, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, Przystępując do akcji włączyliśmy się do pobicia zeszłorocznego rekordu, w której wzięło udział 21904 osób czytających na przerwie ze 129 placówek. Zasada uczestnictwa polegała na tym, iż uczniowie, nauczyciele, administracja oraz inne zaproszone osoby czytały książki (każdy swoją) w wybranym przez siebie miejscu, były to klasy, korytarz, biblioteka szkolna, sale przedszkolne. Najmłodszym dzieciom z przedszkola (nie czytającym samodzielnie) zostały stworzone tzw. Strefy czytania, w których głośno czytali koledzy, nauczyciele, zaproszeni goście. W akcji wzięło udział 306 uczniów i dzieci przedszkolnych.
MODUŁ VI – „MISIOWE AKTYWNOŚCI SPORTOWE”, to ostatni już moduł Małego Misia ... . Tym razem nasz bohater zaprasił dzieci do uczestnictwa w zabawach ruchowych. Podsumowaniem tego Modułu był udział w „SPRINTEM DO MARATONU” w ramach akcji V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków, na koniec biegu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy Medal i Dyplom.
Zajęcia czytelnicze prowadzone przez bibliotekarkę p. Martę Formas. Dzieci z „O” wysłuchały głośnego czytania fragmentów książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek” przez panią Martę, a następnie ozdobiły wg instrukcji panią wiosnę. „Promyczki” powitały panią wiosnę w inscenizacji „Żartobliwy marzec”, a „Skrzaty” – witaminowymi owocowo – warzywnymi fantazjami.
MODUŁ V – „KUFEREK KREATYWNOŚCI MAŁEGO MISIA”, to była propozycja zabaw plastycznych i teatralnych dla dzieci. „Zerówkowicze” wspólnie z nauczyciel przygotowały kuferek, z którego losowały zagadkę lub zadanie do rozwiązania. Zadaniem przedszkolaków było w jak najbardziej twórczy sposób odnieść się do tematu. W kuferku zgromadziliśmy dodatkowo różne materiały: słomki, skrawki tkanin, guziki itp., które dzieci wykorzystywały podczas zabawy. Tradycyjnie na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy Dyplom, świadczący o tym, że potrafią nauczyć Misia Brysia kreatywnej zabawy.
Dzieci z „O” w ramach zajęć czytelniczo – multimedialnych poznały baśń CZESKĄ, a także symbole narodowe Czech, ciekawe miejsca oraz charakterystyczne potrawy. A w ramach zajęć plastycznych wykonały z pociąg. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy popularną piosenkę „Panie Janie” w języku czeskim:
„Bratře Kubo”
Bratře Kubo, Bratře Kubo,
Ještě spíš, ještě spíš?
||:Venku slunce září, Venku slunce září :||
vstávej již, vstávej již.
1 luty 2019 r. – „Biesiada z książką” – spotkanie z pszczelarzem, panem Tadeuszem Sabatem. Dzieci z „O” oraz klas I – III uczestniczyły w spotkaniu w szkolnej bibliotece, wysłuchały głośnego czytania książki „Skrzydlate przyjaciółki" ks. Eugeniusza Marciniaka przez gościa. Państwo Tadeusz i Jadwiga, dziadkowie Filipa i Kornela Guzdków opowiedzieli o swojej największej pasji, jaką jest hodowla pszczół, a także poczęstowali nas pysznym miodem.
Dzieci z „O” w ramach zajęć czytelniczo – multimedialnych poznały baśń niemiecką, a także symbole narodowe Niemiec, ciekawe miejsca oraz charakterystyczne potrawy. A w ramach zajęć plastycznych wykonały z masy solnej precle, ulubioną przekąskę mieszkańców tego kraju. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy popularną piosenkę „Panie Janie” w języku niemieckim:
„Meister Jakob”
Meister Jakob, Meister Jakob,
Schläfst du noch? Schläfst du noch?
||: Hörst du nicht die Glocken? :||
Ding dang dong, ding dang dong.
3 stycznia 2019 r. – Tym razem dzieci z „O” A poznawały zasady zachowania się w grupie i wspólnie tworzyły KODEKS ORAZ „Księgę aktywności”. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy Dyplom, świadczący o tym, że potrafią nauczyć Misia Brysia samodzielności.
CERTYFIKAT - Zaświadczenie o udziale w module II: „MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI”.
Dzieci z „O” oraz klas I – III uczestniczyły w spotkaniu w szkolnej bibliotece, wysłuchały głośnego czytania fragmentów książki Anny Paszkiewicz „A to Polska właśnie” przez gościa, a także poznały ciężką i odpowiedzialną pracę górnika, jego galowy mundur i akcesoria.
Dzieci z „O” uczestniczyły w spotkaniu z książką w bibliotece, poznały działy oraz wysłuchały głośnego czytania książki „O wilku, który nie lubił czytać” przez panią Alicję – bibliotekarkę z działu dla dzieci. Następnie „zerówkowicze” udały się do Radia Andrychów, by tam zaśpiewać pastorałkę „Gore gwiazda”, która była emitowana podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Dzieci z „O” oraz uczniowie klas I – III wysłuchały głośnego czytania fragmentów książki „Poznaję Polskę” przez nauczycielkę historii panią Jadwigę Żmudę - Paleczny.
Pani Jadwiga nawiązała do 100 – lecia Niepodległości Polski oraz zapoznała nas z najważniejszymi faktami naszej „małej ojczyzny”.
Natomiast nauczycielka nauczania zintegrowanego pani Ewa Demczuk przeprowadziła quiz patriotyczny, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas i „zerówek”.
5 – 11 listopad 2018 r. – MODUŁ III – W tym module MIŚ pisał listy do „zerówkowiczów”, w których przekazywał zadania do wykonania:
• list 1 – Co to jest Polska?,
• list 2 – Symbole narodowe,
• list 3 – „Mała ojczyzna”.
Zadaniem końcowym było zorganizowanie uroczystości przedszkolnej lub biesiady patriotyczne. I właśnie w takich uczestniczyły z wielkim zaangażowaniem dzieci 11 listopada w kościele parafialnym oraz w remizie strażackiej w Rzykach.
CERTYFIKAT - Zaświadczenie o udziale w module III: „MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI”.
Dzieci z „O” A poznawały zasady zdrowego odżywiania się i wspólnie tworzyły „ZMISIOWANĄ KSIĄŻKĘ KUCHARSKĄ”. W ramach warsztatów zaprosiliśmy szkolną kucharkę panią Barbarę Najbor, która przeczytała wiersz Laury Łącz pt. „Zdrowe odżywianie”, a następnie zachęciła dzieci do samodzielnego wykonania zdrowych kanapek. Tradycyjnie na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy Dyplom, świadczący o tym, że potrafią nauczyć Misia Brysia zdrowo odżywiać się.
27 września 2018 r. – MODUŁ I – „MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI”. Dzieci z grupy „O” A – „Skrzaty” przystąpiły do całorocznego Projektu organizowanego przez wydawnictwo MAC, który inauguruje akcję wspólnego czytania w grupie przedszkolnej oraz w domu rodzinnym dzieci z maskotką. Nasza ma na imię MIŚ BRYŚ. Miś został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisują tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonują pamiątkowy rysunek. Kolejność wędrówki misia ustalamy wspólnie.
CERTYFIKAT - Zaświadczenie o udziale w module I: „MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI”.
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player