Wyższy poziom kompetencji kluczowych oraz indywidualizacja podejścia do uczniów
Zostań współczesnym Prometeuszem - rok szkolny 2018/2019
„Bez energii nic nie może się poruszać, zmieniać, ani nawet istnieć ...”
Październikowe zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z propozycją tematyki, która będzie omawiana w trakcie spotkań. Następnie analizowaliśmy mit o Prometeuszu i interpretowaliśmy nazwę zajęć. Uczniowie na plakatach przedstawiali analizę tytułu:„Zostań współczesnym Prometeuszem – odkryj tajemnice przyrody”.
Na kolejnych zajęciach uczestnicy zajęć poznali postacie energii mechanicznej oraz źródła energii w przyrodzie. Niektórzy przygotowali ciekawe prezentacje dotyczące m. in. energii jądrowej, wiatru i wody. Zastanawialiśmy się także, co wspólnego z ochroną środowiska ma pozyskana energia. Jak zwykle, nie zabrakło ciekawych doświadczeń fizycznych.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Na początku wycieczki wzięliśmy udział w w seansie filmowym z pokazem „Dalekie planety” w planetarium CNK, a następnie obejrzeliśmy film „Na skrzydłach marzeń”. Była to kontynuacja zajęć poświęconych tematowi „Antyczny mit o Dedalu i Ikarze – marzenia ludzi o lataniu”.
W CNK w tym roku udało nam się uczestniczyć w pokazie „Muzyczne prądy” w Teatrze Wysokich Napięć. Tu również zobaczyliśmy eksponaty związane z prądem elektrycznym i wysokimi napięciami.
W Majsterni wykonywaliśmy wiele doświadczeń, traktując je jako nowe wyzwania inżynieryjne, naukowe i logiczne.
Ciekawym punktem wycieczki była wystawa „Strefa światła”, gdzie oglądaliśmy m. in. iluzje optyczne oraz różne formy promieniowania elektromagnetycznego.
Poza doświadczeniami i eksponatami fizycznymi zatrzymywaliśmy się przy innych stanowiskach pokazujących nauki przyrodnicze w ciekawy i interesujący sposób.
„Było dużo ciekawych doświadczeń i eksperymentów. Bardzo podobał nam się Teatr Wysokich Napięć. Wiele dowiedzieliśmy się o prądzie elektrycznym i pojęciach z nim związanych.” - Kamil, Norbert, Amadeusz, Szymon
„W CNK widziałyśmy ciekawe doświadczenia i dowiedziałyśmy się wielu interesujących rzeczy, przez co pogłębiłyśmy swoją wiedzę dotyczącą nauk przyrodniczych. Najbardziej zainteresował nas pokaz różnych gwiazdozbiorów.” - Agnieszka, Martyna, Julita
„Bardzo podobał nam się film „Na skrzydłach marzeń”. Niektóre doświadczenia pozwoliły nam lepiej zrozumieć zachodzące w przyrodzie prawa fizyczne.” - Iza, Julita
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Listopadowe i grudniowe spotkania uczestników zajęć fizycznych
W trakcie zajęć kontynuowaliśmy tematykę dotyczącą energii. Uczestnicy dzielili się przygotowanymi w formie prezentacji wiadomościami o energii geotermalnej, elektrycznej, słonecznej, biopaliw, jądrowej, paliw kopalnych. Poprzez przeprowadzane w trakcie zajęć doświadczenia staraliśmy się lepiej zrozumieć istniejące prawa przyrody, np. dlaczego niektóre ciała toną, inne nie?, które to siły spójności, a które przylegania?, dlaczego w znanej zabawie „przeciąganie liny” jedni wygrywają?, co to jest ta dyfuzja?, przewodnik z prądem - jakie ma właściwości?, cóż to takiego ta ciecz nienewtonowska? Grupa II na szkolnej gazetce przedstawiła interesujące ciekawostki fizyczne.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Zjawiska fizyczne wokół nas
Na zajęciach w styczniu i lutym szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jaki wpływ na nasze życie ma konwekcja?, ile zapłacimy za zagotowanie szklanki wody czajnikiem elektrycznym? Staraliśmy się zrozumieć, co wspólnego z fizyką mają przysłowia: „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”, czy „Oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa”. Analizowaliśmy pozytywne i negatywne skutki rozszerzalności temperaturowej ciał. Szukaliśmy także zjawisk optycznych wokół nas i zastanawialiśmy się jaka jest rola światła w przyrodzie i w życiu człowieka. Oczywiście nie zabrakło wielu ciekawych eksperymentów i doświadczeń fizycznych.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Z astronomią na Ty - wyruszamy w Kosmos
Tym razem poszerzaliśmy wiedzę o Planetach, Układzie Słonecznym, kometach i meteorach, odległościach w astronomii i lotach kosmicznych. Badaliśmy stan gleby i wody w centrum Rzyk. Wykonując wiele nowych doświadczeń, poszerzaliśmy swoją wiedzę fizyczną. W kwietniu wybraliśmy się na Potrójną - wieczorem oglądaliśmy gwiaździste niebo, szukając ważniejszych i lepiej widocznych gwiazdozbiorów oraz korzystając z dostępnych źródeł, szukaliśmy informacji o obserwacjach astronomicznych. Na wycieczce ćwiczyliśmy korzystanie z mapy, kompasu i GPS-ów.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Czas wycieczek i podsumowań
Majowe zajęcia spędziliśmy w terenie. 24 maja udaliśmy się do Zakopanego. Kolejką linowo-terenową wyjechaliśmy na Gubałówkę. Utrwalając nasze umiejętności, przeliczaliśmy średnią wartość prędkości kolejki oraz analizowaliśmy fakt zmiany ciśnienia wraz ze wzrostem wysokości. Odwiedziliśmy także nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. W środę 29 maja byliśmy na górze Żar - jeszcze raz przeliczaliśmy szybkość średnią kolejki, porównując z wynikami uzyskanymi w Zakopanem. Oglądaliśmy górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar, analizując w ten sposób temat zamiany energii potencjalnej grawitacji na energię elektryczną. Ostatnie czerwcowe zajęcia to czas podsumowań. Mówiliśmy o znanych fizykach i ich odkryciach oraz dokonaliśmy ewaluacji zajęć.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Zostań współczesnym Prometeuszem - rok szkolny 2017/2018
Wycieczka do elektrowni i nie tylko ...
7 maja br. udaliśmy się do Międzybrodzia Bialskiego. Zwiedzaliśmy elektrownię szczytowo – pompową Porąbka - Żar. Najpierw oglądaliśmy podziemną część, wchodząc do wnętrza góry długą sztolnią komunikacyjną. W trakcie zwiedzania byliśmy również w centrum dowodzenia elektrownią. Celem usystematyzowania i pogłębienia wiedzy obejrzeliśmy film:
Koleją linowo-terenową wyjechaliśmy na górę Żar, gdzie między innymi oglądaliśmy górny zbiornik elektrowni.
Kontynuacją zajęć terenowych była lekcja poświęcona badaniu stanu powietrza w centrum Rzyk. Korzystaliśmy z metody analizy form morfologicznych porostów nadrzewnych.
Kolejny cykl zajęć poświęciliśmy na poszerzeniu wiedzy z astronomii. Uczestnicy przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące budowy Wszechświata oraz obiektów astronomicznych znajdujących się w Układzie Słonecznym.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Zajęcia rozwijające „Zostań współczesnym Prometeuszem – odkryj tajemnice przyrody”
Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się z mitem o Prometeuszu. Na plakatach pokazali, że fizyka jest na usługach ludzkości. Mitologiczny Prometeusz wykradł bogom ogień i zaniósł go ludziom, czyniąc ich życie łatwiejszym. Fizyk podobnie jak on, wykrada tajemnice przyrodzie. Sprawiają one, że życie człowieka staje się lżejsze i nabiera większej wartości. Uczniowie słusznie doszli do wniosku, że mit o Prometeuszu nic nie stracił na swej aktualności. Pierwszy cykl zajęć poświęcony jest energii, jednej z dróg fizyki do „ulepszania życia” i przeszkód, które na tej drodze się pojawiły. Każdy człowiek intuicyjnie rozumie pojęcie energii i wie, czym ona jest dla ludzkości, aby jednak móc określać energię ilościowo konieczne jest ścisłe sprecyzowanie tego pojęcia. Dokonała tego fizyka. Uczniowie zapoznali się z postaciami energii mechanicznej. Kamil M. w swojej prezentacji multimedialnej opracował temat dotyczący energii paliw kopalnych. Zaznaczył, że ten sposób pozyskiwania energii pociąga za sobą dużą degradację środowiska i dlatego coraz częściej człowiek sięga po inne źródła. Na zakończenie uczeń przygotował świetną zabawę: z cieczą nieniutonowską.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Zajęcia listopadowe
Na zajęciach listopadowych kontynuowaliśmy tematykę dotyczącą energii. Uczniowie przedstawiali prezentacje multimedialne dotyczące energii elektrycznej, geotermalnej, wiatru, Słońca, biopaliw. Uczestnicy przygotowywali materiały na szkolną gazetkę pt. „Bez energii nic nie może się poruszać, zmieniać, ani nawet istnieć ...” Oczywiście i tym razem nie zabrakło ciekawych doświadczeń.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium w Warszawie
Zwiedziliśmy wiele interesujących wystaw. W „Teatrze Wysokich Napięć” zobaczyliśmy eksponaty związane z prądem elektrycznym i wysokimi napięciami. Wystawa „Strefa światła” pozwoliła nam przenieść się w przestrzeń iluzji optycznych, poznać różne formy promieniowania elektromagnetycznego. Wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne to „Majsternia”. W Planetarium uczestniczyliśmy w pokazie na żywo „Mars 3D” i obejrzeliśmy film „Astronauta 3D”, pokazujący jak przygotować się do pobytu na stacji kosmicznej.
„Gdy dojechaliśmy na miejsce naszym oczom ukazał się wielki budynek, którego ogrom zadziwił nas wszystkich. Zaraz po wejściu byliśmy zaskoczeni ilością eksponatów, które zobaczyliśmy, a to był dopiero początek. Na parterze, według mnie, najciekawszą ekspozycją było ogniste tornado. Dwumetrowy słup ognia zrobił na nas wszystkich ogromne wrażenie. Na piętrze było kilka wystaw poświęconych fizyce i to one wzbudziły we mnie wiele doznań. Bawienie się dźwiękiem i światłem, to tylko jedne z wielu przykładów rozmaitych atrakcji. W Planetarium można było poczuć się jak astronauta, który startuje w kosmos.” – Kamil
„Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to bardzo ciekawe miejsce, w którym można świetnie spędzić czas. Samemu można wykonywać wiele różnych doświadczeń, np. ze światłem, prądem itd. Bardzo ciekawie było m. in. w „Teatrze Wysokich Napięć”. Wycieczka była interesująca.” – Mateusz
„Najbardziej podobało mi się w Planetarium, ponieważ film był interesujący i zrobił na mnie wielkie wrażenie. Mam nadzieję, że jeszcze odwiedzę Centrum Kopernik, gdyż jest tam dużo ciekawych doświadczeń, które poszerzają naszą wiedzę i pozwalają zrozumieć trudne pojęcia i zjawiska.” – Angelika
„Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik była fantastyczna. Najbardziej podobało mi się w Planetarium, zwłaszcza gdy mogliśmy się poczuć, jakbyśmy byli na Marsie. Zaciekawiły mnie oczywiście wystawy, doświadczenia oraz ogniste tornado.” - Szczepan
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium w Warszawie
Styczniowe zajęcia to dalsza kontynuacja poszukiwania i wyjaśniania zjawisk fizycznych występujących wokół nas.
Zastanawialiśmy się nad treściami fizycznymi zawartymi w takich przysłowiach, jak: „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”, czy „Oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa”. Czytając grecką legendę o Archimedesie i jego słynnym okrzyku „Heureka!” uzupełnialiśmy i poszerzaliśmy wiedzę dotyczącą siły wyporu.
I tym razem nie zabrakło ciekawych doświadczeń fizycznych :)
opiekun grupy: mgr R. Gondko
Światło oraz zjawiska optyczne wokół nas
Kolejny cykl zajęć dotyczył światła oraz zjawisk optycznych wokół nas. Odpowiadaliśmy na pytania: które organizmy w przyrodzie są w stanie emitować światło?, jaka to wada wzroku polegająca na nieodróżnianiu barw, szczególnie czerwonej i zielonej? itp.
Naszym zadaniem było także zbadanie stanu gleby w najbliższej okolicy. Pobraliśmy z terenu materiał do badań, a następnie korzystając z odpowiednich przyrządów, określaliśmy skład gleby.
Na kolejnych zajęciach zastanawialiśmy się, jakie źródła informacji wykorzystać w zdobywaniu wiedzy przyrodniczej. Szukaliśmy a następnie dzieliliśmy się zdobytą wiedzą i analizowaliśmy informacje. Poznawaliśmy różne typy wykresów i wyciągaliśmy rozmaite wnioski.
Odbywały się również zajęcia terenowe. Podczas wycieczki na Trzonkę korzystaliśmy w szczególności z map i kompasów, przez co ćwiczyliśmy umiejętność orientacji w terenie. Wieczorem oglądaliśmy gwiaździste niebo, korzystając z obrotowej mapy nieba. Miłe chwile spędziliśmy przy ognisku.
opiekun grupy: mgr R. Gondko
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player