Wyższy poziom kompetencji kluczowych oraz indywidualizacja podejścia do uczniów
Zajęcia wyrównawcze - "Nie taka matematyka straszna"
EDYCJA II – rok szkolny 2018/2019
Nie taka matematyka straszna
W każdym zespole klasowym oprócz uczniów uzdolnionych matematycznie są uczniowie przeciętni i wreszcie tacy, którzy mają duże problemy z opanowaniem wiadomości matematycznych. Zajęcia skierowane są do uczniów, dla których matematyka jest nauką trudną. Osoby te bojąc się matematyki nie lubią jej i nie uczą się jej i tym sposobem mają coraz większe zaległości. Wynikiem tego jest strach przed każdą lekcją i negatywne oceny. Celem zajęć wyrównawczych „Nie taka matematyka straszna” jest uzupełnianie braków, przypomnienie, powtórzenie i uzupełnienie wiadomości z matematyki, kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego oraz przygotowanie uczniów do egzaminu. Podczas zajęć uczniowie rozwiązują zadania typowe o niewielkim stopniu trudności, stosują również programy edukacyjne i korzystają ze stron internetowych poświęconych matematyce. Uczestnicy mają możliwość uzyskania dodatkowych wyjaśnień ze strony nauczyciela, powtarzania i ćwiczenia umiejętności podstawowych oraz rozwiązywania różnych problemów, włączając w to stosowanie matematyki w życiu codziennym. Bardzo ważnym efektem jest podniesienie u uczniów poczucia własnej wartości, wzmacnianie wiary w możliwość osiągnięcia sukcesu edukacyjnego, aktywizowanie i motywowanie do wzmożonej pracy oraz wdrażanie do samodzielności i systematyczności w procesie uczenia się.
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
Wrażenia uczniów z pobytu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Dnia 23 listopada 2018 r. pojechaliśmy do CNK w Warszawie. Mogliśmy zobaczyć tam wiele ciekawych doświadczeń z różnych dziedzin nauki. Miejsce to pomaga zrozumieć skomplikowane zjawiska przyrodnicze. Zaletą obiektu jest to, że każdy decyduje co i w jakiej kolejności chce zobaczyć. Można wszystkie elementy dotykać i samodzielnie przeprowadzać eksperymenty. Dużą dawkę emocji dostarczył nam także Teatr Wysokich Napięć. Ponadto byliśmy w nowoczesnym Planetarium Niebo Kopernika, gdzie oglądnęliśmy film pt. „Na skrzydłach marzeń”. Obraz otaczający nas z każdej strony robił na wszystkich niesamowite wrażenie. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w sklepie z pamiątkami. Podsumowując uważamy, że CNK mobilizuje do myślenia i rozbudza zainteresowanie otaczającym światem. Polecamy odwiedzić.
Karolina Guzdek i Justyna Króliczek
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
GRY EDUKACYJNE – POŁĄCZENIE ZABAWY I EDUKACJI
Gry edukacyjne ułatwiają zdobywanie wiedzy, ćwiczą logiczne myślenie. Podczas zajęć uczniowie rozwijali umiejętność analitycznego i strategicznego myślenia. Uczyli się cierpliwości, koncentracji oraz współpracy z rówieśnikami. Taki sposób zdobywania wiedzy i umiejętności nie kojarzył się im z przykrym obowiązkiem lecz rozrywką. Każda gra matematyczna motywowała młodzież do podejmowania wysiłku intelektualnego, a rozwiązywanie zadań stało się czystą przyjemnością.
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
Wycieczka do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
Dnia 17 maja 2019r. uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia, zgłębienie wybranych zagadnień matematycznych poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę oraz udział w lekcji matematyki inaczej – zajęcia edukacyjnie o charakterze warsztatowym, prowadzone metodami aktywizującymi.
Program wycieczki:
1. Tropem nauki – lekcja matematyki na terenie Muzeum UJ - „Twierdzenie Pitagorasa”.
2. Zwiedzanie stałej ekspozycji min. : Libraira, Skarbiec, Skarbiec Mikołaja Kopernika, Aula Jagiellońska. Wiele interesujących pamiątek wiąże się ze znamienitymi postaciami bezpośrednio związanymi z Uniwersytetem. Można tu również zobaczyć najnowsze nabytki w zbiorach muzeum: nagrody filmowe przekazane przez Andrzeja Wajdę, złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal Nagrody Nobla podarowany uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską.
3. Wystawa interaktywna "Nauki dawne i niedawne" przybliżające odwiedzającym zagadnienia matematyczne. Wystawa udowadnia, że nauka matematyki, fizyki czy astronomii nie musi być mozolnym przebijaniem się przez gąszcz coraz mniej zrozumiałych wzorów, czy wkuwaniem twierdzeń lub definicji. Nauka może być zabawą, przez którą można lepiej poznać prawa rządzące światem.
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
"Nie taka matematyka straszna"
EDYCJA I – rok szkolny 2017/2018
W BABIOGÓRSKIM PARKU NARODOWYM (30.06.2018)
- czyli jak zobaczyć i zrozumieć matematykę w przyrodzie
Matematyka jest przedmiotem trudnym do zintegrowania z innymi dziedzinami wiedzy. Jej wartość polega na użyteczności dla wielu nauk. Przyroda pozwala przedstawić matematykę jako naukę, która nie jest tylko abstrakcyjną wiedzą budzącą lęk. Pozwala ukazać jej praktyczne znaczenie i zastosowanie. Galileusz jako pierwszy stwierdził, że księga przyrody zapisana jest językiem matematyki. Matematyka ma duże znaczenie dla poznania i zrozumienia otaczającego nas świata. Człowiek od dawna obserwował przyrodę i zachwycał się jej pięknem. Starał się zrozumieć i opisać występujące w niej zjawiska, zdarzenia, kształty. Do tego używał różnych narzędzi, w tym z dziedziny matematyki.
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
Zajęcia wyrównawcze z matematyki
W dniu 10.11.2017 roku grupa zajęć wyrównawczych z matematyki realizująca projekt „Akcja edukacyjna dla Ciebie” udała się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd bardzo nam się podobał, był ciekawy a zarazem pouczający. CNK jest to świetne miejsce ukazujące świat nauki, każdy znajdzie tu coś interesującego. Atrakcyjne, nieoczywiste i zaskakujące doświadczenia sprawiają, że nie można się nudzić. Znaleźliśmy odpowiedź na wiele pytań z różnych dziedzin nauki. Na nas szczególne wrażenie zrobiły warsztaty z węzłów żeglarskich. Służą one przede wszystkim do porządkowania lin, cumowania, klarowania żagli. Podczas miniwarsztatu nauczyliśmy się jak efektywnie połączyć dwie liny o różnych grubościach. Poznane węzły możemy zastosować w różnych codziennych sytuacjach. Ukoronowaniem wyjazdu była wizyta w Planetarium. Obejrzeliśmy film pt. „Astronauta”, który sprawił, że poczuliśmy się jak w Kosmosie. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Centrum Nauki Kopernik, to wspaniałe miejsce nauki i rozrywki dla dzieci oraz dorosłych.
/Daria Tomiczek i Dominika Bizoń/
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
Zajęcia wyrównawcze z matematyki
Podczas zajęć wyrównawczych z matematyki stosowana jest indywidualna praca z uczniem, a także praca w grupach. Indywidualizacja procesu nauczania wyzwala aktywność uczniów, pozwala lepiej poznać zasób ich wiadomości oraz poziom rozumienia nauczanych treści. Praca w grupach uczy współpracy, współdziałania oraz komunikacji. Podstawową cechą zajęć jest otwartość na oczekiwania i propozycje uczniów, a tym samym stworzenie warunków dla rozwijania samodzielności i kreatywności uczniów. Aby uatrakcyjnić proces nauczania, a tym samym wzbudzać zainteresowanie uczniów nauką stosowane są różnorodne metody pracy. Bardzo ciekawe i twórcze dla uczniów są gry oraz zabawy dydaktyczne. Na zajęciach matematycznych wykorzystywane są także programy komputerowe oraz ćwiczenia interaktywne. Odpowiednio dobrane pomoce dydaktyczne uatrakcyjniają zajęcia, rozbudzają naturalną ciekawość uczniów i rozwijają ich zainteresowanie przedmiotem.
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
Gry dydaktyczne – nauka poprzez zabawę.
Często przekazywana w tradycyjny sposób wiedza matematyczna jest dla niektórych uczniów trudna i nieciekawa, tymczasem zabawa zachęca do myślenia i czasem ona właśnie bywa dla nich kluczem do zrozumienia skomplikowanych zagadnień. Podczas zajęć wyrównawczych uczniowie korzystali z gier, które odgrywają dużą rolę w kształtowaniu pojęć oraz utrwalaniu poznanej wiedzy (domino matematyczne - potęgi, „Scrabble matematyczne”, gry dydaktyczne GWO usprawniające obliczanie układów równań i korzystanie z twierdzenia Pitagorasa oraz „Prawo dżungli”). Taka forma zajęć zwiększyła zaangażowanie uczniów, a zarazem zmniejszyła ich niechęć do rozwiązywania zadań. Chęć wygrania motywowała uczestników do działania i wysiłku myślowego. Gry dydaktyczne uczyły także przestrzegania zasad pracy w grupie i rozwijały pożądane w uczeniu się cechy charakteru: wytrwałość, cierpliwość, dociekliwość.
Opiekun grupy: mgr L. Hrapkowicz
W skład Zespołu Szkół Samorządowych
w Rzykach wchodzą:
- Przedszkole Publiczne,
- Szkoła Podstawowa im. Mariana Kowalskiego
Do prawidłowego działania strony potrzebny jest Adobe Shockwave Player